Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

χτες άλλαξα την διακόσμηση στο μικρό ενυδρείο που έχω στο οποίο φιλοξενώ ένα μονομαχο

και 4 apple snail μόλις τελείωσα το νερό ήταν λίγο θολό από το ταρακούνημα του βυθού αλλά σήμερα όταν ξύπνησα είχε γίνει χάλια τι μπορεί να φταίει;; 
Οι φωτογραφίες έχουν διαφορά 6-8 Ωρών 

62A1C81C-4B72-4798-A7EA-DE8F787787AA.jpeg

0DFF6CC9-015C-4BBE-84F7-501D8C8300D1.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε σε παρακαλώ την αμμωνία σου .

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, marinos said:

Μέτρησε σε παρακαλώ την αμμωνία σου .

Αμμωνία 0

νιτρωδη 0

νιτρικα 0

Ph 7

Λειτουργεί αρκετό καιρό απλα έβγαλα τις πέτρες έκανα 100% αλλαγή και έβαλα την ρίζα 

εχει δυο εσωτερικά φίλτρα με συνολική ροη 600 λτ την ώρα 

Αρκετό βιολογικό υλικό λίπανση από σειρά seachem συμπεριλαμβανομένου και το flourish excel επίσης αλλαγές πάντα 50% την εβδομάδα 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι Bacterial bloom. Τα ΝΟ3 0 με προβληματίζουν . Ελπίζω να μην κατέστρεψες με τη ολική νερού την βιολογία σου . Ξανα μέτρα και αυριο .

Μην κάνεις άλλη αλλαγή νερού .

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, marinos said:

Μπορεί να είναι Bacterial bloom. Τα ΝΟ3 0 με προβληματίζουν . Ελπίζω να μην κατέστρεψες με τη ολική νερού την βιολογία σου . Ξανα μέτρα και αυριο .

Μην κάνεις άλλη αλλαγή νερού .

Αλλαγή έκανα διότι βγάζοντας τις πέτρες μετά από τόσο καιρό αντιλαμβάνεσαι τι βρώμα έβγαλε ο βυθός μέσα στο νερό διαφορετικά ξέρω ότι σε καμία περιπτώση δεν προβαινουμε σε ανάλογες ενέργειες πάντως η βιολογία είναι οκ αλλά και κάτι να έγινε εγώ 6 κιλά Μάτριξ στον κάδο του εξωτερικού φίλτρου στο μεγάλο ενυδρείο μου 

 

υγ τα νιτρικά είναι 0 διότι έβαλα Purigen και το άφησα παραπάνω διαφορετικά μετράω γύρω στα 10mg με υγρά τεστ sera 

Link to comment
Share on other sites

Ok . Όποτε μην πειράζεις τίποτα και λογικά απο αυριο θα αρχίζει να ξεθολώνει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...