Jump to content

Δίσκοι σε 180 λιτρα


Recommended Posts

Για σας παιδιά έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρα με φανσυ χρυσόψαρα φίλτρο και φωτισμό αναρωτιόμουν αν γιναιτε για μόνιμα  πόσοι δίσκοι Μπαινουν στο ενυδρείο μου επίσης διάβασα ότι θέλουν θερμοστάτη μπορώ να αγορασω

 

2B29F2BB-4248-44BD-8964-F9D95269A99E.jpeg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλη μου. Δίσκοι δε μπαίνουν σε τόσα λίτρα μόνιμα. Θα έλεγα να μείνεις με τα χρυσόψαρα. Μια χαρά θα είσαι σε αυτά τα λίτρα. Να ξέρεις θα μπορείς να έχεις μέχρι πέντε ενήλικα το μέγιστο και με πολύ καλή εξωτερική φιλτρανση

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Καλημέρα και από εμενα:)
  • προσπαθω να δω που είναι το φίλτρο αλλά δεν το βλέπω 
  • Οι δίσκοι έχουν πολλές ακόμη απαιτήσεις εκτως από τον θερμοστάτη, και είναι λίγο δύσκολα ψάρια πιστευω.
  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φίλε μου, πολύ φοβάμαι ότι οι δίσκοι δεν είναι για τα λίτρα σου εκτός αν ξεκινήσεις από ένα κοπάδι μικρών ψαριων(12-14ψαριά πχ  μιας και όσο περισσότερα τοσο το καλύτερο ειδικα όσο είναι μικρά ) και στο μέλλον κρατήσεις κάποια και τα μεταφέρεις σε μεγαλύτερο ή αν θες να διατηρησεισ Ένα ζευγάρι μόνο του τότε το ενυδρειο σου κάνει και με το παραπάνω. Δεν θα το έβαζα στην κατηγορία δύσκολα ψαρια απλα στο ότι θέλει καποια συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να τηρηθούν. Επίσης Είναι από τα ψαρια που σου λέει καθαρά τι τον ενοχλεί και τι συμβαίνει. Ο δίσκος είναι ψάρι που χρειάζεται την ομάδα χρειάζεται το κοπάδι του που σημαίνει ότι θέλει πάνω από 6-7 ψαρια και είναι ένα ψάρι που μπορεί να φτάσει και τα 18-19 εκατοστά άρα καταλαβαινεισ πως ένα ψάρι που θέλει κατά βάση τουλάχιστον 50 λίτρα το άτομο και ταυτόχρονα να βρίσκεται σε κοπάδι χρειάζεται κάμποσα παραπάνω λίτρα από τα 180. Επίσης κατά το μεγάλωμα του θέλει άφθονη και συχνή ποσότητα τροφής για την σωστή ανάπτυξη του που ένα ενυδρειο της τάξεως των 180λιτρων δεν μπορεί να σηκωσει εύκολα εκτός αν είσαι διατεθημένος να κάνει συνεχής αλλαγές. Μετά έρχεται το κομμάτι του χώρου του κάθε ψαριού γιατί οι δίσκοι είναι κιχλιδες και έχουν τον τσαμπουκά στο αίμα τους και θα υπάρχουν καυγάδες άφθονοι ειδικά στην περίοδο ζευγαρώματος. Και σε ένα ενυδρειο 180λιτρων δεν θα μπορεί να καταφύγει το κυνηγημένο ψάρι σε κάποια κρυψώνα ούτε το ζευγάρι θα μπορεί να πάρει το χώρο του να γεννήσει. Επίσης για την σωστή ανάπτυξη του ψαριού ώστε να μην προκύψουν αρρώστιες και να μεγαλώσει σωστά μορφολογικά χρειάζεται όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες νερού που επίσης ένα ενυδρειο των 180 λίτρων δεν μπορεί εύκολα να προσφέρει. 
Σου ανέφερα κάποια από τα πράγματα που χρειάζονται πολύ περιληπτικά για να σε βοηθήσω να καταλάβεις το κομμάτι δίσκος. Προσωπικά τους είχα στα 350 λίτρα και από κάποιο σημείο και μετά τα έβρισκαν πολύ σκούρα στο θέμα χώρος. Και ήμουν μέρα παρα μέρα αλλαγές νερού. Ελπίζω κάποια στιγμή να έχω τον χώρο για να φτιάξω κάτι σωστό για τους δίσκους και να επιστρέψω στον βασιλιά.
 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mr.fox έγραψε:
  • Καλημέρα και από εμενα:)
  • προσπαθω να δω που είναι το φίλτρο αλλά δεν το βλέπω 
  • Οι δίσκοι έχουν πολλές ακόμη απαιτήσεις εκτως από τον θερμοστάτη, και είναι λίγο δύσκολα ψάρια πιστευω.

και εγώ το φίλτρο ψάχνω , έχω μια εντύπωση πως είναι στη μέση του ενυδρείου (φίλτρο πλάτης)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

και εγώ το φίλτρο ψάχνω , έχω μια εντύπωση πως είναι στη μέση του ενυδρείου (φίλτρο πλάτης)

Ίσως ,αλλά εμενα μου κάνει για απλό αυτοκόλλητο και όχι για background με ενσωματωμένο φίλτρο.

ελπιζω να κάνω λάθος και να υπάρχει όντως φίλτρο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και τωρα που το βλέπω μου μοιάζει και σαν πλακάκι.

Εαν όντως υπάρχει φίλτρο στην μέση που κάνει την καμπύλη πρέπει να είναι κάποιο πολυ μικρό μοντέλο,αλλά και πάλι δεν βλέπω πουθενά τρύπες για την εξαγωγή νερού του φιλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν παίζει να έχει φίλτρο η φίλη. Δεν υπάρχει κάτι εμφανές πουθενα ούτε φαίνεται να ρέει το νερό προς κάποια κατεύθυνση. Αλλά ας περιμενουμε και τη φίλη να μας απαντήσει

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

μυριζω τρολαρισμα.........

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω παιδιά ότι δεν επιτρέπεται διπλός λογαριασμο αλλά δεν θύμα με τον κωδικό γιατί πήγα να ξανάγραψα και έλεγε δημιουργό κλπ εγώ όμως άμα δείτε έχω και πλακάκι κάτω όχι χαλίκι και πίσω ήθελα να αγοράσω ένα background thre dπως γράφεται ήταν πανάκριβο λοιπόν πήγα στο που από και μου είπαν να κάνω μόνη μου μου έδωσαν και κόλλα juwwel κάπως έτσι και το έκανα μόνη μου και για να περνάει φίλτρανση από πίσω έκανα δυο τρίπλες με τρυπάνι λίγο πιο κάτω από τη μέση αλλά το καλύπτει η διακόσμηση  και τέλος πάντων μπορεί να μην φενεται γιατί είδα στο Ίντερνετ ότι έχουν στάδια φίλτρανσης αλλά όχι το δικό μου το φίλτρο μου για να είμαστε εξηγημένοι είναι ένα φίλτρο μάρκα δεν ξέρω να σας πω λέει 600h αυτά είναι στην μέση στην κλίση από τα πλακάκια κλείστε το θέμα γιατί δεν έχει νόημα εγώ την απάντηση μου την πήρα είμαι μια χαρά με τα χρυσόψαρα και δόσιμο πάνω από 300 λίτρα ευχαριστώ πολύ γιατί αν δεν είχα κάνει φόρουμ θα τα επερνα κι θα ?

072A6278-AC06-4E5C-B512-89F5F7A9AE52.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...