Jump to content

Πρόβλημα με άλγη


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Έχω πρόβλημα με αυτή την άλγη τη καφέ που είναι στα ξύλα κ στην πέτρα .Προσπάθησα με οξυζενέ ,αλλά ξαναβγαίνει μετά από καιρό.Το ενυδρείο μου είναι 30 λίτρα ,με 2 πάντα κορυδορας , 7 ember tetra και 10 γαριδουλες bloody mary. Το ενυδρείο τρέχει από τον Σεπτέμβρη.

Τεστ νερού δεν έχω. Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να απαλαχθω από αυτήν την άλγη?

imgonline-com-ua-CompressToSize-sf0uCbVdQRoT.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω μια απορεία που είδα την εικόνα....

 

 

imgonline-com-ua-CompressToSize-sf0uCbVdQRoT.jpg.d6d9f289516dd435bdf65cc16cf10dc8.jpg

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, GVC said:

Καλησπέρα! Έχω μια απορεία που είδα την εικόνα....

 

 

imgonline-com-ua-CompressToSize-sf0uCbVdQRoT.jpg.d6d9f289516dd435bdf65cc16cf10dc8.jpg

Αυτό είναι Σφουγγαράκη του φίλτρου ,θέλει καθάρισμα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα:)

Αλλαγές νερού κάθε ποτέ κανείς,και σε τι ποσοστό τις %?

Κάνε και τεστ νερού για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν τα παιδιά να απαλλαχτείς από αυτές τις άλλες.

γενικα δώσε όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορείς για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Mr.fox said:

Καλησπερα:)

Αλλαγές νερού κάθε ποτέ κανείς,και σε τι ποσοστό τις %?

Κάνε και τεστ νερού για να μπορέσουν να σε βοηθήσουν τα παιδιά να απαλλαχτείς από αυτές τις άλλες.

γενικα δώσε όσο πιο πολλές πληροφορίες μπορείς για το ενυδρείο σου.

31 minutes ago, GVC said:

Κάθε βδομάδα ,10λιτρα περιπου

 

Link to comment
Share on other sites

Α οκ μεγάλε. μου φάνηκε σαν άλγη και αυτο

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GVC said:

Α οκ μεγάλε. μου φάνηκε σαν άλγη και αυτο

Άλγη πρέπει να είναι γτ είχα ξύσει το τζαμί να το καθαρίσω ,κ μάλλον έχει πάει στο σφουγγαρακι. Αλλά αν δεις πιο πάνω στο φίλτρο ,άλγη είναι αυτό νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια φίλε μου, επειδή και εγώ κάποια στιγμή είχα θέματα με άλγη και αυτη την ριμάδα την μαυρη. Χρησιμοποιήσα protalon της esha. Πήρε λίγο χρόνο αλλα την ριμαξε. τώρα αν κάποιος φιλος έχει να προτείνει κάτι πιο φυσικο δοκιμάζεις!!!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harris Lourakis said:

 

Αυτο της φωτο ειναι. Κοιτα εμένα ακομα ζουνε.Το ειχα χρησιμοποιήσει πριν κανενα 9μηνο περιπου.Φανταζομαι αν ηταν να εχω απολειες θα ειχα τοτε.Μέχρι τώρα ολα ζωνατα ειναι

 

protalon.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Τότε καλύτερα να σου απαντησει κάποιος πιο εμπειρος μεγάλε

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Harris Lourakis έγραψε:

Μπορείτε να μου πείτε πως μπορώ να απαλαχθω από αυτήν την άλγη?

Μπορουμε, βεβαια.

Το ενυδρειο πόσο  τρεχει; εβδομαδες; μηνες;

Αιτιες-

1- μαλλον εχεις υπερβολικο φωτισμο. (πόσες ωρες; τι λαμπα;)

2- μαλλον εχεις υπερβολικα μεγαλη συγκεντρωση νιτρικων(φωσφορικων, αμμωνιας) στο νερο

3- εχεις μικρο ή βρωμικο φιλτρο (τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχεις μεσα;)

4- ελλιπης συντηρηση ενυδρειου...καθαριζεις και πόσο συχνα τζάμια, φιλτρο(και πως καθαριζεις το φιλτρο); βαζεις σκουπα βυθου;

Θερμοκρασια νερου;

Ολα αυτα και χώρια και μαζι προκαλουν τις αλγες...

Νομιζω το algexit tis Easy life, δεν επιρεαζει τα ασπονδυλα. Σαν τελευταια λυση, ναι .....υπαρχει, αλλά δεν λυνει το προβλημα... μετα την θεραπεια παλι θα ξαναβγουν οι αλγες, αν δεν θα βρεις την αίτια εμφανισης...

και για cory....- πολυ μικρο ενυδρειο και δεν τα κραταμε 1-2, αλλά κοπαδακι  πανω απο 6-8 ...

Δες λιγο και εδω-

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, natateo said:

Μπορουμε, βεβαια.

Το ενυδρειο πόσο  τρεχει; εβδομαδες; μηνες;

Αιτιες-

1- μαλλον εχεις υπερβολικο φωτισμο. (πόσες ωρες; τι λαμπα;)

2- μαλλον εχεις υπερβολικα μεγαλη συγκεντρωση νιτρικων(φωσφορικων, αμμωνιας) στο νερο

3- εχεις μικρο ή βρωμικο φιλτρο (τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχεις μεσα;)

4- ελλιπης συντηρηση ενυδρειου...καθαριζεις και πόσο συχνα τζάμια, φιλτρο(και πως καθαριζεις το φιλτρο); βαζεις σκουπα βυθου;

Θερμοκρασια νερου;

Ολα αυτα και χώρια και μαζι προκαλουν τις αλγες...

Νομιζω το algexit tis Easy life, δεν επιρεαζει τα ασπονδυλα. Σαν τελευταια λυση, ναι .....υπαρχει, αλλά δεν λυνει το προβλημα... μετα την θεραπεια παλι θα ξαναβγουν οι αλγες, αν δεν θα βρεις την αίτια εμφανισης...

και για cory....- πολυ μικρο ενυδρειο και δεν τα κραταμε 1-2, αλλά κοπαδακι  πανω απο 6-8 ...

Δες λιγο και εδω-

 

Έχω τη λάμπα του dennerle led 6w κ το φίλτρο του. Στο φίλτρο είχα το βαμβάκι που ήταν εξαρχής μαζί με ζεόλιθο ,κ έβγαλα το βαμβάκι κ έβαλα σιποραξ.

Οπότε κάνω αλλαγή νερού ,τι κάνω με σκούπα βυθού, κ καθαρίζω το φίλτρο με νερό του ενυδρείου.

Τα τζάμια τα καθάρισα τελευταία,η αλήθεια είναι ότι δε τα καθάριζα τακτικά.

Θερμοκρασία δε γνωρίζω . Δε ξέρω μήπως είναι πολύ η ιχθυοφορτωση για τα λίτρα του ενυδρείου?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...