Jump to content

Ασθένεια σε ιριαθερινες


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Είχα κάποιες ιριαθερινες εδώ και καιρό στο ενυδρείο μου και αποφάσισα να συμπληρώσω άλλες πέντε. Έτσι πηαγ και πήρα άλλες πέντε εχθές και σήμερα παρατηρώ σε αυτές τις 5 κάποιες άσπρες κιλιδες στο σώμα τους τις οποίες δεν μπορούσα να διακρίνω στο Pet Shop γιατί ήταν πολύ άχρωμα τα ψάρια εκεί. Παραθέτω φώτο από ένα ψάρι που μπόρεσα να τραβήξω καθώς και το ενυδρείο. Το ενυδρείο έχει μέσα 2 οτοκυκλους, 16 ιριαθερινες κάποια σαλιγκάρια και αρκετές Red cherry και amano. Έχει εξωτερικό φίλτρο, δουλεύει στους 24 βαθμούς και είναι 100 λιτρα(καθαρα 85 περίπου). Αλλαγή γίνεται κάθε Σάββατο. Νομίζω πως αυτή είναι ασθένεια ciliates σύμφωνα με τον οδηγό της Sera. Τι λέτε να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

a77525a1479db0197bac9a3892b974fa.jpgab30034cb94af941ab487c427f3c3f89.jpg6480fa3dae28e589b528c9e5ba98621f.jpg2c2520e911af3f9a4d6d5629192fe2a8.jpg

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν βλέπω κάποια περίεργη συμπεριφορά από τα συγκεκριμένα ψάρια 

Link to comment
Share on other sites

To costapur της Sera διάβασα ότι κάνει για αυτή την ασθένεια αλλά γράφει μέσα ότι δεν ει αι ανεκτό από τα ασπόνδυλα οπότε δεν μπορώ λογικά να το χρησιμοποιήσω.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λευτέρη.

Εγώ νομίζω πως είναι ich ρίξε μια ματιά εδώ σε παρακαλώ 

 

Link to comment
Share on other sites

@marinos το ίδιο νομίζω είναι με αυτό που λέω. Το θέμα είναι αν το πρόλαβα γιατί τα έβαλα αυτά τα πέντε ψάρια το Σάββατο το βράδυ και την Κυριακή το απόγευμα τα απομόνωσα σε ένα ενυδρείο που έχω για καραντίνα. Παίζει να μην έχει βγάλει αυτή την κύστη που λένε μέσα στο ενυδρείο και να γλιτώσω την θεραπεία στο ενυδρείο μου και να κάνω θεραπεία στην καραντίνα μόνο;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα έχει μεγάλη μεταδοτικότητα άλλα ποτέ δεν ξέρεις. Παρατηρείς και πράττεις ανάλογα .

 

ΥΓ Αφού έχεις καραντίνα γιατί δεν την χρησιμοποιείς για προσαρμογή των καινούργιων ψαριών ; 

Link to comment
Share on other sites

@marinos δεν είναι ακριβώς καραντίνα. Είναι ένα ενυδρείο 5 λίτρων και απλά έβαλα νερό του ενυδρείου μέσα και τα έβαλα εκεί. Δεν έχω ούτε θερμοστάτες ούτε φίλτρα για αυτό. Είναι πολύ μικρό. Τώρα τα έχω με μια αεραντλία μονο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέντε λίτρα = λιγότερο από μισός κουβάς είναι πολύ λίγο . Θερμοστάτη θα χρειαστείς γιατί στην θεραπεία ανεβάζεις την θερμοκρασία. Μια καλή λύση για καραντίνα είναι να πάρεις ενα κουτί απο τα IKEA δες εδώ https://www.ikea.gr/proioda/axesouar-organosis-apothikeusis/apothikeutika-koutia-kalathia/koutia-apothikeusis/samla-koyti/80102976

Link to comment
Share on other sites

@marinos καλή ιδέα αλλά τώρα που το θέλω είναι κλειστά.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κάμια προσπάθεια με αγγελία εδώ ή στο facebook μπας και βρεις κανένα είκοσαρι μεταχειρισμένο ;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχω μια δεξαμενή που έκανα κάτι υδροβαφες αλλά δεν ξέρω τώρα σε τι φάση είναι. Θα δω μήπως βρω καμιά από κανέναν φιλο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ χρησιμοποιούμε με τίποτα κάτι που έχουμε βάλει χημικά παλιότερα .

Για δες τα δεν πρέπει 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Θα βρω μια δεξαμενουλα από κάπου για να βάλω τον θερμοστάτη μέσα.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δες αυτό 

 

Link to comment
Share on other sites

@marinos δεν το ανοίγει. Μου λέει ότι δεν υπάρχει πια

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@marinos δεν το ανοίγει. Μου λέει ότι δεν υπάρχει πια

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μάλλον το πούλησε . Ψάξε και και εσυ στις αγγελίες (στην πάνω μπλέ μπάρα είναι)  https://www.aquazone.gr/offers/

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Θα κοιτάξω.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @lefteriskri. Οχι το ενυδρειο είναι ακόμα προς πώληση , εαν ενδιαφέρεσαι στείλε προσωπικό μήνυμα

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...