Jump to content

Απορία για Co2 drop checker


Recommended Posts

Μια απλή ερώτηση για τη συμπεριφορά τους στις αλλαγές νερού.

 

Οι περισσότεροι τους έχουμε κοντά στην επιφάνεια του νερού. Στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού θα πρέπει να τους αφαιρούμε από το τζάμι μην τυχόν και γεμίσουν (με νερό ) κατά την αναπλήρωση του ενυδρείου ή τους αφήνουμε στη θέση τους αφού δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;

Γεμίζοντας το ενυδρείο σιγά σιγά υπάρχει περίπτωση να μαζέψουν περισσότερο νερό από όσο πρέπει μέσα τους;

 

7acc03d252a3a4f289874f4e14c74259.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μάκη

Εγώ το drop checker το έχω 4 δάχτυλα από το βυθό προσπαθόντας να το χτυπάνε όσο το δυνατόν λιγότερες φυσαλλίδες co2.

Καλό θα ήταν να το βγάζεις κατά την διάρκια των εργασιών καθαρισμού , πότε δεν ξέρεις , κάθε δευτερη βδομάδα άλλαζε και το υγρό.

Αν την έχεις βάλει ίσια οχι ! :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε σενα Τζωρτζ! Το τελευταίο δεν κατάλαβα καλά φίλε, εννοείς δηλαδή ότι αν ο drop checker έχει μπει ίσια δεν υπάρχει περίπτωση να τραβήξει νερό κατά την αναπλήρωση του ενυδρείου με φρέσκο νερό; Με μπέρδεψε το "την".. [emoji28]

Κι εγώ για τα χαμηλά τον προόριζα μέχρι που είδα τις οδηγίες του checker της Ada οι οποίες λένε ξεκάθαρα να μπει λίγο κάτω από την επιφάνεια. Προσωπικά το βρίσκω και σαν έξτρα "ασφάλεια" αυτό αφού οι φυσαλίδες μαζεύονται κυρίως ψηλά, ας δείξει ο μετρητής μια ώρα αρχύτερα πιθανώς αυξημένα επίπεδα Co2 στο νερό.. αν τον έχεις χαμηλά και κιτρινίσει ξαφνικά, λογικά κοντά στην επιφάνεια θα γίνεται ο κακός χαμός. Λέω εγώ τώρα..[emoji16]

Στην πρώτη αλλαγή που έκανα δεν τον αφαίρεσα από μέσα αλλά τον κατέβασα χαμηλά και δεν υπήρξε κανένα θέμα. Ρώτησα μήπως αποφύγω αυτό το βήμα απλώς, δεν θέλω να βάζω συνέχεια το χέρι στο νερό να μην στρεσσάρονται τα ψάρια. [emoji846]



Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Γεμίζοντας το ενυδρείο σιγά σιγά υπάρχει περίπτωση να μαζέψουν περισσότερο νερό από όσο πρέπει μέσα τους;

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα! Αν μεινει πολυ ωρα εξω απο το νερο, απλα αλλάζει χρωμα στο μπλε. Μετα και παλι θα δουλεψει κανονικα.

Αν δεν αλλάζει χρωμα μεσα σε 30 λεπτα,  ειναι θεμα :), θελει αλλαγη το υγρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα την αλλαγη του νερου παντα γινεται μπλε, τουλαχιστον σ΄εμενα, οταν αλλαζω 40-50% του νερου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος makis206 έγραψε:

Το τελευταίο δεν κατάλαβα καλά, εννοείς δηλαδή ότι αν ο drop checker έχει μπει ίσια δεν υπάρχει περίπτωση να τραβήξει νερό κατά την αναπλήρωση του ενυδρείου με φρέσκο νερό; Με μπέρδεψε το "την".. emoji28.png

Δεν μπορεί να τραβήξει νερό γιατί είναι ο αέρας μέσα στο dc , αλλά αν σου έχει στρίψει λίγο κατά την αλλάγη , λίγο να έχει χάσει η βεντούζα... :hehe:

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Κι εγώ για τα χαμηλά τον προόριζα μέχρι που είδα τις οδηγίες του checker της Ada οι οποίες λένε ξεκάθαρα να μπει λίγο κάτω από την επιφάνεια. Προσωπικά το βρίσκω και σαν έξτρα "ασφάλεια" αυτό αφού οι φυσαλίδες μαζεύονται κυρίως ψηλά, ας δείξει ο μετρητής μια ώρα αρχύτερα πιθανώς αυξημένα επίπεδα Co2 στο νερό.. αν τον έχεις χαμηλά και κιτρινίσει ξαφνικά, λογικά κοντά στην επιφάνεια θα γίνεται ο κακός χαμός. Λέω εγώ τώρα..emoji16.png

 Το είχα πάνω έμενε μονίμως πράσσινο μέρα νύχτα , μπλέ είναι μόνο όταν αλλάζω το υγρό , λεμονί δεν είχε γίνει ούτε με 3φ/δ

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Στην πρώτη αλλαγή που έκανα δεν τον αφαίρεσα από μέσα, απλώς τον κατέβασα χαμηλά και δεν υπήρξε κανένα θέμα. Ρώτησα μήπως αποφύγω αυτό το βήμα απλώς, δεν θέλω να βάζω συνέχεια το χέρι στο νερό να μην στρεσσάρονται τα ψάρια. emoji846.png

Κάθε φορά που βάζω το χέρι μέσα μετά ρίχνω και μεζέ  και μετά καθαρίζουμε μαζί ! :hehe:

image.thumb.png.6b3b06f368b99420d429b015f6cbdd96.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω καποιες Αμανο, που καθε φορα, που εβαζα το χερι μεσα, μου εκαναν μανικιουρ :D

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήταν μπλε μόνο στην αρχή Ναταλία, το τοποθέτησα με ph γύρω στο 7.7 στο ενυδρείο. Από την ώρα που άρχισε να δουλεύει το Co2 έγινε πράσινο κάπου στη μέση της λειτουργίας του διοξειδίου και έκτοτε δεν έχει αλλάξει ποτέ χρώμα. 3η μέρα για τον checker μέσα στο ενυδρείο μου βέβαια και υποθέτω ότι παραμένει κολλημένος στο πράσινο χρώμα επειδή το ph είδε έπεσε στο 7.2-7.4 σωστά;

Μία αλλαγή έκανα μόλις χτες της τάξης του 30% χωρίς να βγει ο checker από το νερό, θέμα 15 λεπτών η όλη δουλειά και υποθέτω ότι δεν έγινε μπλε αφού η ποσότητα που άλλαξα ήταν μικρή (νερό βρύσης στο 7.7-7.8 υπόψιν ).

Περίμενα πως θα γίνεται μπλε κάμποσες ώρες μετά το κλείσιμο του Co2 αλλά δεν υπολόγισα το ph που θα πέσει και θα μείνει μόνιμα σε πιο χαμηλά επίπεδα, σωστά;

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και τους δυο σας φυσικά [emoji846]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Εμένα ήταν μπλε μόνο στην αρχή Ναταλία, το τοποθέτησα με ph γύρω στο 7.7 στο ενυδρείο. Από την ώρα που άρχισε να δουλεύει το Co2 έγινε πράσινο κάπου στη μέση της λειτουργίας του διοξειδίου και έκτοτε δεν έχει αλλάξει ποτέ χρώμα. 3η μέρα για τον checker μέσα στο ενυδρείο μου βέβαια και υποθέτω ότι παραμένει κολλημένος στο πράσινο χρώμα επειδή το ph είδε έπεσε στο 7.2-7.4 σωστά;

Μία αλλαγή έκανα μόλις χτες της τάξης του 30% χωρίς να βγει ο checker από το νερό, θέμα 15 λεπτών η όλη δουλειά και υποθέτω ότι δεν έγινε μπλε αφού η ποσότητα που άλλαξα ήταν μικρή (νερό βρύσης στο 7.7-7.8 υπόψιν ).

Περίμενα πως θα γίνεται μπλε κάμποσες ώρες μετά το κλείσιμο του Co2 αλλά δεν υπολόγισα το ph που θα πέσει και θα μείνει μόνιμα σε πιο χαμηλά επίπεδα, σωστά;

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και τους δυο σας φυσικά emoji846.png
 

Τι kh έχεις ??

Link to comment
Share on other sites

6 με 7 είναι το Kh μου, δεν είναι λογικό που δεν γίνεται μπλε το υγρό ε; Το φοβήθηκα αυτό να του πω την αλήθεια Γιώργη.
Καμιά ιδέα;

Να πω πως το υγρό που έβαλα στον μετρητή είναι από το μπουκαλακι της Ada (πωλείται μαζί με τον μετρητή ) και θέλει μία σταγόνα από αυτό και συμπλήρωμα της "σφαιρας" με νερό από το ενυδρειο.

Τώρα που το σκέφτομαι έγινε πολύ γρήγορα πράσινο και έκτοτε είναι πάντα έτσι..

Edit: να συμπληρώσω ότι το τεστ για το Kh το έκανα με strips της Dennerle, δυστυχώς το πλήρες κιτ της ΑΡΙ δεν έχει το συγκεκριμένο τεστ. Συγκρίνοντάς τα όμως σε όσα κοινά τεστ έχουν, πέφτουν πολύ κοντά μεταξύ τους οπότε εμπιστεύομαι αρκετά το Kh που μου δίνει το strip..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

6 με 7 είναι το Kh μου, δεν είναι λογικό που δεν γίνεται μπλε το υγρό ε; Το φοβήθηκα αυτό να του πω την αλήθεια Γιώργη.
Καμιά ιδέα;

Να πω πως το υγρό που έβαλα στον μετρητή είναι από το μπουκαλακι της Ada (πωλείται μαζί με τον μετρητή ) και θέλει μία σταγόνα από αυτό και συμπλήρωμα της "σφαιρας" με νερό από το ενυδρειο.

Τώρα που το σκέφτομαι έγινε πολύ γρήγορα πράσινο και έκτοτε είναι πάντα έτσι..

Edit: να συμπληρώσω ότι το τεστ για το Kh το έκανα με strips της Dennerle, δυστυχώς το πλήρες κιτ της ΑΡΙ δεν έχει το συγκεκριμένο τεστ. Συγκρίνοντάς τα όμως σε όσα κοινά τεστ έχουν, πέφτουν πολύ κοντά μεταξύ τους οπότε εμπιστεύομαι αρκετά το Kh που μου δίνει το strip..
 

Ούτε εσένα είναι λογικό ούτε και εμένα νομίζω & εγώ της co2art kit έχω με το 'δικό' του υγρό 

 

Το επόμενο βήμα είναι να φτιάξουμε ένα διαλυμα kh4 και να ρίξουμε και 3-4 σταγόνες ph test και να δούμε απο εκεί και πέρα τι γίνεται ,  γιατί από τη στιγμή που επανέρχεται το pH το πρωί ας πούμε κοντά στα φυσιολογικά του και δεν γίνεται επιπλέον έγχυση πάνω από 2-3ppm δεν είναι , αλλά το dc παραμένει πράσινο ... 

 

bps πως μετράς ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το bps το πάω χαλαρά προς το παρόν με το μάτι στις φυσαλίδες στο δοχειο του μανομετρου Γιώργη. Άρχισα με μια φυσαλίδα στο δευτερόλεπτο κι αφού είδα πως όλα πήγαιναν καλά με τα ψαράκια, την επόμενη μέρα ανέβασα σε 90 φυσαλίδες το λεπτο και μέχρι στιγμής το έχω εκεί. Μιλάμε πάντα για 125 λίτρα ενυδρείο που απλώς παρατηρώ τα ψάρια, τη σωστή διάχυση σε όλο το ενυδρείο αλλά και τον μετρητή που έβαλα το Σάββατο το πρωί - όχι ότι μας είπε και κάτι μέχρι στιγμης βέβαια..

Υποθέτω ότι για τα λίτρα μου με παίρνει άνετα να ανεβάσω στις 120, ίσως και 150 φυσαλίδες ανά λεπτο. Το πάω όμως πιο σιγά παρατηρώντας.

Μολις σχολασω από τη δουλειά το απόγευμα θα παίξω λίγο με τον μετρητή πάντως. Θα του βάλω εκ νέου υγρό κι αυτή τη φορά λέω να μη συμπληρώσω νερό του ενυδρείου αλλά νερό βρύσης (7.8ph θυμίζω ) με αντιχλωριο φυσικά. Να δω αν γίνει μπλε αλλά και εαν πρασινίσει μετά από κάποιες ώρες στο ενυδρείο με το Co2 να τρέχει.. θα αναφέρω εννοείται αλλά θα πάει βράδυ λογικά [emoji6]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Το bps το πάω χαλαρά προς το παρόν με τις φυσαλίδες στον μετρητή του μανομετρου Γιώργη. Άρχισα με μια φυσαλίδα στο δευτερόλεπτο κι αφού είδα πως όλα πήγαιναν καλά με τα ψαράκια, την επόμενη μέρα ανέβασα σε 90 φυσαλίδες το λεπτο και μέχρι στιγμής το έχω εκεί. Μιλάμε πάντα για 125 λίτρα ενυδρείο που απλώς παρατηρώ τα ψάρια, τη σωστή διάχυση σε όλο το ενυδρείο αλλά και τον μετρητή που έβαλα το Σάββατο το πρωί - όχι ότι μας είπε και κάτι μέχρι στιγμης βέβαια..

Υποθέτω ότι για τα λίτρα μου με παίρνει άνετα να ανεβάσω στις 120, ίσως και 150 φυσαλίδες ανά λεπτο. Το πάω όμως πιο σιγά παρατηρώντας.

Μολις σχολασω από τη δουλειά το απόγευμα θα παίξω λίγο με τον μετρητή πάντως. Θα του βάλω εκ νέου υγρό κι αυτή τη φορά λέω να μη συμπληρώσω νερό του ενυδρείου αλλά νερό βρύσης (7.8ph θυμίζω ) με αντιχλωριο φυσικά. Να δω αν γίνει μπλε αλλά και εαν πρασινίσει μετά από κάποιες ώρες στο ενυδρείο με το Co2 να τρέχει.. θα αναφέρω εννοείται αλλά θα πάει βράδυ λογικά emoji6.png

Κατέβασε app BPM counter , καθε φυσαλιδα και tap μέτρα για 30sec - 1λεπτό για πιο ακριβή μέτρηση αν θες , έχει πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια απο το να μετράς 10sec video :hehe:

 

Απ ότι καταλαβαίνω απ αυτά που διαβάζω εάν υπάρχει καλή ανατάραξη επιφανείας , δεν έχεις bioφιλμ στην επιφάνεια και πρώτα απ όλα τα ψάρια είναι cool , υπάρχει αρκετό περιθωριο για 'γκάζι' 

 

Εάν έχεις ph Test πάρε 1000ml ΑΟ ή απεσταγμένο νερό και βάλε 1.2gram σόδα αυτό θα σου δώσει 1000ml kH40 , πάρε μετά 450ml AO ή απεσταγμένο και 50ml απο το kH40 mix n shake very best :ChristmasTree: με αποτέλεσμα να έχεις 500ml kH4  , κάθε 5ml διαλύματος θες 3-4 σταγόνες ph test 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις δύο πρώτες παραγράφους σε αγάπησα, στην τρίτη με έκαψες Γιώργη..[emoji28]

Στη δεύτερη ισχύει αυτό που είπες πάντως, φως και αναταραξη ισον δώσε λίγο παραπάνω γκάζι αν και θέλουμε και την οικονομία στο χόμπι [emoji16]

Πάω σπίτι και ακολουθώ κατά γράμμα αυτα που σου είπα νωρίτερα αλλά και αυτά που προτείνεις εσύ.![emoji6]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβγαλα τον drop checker από το νερό και τον άφησα βεντουζαρισμενο στο τζάμι πάνω από την επιφάνεια του νερού. Μετά από 20 περίπου λεπτά έγινε μπλε και μάλιστα βαθύ βαθύ. Τον βύθισα ξανά και περιμένω τώρα να γίνει πράσινο πάλι. Άρα δουλεύει κι αυτό με ικανοποιεί προς το παρόν. Πάμε τώρα να κατεβάσουμε κι έναν bpm counter..[emoji41]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τότε δεν ξανά γυρνάνε σε μπλέ μέχρι την επόμενη μέρα οεο ?

Μαζί με τον απογευματίνο ελληνικό λέω να φτίαξω και λίγο dc-ζουμο 

 

Το αποτέλεσμα του bpm /60 

Έγινε επεξεργασία - Georgis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το αναρωτιέμαι αυτό αλλά υποθέτω ότι συμβαίνει επειδή εξακολουθεί να υπάρχει διοξείδιο στη στήλη του νερού ακόμα κι όταν το Co2 δεν λειτουργεί. Ίσως γι' αυτό η Ναταλία ανέφερε ότι σε μεγάλες αλλαγές νερού της το γυρνάει σε μπλε. Επειδή η στήλη του νέου νερού δεν έχει ποσοστά διοξειδίου μέσα του και τελικά πέφτουν τα συνολικά ποσοστά σε τέτοιο σημείο που αναγκάζουν το υγρό στον checker να αλλάξει χρώμα..

Φαντάζομαι ότι αν κλείσουμε το Co2 για 2-3 μέρες συνεχόμενα και δεν παρέρχεται πια στο νερό, τότε ο checker θα γίνει πάλι μπλε αφού τα ποσοστά του διοξειδίου θα φεύγουν σταδιακά από τη στήλη του νερού. Όταν όμως εμείς εξακολουθούμε να του δίνουμε με τον ίδιο ρυθμό καθημερινά, απλώς αναπληρώνουμε αυτά τα ποσοστά του χαμένου Co2 (όσο το σύστημα ήταν κλειστό δηλαδή ) και πιθανότατα εκεί θέλει την προσοχή. Να μη δίνουμε μεγάλες ποσότητες στη "ρουτίνα" του αφού ήδη όταν ξεκινάει θα υπάρχει ακόμα ένα κάποιο ποσοστό μέσα από τη χτεσινή ημέρα.


Υποθέσεις κάνω μη βαράτε. [emoji16]

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Ούτε εσένα είναι λογικό ούτε και εμένα νομίζω & εγώ της co2art kit έχω με το 'δικό' του υγρό 

 

Το επόμενο βήμα είναι να φτιάξουμε ένα διαλυμα kh4 και να ρίξουμε και 3-4 σταγόνες ph test και να δούμε απο εκεί και πέρα τι γίνεται ,  γιατί από τη στιγμή που επανέρχεται το pH το πρωί ας πούμε κοντά στα φυσιολογικά του και δεν γίνεται επιπλέον έγχυση πάνω από 2-3ppm δεν είναι , αλλά το dc παραμένει πράσινο ... 

 

bps πως μετράς ?

Το υγρο απο της co2art, προσωπικα δεν μ΄αρεσει.... Εχει πολυ ανοιχτο χρωματακι. Θα ηθελα ενα τσακ πιο σκουρο....

δεν γίνεται επιπλέον έγχυση πάνω από 2-3ppm δεν είναι , αλλά το dc παραμένει πράσινο ... ,

τα φυτα "φταινε", ειδικά αν δεν υπαρχει καλη αναταραξη της επιφανειας την νυχτα.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites



Υποθέσεις κάνω μη βαράτε. [emoji16]


Ας ρίξω και μια απορία αφού υποθέτω πολλά τελευταία.[emoji39]

Αν για κάποιο λόγο δούμε τo υγρό στον drop checker κίτρινο και τα ψάρια στην επιφάνεια για οξυγόνο, λογικά τρέχουμε για άμεση αλλαγή νερού σωστά;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν παρέχουμε Co2 και φως τα φυτά τι παράγουν ; Οξυγόνο

Όταν δεν παρέχουμε Co2 και κλείνουμε τα φώτα τα φυτά τι παράγουν ;  Co2 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι παράγουν όταν σβήνουν τα φώτα ενώ κι η παροχή του Co2 έχει ήδη σταματήσει από ώρα;


Edit: άκυρη μάλλον η ερώτηση, τώρα κατάλαβα τι εννοούσες. Ότι παράγεται Co2 από τα φυτά όταν σβήνουν τα φώτα σωστά; Άρα και διατηρούνται τα ποσοστά του Co2 στο νερό τη νύχτα ας πούμε;

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το υγρο απο της co2art, προσωπικα δεν μ΄αρεσει.... Εχει πολυ ανοιχτο χρωματακι. Θα ηθελα ενα τσακ πιο σκουρο....

δεν γίνεται επιπλέον έγχυση πάνω από 2-3ppm δεν είναι , αλλά το dc παραμένει πράσινο ... ,

τα φυτα "φταινε", ειδικά αν δεν υπαρχει καλη αναταραξη της επιφανειας την νυχτα.

Για ανατάραξη έχω το spray bar , ενα μίκρο σκιμερ δεν υπάρχει ίχνος βιοφιλμ (στο μάτι τουλάχιστον) και τα ντουμάνια του twinstar , πιο πολύ ακόμα ? Σήμερα θα δοκιμάσω να γυρίσω προς τα επάνω το τη νύχτα.

 

πριν 31 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Ας ρίξω και μια απορία αφού υποθέτω πολλά τελευταία.emoji39.png

Αν για κάποιο λόγο δούμε τo υγρό στον drop checker κίτρινο και τα ψάρια στην επιφάνεια για οξυγόνο, λογικά τρέχουμε για άμεση αλλαγή νερού σωστά;

 

Σε αυτή την περίπτωση κλείνεις co2 ,έντονη ανατάραξη + 1-2 αερόπετρες εάν δείς τα ψάρια κάτω θέλουν μια μεγάλη αλλαγή αν προλάβεις

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Όταν παρέχουμε Co2 και φως τα φυτά τι παράγουν ; Οξυγόνο

Όταν δεν παρέχουμε Co2 και κλείνουμε τα φώτα τα φυτά τι παράγουν ;  Co2 

 

 

Σωστά με το co2 όμως κλειστό μπορεί να έχει πάνω απο 2ppm-3ppm ? ( πχ 8 ώρες μετά )

Π.χ. εάν μετρήσω το πρωί pH 6.9 & kH 6 άρα 22.7ppm ?  Εφόσον είναι κλειστό το co2 πρόκειται για ψευδοθετικό αποτέλεσμα.

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:


 

 


Ας ρίξω και μια απορία αφού υποθέτω πολλά τελευταία.emoji39.png

Αν για κάποιο λόγο δούμε τo υγρό στον drop checker κίτρινο και τα ψάρια στην επιφάνεια για οξυγόνο, λογικά τρέχουμε για άμεση αλλαγή νερού σωστά;

 

ποιο καλά στρέφεις την έξοδο του φίλτρου προς τα πάνω για έντονη ανατάραξη και προσθέτεις αεραντλία, για αυτό πάντοτε για κάθε ενδεχόμενο είναι καλό να έχουμε μια στην συλλογή μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ποιο καλά στρέφεις την έξοδο του φίλτρου προς τα πάνω για έντονη ανατάραξη και προσθέτεις αεραντλία, για αυτό πάντοτε για κάθε ενδεχόμενο είναι καλό να έχουμε μια στην συλλογή μας.
Έχουμε έχουμε, και μάλιστα έξτρα τούρμπο ιντερκούλερ παρακαλώ. Απορώ γιατί την πήρα δηλαδή αλλά να που θα τη βάλω στο standby εντέλει για καλό και για κακό. Ευχαριστίες.![emoji846][emoji106]
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος makis206 έγραψε:

Στις δύο πρώτες παραγράφους σε αγάπησα, στην τρίτη με έκαψες Γιώργη..emoji28.png

Στη δεύτερη ισχύει αυτό που είπες πάντως, φως και αναταραξη ισον δώσε λίγο παραπάνω γκάζι αν και θέλουμε και την οικονομία στο χόμπι emoji16.png

Πάω σπίτι και ακολουθώ κατά γράμμα αυτα που σου είπα νωρίτερα αλλά και αυτά που προτείνεις εσύ.!emoji6.png

έτοιμος ο χυμός μετά απο 67 σταγόνες kh test , το πρώτο μείγμα βγήκε 27dkH , έλειπαν 200μcg σόδας , το δεύτερο νταν 40dkH !! Έκανα 1λίτρακι να έχω να βρίσκεται :hehe: πρέπει να δω στις πόσες σταγόνες ph test θα μου είναι Οκ στο μάτι , έβαλα 5 πρός το παρόν (αντί για 3-4 που λένε) (της υπερβολής πάντα).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...