Jump to content

Απορία για Co2 drop checker


Recommended Posts

Ρίξε κι ένα update μόλις δοκιμαστεί, άξιος.![emoji106]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω στο θέμα για μια μικρή βοήθεια από τους γνώστες.
Πριν μερικές μέρες άλλαξα μερικά πράγματα στο ενυδρείο μαζικά.

- Αλλαγή νερού 40%
- Αλλαγή στο υγρό του drop checker (έγινε πάλι μπλε φυσικά )
- Αλλαγή θέσης του σωλήνα εξόδου του φίλτρου ώστε να υπάρχει λίγο καλύτερη ανατάραξη στην επιφάνεια αλλά και καλύτερη ροή σε όλο το ενυδρείο
- Αφαίρεση αρκετών φυτών από την επιφάνεια για να διευκολύνεται η ροή του νερού και για περισσότερο φως στα φυτά του βυθού
- Αλλαγή θέσης του diffuser ώστε να μεταφέρονται οι φυσαλίδες σε περισσότερα σημεία μέσα στο ενυδρείο αλλά και για να παραμένουν περισσότερο μέσα στο νερό πριν φτάσουν στην επιφάνεια

Έκτοτε το υγρό στον drop checker παραμένει μπλε ενώ πριν το κλείσιμο του Co2 δείχνει να μετατρέπεται με τις σημερινές μου ρυθμίσεις στην παροχή διοξειδίου σε σκούρο πράσινο. Ίσως με γελάνε και τα μάτια μου όμως.

Αύξησα χτες τις σταγόνες στο φιαλίδιο του μανόμετρου από 70/λεπτό που είχα πριν σε 90/λεπτό. Από τότε μου φάνηκε ότι πρασινίζει στο κλείσιμο της παροχής Co2.

Σήμερα έφτασα στις 110/λεπτό αλλά καθυστέρησα να το κάνω αφού άργησα να επιστρέψω σπίτι, δεν ξέρω αν προλάβει να γίνει πράσινο μέχρι να κλείσει το Co2.. θα περιμένω να δω τα αυριανά αποτελέσματα και μάλλον θα αυξήσω σε 120/λεπτό, 2 σταγόνες στο δευτερόλεπτο δηλαδή.

Κι εδώ ερωτώ. Θεωρείται ασφαλής παροχή Co2 στα 2bps για 125άρι ενυδρείο σωστά; Μέχρι ο drop checker να γίνει κίτρινος ανεβάζουμε άφοβα τις σταγόνες στο μανόμετρο, ναι;

Και κάτι τελευταίο. Αυτή η "απαίτηση" - σύμφωνα με τις ενδείξεις του drop checker - στην αύξηση παροχής Co2 (στη διπλάσια σχεδόν ποσότητα ) μάλλον οφείλεται σε όλες τις παραπάνω αλλαγές που έκανα στο ενυδρείο πρόσφατα, σωστά το σκέφτηκα;

Να επαναλάβω ότι το Kh μου εξακολουθεί να βρίσκεται στο 6-7 ενώ η τελευταία μέτρηση που έκανα στο ph μετά την αλλαγή του νερού έφτασε στο 7.5-7.6, λογικά τώρα θα ειναι πιο χαμηλά αφού έχει δουλέψει το Co2 σε καθημερινή βάση. Με το υγρό στον drop checker να επιμένει στο μπλε φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνω περιμένοντας τις απόψεις των "ειδικών".

Το Co2 τρέχει σήμερα από τις 15:00 με ρύθμιση πλέον στις 120 φυσαλίδες ανά λεπτό (2bpm ) και σε μέτρηση του ph που έκανα μόλις με υγρά της ΑPI το αποτέλεσμα ήταν στο 7.5. Γι' αυτό υποθέτω ότι το υγρό στον drop checker επιμένει να παραμένει στο μπλε και δεν γυρίζει στο πράσινο. Σωστά;
Το kh μου που επίσης μετρήθηκε μόλις είναι στο 7.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πέφτει το ph.. την πρώτη μέρα που το έβαλα με λιγότερη ροή σε Co2 (70 φυσαλίδες ανά λεπτό στον μετρητή ) αλλά και στο νερό από την έξοδο του φίλτρου, το ph μου έπεσε από το 7.8 στο 7.2 το βράδυ που έκλεισε η παροχή διοξειδίου και φυσικά ο drop checker απέκτησε πράσινο χρώμα στο υγρό του.

Τώρα που αυξήθηκε η ροή του νερού, καθάρισε η επιφάνεια από το πρωτεϊνικό φιλμ, οι φυσαλίδες του Co2 στο νερό λόγω αύξησης σε bpm είναι πολύ περισσότερες και πιάνουν πλέον πολύ περισσότερο χώρο στο ενυδρείο, το ph επιμένει να μην πέφτει κάτω από το 7.5..

Να ανέβαζα κι άλλο την παροχή του Co2; Φοβάμαι να ξεπεράσω τις 2 φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο αν και τα ψάρια τα βλέπω ακόμα μια χαρά κι ο drop checker (που του έβαλα μόλις χτες νέο υγρό ) επιμένει στο μπλε.

Μέχρι πόσες φυσαλίδες στον μετρητή θα λέγατε ότι υπάρχει ασφάλεια σε 125άρι ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω μιας και δεν μπορώ να κάνω πλέον διόρθωση στο παραπάνω μήνυμα ότι τον drop checker τον έχω κοντά στην επιφάνεια και απέναντι από την πλευρά που έχω τον diffuser.

Αριστερά χαμηλά και περίπου στη μέση του πλαϊνού τζαμιού ο diffuser, δεξιά και ψηλά, κοντά στο μπροστινό μέρος ο drop checker σε 80cm ενυδρείο. Επίσης πίσω δεξιά βρίσκεται και η έξοδος του φίλτρου μου που στέλνει το νερό προς τα εμπρός και αριστερά. Μήπως φταίει το γεγονός ότι οι φυσαλίδες του Co2 ξεκινούν από αριστερά χαμηλά, πάνε προς την πλάτη του ενυδρείου, οδεύουν προς τα δεξιά μέχρι να φτάσουν στην έξοδο του φίλτρου το οποίο τις στέλνει ξανά προς τα αριστερά - μην αφήνοντας στην ουσία τον drop checker να "διαβάσει" το ποσοστό του διοξειδίου;

Ελπίζω να έδωσα την εικόνα στις θέσεις που βρίσκονται τα εξαρτήματα, τη ροή του νερού αλλά και εκείνη των φυσαλίδων από τον diffuser.. και φυσικά του drop checker και στο αν τελικά του δίνω τη δυνατότητα να μετρήσει σωστά τα ποσοστά του Co2 στο νερό..

Μήπως τελικά θα ήταν καλύτερα να τον τοποθετήσω κάπου χαμηλά, 2-3cm πάνω από το χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

Ωρέ παιδιά δεν μου απαντάτε και νιώθω παραμελημένος [emoji28]

Σημερινή κατάσταση λοιπόν. Ο drop checker επιμένει στο μπλε χρώμα (ένα ελάχιστο θέλει να γίνει πράσινο όπως δείχνει ) ακομα και με το Co2 στις 2 φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο στο 125άρι ενυδρείο.

Είμαι βέβαιος ότι το Co2 πάει σχεδόν παντού.

Ανεβάζω τις φυσαλιδες ανά δευτερόλεπτο στις 3;
Αλλάζω θέση στον drop checker περιμένοντας μήπως αλλάξει η ένδειξη;

Μήπως τελικά φταίει που τον έχω χωμένο σε "βαθειά βλάστηση" με φυτά επιφανείας από πάνω του και απλά δεν του δίνεται η δυνατότητα να διαβάσει σωστα το διοξείδιο στο νερό;

Στην φώτο ίσως δείχνει πράσινο το υγρό λόγω του φόντου από πίσω, παρατηρώντας τον από διάφορα σημεία όμως φαίνεται καθαρά πως παραμένει στο μπλε (με διάθεση να αλλάξει βέβαια..[emoji16])

0f5d7c1a974c3ba241dbbadd9aa1d2c4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να δείξω αυτά που περιέγραφα χτες.

Γενική του ενυδρείου με μερικές λεπτομέρειες για να πάρετε καλύτερα την ιδέα:

- Drop checker δεξιά ψηλά.
- Έξοδος φίλτρου δεξιά πίσω ενώ στέλνει το νερό διαγώνια προς τα εμπρός και αριστερά
- Diffuser αριστερά χαμηλά
- Φυσαλιδες που ξεκινούν από αριστερά, πάνε πίσω και ακολουθούν πορεία προς τα δεξιά, κάπου στη μέση του ενυδρείου βγαίνουν στην επιφάνεια αλλά η πορεία της εξόδου του φίλτρου τις ξαναστελνει μέσα και αριστερά. Σαφέστατα όμως περνάνε και αρκετές προς το σημείο που βρίσκεται ο drop checker.

Έχετε κάποια πρόταση για καλύτερη θέση του drop checker; Σκεφτόμουν να τον βάλω αριστερά ψηλά αλλά φοβάμαι δύο πράγματα. Τη ροή του νερού αφού εκεί κάνει στροφή και πάει προς το πίσω μέρος αλλά και τον diffuser που βρίσκεται χαμηλά, αν και πιο πίσω από ότι θα έμπαινε ο drop checker..

Ότι άλλη πληροφορία χρειαστείτε εδώ είμαι [emoji3059]


(Το resize τις κάνει χάλια το ξέρω..[emoji17])6ba65c9d0e08da92ef2f3cb241ae8748.jpg769831390e0d07ca2d6577c97f83d8b5.jpg45200f724a3323cf9389db8ebd1ad5d2.jpg7f678d80718a135bb28a67f166e3e653.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Μάκη !

Στις φώτο σαν να βλέπω τεράστιες φυσαλίδες , έχεις καθαρίσει καθόλόυ το bazooka ?? Νομίζω και οι 2bps που έχεις αυτη τη στιγμή είναι πολλές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είπα να απαντήσω για να μην αισθάνεσαι παραμελημένος!

Πρώτα θα πω ότι το ενυδρείο, τα φυτά και τα ψάρια είναι πολύ όμορφο/α.

Δυστυχώς περί του dropchecker δε μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν έχω δουλέψει!

Καλή συνέχεια και καλή τύχη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2021 at 10:37 ΜΜ, το μέλος makis206 έγραψε:

Ρίξε κι ένα update μόλις δοκιμαστεί, άξιος.!emoji106.png

Υγρό co2art 6.9 ph 

image.thumb.png.50a397a6e46b4431b959878a2f8d8f50.png

 

homemade kh4 , με 3 σταγόνες api ph test / 6.8

 

 

image.png

Έγινε επεξεργασία - Georgis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites




Καλησπέρα Μάκη !
Στις φώτο σαν να βλέπω τεράστιες φυσαλίδες , έχεις καθαρίσει καθόλόυ το bazooka ?? Νομίζω και οι 2bps που έχεις αυτη τη στιγμή είναι πολλές



Ξέχασα να αναφέρω τον bazooka που τον έβαλα χτες στο νερό για να στρώνει ενώ τον δούλεψα σήμερα για πρώτη φορά αντικαθιστώντας τον Neo της Aquario για ακόμα καλύτερη διάχυση στο νερό (όντως δείχνει να κάνει δουλειά ). Τον είχα πάρει μαζί με το σύστημα αλλά χτες είπα να τον ετοιμάσω για δοκιμή. Οι φυσαλίδες όντως φαίνονται χάλια από το κακο resize της φωτο, στην πραγματικότητα είναι πολύ μικρότερες και πολύ πολύ περισσότερες από εκείνες που έδινε ο Neo. Δεν περίμενα τέτοια διαφορά.
Για τις φυσαλίδες του μετρητή δεν ξέρω τι να πω ρε Γιώργη, άλλοι πάλι μιλάνε για έναν μπούσουλα της 1 σταγόνας στο δευτερόλεπτο για 60 λίτρα ενυδρείο. Εγώ έχω το διπλάσιο και κάτι περισσότερο, γιατί να είναι υπερβολικός ο αριθμός; Αναρωτιέμαι κι εγώ βέβαια..

Καλησπέρα!
Είπα να απαντήσω για να μην αισθάνεσαι παραμελημένος!
Πρώτα θα πω ότι το ενυδρείο, τα φυτά και τα ψάρια είναι πολύ όμορφο/α.
Δυστυχώς περί του dropchecker δε μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν έχω δουλέψει!
Καλή συνέχεια και καλή τύχη!


Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου! Είπα πως κάποια στιγμή θα κάνω μια καλύτερη παρουσίαση για να έχω το νήμα για τα δικά μου "updates" αλλά περιμένω λίγο να στρώσει η κατάσταση με το Co2 που έβαλα πρόσφατα, πρέπει να βρω κι ένα πρόγραμμα που να κάνει σωστά resize γιατί το κινητό τις βγάζει τεράστιες με το resize μετά να τις κάνει μαντάρα..[emoji28]

Σε κάθε περίπτωση τώρα που ξαναπήρα φόρα θα προσπαθήσω για το καλύτερο, σίγουρα δεν έχω τα φόντα που διαθέτουν κάποιοι και φτιάχνουν μικρά θαύματα αλλά θα το παλέψω και κάτι μπορεί να βγει στο τέλος.
Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ ΚΑΙ για την παρέα.![emoji846]


Υγρό co2art 6.9 ph 


Γιώργη μου φαίνεται ότι θα το φτιάξω κι εγώ μόλις τελειώσει το μπουκαλάκι της Ada που ήρθε μαζί με τον drop checker. Στην αρχή έδειξε ότι δουλεύει σωστά, μετά τις παραπάνω παρεμβάσεις μου μου τα μπέρδεψε λίγο αλλά νομίζω ότι όλα παίζονται ανάμεσα σε δύο παράγοντες.

- Έδωσα ροή και αέρα στην επιφάνεια, μάλλον πρέπει να δώσω και περισσότερο Co2 από όσο έδωσα μέχρι τώρα για να ανέβει στο ποσοστό που πρέπει και να έρθει ο checker στα "σωστά του"..
- Ίσως τελικά να μην έχω τον drop checker στο σωστό σημείο, ίσως η έξοδος του φίλτρου η ακόμα και η "βλάστηση" που βρίσκεται γύρω του να μην τον αφήνουν να διαβάσει σωστά το νερό μου..

Κι εδώ είναι που σας χρειάστηκα. Με το να λες ότι τα 2bps σου ακούγονται πολλά με τρόμαξες λίγο να σου πω την αλήθεια. Αλλά πέρα από τον drop checker έχουμε σαν ένδειξη και τα ψάρια σωστά; Και όλα τους μέχρι στιγμής συμπεριφέρονται καλύτερα από ποτέ θα έλεγα. Σαν να τα αναζωογόνησε για τα καλά η προσθήκη του Co2.
Κανένα δεν πήγε στην επιφάνεια μέχρι στιγμής οπότε νιώθω μια έξτρα ασφάλεια από αυτό..[emoji846]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Update, έβγαλα τον drop checker ώστε να μπορώ να δω καλύτερα το χρώμα του (μπερδεύει αυτή η πρασινάδα από πίσω η αλήθεια είναι ) και επιτέλους φάνηκε ότι το υγρό είναι πλέον ξεκάθαρα πράσινο.

Το μόνο που θα ήθελα είναι μια επιβεβαίωση για το αν τα 2bubbles per second στον μετρητή είναι ένα λογικό ή υπερβολικό τελικά νούμερο.
Θα μπορούσε να βοηθήσει η [mention=62727]natateo[/mention] ίσως σε αυτό;

Αν και το χρώμα του checker αλλά και η συμπεριφορά των ψαριών δεν εμπνέουν ανησυχία υπενθυμίζω..[emoji846]



  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Update, έβγαλα τον drop checker ώστε να μπορώ να δω καλύτερα το χρώμα του (μπερδεύει αυτή η πρασινάδα από πίσω η αλήθεια είναι ) και επιτέλους φάνηκε ότι το υγρό είναι πλέον ξεκάθαρα πράσινο.

Το μόνο που θα ήθελα είναι μια επιβεβαίωση για το αν τα 2bubbles per second στον μετρητή είναι ένα λογικό ή υπερβολικό τελικά νούμερο.
Θα μπορούσε να βοηθήσει η [mention=62727]natateo[/mention] ίσως σε αυτό;

Αν και το χρώμα του checker αλλά και η συμπεριφορά των ψαριών δεν εμπνέουν ανησυχία υπενθυμίζω..emoji846.png


 

Βάλε ένα ξυπνητίρι κατά τας 5am - 6am και ρίξε μια ματία , όταν είναι αναμένα τα φώτα είναι όλα Οκ , αφόυ τα φυτά βγάζουν O2 , πόσο έντονη είναι η ανατάραξη σου ? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2021-03-16_22_54_19.gif.6c0936afd3eabd8ba1cc6bed7ae813e7.gif

 

pH μέτρησες ξανά ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Βάλε ένα ξυπνητίρι κατά τας 5am - 6am και ρίξε μια ματία , όταν είναι αναμένα τα φώτα είναι όλα Οκ , αφόυ τα φυτά βγάζουν O2 , πόσο έντονη είναι η ανατάραξη σου ? 


Όχι σαν το gif που έβαλες από κάτω αλλά αρκετά έντονη θα έλεγα. Έχω δυνατό φίλτρο που την βοηθάει αρκετά και στην ανατάραξη αλλά και στην γενικότερη ροή του νερού. Ίσως βοηθήσουν λίγο και οι φωτο που έβαλα παραπάνω..;
Τη θέλουμε την ανατάραξη για να φεύγει το περισσιο Co2 σωστά;

pH μέτρησες ξανά ??


Μόλις! Στο 7.2-7.3 το πιάνει το μάτι μου στο κιτ της Api που στο βραδυνό φως του σπιτιού δεν ξεκαθαρίζει κι απόλυτα.. είναι και τα γεράματα στα 42 μας..[emoji16]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το drop checker ακριβώς πάνω από τον διαχυτήρα να "φάει" μπόλικο CO2 για να δεις αν θα γίνει κίτρινο και μετά να το ξαναβάλεις στη θέση του να ξαναγίνει πράσινο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά άλλαξε στο πράσινο με τις 2 φυσαλίδες ανά δευτερόλεπτο στο μπουκαλάκι του μετρητή στο μανόμετρο άρα μου απέδειξε ότι δουλεύει. Η φυσιολογική συμπεριφορά των ψαριών δείχνει παράλληλα ότι το Co2 είναι σε ανεκτά για εκείνα επίπεδα, το μόνο που με τρομάζει λίγο τώρα είναι το αν όντως οι 2 αυτές φυσαλίδες σημαίνουν "πολύ διοξείδιο στο νερό" και όχι κάτι το απόλυτα λογικό για ένα ενυδρείο 125 λίτρων.

Κατά τα υπόλοιπα είναι καλή η ιδέα σου και την κρατάω για μελλοντικό "τεστάρισμα", να έχω έστω μια ιδέα πως συμπεριφέρεται το υγρό μέσα του στο boostάρισμα του Co2..[emoji846][emoji106]

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ο διάολος, βρήκαμε τον "ένοχο" παιδιά.!

Τελικά υπήρχε μικρή διαρροή στη σωλήνωση προς τον diffuser, στο πάνω σημείο του ενυδρείου που έχω τοποθετήσει έναν ατσάλινο σωλήνα τύπου "U" της Co2art ώστε να κάνει γωνία και να στηρίζεται στην υποδοχή του Juwel στο πίσω μέρος. Όλα αυτά συνέβαιναν μετά την ανεπίστροφη βαλβίδα στο σύστημα και τη χαζομάρα την έκανα όταν έβαλα τον bazooka diffuser βγάζοντας τον Neo της Aquario για καλύτερη διάλυση στο νερό.. προφανώς δεν "κούμπωσα" επαρκώς τον "πλαστικό" σωλήνα πάνω στον μεταλλικό "U" κι έτσι χάθηκε η τελική πίεση προς τον bazooka..

Κακώς που δεν έλεγξα διπλά το σημείο, στο μάτι φαινόταν ότι δεν θα υπήρχε τέτοιο θέμα φυσικά.
Παρατήρησα βέβαια και μια αστάθεια τις τελευταίες μέρες στον μετρητή φυσαλίδων, ρύθμιζα στο 2bps και την επόμενη το νούμερο αυτό είχε πέσει αρκετά ζητώντας μου να τον ρυθμίσω ξανά. Την επόμενη μέρα το ίδιο, ε σήμερα είπα να το ψάξω παραπάνω. Μετακίνησα τυχαία τον μεταλλικό σωλήνα, άκουσα το χαρακτηριστικό "πσσστ" της πίεσης του Co2 και κατάλαβα αμέσως. [emoji16]

Σχεδόν στο 2 bps τώρα (στις 105 φυσαλίδες ανά λεπτό αυτή τη στιγμή ) ο checker είναι καταπράσινος χωρίς αμφιβολίες στην ορατότητα, παράλληλα χρειάστηκε να κατεβάσω και τα psi στο μανόμετρο αφού πλέον ο diffuser διαχέει επαρκώς και στα 35 (οι τύπου bazooka θέλουν λίγο παραπάνω πίεση από τους υπόλοιπους ). Τώρα απλώς ελέγχω μήπως ανέβουν τα ποσοστά του Co2 στο νερό ώστε να κατεβάσω τα bps αν χρειαστεί, μάλλον βρίσκομαι στο σημείο που πρέπει όμως.

Αυτά και ουφ.![emoji41]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Μάκης μπράβο !

Πέρα από την πίεση που πρέπει να διατηρείται μέσα στο κύκλωμα όταν είναι κλέιστη η ηλεκτροβάνα , άλλος ένας γρήγορος τρόπος είναι να πάρεις ένα μινι ψεκαστήρι με νέρο και υγρό πιάτων και να τσεκάρης τις συνδέσεις (κλίστρο,bubble counter,ανεπίστροφη κτλ) με μεγάλη Προσοχή μην πάνε οι σαπουνάδες σε καμία πρίζα ή στο ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ήξερα αυτά Γιώργο μου αλλά βλέπεις την είδα "Σάκης ο υδραυλικός" και πίστεψα ότι πήγαν όλα καλά - τσάμπα χρόνος ο έλεγχος κλπ κλπ [emoji28]

Θα πω την αλήθεια, η συγκεκριμένη σύνδεση δεν μου έκατσε καλά από την αρχή. Δυσκολευόταν πολύ να μπει ο "πλαστικός" σωλήνας μέσα στον μεταλλικό και αναγκάστηκα να βάλω τον "πλαστικό" σε ζεστό νερό για να μαλακώσει λίγο. Μαλάκωσε σε μεγαλύτερο μήκος από ότι έπρεπε όμως κι έτσι δεν με άφηνε να τον πιέσω όσο χρειάζεται ώστε να μπει βαθειά μέσα του ο μεταλλικός. Μου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να γίνει βλακεία αλλά ο "Σάκης"..[emoji16]

Κι η πλάκα είναι ότι την πρώτη φορά με τον Neo diffuser το έφτιαξα σωστά, μου καρφώθηκε να δοκιμάσω και τον bazooka όμως.

Μιας και φτάσαμε εδώ να πω ότι ο bazooka κάνει τρομερή διάχυση, έστρωσε και το κεραμικό του και βγάζει απίστευτη ποσότητα μικροσκοπικών φυσαλίδων Co2 στο νερό - έτσι για την αλητεία δηλαδή [emoji28]

Ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας! Συνεχίζουμε σταθερά τώρα να θεριέψει λίγο ο "κήπος" μπας κάνουμε κι εκείνη τη ρημάδα την παρουσίαση του δικού μας φυτεμένου κάποια στιγμή..[emoji39]

Link to comment
Share on other sites

Και επιτέλους (μάτια στον checker).. [emoji3059]

0df64c52d92ab7756d8393b8d2e07d87.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...