Jump to content

Προσωπικό μήνυμα .


marinos

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Σε κάθε περίπτωση  θα ήθελα οτιδήποτε είναι ενυδρειακό αν γίνετε, να είναι δημόσιο για να  εμπλακούν στην συζήτηση όσα περισσότερα μέλη . 

ό.

Αναφορικα με το παραπανω  που λες  Μαρινο, θελω να δωσω ενα απλο παραδειγμα γιατι πρεπει ενα ενυδρειακό ''θεμα'' που μας απασχολει να συζητατε δημόσια και οχι σε πμ   ......και ειναι το τελευταιο μου ποστ στο  παρακατω θεμα του μελους @Atakas το οποιο ειναι pinned πλεον για ευνοήτους λόγους.

 

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μαρίνο καλημέρα. Συμφωνώ με τον Άρη ότι καλύτερα είναι να συζητάτε τα θέματα στο δημόσιο φόρουμ για δύο λόγους: Πρώτον, αν βγει κάποιο "λαβράκι" από τη συζήτηση μπορεί να λύσει θέματα και άλλων συγχομπιστών που μπορεί να υπάρχουν, ενώ επίσης να ξέρεις ότι με την ανακοίνωση που βγάζεις έτσι είναι σα να δίνεις το δικαίωμα να σε απασχολούν για ψύλλου πήδημα. Και το τελευταίο το λέω για σένα, γιατί παρόλο που ξέρω και έχω δει το πόσο πολύ βοηθάς τα παιδιά εδώ, πιστεύω ότι αν λειτουργήσεις με τον τρόπο αυτό τις συνομιλίες θα κουραστείς πολύ στο τέλος και θα ξενερώσεις. Αν βέβαια πιστεύεις ότι θα την παλέψεις, εννοείται ότι μπορείς να το κάνεις. 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μαρίνο καλημέρα. Συμφωνώ με τον Άρη ότι καλύτερα είναι να συζητάτε τα θέματα στο δημόσιο φόρουμ για δύο λόγους: Πρώτον, αν βγει κάποιο "λαβράκι" από τη συζήτηση μπορεί να λύσει θέματα και άλλων συγχομπιστών που μπορεί να υπάρχουν, ενώ επίσης να ξέρεις ότι με την ανακοίνωση που βγάζεις έτσι είναι σα να δίνεις το δικαίωμα να σε απασχολούν για ψύλλου πήδημα. Και το τελευταίο το λέω για σένα, γιατί παρόλο που ξέρω και έχω δει το πόσο πολύ βοηθάς τα παιδιά εδώ, πιστεύω ότι αν λειτουργήσεις με τον τρόπο αυτό τις συνομιλίες θα κουραστείς πολύ στο τέλος και θα ξενερώσεις. Αν βέβαια πιστεύεις ότι θα την παλέψεις, εννοείται ότι μπορείς να το κάνεις. 

Καλημέρα Χρήστο .

«Σε κάθε περίπτωση  θα ήθελα οτιδήποτε είναι ενυδρειακό αν γίνετε, να είναι δημόσιο για να  εμπλακούν στην συζήτηση όσα περισσότερα μέλη . »

Αλλά σε ευχαριστώ πολύ που το τονίζεις και εσύ .

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα Χρήστο .

«Σε κάθε περίπτωση  θα ήθελα οτιδήποτε είναι ενυδρειακό αν γίνετε, να είναι δημόσιο για να  εμπλακούν στην συζήτηση όσα περισσότερα μέλη . »

πότε μένουμε στη δεύτερη περίπτωση λοιπόν ?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει αρκετές φορές για τον α, β, χ ψ λόγο σε φόρουμς διαφόρων ειδών να λάβω τέτοιου είδους πμ και πράττω με ποικίλους τρόπους, αναλόγως πάντα της περίστασης.

Πχ όταν η ερώτηση είναι γενική συνήθως βάζω τον άλλο να μιλήσει ανοιχτά στο φόρουμ για να λάβει αρκετές απόψεις και να μην έχει μόνο τη δική μου στα υπόψιν, πολλές φορές του επισυνάπτω και το κατάλληλο λινκ του εκάστοτε νήματος που θα ήταν καλύτερα να απευθυνθεί. Εννοείται θα συμμετάσχω στη ροή που θα ξεκινήσει ο φίλος και δεν θα τον αφήσω μετέωρο, όπου γνωρίζω και μπορώ φυσικά. Θα έχει ενημερωθεί ήδη στο απαντητικό πμ γι' αυτό. [emoji6]

Άλλες φορές πάλι σε ερωτήματα τύπου "πως τα πάνε τα Tiger barbs με τα Corydoras αφού βλέπω ότι τα φιλοξενείς εδώ και καιρό μαζί στο ενυδρείο σου.." συνήθως δίνω την απάντησή μου αλλά αρκετές φορές παροτρύνω τον άλλο να μιλήσουμε ανοιχτά ώστε να ενημερώνονται και οι υπόλοιποι που πιθανότατα θα έχουν την ίδια απορία στο μέλλον.

Υπάρχουν πάντα βέβαια κι οι ερωτήσεις όπως "από που πήρες το βιολογικό σου υλικό μιας και βλέπω ότι ζούμε στην ίδια πόλη κλπ κλπ..". Εκεί δεν χρειάζεται καν να αναλύσω την απάντηση που δεν έχω και κανένα λόγο να μην την δώσω στον ενδιαφερόμενο.

"Βάσεις δεδομένων" βρίσκω τα ίδια τα φόρουμς όμως. Οσο περισσότερες δημόσιες πληροφορίες έχουν καταχωρημένες τόσο μεγαλύτερα, τόσο πιο αξιόλογα, τόσο πιο χρήσιμα γίνονται τελικά για τον κάθε χρήστη οποιαδήποτε στιγμή κι αν τα χρειαστούν.
Συνήθως τα ενεργά μέλη, ειδικά εκείνα που βρίσκονται πάντα online με άμεσες και onpoint απαντήσεις είναι θησαυρός.! Αλλά καταχωρημένες συζητήσεις, εύκολο ευρετήριο, άρθρα που συζητήθηκαν ανοιχτά και παρέμειναν έτσι, όπως κι αν κατέληξαν με τον καιρό και τα νέα δεδομένα, είναι επίσης θησαυρός για εκείνον που ψάχνεται σε οποιαδήποτε διαφορετική χρονική στιγμή.

Για "φως" ερχόμαστε εδώ, κρατήστε μας το "αναμμένο".![emoji106]

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...