Jump to content

Tips για διακόσμηση ?


Recommended Posts

Καλησπέρα στην υπέροχη κοινότητα.Εχω ενα ενυδρείο 60 λίτρων  με 2 χρυσόψαρα  και μερικές ανούμπιες .Τι θα μπορούσα να κάνω για να το κάνω πιο ωραίο ; Επειδή οι ανούμπιες είναι ωραίες , αλλά δεν μου μεγαλώνουν σε ύψος.Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

IMG_20210308_192606.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις Κρυπτοκορίνες, Εχινόδορους, Βαλισνέριες.. υπάρχουν φυτά που δεν τα πειράζουν τα χρυσόψαρα συνήθως.
Το πρόβλημα όμως είναι άλλο, χρειάζεσαι ενυδρείο μεγαλύτερου του 1 μέτρου για τα συγκεκριμένα χρυσόψαρα και τουλάχιστον 130 λίτρα νερό για τα δύο που έχεις.. τα ψαράκια είναι ακόμα μικρά όπως φαίνεται αλλά είναι θέμα λίγων μηνών να μεγαλώσουν αρκετά. Ανήκουν επίσης σε είδη που θέλουν χώρο για να κολυμπούν, γι' αυτό και το 1 μετρο μίνιμουμ..

Βαριά η απάντηση αλλά θα την δώσω. Ξεκίνα ή από το ενυδρείο ή από την αντικατάσταση των ψαριών, δεν θα "περπατήσει" για καιρό ο συνδυασμός όσο όμορφο κι αν τον κάνεις με διάφορα φυτά..[emoji6]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο σου θα αντεχει ακομα microsorum και καμια κρυπτοκορινα πχ wendtii...

Δεν νομιζω, οτι οι δυο πετρες στα δεξια ειναι καταλληλες για το ενυδρειο σου....

και τα κοχυλια αυξανουν τις σκληροτητες.... Την μεγαλη πετρα δοκίμασες αν ειναι ασβεστολιθικη;

Δες το ενυδρειο του @killerknight καιεδω-

και φουλ φυτεμενο-

 

Link to comment
Share on other sites

Πανό πριν δύο μέρες δεν έχασες το άλλο χρυσόψαρο? Πήρες κιόλας και άλλο? 

Link to comment
Share on other sites

Δέν έπρεπε ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πανό εκτός του ότι έπρεπε να αφήσεις κάποιες ημέρες να περάσουν, έπρεπε το καινούργιο να μπει καραντινα μήπως και μεταφέρει κάποια ασθένεια από το pet shop. Επίσης έχουμε ξαναπεί ότι τα λίτρα σου είναι λίγα και η φιλτρανση ανεπαρκής. Κάνεις τουλάχιστον τις αλλαγές όπως σου είπα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγές γίνονται κανονικά και αγόρασα για αρχή τουλάχιστον τεστ για NO2.Αγόρασα και έβαλα στο φίλτρο υαλοβάμβακα.Επίσης το νερό έιναι κρυστάλλινο καθαρό και τα ψάρια ζωηρά.Οι θερμοκρασίες ειναι σταθερα στους 23 και ανάβω φωτισμό για 8 ώρες , χωρίς άλγη

Link to comment
Share on other sites

Το διαυγές νερό δεν λέει κάτι απαραίτητα. Το φίλτρο σου δε θυμάμαι έχει κεραμικό υλικό?

Link to comment
Share on other sites

Οχι , γιατι η μάνα μου το πέταξε ....Προς το παρών δεν μπορώ να παω να το αγοράσω επειδη δεν έχω χαρτζιλικι ...?

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω , να βγάλω το καραβάκι απο το ενυδρειου μου και τα κοχύλια και να αγοράσω ρίζες ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ναι πρέπει να φύγουν. Και ρίζες αν βάλεις δε θα πρέπει να είναι αιχμηρές. Άποψη μου είναι λόγω του ελάχιστου χώρου που έχεις διαθέσιμου για να κολυμπούν να βάλεις κάτι μικρό για να έχουν χώρο τα ψάρια να κολυμπάνε

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Ωραία εντάξει σε ευχαριστώ και συγγνώμη εαν δεν ακολουθώ κατα  γράμμα τους κανόνες

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Ωραία εντάξει σε ευχαριστώ και συγγνώμη εαν δεν ακολουθώ κατα  γράμμα τους κανόνες

Για το καλό των ψαριών σου στο λεέι , την απόλαυση του χόμπι (χωρίς αρρώστιες, θανάτους κτλ) και φυσίκα το καλό της τσέπης σου...

Έγινε επεξεργασία - Georgis
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά για ρίζες κατι σαν αυτο εννοείται ; https://www.petsupermarket.gr/psaria/diakosmisi?page=2

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες αυτές δν μεγαλώνουν σε ύψος .... και όπως σου είπαν τα παιδιά πρέπει να αλλάξεις ψαράκια , δώστα πίσω και πάρε έναν μονομαχο .

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα Πάνο. 

Εγώ πιστεύω ότι εκτός από τα φυτά που έχεις ήδη μέσα δεν πρέπει να βάλεις τίποτα άλλο . Στο φίλτρο λες ότι δεν έχεις βιολογικό υλικό γιατί το πέταξε η μητέρα σου σωστά ; Και εφόσον δεν υπάρχει ρευστό για αγορά θα πας σε ένα φυτώριο και θα ζητήσεις 4 χούφτες ελαφρόπετρα (το πιθανότερο είναι να σου τις δώσει δωρεάν ) . Τα ψαράκια αυτά θα μεγαλώσουν πολύ, και κάποια στιγμή δεν θα μπορείς να τα φιλοξενείς στο ενυδρείο σου . Τότε θα ρωτήσεις τον Χρήστο @killerknight και θα σου πει τι ακριβώς θα κάνεις .

Οι συμβουλές που σου δίνει ο Χρήστος είναι όπως είπε και ο @Georgis για να μην έχεις άσκοπες απώλειες μιας και είναι από τους ποιο ειδικούς στα ψάρια κρύου νερού και τα αγαπάει όσο λίγοι .

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ. Άρα συμπερασματικά ποιες ενέργειες πρέπει να κάνω άμεσα στο ενυδρείο μου για το καλό των ψαριών και το δικό μ , καθώς και της τσέπης ... (Με τα υλικά πάντα που έχω τώρα )

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα και από εμένα Πάνο. 

Εγώ πιστεύω ότι εκτός από τα φυτά που έχεις ήδη μέσα δεν πρέπει να βάλεις τίποτα άλλο . Στο φίλτρο λες ότι δεν έχεις βιολογικό υλικό γιατί το πέταξε η μητέρα σου σωστά ; Και εφόσον δεν υπάρχει ρευστό για αγορά θα πας σε ένα φυτώριο και θα ζητήσεις 4 χούφτες ελαφρόπετρα (το πιθανότερο είναι να σου τις δώσει δωρεάν ) . Τα ψαράκια αυτά θα μεγαλώσουν πολύ, και κάποια στιγμή δεν θα μπορείς να τα φιλοξενείς στο ενυδρείο σου . Τότε θα ρωτήσεις τον Χρήστο @killerknight και θα σου πει τι ακριβώς θα κάνεις .

Οι συμβουλές που σου δίνει ο Χρήστος είναι όπως είπε και ο @Georgis για να μην έχεις άσκοπες απώλειες μιας και είναι από τους ποιο ειδικούς στα ψάρια κρύου νερού και τα αγαπάει όσο λίγοι .

Η ελαφρόπετρα που θα χρησιμεύσει;

Link to comment
Share on other sites

Η ελαφρόπετρα χρησιμοποιείται ως υλικό φίλτρανσης αντί  για τα κεραμικά υλικά που σου είχα πει. Μια χαρά λειτουργεί για εμένα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σε ευχαριστώ Χρήστο ! ? (Επιτέλους έμαθα το όνομα σου ?)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι μαθητής σχολείου (που σημαίνει ότι από χρήματα δεν παίζει κάτι), κάνεις ότι μπορείς με αυτά που έχεις. Όμως δε θα βάλεις άλλο ψάρι μέσα, θα βγάλεις τη βαρκούλα και τα κοχύλια και θα βάλεις κάποια στιγμή μια μικρή ρίζα χωρίς αιχμηρές άκρες ώστε να μην τραυματιστούν τα ψάρια σου ενώ κολυμπάνε. Θα κάνεις τις αλλαγές νερού σου κάθε πέντε ημέρες το μισό νερό του ενυδρείου και θα ταίζεις μια φορά την ημέρα με μέτρο. Έτσι θα έχουν μια αξιοπρεπή ζωή τα ψαράκια σου ?

  • Like 1
  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Και πρόσεχε να ακολουθείς τους κανόνες που σου είπα!!!!! Μη δω πάλι ποστ με αρρώστια ψαριού σύντομα, θα σε καταγγείλω στη κυρία σου !!!! οχαχα ???

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Οκ εντάξει σε ευχαριστώ για τη βοήθεια ! Μπήκα εδώ https://horomidis.gr/product/elafropetra/ αλλά η πιο μικρή συσκευασία με ελαφρόπετρες είναι 12 λίτρα ... Θα δώ βέβαια εαν θα μπορώ να περάσω απο φυτώριο εάν δεν έχουν κλείσει ... Βέβαια οι ελαφρόπετρες κάνουν 2,30 ευρώ ενώ το sera siporax 2,90 . Σκέφτηκα να πάω με αυτό .Εσείς τι λέτε ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...