Jump to content

Tips για διακόσμηση ?


Recommended Posts

Η ελαφρόπετρα όμως είναι όπως είπε 12 λίτρα ενώ το siporax 1. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι το φίλτρο σου δε θα πάρει ούτε 1/8 του λίτρου υλικό, καθώς είναι εσωτερικό και πρέπει να έχει και σφουγγάρι μέσα. Οπότε πάρε όποιο θες εσύ. Επίσης να ξέρεις ότι θέλουν καλό ξέπλυμα με νερό πριν τα βάλεις μέσα, αλλιώς θα θολώσει όλο το ενυδρείο από τη σκόνη που θα βγάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα και εγώ επειδή μου είπαν απο το πέτ γενικά να ξεπλένω πολλές φορες χαλίκι πέτρες και οτιδήποτε μπορεί να θολώσει το ενυδρείο μου . Αρχίζω και μαθαίνω ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζω γιατί τα ψαράκια είναι ζωντανοί οργανισμοί και ευθύνη πλην της ευχαρίστησης που μας προσφέρουν. ότι χρειάζεσαι εγώ εδώ είμαι

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Οκ εντάξει σε ευχαριστώ για τη βοήθεια ! Μπήκα εδώ https://horomidis.gr/product/elafropetra/ αλλά η πιο μικρή συσκευασία με ελαφρόπετρες είναι 12 λίτρα ... Θα δώ βέβαια εαν θα μπορώ να περάσω απο φυτώριο εάν δεν έχουν κλείσει ... Βέβαια οι ελαφρόπετρες κάνουν 2,30 ευρώ ενώ το sera siporax 2,90 . Σκέφτηκα να πάω με αυτό .Εσείς τι λέτε ;

Εάν πας σε φυτώριο που έχει και γεωπονικά φάρμακα αυτά είναι ανοιχτά, πόσο χώρο έχει το φίλτρο σου για βιολογικό ?

 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το φίλτρο του είναι εσωτερικό και μικρό. δε θα πάρει πολύ πράγμα. Πάνο θέλω να μου πεις πόσα χρήματα έχεις αυτή τη στιγμή διαθέσιμα για το ενυδρείο σου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Το σκέφτηκα και εγώ επειδή μου είπαν απο το πέτ γενικά να ξεπλένω πολλές φορες χαλίκι πέτρες και οτιδήποτε μπορεί να θολώσει το ενυδρείο μου . Αρχίζω και μαθαίνω ;)

Στο τελευταίο χέρι ξεπλύματος βάλε και λίγο αντιχλώριο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και τα σφουγγάρια άστα 2 βδομάδες χώρις να τα καθαρίσεις (λίγο προσοχή μην παρα γεμίσεις το φίλτρο και του κόψεις ροή!) και τώρα πού  είπαμε για σφουγγάρια πως τα καθαρίζεις ? :)

Επίσης πιο αντιχλώριο χρησημοποιείς ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Χρησιμοποιώ το Sera aquatam και προς το παρών μου αρκούν τα λεφτά για βιολογικό υλικό . Όσο αφορά τη ροή είναι σε κανονικη ροή . Τώρα επειδή @killerknight έκανα 60 lt αλλαγή νερού το σκ τώρα σκέφτομαι να ξανακάνω την επόμενη αλλαγή αυτή τη παρασκευή με 1/3 αλλαγή . Σωστά τα υπολογίζω ? ?

Link to comment
Share on other sites

 Όχι Πάνο. εφόσον το ενυδρείου σου είναι 60 λίτρα και έκανες τελευταία φορά αλλαγή νερού εχθές (ανεξαρτήτως της ποσότητα του νερού που άλλαξες) το σκ, θα πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού πάλι Παρασκευή 30 λίτρα. Και μετά Τετάρτη άλλα 50 λίτρα. Ανά πέντε ημέρες θα αλλάζεις το μισό του ενυδρείου. Το ξέρω ότι είναι μεγάλη και συχνή η αλλαγή, άλλα είναι ο μόνος τρόπος με βάση τον εξοπλισμό και το μέγεθος του ενυδρείου σου ώστε να μείνουν τα ψάρια σου υγιή. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ εντάξει !

Link to comment
Share on other sites

@killerknight Ξέρεις απο που να πάρω ρίζες ; Θέλω να πω τσέκαρα pet supermarket and pet city αλλα μου ήταν 50-50  ως προς τα γούστα μου . Μήπως ξέρετε απο που μπορω να πάρω ή και απο εδω απο κάποιον στο forum? Διαστάσεις είναι 59x31x45.6 αλλα το έχω ήδη στολίσει μέσα .Στο θεμα εδώ στην πρώτη σελίδα εχω φωτο απο το layout του ενυδρειου .                                                                                                                                                                                                                                                     Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...