Jump to content

Medium Light για nano ενυδρείο?


Skounis

Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Έχω ένα φυτεμένο ενυδρείο 25 λίτρων με co2 injection και θα ήθελα να προσθέσω φυτά, τα οποία απαιτούν medium light, δηλαδή απο ότι έχω καταλάβει γύρω στα 0.5-1.0W άνα λίτρο. Αυτή τη στιγμή έχω ένα φωτιστικό SUNSUN ADE-300C 14W και παρόλο που προσθέστω λιπάσματα ADA και co2 η Cabomba που είχα φυτέψει έλιωσε τελείως και γενικότερα όσα κλαριά επιζούν είναι αρκετά ψηλά χωρίς πολλά φύλλα. Τα άλλα φυτά, δηλαδή η limnophila sessiflora, το χαλί HC Cuba και ένα είδος Hairgrass που δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς είναι δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα. Η ώρες φωτισμού μου ήταν 12 ώρες για αρκετούς μήνες αλλά τώρα τις μείωσα στις 8 για να αποφύγω άλγες. 

Έψαξα τέλος πάντων για φωτιστικό για ενυδρείο 40cm με 20-25W αλλά δεν βρίσκω τίποτα. Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος συνχομπίστας μπορούσε να μου προτείνει κάποιο προϊόν. Σεπερίπτωση που δεν υπάρχει κανένα γίνεται να μεγαλώσω φυτά με μέτριες απαιτήσεις σε φως υπό τις συνθήκες που έχω τώρα; Ευχαριστώ πολυυυ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , 

 

το συγκεκριμένο φωτιστικό είναι LED οποτε ο "κανονας" με τα watt πάει περίπατο. 

 

Το παραπάνω είναι 920lm που σημαίνει ότι στα 25λιτρα είσαι 36,8 λουμεν/λίτρο. Κάλα είσαι, απο τη στιγμη που και η Cuba πάει καλα  , αν μπορούμε να το πούμε αυτό διότι τα λούμεν είναι ενας μπούσουλας η καλύτερη μέτρηση ειναι το PAR (photosynthentic active radiation).

 

Για να μη σε ζαλίζω , θεώρω ότι εφόσον πάει καλα η Cuba κάπου αλλου είναι το "προβλημα". 

 

Πάντως αν θέλεις να αλλάξεις φωτιστικο το Chihiros A401 είναι μια καλή κ οικονομική λύση αλλά έκει θέλει αλλή προσοχή διότι είναι πολύ δυνατό μη γεμίσεις άλγες. 

 

Έγινε επεξεργασία - dartman
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Καλησπέρα , 

 

το συγκεκριμένο φωτιστικό είναι LED οποτε ο "κανονας" με τα watt πάει περίπατο. 

 

Το παραπάνω είναι 920lm που σημαίνει ότι στα 25λιτρα είσαι 36,8 λουμεν/λίτρο. Κάλα είσαι, απο τη στιγμη που και η Cuba πάει καλα  , αν μπορούμε να το πούμε αυτό διότι τα λούμεν είναι ενας μπούσουλας η καλύτερη μέτρηση ειναι το PAR (photosynthentic active radiation).

 

Για να μη σε ζαλίζω , θεώρω ότι εφόσον πάει καλα η Cuba κάπου αλλου είναι το "προβλημα". 

 

Πάντως αν θέλεις να αλλάξεις φωτιστικο το Chihiros A401 είναι μια καλή κ οικονομική λύση αλλά έκει θέλει αλλή προσοχή διότι είναι πολύ δυνατό μη γεμίσεις άλγες. 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...