Jump to content

Epistylis(?) Θεραπεία σε Χρυσοψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα! Εχω την υποψία οτι δυο απο τα τρια χρυσοψαρα μου νοσουν απο Epistylis μετα απο ερευνα που εκανα για πιθανες ασθενειες με αυτα τα σημαδια που φαινονται παρακατω. Εμφανιστηκαν μετα την τοποθετηση νεου φυτου στο ενυδρειο (δεν ξερω αμα εχει σχεση αυτο ή αμα ηταν τυχαιο). Εχω κανει θεραπεια για πρασιτα και ich 5 μερες με το EXIT της esha αλλα βλεπω ελαχιστη βελτιωση και τα σημαδια ειναι ακομα εκει. Ποια θεραπεια θα μπορουσα να ακολουθησω τωρα? Πιστευω οτι δεν ειναι fungus καθως πριν ξεκινησω τη θεραπεια με EXIT ειχα δοκιμασει θεραπεια με αλατι για 3 μερες (την πρωτη μερα μια κουταλια του γλυκου και τις επομενες 2 με 50% αλλαγη νερου εβαζα αλλη μιση. Επισης για τη θεραπεια με EXIT εκανα ξανα μια 70% αλλαγη νερου ωστε να βγαλω το πολυ αλατι καθως ηθελα να ξανατοποθετησω το φυτο στο ενυδρειο). Κανω ο,τι διαβαζω απο το ιντερνετ και ειχα ακομα αρχαρια please be kind ?. NO3: 0.12, NO2:0, NH4:0. Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.20210308_123702.thumb.jpg.eedf499637be10ee93aa99d170c93b5c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος OlgaK. έγραψε:

Καλησπέρα! Εχω την υποψία οτι δυο απο τα τρια χρυσοψαρα μου νοσουν απο Epistylis μετα απο ερευνα που εκανα για πιθανες ασθενειες με αυτα τα σημαδια που φαινονται παρακατω. Εμφανιστηκαν μετα την τοποθετηση νεου φυτου στο ενυδρειο (δεν ξερω αμα εχει σχεση αυτο ή αμα ηταν τυχαιο). Εχω κανει θεραπεια για πρασιτα και ich 5 μερες με το EXIT της esha αλλα βλεπω ελαχιστη βελτιωση και τα σημαδια ειναι ακομα εκει. Ποια θεραπεια θα μπορουσα να ακολουθησω τωρα? Πιστευω οτι δεν ειναι fungus καθως πριν ξεκινησω τη θεραπεια με EXIT ειχα δοκιμασει θεραπεια με αλατι για 3 μερες (την πρωτη μερα μια κουταλια του γλυκου και τις επομενες 2 με 50% αλλαγη νερου εβαζα αλλη μιση. Επισης για τη θεραπεια με EXIT εκανα ξανα μια 70% αλλαγη νερου ωστε να βγαλω το πολυ αλατι καθως ηθελα να ξανατοποθετησω το φυτο στο ενυδρειο). Κανω ο,τι διαβαζω απο το ιντερνετ και ειχα ακομα αρχαρια please be kind ?. NO3: 0.12, NO2:0, NH4:0. Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα.20210308_123702.thumb.jpg.eedf499637be10ee93aa99d170c93b5c.jpg

20210308_123637.thumb.jpg.9fdcccb9e586ef9b7c6b42be77b2efdd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη. Ξεκινάμε από το γεγονός ότι κακώς έχεις τρία χρυσόψαρα σε τόσο μικρό ενυδρείο. Θεραπεία για ich γιατί έκανες? Δε βλέπω να έχουν άσπρα σημάδια παντού. Επίσης τι θεραπεία έκανες? Θέλω επίσης να ξέρω πως είναι το ενυδρείο σου, οπότε βγάλε μία φωτογραφία όλου του ενυδρείου και μια ακόμη των ψαριων που να φαίνονται καλύτερα. Τα τεστ που κάνεις είναι υγρά η στικάκια? Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος OlgaK. έγραψε:

NO3: 0.12, NO2:0, NH4:0. Το ενυδρειο ειναι 60 λιτρα

Εχεις colorimeter, πχ hanna nitrate low range checker;;;

Γιατι ρωταω... ΝΟ3=0.12... πως καταφερες να μετρησεις και με ποιο τεστ; τα άλλα δυο με ποια τεστ μετρησες;

Θεραπεια με αλατι για χρυσοψαρα ειναι πολυ καλη λυση. Μαλλον δεν εκανες κατι σωστα...

Πόσα ψαρια εχεις στα 60λ; τι φιλτρο υπαρχει; πόσο συχνα αλλαγες νερου και ποσότητα;

Φιλε @killerknight, αν μπορεις, γραψε οδηγιες για θεραπεια. Νομιζω μονο το αλατακι φτανει.

Αν οχι, τοτε sera costapur..., σαν τελευταια λυση....

Link to comment
Share on other sites

Μαζι γραψαμε; :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα. Με το που είδα την ειδοποίηση πέταξα να απαντήσω ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα φίλη. Ξεκινάμε από το γεγονός ότι κακώς έχεις τρία χρυσόψαρα σε τόσο μικρό ενυδρείο. Θεραπεία για ich γιατί έκανες? Δε βλέπω να έχουν άσπρα σημάδια παντού. Επίσης τι θεραπεία έκανες? Θέλω επίσης να ξέρω πως είναι το ενυδρείο σου, οπότε βγάλε μία φωτογραφία όλου του ενυδρείου και μια ακόμη των ψαριων που να φαίνονται καλύτερα. Τα τεστ που κάνεις είναι υγρά η στικάκια? Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο?

Καλησπερα! Τα τεστ που κανω ειναι sticks για NO3, NO2 επειδη δεν ηξερα και αυτα ειχα παρει πρωτα και υγρο για NH4. Ειναι tetra και τα ελεγχω με το app για πιο σιγουρα οποτε μου εβγαλε αυτες τις βαθμολογιες ?‍♀️. Σκοπευω να παρω το κιτ της api που ειναι ολα με σταγονες αλλα οταν ειμαι λιγο καλυτερα οικονομικα χαχαχ. Τα λιτρα το ξερω οτι ειναι λιγα απλα το εμαθα αφου πηρα τα δυο νεα ψαρια πριν ενα μηνα καθως απο το πετ σοπ μου ειπαν οτι θα ημουνα ενταξει. Ειναι μικρα ακομα οποτε σκοπευω οταν μεγαλωσουν να το ανανεωσω. Αλλαζω 2 φορες την εβδομαδα το νερο. Θεραπεια για ich εκανα επειδη μου την προτεινε ο κυριος στο πετ σοπ που ειχα παρει το φυτο καθως λεει αυτη η θεραπεια πιανει ολες τις ασθενειες απο παρασιτα (προφανως οχι γιατι δεν βλεπω βελτιωση) και επειτα αρχισα να ψαχνω αλλες ασθενειες που ισως σχετιζονται με τετοια σημαδια. Ακολουθουν εικονες σε λιγακι ελπιζοντας οτι θα κατσουν ησυχα τα ψαρια μου ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εχεις colorimeter, πχ hanna nitrate low range checker;;;

Γιατι ρωταω... ΝΟ3=0.12... πως καταφερες να μετρησεις και με ποιο τεστ; τα άλλα δυο με ποια τεστ μετρησες;

Θεραπεια με αλατι για χρυσοψαρα ειναι πολυ καλη λυση. Μαλλον δεν εκανες κατι σωστα...

Πόσα ψαρια εχεις στα 60λ; τι φιλτρο υπαρχει; πόσο συχνα αλλαγες νερου και ποσότητα;

Φιλε @killerknight, αν μπορεις, γραψε οδηγιες για θεραπεια. Νομιζω μονο το αλατακι φτανει.

Αν οχι, τοτε sera costapur..., σαν τελευταια λυση....

Με το app της tetra! Βγαζω εικονες και μου λεει ακριβη νουμερα. Εχω 3 ψαρια ( το ξερω ειναι πολλα για τα λιτρα το αναλυω και στην αλλη απαντηση μου για το πως εγινε η κατασταση), κανω 2 αλλαγες νερου ανα εβδομαδα και το φιλτρο ειναι σαν κουτι που τα συμπεριλαμβανει ολα μαζι με ενεργο ανθρακα, υπεριωδων, ενα γκρι ακομα σφουγγαρακι και υαλοβαμβακα που τον αλλαζω σε καθε αλλαγη νερου. Κατα την προετοιμασια του νερου βαζω αντιχλωριο και βακτηρια σε υγρο. Τελευταια προσθεσα και ενα φυτο.

Link to comment
Share on other sites

η θεραπεία αχρηστεύετε εφ όσον υπάρχει ενεργός άνθρακας στο φίλτρο.Βγάλτον και επανέλαβε

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

η θεραπεία αχρηστεύετε εφ όσον υπάρχει ενεργός άνθρακας στο φίλτρο.Βγάλτον και επανέλαβε

Τον ειχα βγαλει οταν εκανα τη θεραπεια με EXIT 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος OlgaK. έγραψε:

 

 

20210309_223124.jpg

20210309_223056.jpg

20210309_223051.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αύξησε κυκλοφορία και οξυγόνωση και κάνε επανάληψη του exit

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Αύξησε κυκλοφορία και οξυγόνωση και κάνε επανάληψη του exit

Η κυκλοφορια ειναι στο φουλ δεν εχει παραπανω. Να παρω και μια αεροπετρα δηλαδη? 

Link to comment
Share on other sites

Όλγα δε μου απάντησες σε αυτά που ρε ρώτησα όμως. Επίσης είσαι σίγουρη ότι το ενυδρείο σου είναι 60 λίτρα? Γιατί εμένα μικρότερο μου φαίνεται. Όλγα κάτι ακόμη. Το άσπρο ψάρι έχει κάτι σα μουστάκια κάτω από το στόμα του?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Όλγα δε μου απάντησες σε αυτά που ρε ρώτησα όμως. Επίσης είσαι σίγουρη ότι το ενυδρείο σου είναι 60 λίτρα? Γιατί εμένα μικρότερο μου φαίνεται. Όλγα κάτι ακόμη. Το άσπρο ψάρι έχει κάτι σα μουστάκια κάτω από το στόμα του?

Εγω για 60 λιτρα το πηρα παντως ?. Δεν εχει μουστακι ειναι το στομα του. Εχει σαν δυο σημαδακια που προεξεχουν πανω απο το στομα του αλλα δεν ειναι ασθενεια ειναι το ανατομικο του στοιχειο. Εκανα θεραπεια με EXIT. Δεν ξερω αμα ξεχασα κατι αλλο να απαντησω πριν.

Link to comment
Share on other sites

Η θεραπεία για ich απαιτεί αύξηση της θερμοκρασίας στους 29 βαθμούς κελσίου και αλάτι. Σε κάθε περίπτωση δε μου είπες κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο και αν μετράς με υγρά τεστ η στικάκια

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Η θεραπεία για ich απαιτεί αύξηση της θερμοκρασίας στους 29 βαθμούς κελσίου και αλάτι. Σε κάθε περίπτωση δε μου είπες κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο και αν μετράς με υγρά τεστ η στικάκια

Τα απαντησα αυτα πιο πανω στην πρωτη σας ερωτηση μονο δεν απαντησα οτι αλλαζω το 30-50% αναλογως τα αποτελεσματα των τεστ. Για θεραπεια ich εμενα μου εδωσαν το EXIT. Να ακολουθησω την ιδια θεραπεια και για αυτο το ειδος παρασιτου? Γιατι δεν φαινεται για Ich αλλα πιο πολυ για Epistylis.

Link to comment
Share on other sites

Θα ρωτήσω για μια ακόμη φορά. Τα τεστ σου είναι υγρά ή στικάκια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα ρωτήσω για μια ακόμη φορά. Τα τεστ σου είναι υγρά ή στικάκια?

Εξηγησα πιο πανω οτι Τα ΝΟ2 και ΝΟ3 τα μετραω με στικ και την αμμωνια ξεχωριστα με υγρο. Ειναι της tetra και τσεκαρω τα νουμερα στο app της εταιριας

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ σου θα πρέπει να είναι όλα υγρά. Επίσης το νερό δεν αλλάζει όποτε βλέπουμε τεστ αλλά κάθε εβδομάδα το 50%. Η ασθένεια που έχουν σε καμία περίπτωση δεν είναι ich. Μην ταλαιπωρείς τα ψάρια με φάρμακα. Αρχίζει κάνοντας καθημερινές αλλαγές 30% για τέσσερις ημέρες. Αφού τελειώσει αυτό, μετά πας σε προληπτική θεραπεία με αλάτι. Οδηγίες για το πως και τι θα σου δώσω αφού ολοκληρώσεις τον κύκλο των αλλαγών νερού. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα τεστ σου θα πρέπει να είναι όλα υγρά. Επίσης το νερό δεν αλλάζει όποτε βλέπουμε τεστ αλλά κάθε εβδομάδα το 50%. Η ασθένεια που έχουν σε καμία περίπτωση δεν είναι ich. Μην ταλαιπωρείς τα ψάρια με φάρμακα. Αρχίζει κάνοντας καθημερινές αλλαγές 30% για τέσσερις ημέρες. Αφού τελειώσει αυτό, μετά πας σε προληπτική θεραπεία με αλάτι. Οδηγίες για το πως και τι θα σου δώσω αφού ολοκληρώσεις τον κύκλο των αλλαγών νερού. 

Σκοπευω να παρω το κιτ της api οταν θα ειμαι λιγο καλυτερα οικονομικα χαχχα. Σε αυτες τις αλλαγες να ξαναβαλω τον ενεργο ανθρακα που ειχα βγαλει για τη θεραπεια?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον βγάζεις. Βιολογικό υλικό στο φίλτρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναι τον βγάζεις. Βιολογικό υλικό στο φίλτρο έχεις?

Οταν λετε βιολογικο υλικο τι εννοειτε? ? βαζω σε καθε αλλαγη νερου ενα καπακι υγρα βακτηρια και τα σφουγγαρακια τα εχω καπου 2 μηνες οποτε θα εκαναν περιβαλλον πιστευω. Εχω 1 ενεργο ανθρακα, 2 μπλε υπεριωδων νομιζω λεγεται και 1 γκρι που το κρατησα απο τη συσκευασια οταν πηρα το φιλτρο και υαλοβαμβακα που τον αλλαζω καθε εβδομαδα. Οταν θελησα να αλλαξω τα σφουγγαρια πριν 2 μηνες ειχε ελλειψη το πακετο και οποτε πηρα ξεχωριστα ενεργο ανθρακα και τα μπλε. Τωρα κατω απο το φιλτρο υπαρχουν και αλλα 2 γκρι που μου ειπαν αυτα να μη τα πειραζω ποτε ουτε να τα αλλαξω. Δεν ξερω αμα σας διαφωτισα ?

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό είναι κεραμικό υλικό για σχηματισμό βακτηρίων. Εφόσον έχεις, δεν έχει βιολογία στο φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...