Jump to content

Έναρξη ενυδρείου 125 λίτρα από γλυκό σε reef


napoleon mard

Recommended Posts

Καλησπέρα σας , ονομάζομαι Ναπολέων είμαι από Κατερίνη  και έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο Juwel rio 125 το οποίο το είχα φυτεμένο γλυκό αλλά λόγω μετακόμισης το ξέστησα και αποφάσισα στο νέο μου σπίτι να το κάνω θαλασσινό.

Θα ήθελα την συμβουλή σας για τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να ξεκινήσω αλλά και το τί ενέργειες πρέπει να κάνω για να στρώσω σωστά το ενυδρείο, παρακάτω αναφέρω όλα τα αντικείμενα τα οποία έχω ήδη στην κατοχή μου.

 

juwel rio 120 led 

εξωτ. φίλτρο 2226 

έναν κυκλοφορητή της aquel ( δεν γνωρίζω μοντέλο είναι παλαιός του πατέρα μου ) 

και  πρόσφατα αγόρασα 

Caribsea Live Sand Seawater Arag-Alive Fiji Pink 9.07kg 

D-D Aquascape Rock Mixed 12kg

κόλλες για τον βράχο + τσιμέντο της aquaforest

Red Sea Salt 7kg

Salifert Nitrite Profi-Test

Salifert Ammonia Profi Test

Salifert Nitrate Profi-Test

κιτ αντίστροφης ώσμωσής  3 σταδίων 

 

από τον πατέρα μου που διατηρούσε για περίπου 10 χρόνια fish only ενυδρείο 250lt (μέχρι το 2013 έχω ένα red sea protein skimmer + μαζί με 2 μηχανήματα με ψηφιακές μετρήσεις αγωγιμότητας + μηχάνημα για ozone ( δεν ξέρω πώς αλλά και αν λειτουργούν ) 

+ ένα chiller teco  

 

έχοντας δει πολλά βίντεο και διαβάσει κάποια βιβλία στα αγγλικά πήρα την απόφασή να φτιάξω (αν τα καταφέρω) ένα reef ενυδρείο αναγκαστικά για αρχή τουλάχιστον στο juwel rio γιατί η κοπελιά δεν με αφήνει να φτιάξω άλλο ενυδρείο.

το ερώτημα μου είναι πώς πρέπει να είναι τα βήματα μου από εδώ και στο εξής ώστε να ξεκινήσω το μακρύ ταξίδι του στρωσίματος, χρειάζεται να αγοράσω άμεσα protein skimmer  για να ξεκινήσω στο στρώσιμο , μήπως και κάποια ακόμη test ,αλλά  και πώς ακριβώς πρέπει να γίνει η διαδικασία του set up ( δηλαδή  πρώτα το aquascape και μετά ο αραγωνίτης και το αλάτι ή το αντίθετο ή κάπως αλλιώς πρέπει αν γίνει ) ή όποια παράληψη έχετε εντοπίσει στα όσα σας έχω αναφέρει   ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι άδειο το ενυδρειο βολεύει να βάλεις μεσα τον αραγωνίτη αφου τον πλύνεις πολύ καλα , και μετα να παίξεις με το aquascape , να κολλήσεις τον βράχο έτσι οπως τον θες, και στην συνέχεια το γεμίζεις νερο, σπάς αλάτι (μπορεις και μεσα στο ενυδρειο)  βαζεις κυκλοφοριτές και περιμενεις 30-40 μερες.

Ανα 4 μερες ριχνεις και λιγο τροφη. Ουσιαστικά όπως κανουμε το στρώσιμο στο γλυκό νερο.  Στην πορεία του στρωσίματος παίρνεις και ενα σκίμερ.

 

Επισης θα χρειαστείς αλατόμετρο (refractometer), εναν θερμοστάτη, και ενα φωτιστικο. 

 

Το οζον και το orp αστο στην άκρη.  Μην μπλέκεις. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρεφρακτομετρο απλά ξέχασα να το αναφέρω και θερμαντήρα
έχω όμως μια ερώτηση
1η περίπτωση το νερό με το αλάτι να το ετοιμάσω πριν το βάλω μέσα στο ενυδρείο και να φτάσω σε αλατότητα στο 1025 ή
2η περίπτωση να βάλω το απιονισμένο μέσα στο ενυδρείο το οποίο θα έχει μέσα τον βράχο με τον αραγωνίτη έτοιμο δηλαδή το aquascape και μετά να ξεκινήσω να ρίχνω σιγά σιγά το αλάτι ;



Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο, γιατι πηρες live sand

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και η Ναταλία θα φτιάξεις το νερό εκτός ενυδρείου. 

Ούτως ή αλλιώς θα πρέπει να έχεις έναν κουβα για τις αλλαγές περίπου 10-15% .

Την live sand δεν την ξεπλένεις!

Θεωρητικά έχει ζωντανά βακτήρια. 

Εγώ πάντως δεν είμαι fan της ζωντανής άμμου σε αντίθεση με τον ζωντανό βραχο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα είδα οτι λες για Live sand, και πολύ σωστά λέει ο @fishbone! οτι δεν το ξεπλένεις.  Δεν το ειχα προσέξει καλά στο αρχικό κείμενο. 

 

Η θα σπάσεις το αλάτι μέσα στο ενυδρειο , θα παει 1025, και μετα προσθέτεις αραγωνιτη και βράχο, ή βαζεις βραχο και αραγωνιτη στο ενυδρειο και το νερό έτοιμο (θα το προετοιμάσεις αλλου στα 1025) το προσθέτεις μετα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια ξεκίνησα σήμερα να κολλήσω τον βράχο απλά έχω μια ερώτηση να κάνω και τρύπες για να είναι έτοιμες οι θέσεις για frags ; Και αν ναι με τι τρυπάνι να το ανοίξω ; Η δεν χρειάζεται ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα θελει προσοχή μην σου ανοίξει ο βράχος. Δεν το ειχα σκεφτεί να ανοιξω τρύπες. Παντα τα κολλούσα πάνω στον βράχο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε submarine μην κάνεις τρύπες. 

Αν είσαι σίγουρος στα σημεία που θα βάλεις κοράλλια βάλε βάσεις από κόλα εποξικη .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας , αν και καθυστέρησα λίγο από το πλάνο μου, έκανα το aquascape, έσπασα το αλάτι , έπειτα έβαλα τον ζωντανό αραγωνίτη και κατευθείαν καπάκι πρόσθεσα το νερό , το ενυδρείο τρέχει ήδη 2 ημέρες  ,τώρα έχω τις εξής απορίες

 

1) από το διαθλασίμετρο μετράω 1.025  

2) έχω πάρει και τα βακτήρια της Brightwell Microbacter7 250ml  από τα οποία 2 φορές 10ml/ημέρα  ( πώς πρέπει όμως να τα διαχειριστώ παράλληλα και με  τροφή-κατεψυγμένη γαρίδα σε τούλι  ) 

3) πρέπει να ελέγξω και το ph ;  

4)πέρα από το ph πότε πρέπει να ξεκινήσω μετρήσεις με τα τεστ της salifert i) Nitrite ii) Ammonia iii)  Nitrate ; 

5)τον βράχο τελικά τελικά με το τσιμέντο το κόλλησα της d-d  λίγο λίγο .

6) τα φώτα δεν τα ανοίγω καθόλου ! και σκίμμερ δεν έχω αλλά μέχρι τέλος του μήνα θα παραγγείλω το tunze 9004  

 

αν έχετε καμία απάντηση-συμβουλή στα θέματα που έγγραψα γιατί με έχει φάει το άγχος πως θα πρέπει να κινηθώ από εδώ και πέρα  

 

 

 

173188874_913291076176004_7713559587306791981_n.jpg

172663704_1534521380087445_3085358264767836271_n.jpg

170773504_812014876336441_669642486818567100_n.jpg

170764689_1799194780242396_4249262658711453601_n.jpg

171130480_135215258560986_5181985403362484601_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει το aquascape!

Ξεκινάς να μετράς το κύκλο του αζώτου. 

Πρώτα αμμωνία,  μετά νιτρώδη. 

Αφού μηδενισουν μετράς νιτρικά. 

Μετά τα ξαναλέμε. 

 

Κυκλοφορητες έχεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@fishbone! χαίρομαι  πολύ που σου αρέσει το aquascape 

 

1) είχα βάλει δύο στην αρχή ( το ένα  powerhead  έκανε πολύ θόρυβο και τον απενεργοποίησα μου μετατόπισε και την άμμο που ακουμπούσε στο τζάμι αριστερά)  ο  άλλος  δεν φαίνεται τον έχω από τα αριστερά αλλά θα παραγγείλω και δεύτερο .

2)έχετε δοκιμάσει τον ai nero 3 ? ή είναι υπερβολικό ? το σκέφτομαι γιατί θέλω να το ρυθμίσω με το wifi και όταν τον βάζω σε αδράνεια μία συγκεκριμένη ώρα της ημέρας να δίνω με χρονοδιακόπτη την εντολή σε auto top off ώστε να ελέγχει την στάθμη λόγω του ότι δεν έχω sump . 

3) για τον κύκλο του αζώτου μπορώ να ρίχνω κατεψυγμένη γαρίδα σε σακούλα για 8 -10 ώρες την ημέρα και στο καπάκι να ρίχνω βακτήρια ? και μετά από πόσο διάστημα να κάνω μέτρηση nh4 ? 

 

Έγινε επεξεργασία - napoleon mard
Link to comment
Share on other sites

Κατεψυγμένη γαρίδα?  πως και τέτοια επιλογή ? 

 

Τα βακτήρια θα τα χρησιμοποιήσεις όπως ακριβώς αναγράφουν οι οδηγίες (ασχέτως την χρονική στιγμή που θα ρίξεις την γαρίδα-τροφή ) μέσα στο ενυδρειο. 

 

Όσο για την γαρίδα ναι φυσικά και μπορείς. Αυτο που θελουμε ειναι να σαπίσει κάτι, να ανέβουν τα επίπεδα ΝΗ3/ΝΗ4 και να αναλάβουν δράση τα βακτήρια. 

Το όλο θέμα θα σου πάρει γύρω στις 40 μέρες σε 25 βαθμους θερμοκρασία (χωρίς βακτήρια) ή καμιά 20 ρια μέρες πάλι στους 25 βαθμους (με βακτήρια που θα προσθέτεις σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφει το μπουκάλάκι τους) . 

 

Ολα αυτά θα τα επαληθεύσουν οι μετρήσεις των ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 , και ΝΟ3. 

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι είναι καλύτερα με της γαρίδες ,αλλά δεν έχω θέμα να βάλω και απλή τροφή,

τώρα αυτό που είπατε για την θερμοκρασία δεν το είχα σκεφτεί ,τώρα αμέσως θα το βάλω σε λειτουργία τον θερμοστάτη γιατί τον είχα απλά διακοσμητικό.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η ξηρή τροφή ειναι οτι ποιό εύκολο να ανεβάσεις ΝΗ3/ΝΗ4 για να ξεκινήσει ο κυκλος του ενυδρειου.   Ουτε γαρίδες (που θα μυρίζουν και τα χέρια μετα ? ) ουτε ζουμιά αν μείνουν πολλές μερες ουτε τιποτα.

 

Τον θερμοστάτη ναι βάλτον να εισαι στους 25-26 όπως θα ησουν δηλάδη οταν θα ειχες ψάρια μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας , υπήρξε μια καθυστέρηση στο όλο στήσιμο διότι το σκιμμερ tunze 9004dc δεν υπήρχε πουθενά και αφού βρήκα κατάστημα να το πουλάει στην Γερμανία ,μου το έστειλε έπειτα από τρείς μήνες από την πληρωμή του,, λόγω προβλήματος διάθεσης από την εταιρεία.

Το ενυδρείο ξεκίνησε να τρέχει από τον Ιούλιο για δύο μήνες μόνο με τις τροφές αφού πήρα τις πρώτες μέτρησης και έκανε τον κύκλο του το ενυδρείο όπως με είχατε συμβουλεύσει.
Σεπτέμβρη μπήκαν 3 nassarius και 2 Babylonia και 1 Engina mendicaria, τέλος εδώ και δύο εβδομάδες έχω βάλει τρία κλουνακια και ξεκίνησα σταδιακά να ανοίγω το φωτισμό σταδιακά , ακόμη χρησιμοποιώ τα φώτα της juwel και όχι το κρεμαστό populargrow γιατί δεν έβαλα δίχτυ και φοβάμαι μην πηδήξει κανένα ψάρι έξω .

Τις Τελευταίες μέρες εμφανίστηκε και η πρώτη άλγη αλλά μέσα σε 5 περίπου ημέρες εξαπλώθηκε γρήγορα , δεν ξέρω αν χρειάζεται να σας δώσω κάποια άλλη πληροφορία. Ξέρω ότι με περιμένουν κάποιες άσχημες άλγες αλλά χρειάζεται πέρα από τα βακτήρια να κάνω κάτι άλλο ?

Σκοπεύω να αγοράσω τέστ για φωσφορικά(redsea) + calcium(salifert)+ magnesium(salifert) + alkalinity(salifert), ώστε να μπορέσω να ελέγχω τις παραμέτρους μπας και καταφέρω κάποια στιγμή να προσθέσω και κανένα κοράλλι, χρειάζεται τίποτα άλλο από μετρητές ? c99e2b34e3b5d64a8392b7ccd8c33b9b.jpg01744eb2d8aaaca57cba45cd7b3857b4.jpge19379e84bb50b1ffcd7b1431cf37fbb.jpg50caf4ac5738845ebad3f5f0345fcb4b.jpg0cad7370fb03095300007150aac91303.jpg18cea7d38db3c8b184e4bd7b472f551a.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Καλή αρχή :) 

 

Μην σε τρομάζουν οι άλγες. Σε πολλά ενυδρεία κάνουν τον κύκλο τους και φεύγουν. Για να τις περιορίσεις μπορείς μια μέρα να μην ανάψεις τα φώτα του ενυδρειου, να εχεις καλή κυκλόφρορία (αρα και οξυγόνωση) στο νερό σου, και να κρατάς χαμηλά τα ΝΟ3/ΡΟ4.  Και οι αλλαγές με νερό όσμωσης + αλάτι. 

 

Τα Nassarius ειναι σαρκοφάγα - πτωματοφάγα.  Θα χρειαστεί να τα ταίσεις νωπή/κατεψυγμένη τροφή.  Κλείνεις κυκλοφορία, πετάς μια μικρή ποσότητα (μισιδα κατεψυγμενη ή μικρό κομματάκι καλαμάρι πχ) και αφου πέσει κάτω βγαίνουν αυτα και το τρώνε. Αργότερα θα σου τρώνε και ξηρή (ισως να ειναι και μαθημένα απο τώρα) 

 

Κοράλλια σιγουρα θα μπορέσεις να βάλεις. Οταν μετρήσεις και δεις τα ΝΟ3 γύρω στο 10 το πολύ 20, και τα ΡΟ4 γύρω στο 0,1 με 0,03  μπορείς να βάλεις σίγουρα LPS/Soft. Και μετά βάζεις και κάποιο SPS. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, πριν μια εβδομάδα εντόπισα Funqus στο ένα από τα δύο ocellaris, μετά από επικοινωνία με το κατάστημα που τα πήρα πριν ένα μήνα περίπου τους ενημέρωσα πως εντόπισα κάτι σαν παράσιτα κατά την αφόδευση και πως στο ένα από τα δύο είχα εντοπίσει ένα Funqus , με παρότρυνε να ακολουθήσω σταθερό πρόγραμμα διατροφής ίδια περίπου ώρα κάθε ημέρα ποικιλία στην διατροφή και επιπλέον ζήτησα να μου αποστείλει και κάποια θεραπεία προκαταβολικά να έχω μιας και ότι είχα μέχρι τότε από το γλυκό δεν μπορούσα να τα χρησιμοποιήσω .

Έριξα Για επτά ημέρες το fish recover Fw της brightwell και μέχρι τότε όλα πήγαιναν καλά η αγωγή αναγράφει 7 ημέρες εφαρμογή με την χημική φίλτρανση κλειστεί όπως και το εφάρμοσα κατά γράμμα, όταν όμως τελείωσα με την αγωγή άνοιξα ξανά το σκεμμερ έκανα αλλαγή περίπου 20% 25 λίτρα. Όμως από την επόμενη ημέρα τα στίγματα αυξήθηκαν και έγιναν όπως φαίνονται στις φωτογραφίες μάλιστα στο ένα το ψαράκι απλώθηκαν και πάνω στο κορμί του. Δεν ξέρω τι ασθένεια είναι και αν δεν μπορείτε να διακρίνετε μπορώ να βγάλω και βίντεο !

ca6865e55e485f0b0d875df8b4324df6.jpg4491eb5c03beac5b380935dd414ae0e4.jpg4e05c0e6fc0b8d8a52b5f3ac22155fd9.jpgc48022a9d83b9e1262d371b5b10314b8.jpgbfe46edc7ea933b26b79b54c3f205704.jpg06baec276be44b7317c458c10446e2d0.jpgebe2dfba101aabf9d0c71063ac4b12b6.jpg8c2defd60be692bf2ac4598d6550c521.jpg1f49038f93d0dfe4e7c739b0d7ceea8c.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τρώνε τα ψαράκια?  Μπορείς να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό τους με το να μουλιάζεις την τροφή τους σε σκορδόζουμο.

Όμως  καλύτερα να μιλήσεις και  με το κατάστημα ξανά και να τους αναφέρεις αυτό που έγινε με το recover.  

 

Απο τις φώτος δεν μπορώ να καταλάβω και πολλα.  Αν ειναι στίγματα τοτε εχεις κάποιο παράσιτο (πρωτόζωο λογικα) και οχι μύκητες.  Σε μια τέτοια περίπτωση ισως βοηθήσει και η υποαλατότητα.  Να κατέβεις δηλαδη 1020 , μετά 1015.  Σταδιακά εννοειται. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω ξανά με το κατάστημα αλλά να ρωτήσω και κάτι την υπολαλατοτητα το κάνουμε σιγά σιγά με αλλαγές νερού 2 την εβδομάδα ας πούμε η και πιο σύντομα ?

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν τώρα εισαι στο 1025, μπορείς με αφαίρεση νερου, και αντικατάστασή του με νερο όσμωσης να το πας πχ 1020 με 1021. Σε 2 μέρες μπορεις με τον ίδιο τρόπο να το κατεβάσεις στο 1015. 

Οσο μπορείς λιγότερο στρές στα ψαράκια. Δηλαδη οχι χέρια μέσα , χτυπήματα στο τζάμι κλπ. 

Λογικα θα σου προτείνει το μαγαζί καποιο φάρμακο που θα ειναι αντιπαρασιτικό και θα καλύπτει μια ευρεία γκάμα παθογόνων οργανισμων.  

Ε και με λιγο τυχη....ας ελπίσουμε οτι θα την γλυτώσουν. 

 

Εαν δεν τρώνε τα ψαράκια τότε τα πράγματα ειναι δύσκολα. 

 

Link to comment
Share on other sites

αν τώρα εισαι στο 1025, μπορείς με αφαίρεση νερου, και αντικατάστασή του με νερο όσμωσης να το πας πχ 1020 με 1021. Σε 2 μέρες μπορεις με τον ίδιο τρόπο να το κατεβάσεις στο 1015. 
Οσο μπορείς λιγότερο στρές στα ψαράκια. Δηλαδη οχι χέρια μέσα , χτυπήματα στο τζάμι κλπ. 
Λογικα θα σου προτείνει το μαγαζί καποιο φάρμακο που θα ειναι αντιπαρασιτικό και θα καλύπτει μια ευρεία γκάμα παθογόνων οργανισμων.  
Ε και με λιγο τυχη....ας ελπίσουμε οτι θα την γλυτώσουν. 
 
Εαν δεν τρώνε τα ψαράκια τότε τα πράγματα ειναι δύσκολα. 
 
Τρώνε κανονικά 3 διαφορετικές τροφές κανονικά μάλιστα - εναλλάξ μια διαφορετική κάθε ημέρα μια φορά - το μόνο που δεν έχω ρίξει ακόμη είναι κατεψυγμένη γιατί και τα τρία τα nassarius τρώνε flakes απλά τα θάβω στον αραγωνίτη13ae2ddda1cfd438965af9e7cf4bb875.jpg

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρίξεις κατεψυγμενη. Καλό θα τους κάνει. Και γενικά απο την στιγμή που η τροφή πλησιάζει πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον τόσο το καλύτερο.

 

Και τα 3 κουτιά πάντως ειναι πολύ καλές τροφές που εχεις απο πολύ γνωστές εταιρίες στον τομεα των ενυδρείων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τάιζω τα φλεικς με πιπέτα που πρώτα τα έχω σε λίγο νερό από το ενυδρείο , αφού έχω κλείσει κυκλοφορητή κ αντλίες . Έτσι δεν επιπλέουν κ τα τρώνε καλύτερα. Ότι μένει αφαγωτη πάει στον πάτο κ το τρώνε τα σαλιγκάρια, δεν χρειάζονται ειδικό τάισμα. Επίσης πολύ καλή τροφή φλεικς  για τα ψάρια θαλασινου της ocean nutrition που χρησιμοποιώ πολύ είναι η prime flakes. Πάντως την κατεψυγμένη την προτιμούν καλύτερα από όλες κ δίνω κάθε μερα λίγη εκτός από τα φλεικς γιατί το banggai cardinal δεν τρωει τίποτα αλλο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ocean nutrition πολύ καλές τροφές. 

Pellets,  flakes ,κατεψυγμένες. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...