Jump to content

Έναρξη ενυδρείου 125 λίτρα από γλυκό σε reef


napoleon mard

Recommended Posts

Καλησπέρα σας μετά από καιρό και αφού περίμενα την ai nero 3 και έφαγα άκυρο αγόρασα τελικά μια slw 20m το ενυδρείο διαμορφώθηκε όπως φαίνεται και στις παρακάτω φωτογραφίες και έβαλα και τα τρία κοκαλάκια 2 ζω άνθους και 1 μανιτάρι  αλλά έχω πρόβλημα με μία άλγη η οποία εμφανίζεται συνεχώς και στον βράχο και στον αραγωνίτη.

Την άλγη την έχω ξύσει με οδοντόβουρτσα και ταυτόχρονα την σιφονάριζα κατα την αλαγή του νερού , έβαλα ενα diamond goby να ανακατεύει τον βυθό αλλά δεν σταματάει να βγαίνει , πήρα την απόφαση να βάλω τα πρώτα κοράλια μέσα μπας και τραβήξουν τα θρεπτικά και έρθω σε μία ισορροπία αλλά δεν σταματάει το φαινόμενο .

 

Υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω το vibrant ώστε να με βοηθήσει στο να την μειώσω ? φοβάμαι μην καταλάβει και τα ζω ανθάκια και τα χάσω και αυτά .  

 

Την αντίστροφη ώσμωση άλλαξα τα 2 προ φίλτρα τον Δεκέμβριο και οι τιμές από τις μετρήσεις μου είναι ώς εξής 

PO4 : 0,02 από  0,08 που ήταν 24/12/2021 κάθε εβδομάδα έκανα μέτρηση και έπεφταν οι τιμές 

NO3  : 10ppm 

kh : 12,1

Mg : 1380 

Ca : 490  

 

IMG-185d3abbadf5efa3efd48e2cbb734d07-V.jpg

IMG-4553acceb347565a3cfd508cf5b179f6-V.jpg

IMG-6a79129b69b0aa0ba489b147bc5dcc49-V.jpg

IMG-5dc5414fad6bf597f7850797eb9a37d5-V.jpg

IMG-6a459ba18f9a3f0d491ceb7356606ecf-V.jpg

IMG-2222249066840c0df93f908710c43a54-V.jpg

IMG-596b4c86d96ba014e6f9e1a7109c28cc-V.jpg

IMG-3e1fbc9fad57d7a6e14ad6878ca5ad1a-V.jpg

IMG-5ce028c0db25cd6e8afd060e5958880b-V.jpg

IMG-5fe86b40f65b3e496e33715cd4a359c1-V.jpg

IMG-a90be07fcf5f4b74a0c3dc7faff21a9d-V.jpg

IMG-cf654752468ea9feb9bbeb4c443d0291-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για το Vibrant εχω διαβάσει οτι κάνει παρα πολυ καλή δουλεια, αλλά δεν το εχω δοκιμάσει ποτε.  

 

Λιγο τσιμπημένο το ΚΗ σου. Ειναι σιγουρα 12.1? 

Link to comment
Share on other sites

με σαλιφερτ μετράω αλλά αύριο τελειώνω και την κατασκευή της  αυτόματης αναπλήρωσης και θα σταθεροποιήσω την αλατότητα , θα δανειστώ τις επόμενες ημέρες hanna από ένα συν χομπίστα να το ξαναμετρήσω . Μπορεί να φταίει το kh για την άλγη ? φοβάμαι ότι θα καταλάβει τα ζωανθάκια και θα έχω πρόβλημα.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να φαίει το ΚΗ για την αλγη. 

 

Ο φωτισμός ειναι σωστά ρυθμισμένος ? τι ποσοστά εχεις σε άσπρο ή κοκκινο πχ?  και ποσες ωρες τον εχεις?

το tds στην οσμωση σου το εχεις κοιταξει? (εχεις οσμωση να υποθεσω :) )

Βακτήρια βάζεις καθολου? 

 

Επίσης εκτός απο το vibrant υπάρχει και το algaefix marine της api

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι νέο το ενυδρείο θα βλέπεις διάφορες άλγες μέχρι να σταθεροποιηθεί. Επίσης κάτι που κ εγώ παραμελώ είναι το συνεργείο καθαρισμού που πρέπει να υπάρχει.

Τα σαλιγκάρια είναι επένδυση στο reef, κάνουν απίστευτη δουλειά στον βράχο και δουλεύουν μέρα νύχτα για τον καθαρισμό, που εσύ με την βούρτσα όσο και να τρίβεις δεν μπορείς να φτάσεις ούτε στα σημεία που μπορούν αυτά ,αλλά ούτε και όλες τις ώρες. Προτεινω δηλαδή, υπομονή στην αρχή ,θα φύγουν οι άλγες όταν στρώσει πραγματικά το ενυδρείο και επειγόντως συνεργείο καθαρισμού!

Επίσης ξέχασα να πω ότι άλγες=νιτρικά αλλά κυρίως φωσφωρικα! Μπορεί να μετράς χαμηλά νιτρικά φωσφωρικα γιατί τα καταναλώνουν οι άλγες σου και τα νούμερα που λες είναι ΜΕΤΑ την κατανάλωση τους από τις άλγες! Βάλε αντιφωσφωρο, η Ν1 αιτία των αλγων είναι τα φωσφωρικα. Αν τους τα κόψεις θα πεινάσουν και σταδιακά θα εξαφανιστούν. Όμως με μέτρο , βάλε λίγη ποσότητα και παρακολουθα τα. Τα χημικά αν και δεν μου αρέσουν κάποιες φορές χρειάζονται αλλά με μέτρο

Έγινε επεξεργασία - michalos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αγορίνα άρχισε να παίρνει μορφή το ριφ! Επειδή έχουμε μιλήσει λίγο παραπάνω ειδικά με το φωτιστικό κατέβασε το λευκό ( θερμό λευκό,κόκκινο, πράσινο ) 2-3 μονάδες. Επίσης δες λίγο το tds ου σου βγάζει η όσμωση.. Υπάρχει μια πιθανότητα να χρειάζεσαι αλλαγή σε προφίλτρα ή μεμβράνη. Από εκεί και πέρα το kh είναι λίγο αυξημένο αλλά δεν θα ανησυχούσα σε αυτή τη φάση. Και τομαγνήσιο και το ασβέστιο είναι επίσης λίγο ψηλά αλλά σιγά σιγάμε τις καταναλώσεις θα είσαι οκ..

 

Μην βάλεις αντιφώς για άλγες θα το μηδενίσεις και υπάρχει πιθανότητα να βγάλεις DINO.. εγώ αυτό που θα σου έλεγα είναι να κανεις υπομονη η διατομική θα φύγει με την ώρα της.. ειναι λογικό να βγαίνει από την στιγμή που υπάρχουν silicates στο νερό από τα τζαμια, βράχο, αραγωνίτη,αντλίες κλπ.. θα καταναλωθεί και θα φύγει.. Σκέψου μήπως γενικά η ποσότητα του φωτισμού ειναι υπερβολική.. δες μήπως χρειάζεται να το κατεβάσεις γενικά σε δύναμη. Ειδικά από την στιγμή που δεν έχεις σκληρά δεν χρειάζεσαι τόσο δυνατό φωτισμό..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) το tds με που άλλαξα τα δύο προ φίλτρα ήταν 6 μονάδες και όχι μηδέν δεν ξέρω αν πρέπει να αλλάξω και την μεμβράνη για να παει στο μηδέν,  το tds είναι κινέζικο και δεν είναι έχει επιλογή καλιμπραρίσματος  αλλά το χρησιμοποίησα πρώτη φορά με την αλλαγή των προφίλτρων ώστε να έχω ένα μέτρο σύγκρισης από την ημέρα που έβαλα τα προ-φίλτρα   ! 

2) η άλγη αυτή μοιάζει να είναι διατομική στο λευκό φως είναι πράσινη  ? 

3) μετρήσεις έκανα και πριν βάλω τα κοράλλια 4 ημέρες  όπου είχα κάνει τρέις ημέρες black out και με το που άνοιξα τα φώτα έκανα μετρήσεις 

PO4 : 0,04

NO3  : 16ppm

4) Αν μειώσω την ένταση των φωτιστικών κατά 20%, υπάρχει κίνδυνος για τα zoas ?

5) Σημείωση στο ενυδρείο δεν έχει μπει ποτέ ούτε  αντι-φώσφορο ούτε άνθρακας ! δεν είμαι αρνητικός σε αυτά απλά ακόμη δεν έβαλα .

6) βακτήρια  ρίχνω  εναλλάξ ανα εβδομάδα  (microbacter 7 + zeobak ) και την επόμενη  microblift 

Έγινε επεξεργασία - napoleon mard
Link to comment
Share on other sites

Tds 6 ή 0.06? Εγω για να το κάνω μηδέν  βαζω ενα τελευταίο στάδιο με ρητίνη.

 

Δοκίμασε να το μειώσεις το φως ή διαφορετικά κανε σκοτάδι μια μέρα την εβδομάδα να δεις.

Οι ζωανθοι δεν θα έχουν θέμα.

 

Αντιφωσφορο τωρα που έχεις θέμα εγω θα έβαζα. Και θα σου ελεγα να κοιτάξεις και για το reef snow plus της korallen zucht. Σε συνδυασμό με cyanoclean και biomate  προσφέρουν καποια επιπλέον πλεονεκτήματα. 

 

Για βακτήρια θα πρότεινα να καταλήξεις σε ενα τύπο και να ακολουθησεις τις οδηγίες τους.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...