Jump to content

Δίλημμα για αντιστροφή όσμωση


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να πάρω μια αντιστροφή όσμωση για να προσθέσω στο ενυδρείο μουερικες καριντινα που θέλω και επίσης έχω ακούσει ότι κάνει καλό και στα φυτα(ισχύει κάτι τετοιο;). Το ενυδρείο είναι 85 λίτρα καθαρά πυκνό φυτεμένο με σύστημα διοξειδιου. Οι παράμετροι που έχω είναι Kh3 Gh7 και Ph 6,8 περίπου. Φιλοξενεί iriatherina, otocuclus και μερικές amano και red cherry. Το θέμα μου είναι όταν θα βάλω νερό από αντιστροφή μαζί με βρύσης σε ανάμειξη λογικά θα πρέπει να. Κατεβάσω τις σκληρότητες μου και το Ph για να βάλω τις caridina. Με το διοξείδιο τι θα κάνω; έχω διαβάσει ότι σε kh κάτω από 3 το Ph γίνεται πολύ ασταθές. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λευτέρη.

 

Οι Caridina θέλουν περίπου 180-220μς αγωγημότητας.Τις Neocaridina θα τις αφήσεις μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζεις πρωτα εδω και μετα βλεπουμε...-

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος lefteriskri έγραψε:

και επίσης έχω ακούσει ότι κάνει καλό και στα φυτα(ισχύει κάτι τετοιο;).

Καποια φυτα χρειαζονται πολυ μαλακο νερο, ομως απο την στιγμη, που εχεις CO2, δεν υπαρχει θεμα. Θα υπαρχει αν θα βαλεις caridina με φουλ CO2 σε σκληρο νερο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λευτέρη !

Το 95% των φυτών προσαρμόζονται σε σκληρότητες μέχρι 10, το καλό που έχει το μαλακό νερό έχει να κάνει με την αφομοίωση τον θρεπτικών απο τα φυτά 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Λευτέρη.
 
Οι Caridina θέλουν περίπου 180-220μς αγωγημότητας.Τις Neocaridina θα τις αφήσεις μέσα?
Ναι θα τις κρατήσω@Husky_Jim .Λες να έχουν θέμα;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@natateo απ ότι διάβασα δεν μπορώ να το κάνω αυτό οπότε άκυρο. Με περιορίζει το διοξείδιο. Δεν έχω και την ανάλογη εμπειρία. Τώρα όμως το ερώτημα είναι αξίζει να πάρω όσμωση για τα φυτά και τις ιριαθερινες; Θα δω κάποια διαφορά;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@natateo απ ότι διάβασα δεν μπορώ να το κάνω αυτό οπότε άκυρο. Με περιορίζει το διοξείδιο. Δεν έχω και την ανάλογη εμπειρία. Τώρα όμως το ερώτημα είναι αξίζει να πάρω όσμωση για τα φυτά και τις ιριαθερινες; Θα δω κάποια διαφορά;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κοιταξε, μια απλη συσκευη με ενα 50κο, ναι, καλυτερα να παρεις . Γιατι...

Το νερο, που εξατμιζεται οπως βλεπω, δεν το συμπληρωνουν με νερο Α/Ο, αλλά με απλο της βρυσης. Σαν αποτελεσμα - η σκληροτητα ανεβαινει συνεχως.

Ακομα...αν θα ηθελες να κάνεις ενα low tech, βοηθαει παρα πολυ, γιατι δεν ειναι θεμα οτι

πριν 12 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

το καλό που έχει το μαλακό νερό έχει να κάνει με την αφομοίωση τον θρεπτικών απο τα φυτά 

Το θεμα ειναι και παλι στο ΡΗ και στ διαλυτοτητα του CO2 στο νερο(ειδικα σε low tech ενυδρεια)

Δες λιγο εδω- Ποια είναι η ιδανική τιμή pH σε ένα φυτεμένο ενυδρείο.docx

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οκ@natateo θα το δω αργότερα γιατί είμαι στην δουλειά. Θα πάω να τσιμπήσω μια αν είναι. Έτσι και αλλιώς το κόστος δεν είναι και τόσο παγορευτικο

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@natateo δηλαδή αν κάνω αλλαγές με αντιστροφή όσμωση να κρατήσω τις τιμές στις σκληρότητες που έχω;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΟ είναι σχεδόν καθαρό Η2Ο

θα σου πω ένα παράδειγμα με υπερβολικές τιμές για να γίνει κατανοητό. Έχεις ένα ενυδρείο με GΗ 10. Εξατμίζεται το νερό 50% που σημαίνει ότι εξατμίστηκε μόνο Η2Ο

και όχι το GH.

Επειδή το GH έμεινε μέσα αλλά έφυγε το νερό έχεις τώρα ένα GH 20.

Τώρα αν συμπληρώσεις νερό απο την βρύση που έχει GH 10 Θα πάει το GH του ενυδρείου στο 15.

Αν συμπληρώσεις με νερό απο ΑΟ τότε το ενυδρείο σου θα έρθει στα ίσα και το GH θα ξανά γίνει 10.

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το έχω καταλάβει @Χρήστος. Το θέμα μου τώρα αφού δεν μπορώ να βάλω caridina λόγω co2 είναι αν κάνει καλό στα φυτά το νερό από Α/Ο και αν βοηθάει στις αλγες καθόλου. Αυτά έχω διαβάσει κάπου και γι αυτό το ρωτάω για να έχω μια καλύτερη άποψη.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σαφώς βοηθά στο να κρατάς χαμηλό το Ph και την σκληρότητα αυτό έχει ώς συνέπεια να καταναλώνεις λιγότερο C2 και σε συνδυασμό με το co2 τα φυτά θα πάνε καλύτερα γιατί έχουν καλύτεροί ανάπτυξη σε όξινο περιβάλω ταυτόχρονα το όξινο περιβάλλον δεν ευνοεί της αλγες όσο το αλκαλικό, αλλά δεν είναι κάποια εγγύηση ότι δεν μπορεί να αποκτήσεις αλγες.

Γενικά για ψάρια που γουστάρουν το χαμηλό pH και για ενυδρεία με πολλά φυτά (όχι μόνο ανούμπιες και μος) και για ανοιχτά ενυδρεία με έντονη εξάτμιση ιδιαίτερα το καλοκαίρι. Η  αν σκοπευτής να πας σε ψάρια όξινου νερού ή στο μέλλον ποιο απαιτητικά φυτά τότε η ΑΟ δεν είναι δίλημμα αλλά  απαραίτητη κα απο της πρώτες επενδύσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ @Χρήστος κατάλαβα. Και να σε ρωτήσω. Να κρατήσω τις ίδιες σκληρότητες Gh7 Kh3? Και αν κρατηασω τις ίδιες με τώρα το Ph θα παραμείνει το ίδιο ή θα πέσει καθόλου;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε αρκετή λένε ότι καλό είναι να μην έχουμε Kh < 3 γιατί υπάρχει κίνδυνος ενός  ph crash. Προσκοπικά εγώ και με ΚΗ 1 δεν έχω ζήση τέτοιο πράγμα και όχι μόνο εγώ αλλά πολύ χομπιστες ακόμη, αλλά οφείλω να το αναφέρω για κάθε ενδεχόμενο, νομίζω με ένα KH3 είσαι οκ, και εγω στα περισσότερα ενυδρεία μου είχα Kh 3 όχι για τον φόβο ενός  ph crash, αλλά γιατί αυτό με βόλευε και αυτό χρειαζόμουν.

 

Με τιμές Gh7 Kh3 το Ph σου θα εξαρτηθεί λιγότερο απο της τανίνες και τα χουμικά οξέα και περισσότερο απο το CO2. Δεν ξέρω ποιος είναι ο στόχος σου στο Ph. Όπως και να έχει με την ΑΟ μπορείς να φτιάξεις ότι νερό θέλεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Και πως θα το ξεκινήσω @Χρήστος; 70% βρύση και 30% οσμωση για 2 βδομάδες(δύο αλλαγές νερού);

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ή μήπως υπολογίζω απευθείας να μου βγει Kh3 και Gh7 όπως έχω και τώρα;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

περίμενε λίγο να ψάξω στα κιτάπια μου για ένα αυτόματο υπολογισμό που είχα κάνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το είχα κάνει για εμένα πριν χρόνια θέλει ένα σιγύρισμά σε ότι αφορά την εμφάνισή του αλλά λειτουργεί 100%

 

Ipologismos.rar

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος δεν το ανοίγει στο κινητό. Θα δοκιμάσω να το ανοίξω όταν πάω σπίτι από τον υπολογιστή. Σε ευχαριστώ πάντως.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος επίσης να σου κάνω μια άκυρη ερώτηση. Θέλω να αναβαθμίσω το φίλτρο μου. Τώρα έχω 550 λίτρα ροή και 85 λίτρα καθαρά το ενυδρείο. Κοιτάω καποια φίλτρα της Oase με 1000 λίτρα ροή αλλά οι σωληνώσεις τους είναι 16/22 ενώ εγώ τώρα έχω 12/16 και έχω πάρει όλα τα lily pipe και κάτι inline co2 diffuser. Με πατέντα θα μπορέσω να βάλω 12/16 σωλήνα στο καινούριο φίλτρο η θα κόψω πολύ την ροή;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

είναι μια απλή σελίδα με ένα σκριπ μέσα επειδή εδώ δεν μπορώ να στείλω σελίδα το έκανα συμπιεσμένο αρχείο πρέπει να το αποσυμπιέσεις κάπου και μετα το ανοίγεις με έναν μπροζερ.

Να διευκρινίσω εκεί που γράφω ''Ηλεκτρική αγωγιμότητα η Kh η Gh΄΄

αν πχ επιλέξεις Kh τότε σε όλα τα αντίστοιχα θα επιλέξεις Kh, αν επιλέξεις Gh τότε σε όλα Gh, το ίδιο και με την Ηλεκτρική αγωγιμότητα.

όταν το ανοίξεις θα δεις το παρακάτω

2103449399_1.thumb.jpg.5431d28c2070cde7c11f3e7b5d44e380.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@Χρήστος επίσης να σου κάνω μια άκυρη ερώτηση. Θέλω να αναβαθμίσω το φίλτρο μου. Τώρα έχω 550 λίτρα ροή και 85 λίτρα καθαρά το ενυδρείο. Κοιτάω καποια φίλτρα της Oase με 1000 λίτρα ροή αλλά οι σωληνώσεις τους είναι 16/22 ενώ εγώ τώρα έχω 12/16 και έχω πάρει όλα τα lily pipe και κάτι inline co2 diffuser. Με πατέντα θα μπορέσω να βάλω 12/16 σωλήνα στο καινούριο φίλτρο η θα κόψω πολύ την ροή;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

τη λες τώρα ξέρεις τη λες ???????

 

η πατέντα είναι γένιμα θρέμμα της χώρας μας και ρωτάς κιόλας

και βέβαια γίνεται εμείς μέχρι και του σπανού τα γένια φτιάχνουμε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος στο τελευταίο πριν το ίσον που λέει για στήλη τι είναι;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τη λες τώρα ξέρεις τη λες ???????
 
η πατέντα είναι γένιμα θρέμμα της χώρας μας και ρωτάς κιόλας
και βέβαια γίνεται εμείς μέχρι και του σπανού τα γένια φτιάχνουμε.[emoji4]
Χάχα. Ελπίζω να μην καεί καμία αντλία όμως ε;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...