Jump to content

Δίλημμα για αντιστροφή όσμωση


Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

@Χρήστος στο τελευταίο πριν το ίσον που λέει για στήλη τι είναι;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

αγνόησε το φαντάσου πόσο παλιό είναι που την εποχή εκείνη η ΑΟ ήταν λίγο ακριβές και εγώ τουλάχιστον χρησιμοποιούσα  στήλη αποιονισμού, περιέχουν ένα μίγμα ιοντοανταλλακτικών ρητινών κατιόντων και ανιόντων και κανουν την ίδια περίπου δουλειά με την ΑΟ.

Αν το διορθώσω σε κάποια φάση να φαίνεται και ποιο σύγχρονο θα αφαιρέσω την ''στήλη''

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Οποτε εκεί θα βαλω 95

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος καλημέρα. Να σου κάνω άλλη μια ερώτηση. Θα πάω να πάρω την οσμοση από water waves αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω και αυτό που λέει μονάδα απιονισμου. Χρειάζεται αυτό;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η κλασικές ΑΟ βγάζουν σχεδόν καθαρό Η2Ο. Στο τέλος έχουμε ένα νερό με παρα πολλή λίγα άλατα για εμάς τους χομπιστες δεν παίζει ρόλο και το θεωρούμε καθαρό νεράκι και τα τεστ που χρησιμοποιούμε μας βγάζουν KH0 GH0. Στην πραγματικότητα ανάλογα με την ποιότητα και της μεμβράνης μπορεί (τυχαία τιμή) να έχουμε GH 0,02.

Τώρα αν είσαι τιτίζης και θές όσο γίνεται καθαρό  μηδέν προσθέτης και την μονάδα μονάδα απιονισμού που είναι μια μικρογραφία απο αυτά που έγραψα ποιο, τα ξανά γράφω. ''...στήλη αποιονισμού, περιέχουν ένα μίγμα ιοντοανταλλακτικών ρητινών κατιόντων και ανιόντων...'' . Τη στήλη τη μονάδα στην ουσία είναι το ίδιο.

Τώρα αν θα το πάρεις η όχι  αυτό είναι δικιά σου επιλογή είπαμε ποσο τιτίζης είσαι, εγώ δεν θα το έπερνα γιατί δεν θέλω άκρος καθαρό νερό στο ενυδρείο αλλά μίξη.

Οσο για το νερο που θα αναπληρώσεις απο αυτό που εξατμίστηκε ε τώρα καταλαβαίνεις μπορεί να μην είναι 100% Η2Ο αλλά είπαμε η διαφορά είναι τόσο μα τόσο μικρή που δεν θα αλλάξει κάτι το ουσιώδες στο τελικο GH, KH, pH του ενυδρείου σου.

Τώρα άλλοι μπορεί να έχουν άλλη άποψη η δικιά μου είναι αυτή σε ότι αφορά την προσθήκη ή όχι της μονάδας απιονισμού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος @Χρήστος. Όχι δεν είμαι ψηρας φίλε μου. Είπαμε. Τα λεφτά μας δίνουμε. Θέλω να πιάνουν τόπο. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

η κλασικές ΑΟ βγάζουν σχεδόν καθαρό Η2Ο. Στο τέλος έχουμε ένα νερό με παρα πολλή λίγα άλατα για εμάς τους χομπιστες δεν παίζει ρόλο και το θεωρούμε καθαρό νεράκι και τα τεστ που χρησιμοποιούμε μας βγάζουν KH0 GH0. Στην πραγματικότητα ανάλογα με την ποιότητα και της μεμβράνης μπορεί (τυχαία τιμή) να έχουμε GH 0,02.

Τώρα αν είσαι τιτίζης και θές όσο γίνεται καθαρό  μηδέν προσθέτης και την μονάδα μονάδα απιονισμού που είναι μια μικρογραφία απο αυτά που έγραψα ποιο, τα ξανά γράφω. ''...στήλη αποιονισμού, περιέχουν ένα μίγμα ιοντοανταλλακτικών ρητινών κατιόντων και ανιόντων...'' . Τη στήλη τη μονάδα στην ουσία είναι το ίδιο.

Τώρα αν θα το πάρεις η όχι  αυτό είναι δικιά σου επιλογή είπαμε ποσο τιτίζης είσαι, εγώ δεν θα το έπερνα γιατί δεν θέλω άκρος καθαρό νερό στο ενυδρείο αλλά μίξη.

Οσο για το νερο που θα αναπληρώσεις απο αυτό που εξατμίστηκε ε τώρα καταλαβαίνεις μπορεί να μην είναι 100% Η2Ο αλλά είπαμε η διαφορά είναι τόσο μα τόσο μικρή που δεν θα αλλάξει κάτι το ουσιώδες στο τελικο GH, KH, pH του ενυδρείου σου.

Τώρα άλλοι μπορεί να έχουν άλλη άποψη η δικιά μου είναι αυτή σε ότι αφορά την προσθήκη ή όχι της μονάδας απιονισμού.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος lefteriskri έγραψε:

Ωραίος @Χρήστος. Όχι δεν είμαι ψηρας φίλε μου. Είπαμε. Τα λεφτά μας δίνουμε. Θέλω να πιάνουν τόπο. Σε ευχαριστώ και πάλι.

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Ναι όμως αυτό που δεν σκεφτήκατε είναι πως με το παραπάνω 20ρικάκι , έχεις και την αβάντα να πεις στη γυναίκα "αγάπη μου τέρμα τα μπετονάκια για το νερό σιδερώματος" και κάπως έτσι σιγά σιγά έρχεται πιο κοντά στον ενυδρειακό κόσμο  :hehe:

 

@lefteriskri Εάν πας για την aqua-hobby eco ( rx-afro3-aq)  μην παραλείψεις το flush kit και ίσως χρειαστείς παραπάνω σωληνά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και flash kit. Οσο για το σηδερο είναι καινούριο και δεν χρειάζεται απεσταλμένο. Έχει σύστημα που κατακρατα τα άλατα. Χάχα. Θέλει δε θέλει θα έρθει κοντά στο ενυδρειακο κομμάτι. Τώρα την έχω μάθει τα βασικά. Σιγά σιγά θα μπουμε και στα άλλα. [emoji16][emoji16]

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Aν το νερο βρυσης εχει πανω απο 300-350ppm άλατα, τοτε παρε και μοναδα αποιονισμου. Αν ειναι καπου μεχρι 250-300, δεν χρειαζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo @Χρήστος να ρωτήσω κάτι. Μπορώ να ξεκινήσω και με σκέτη όσμωση στην πρώτη αλλαγή και να βάλω μόνο gh plus ας πούμε και να φτιάξω τις παραμέτρους που θέλω;

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...