Jump to content

Ερώτηση για φωτιστικό.


Antoonia

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε καλά. 

Πήρα πριν λίγο καιρό ένα καινούριο ενυδρειο (μόνο γυαλί, χωρίς καπάκι και εξοπλισμό - το βρήκα σχετικά οικονομικό οπότε το καβάντζωσα) και τωρα είμαι στη φάση που ψάχνω για φωτιστικό. 

Οι διαστάσεις είναι 60cm μήκος × 35cm ύψος × 30 cm πλάτος. Το πάχος του γυαλιού είναι 5mm. Περίπου 60 λίτρα βγαίνει. 

Σκοπεύω να ξεκινήσω με αρκετά αλλά εύκολα φυτα (του τύπου βαλισνερια, κρυπτοκορινες, ανουμπιες, java fern κλπ) και ίσως βάλω και κανένα μέτριο στην πορεία. 

Γενικά δεν έχω σκοπό για co2 και τέτοια, θέλω να γίνει όσο πιο απλό γίνεται. 

Βρήκα κάποια led φωτιστικά που μου φάνηκαν οικονομικά σε σχέση με άλλα που είδα. 

Το ένα είναι 18w/1350lm άρα βγαίνει 0.3 w/lt και 22.5lm/lt. Και είναι στα 30€.

Το άλλο είναι 24w/1750lm άρα βγαίνει 0.4w/lt και 29.16lm/lt. Και είναι στα 35€. 

Στο μήκος είμαι οκ και στις 2 περιπτώσεις. Βέβαια και τα 2 είναι για πάχος γυαλιού 12mm. Σε αυτή την περίπτωση θα σταθεί καλα πάνω στο ενυδρειο ή πρέπει να πάρω από αυτά τα πραγματάκια που στέκεται πάνω στο γυαλί για μικρότερο πάχος γυαλιού; 

Όσον αφορά το πρώτο έχω την εντύπωση ότι θα είναι λίγο χαμηλός ο φωτισμός. 

Τα έχει δοκιμάσει κανεις; 

Από τιμή είναι καλά ή θα μπορούσα να βρω και κάποια άλλη λύση πιο οικονομικη; (νομίζω ότι το να πάρω ένα φωτιστικό led είναι η πιο εύκολη λύση μιας και δεν έχει άλλο εξοπλισμό ή καπάκι το ενυδρείο).

Επίσης, σκοπεύω να βάλω ένα καπάκι plexiglass για να μην έχω πολλή υγρασία στο δωμάτιο αλλά και για να μην πηδήξει κανένα ψάρι έξω. Θα υπάρχει θέμα αν το φωτιστικό είναι πάνω από το καπάκι (επειδή θα μαζεύεται υγρασία το λέω); 

Screenshot_20210310-153907_Chrome.jpg

Screenshot_20210310-153946_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το μεγαλύτερο απο τα δύο.

Μια χαρά θα κάθονται, το 12mm είναι εως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου επειδή έχω αυτό το φωτιστικό αν θες έστω και για εύκολα φυτά κατι καλύτερο κοίτα τη σειρα ADS που είναι για φυτεμένα. 

 

Αν όχι και το ADE  μια χαρά είναι ... Απλα εγώ το βάφτισα στο ενυδρείο και τα μίσα led με χαιρετησαν .. Οπότε προσοχη στις βουτιές ... 

 

Και εννοειτε πας στο 500C.

Έγινε επεξεργασία - dartman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...