Jump to content

Αλλαγή εσωτερικού φίλτρου σε στρωμένο ενυδρείο!


Ioanna Kalogerou

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομάδα! Εχω ενα κύβο των 30 λίτρων που τρεχει 4 μηνες πλεον και το φιλτρο που ειχε μεσα το κιτ της Dennerle ειναι εσωτερικό αλλα δε με ικανοποιεί! Τι εννοω; Αρχικα το τελευταιο καιρο οι βεντούζες του δεν καθονται και συνεχώς πεφτει στο βυθό επισης λογο του οτι ειναι πυκνοφυτεμενο πιστευω πως θα μπορουσα να το αφαιρέσω τελειως καθώς εχω μονο λιγες γαρίδες και 8 rasboras. Δοκιμασα μια απο τις μερες που επεσε να το κλεισω τελειως και εμεινε το ενυδρείο 4 μερες χωρις φιλτρο και δεν υπήρξε καμια αλλαγή στις παραμέτρους. Δώστε μου τα φωτα σας παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο μέσα τι υλικά έχει; Χοντρικα, μεταφέρεις τα υλικά στο νέο φιλτρο, βάζεις και βακτήρια σε έτοιμο σκεύασμα και θα εισαι οκ. Το ότι δεν αλλαξανε οι παράμετροι σε 30αρι περίεργο. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι άλλο εννοεί η φίλη .. 

 

Θες να τρέξεις το ενυδρείο χωρίς φίλτρο;

 

Θες να σου προτείνουμε κάποιο εξωτερικό φίλτρο ; 

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα αν σε ενδιαφέρει έχω βάλει αγγελία το μεγαλύτερο φίλτρο από αυτό που έχεις της dennerle. 

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Jester said:

 

Το φιλτρο μέσα τι υλικά έχει;

 

Εχει το κατι σαν σφουγγάρι που δε μπορω να το βαλω σε αλλο φιλτρο. Πι παράμετροι θεωρώ οτι δεν άλλαξαν γιατι δε κανει και τρομερή δουλεια σαν φιλτρο, επισης το εχω να τρεχει πολυ χαμηλά καθώς χρειαζομαι χαμηλή ΡΟΗ για τα ψαρια μου.

 

44 minutes ago, dartman said:

χωρίς φίλτρο;

Ναι θα ηθελα να το κανω αλλα φοβαμαι κιολας μη τυχών κρασαρει και μετα τα χασω ολα για αυτο σκεφτομαι μηπως βαλω ενα κρεμαστό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Ioanna Kalogerou έγραψε:

Ναι θα ηθελα να το κανω αλλα φοβαμαι κιολας μη τυχών κρασαρει και μετα τα χασω ολα για αυτο σκεφτομαι μηπως βαλω ενα κρεμαστό 

Καλησπέρα Ιωάννα.

Το καλύτερο θα ήταν αυτό . Γιατί όπως και να το κάνεις χωρίς φίλτρο θα είσαι πάντα μέσα στο άγχος για τις παραμέτρους. 

Έχω δει σχετικά βιντεάκια για ενυδρεία χωρίς φίλτρα άλλα προσωπικά δεν με ψήνουν .

Άμα θέλεις να πειραματιστείς λόγω επαγγελματικής διαστροφής είναι άλλο θέμα.......

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά άμα δεν μετρήσεις δεν ξέρεις αν άλλαξαν οι παράμετροι. Αν βάλεις κρεμαστό (μεγάλος φαν προσωπικά) να μεριμνήσεις για σφουγγάρι στην εισροή για ασφάλεια των γαρίδων. Πιστεύω πως 30 λίτρα χωρίς φιλτρο με τετοια ιχθυοφορτιση είναι κακή ιδέα.

  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...