Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά έκανα μια απόπειρα να φανεί πιο ωραίο το ενυδρείο . Άλλαξα λίγο το layout και σκοπεύω να πάω σήμερα για προμήθειες στο πετ! Συγκεκριμένα :

 

Βελτιωτικά νερού 

 

αγορά βιολογικού υλικού 

 

και βαλισνεριες 

 

Γενικά φυτά για ύψος θέλω , σε στενό budget , εάν έχετε να προτείνετε κάτι στο ενυδρείο μου για αλλαγή /διόρθωση είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ! Σας ευχαριστώ όλους 

 

 

IMG_20210312_114546.jpg

IMG_20210312_114521.jpg

IMG_20210312_114516.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεία σου Πάνο !

Αρχικά δέσε της anubia κάπου έτσι που τις έχεις θα σαπίσουν  , κοίτα καλύτερα για κανένα φυτό επιφανείας θα σου πρότεινα , θα έχουν τα ψαράκια τον ίσκιο τους, θα τσιμπάνε και λίγο και θα κάνουν και τη δουλεία στο φουλ, 

Οι πέτρες είναι αγορασμένες ή μαζεμένες ??

Τι βελτιωτικά νερού πας να πάρεις ?? αντιχλώριο ?

Εάν θες στο επόμενο ξήλωμα valis μπορώ να σου δώσω (valisneria gigantea)

 

edit: βγάλε πράμα απο μέσα , δεν θα χωράνε να στρίψουν τα ψαράκια και το κοράλλι , πέτατο σε παρακαλώ ! ;) 

Έγινε επεξεργασία - Georgis
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Γεία σου Πάνο !

Αρχικά δέσε της anubia κάπου έτσι που τις έχεις θα σαπίσουν  , κοίτα καλύτερα για κανένα φυτό επιφανείας θα σου πρότεινα , θα έχουν τα ψαράκια τον ίσκιο τους, θα τσιμπάνε και λίγο και θα κάνουν και τη δουλεία στο φουλ, 

Οι πέτρες είναι αγορασμένες ή μαζεμένες ??

Τι βελτιωτικά νερού πας να πάρεις ?? αντιχλώριο ?

Εάν θες στο επόμενο ξήλωμα valis μπορώ να σου δώσω (valisneria gigantea)

Η αλήθεια είανι οτί είχα δεμένες τις ανούμπιες στις πέτρες αλλά το άλλαξα σήμερα.Δέν έπρεπε ; Οι πέτρες είναι μαζεμένες , καθαρισμένες πολύ προσεκτικά και είναι στο ενυδρείο εδω 2 χρονια ( σε ενυδρειακό περιβάλλον) Βελτιωτικά νερου : Sera Aquatan , Sera Bio Nitrivec και αγορά Sera siporax mini.Οσο αφορά για βαλισνέρια έαν μπορούσες να μου δώσεις θα ήμουν ευγνώμων !? Ξέχασα να αναφέρω οτι τα ψάρια μου ευτυχώς δεν τρώνε τα φυτα , σχεδόν καθόλου

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
ξεχασα κατι
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ το προφίλ για anubias

Μαζεμένες απο πού ? Το ότι είναι δυο χρόνια σε ενυδρείο δεν λέει τίποτα, μπορεί να βγάζουν στη στήλη του νερού διάφορα.

Βεβαίως και μπορώ να σου δώσω , υπομονή όμως 2-3 βδομάδες όμως γιατί χθες πέταξα (λάθος timing )

Πριν τα χρυσόψαρα τι είχες στο ενυδρείο ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Παιδιά έκανα μια απόπειρα να φανεί πιο ωραίο το ενυδρείο . Άλλαξα λίγο το layout και σκοπεύω να πάω σήμερα για προμήθειες στο πετ! Συγκεκριμένα :

 

Βελτιωτικά νερού 

 

αγορά βιολογικού υλικού 

 

και βαλισνεριες 

 

Γενικά φυτά για ύψος θέλω , σε στενό budget , εάν έχετε να προτείνετε κάτι στο ενυδρείο μου για αλλαγή /διόρθωση είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ! Σας ευχαριστώ όλους 

 

 

IMG_20210312_114546.jpg

IMG_20210312_114521.jpg

IMG_20210312_114516.jpg

Όπως είπε και Ο Γιώργος δένεις τις ανούμπιες  στις πέτρες. Αν μπορείς βάλε και κερατόφυλο στην επιφάνεια όπως είπε. Κάτι άλλο δεν μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή. Απλά απαραίτητα συνεχίζεις τις τακτικές αλλαγές νερού όπως σου είπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση στάτους : πηγα και πήρα επειδή δεν είχε Vallisneria , μου πρότεινε το παιδί στο πετ Microsorum pteropus. Έδεσα τις ανουμπιες όπως μου είπατε πάνω στις πέτρες καθώς και το νέο φυτό . Έκαναν μια αλλαγή όπως είπε ο @killerknight στο 1/3 του νερού . Επίσης άλλαξα το υαλοβάμβακα στο κρεμαστό φίλτρο και στο άλλο φίλτρο πρόσθεσα Sera siporax mini. Μετά την αλλαγή έβαλα την κατάλληλη δόση Sera  aquatam και ύστερα από 10 με 15 λεπτά Sera Bio Nitrivec. Παρακάτω επισυνάπτω φωτό πριν τη τοποθέτηση bio Nitrivec και μετά 

IMG_20210312_151803.jpg

IMG_20210312_151527.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια αλλαγή? Γιατί δεν βλέπω κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Χαχα , ναι έχει απλά η κάμερα δεν το  έπιασε . Θόλωσε κανονικά στην αρχή και τώρα ξεκινάει και επανέρχεται σιγά σιγά στο κρυστάλλινο νερό . Γενική γνώμη για το στήσιμο @killerknight ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι Πάνο με βάση το τι μπορείς να κάνεις?. Τις συχνές αλλαγές νερού μην ξεχνάς

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight Σε ευχαριστώ ! Και τις αλλαγές μην ανησυχείς δεν τις ξεχνάω ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...