Jump to content

Πρόβλημα με στρωμένο ενυδρείο


Recommended Posts

- Λίτρα: 300

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Fluval FX4 και Eheim classic 2227 (Βιολογική φίλτρανση: 4λίτρα ελαφρόπετρα, 1λίτρο siporax. Μηχανική φίλτρανση στο Eheim: Μπλε σφουγγάρια 10ppi, Μπλε Sφουγγάρι 50ppi και white floss. Μηχανική φίλτρανση Fluval FX4: Λευκό σφουγγάρι 10ppi και μαύρο σφουγγάρι (Δεν είναι άνθρακας) 25ppi. Χημική φίλτρανση 25gr-30gr purigen μέσα στο Eheim)

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1.5 χρόνο.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 oranda, 1 funtail και 1 telescope eye.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Κάθε μέρα ταϊσμα. μεχρι τώρα έχουν τραφεί με βρασμένο και ξεφλουδισμένο αρακά και τροφή Super Goldfish της Tropical. 1 φορά την εβδομάδα 50% αλλαφή νερού.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 8.0

- KH: 6

- GH: 10

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 0

- Θερμοκρασία: 18-20

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Υγρά τέστ της SERA (Μετρήσεις περίπου 6 ώρες μετά τις αλλαγές νερού)

-Strips: -

-Ηλεκτρονικά: -

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Telescoppe Eye

- Ιστορικό Ψαριού: Αγοράστηκε πριν μια εβδομάδα

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Από χτες καθόταν στον βυθό, δεν ήταν ιδιαίτερα ενεργητικό και παρατήρησα να φθείρεται το ουραίο και το ραχιαίο πτερύγιο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: - 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -

-Δοσολογία: -

-Χρόνος Χρήσης: -

-Αναλυτική περιγραφή: Το ενυδρείο είναι λειτουργικό εδώ και 1.5χρόνο. Φιλοξενουσε malawi κιχλίδες. Kάποια στιγμή απλα είπα να το γυρίσω σε χρυσoψαραδικο. Άδειασε από την προηγουμενη διακόσμιση για να στηθεί η νέα. Το νερό κρατήθηκε σε βαρέλι (το οποίο αναδευόταν όση ώρα κράτησε το ξεστήσιμο και το νέο στήσιμο- περίπου 5 ώρες). Τα φίλτρα ήταν απενεργοποιημένα αυτές τις 5 ώρες. Έγινε το νέο στήσιμο και τοποθετήθηκε το νερο ξανά μέσα στο ενυδρείο. Μετά απο μερικές ώρες έγιναν μετρήσεις, καθώς και την επόμενη μέρα και μετά ανα δύο μέρες. Με μετρήσεις να έχουν ώς εξής:

 

- PH: 8.0

- KH: 7 - 8

- GH: 12 - 13

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0

- ΝΟ2 (νιτρώδη): 0

- ΝΟ3 (νιτρικά): 10

- Θερμοκρασία: 18-20

 

Να σημειώσω ότι αυτόι έγινε για μια εβδομάδα και περίπου στις 10 μέρες πήρα τα ψαράκια και τα έβαλα στο ενυδρείο. Σήμερα το πρωί (μετά απο 10μέρες), έλαβα ένα τηλέφωνο ότι το telescope αποδημισε εις κύριον.....Λάθος μου που δεν είπα να το τραβήξουν μια φωτογραφία. Μόλις γύρισα έκανα μετρήσεις και βλέπω τις μετρήσεις που σαν έγραψα παραπάνω. Οι μετρήσεις δειχνουν ότι το ενυδρείθο είναι άστρωτο. Τα φίλτρα είχαν καθαριστεί πριν ένα μήνα περίπου. Μια διευκρίνηση σε αυτό. Δεν καθαρίζω ποτέ και τα δύο φίλτρα μαζί. Συνήθως τα καθαρίζω με διαφορά μιας ή το πολύ δύο εβδομάδων, εκτός αν παρατηρηθεί πτώση της ροής. Μπορεί να βοηθήσει κανείς, τιν μπορεί να πήγε στραβά και να ξεστρώθιηκε...το οικοσύστημα;;

 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε .

Αλλά μου κάνει εντύπωση σε ένα τόσο ρυπογόνο ψάρι δεν μετράς νιτρικά. Μπορεί όμως οι μετρήσεις σου να είναι λάθος . Δες παρακάτω το γιατί . 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τρομερή εντύπωση πως NH3/4-NO2-NO3 είναι μηδέν... 

Η φώτο δεν έχουν ανέβει

Link to comment
Share on other sites

C96E6071-5C93-4AB7-BF19-783FD6B8891A.jpeg

B6E20493-0B3D-4E6A-B69F-E7702B789BF0.jpeg

5F5F7B5E-66C0-46E0-83FC-3B340DDF767C.jpeg

C4D979B2-D734-4CE4-B766-5EB3F6BC675F.jpegΣκεφτομαι να κανω κ αλλαγη ελαφροπετρας 30% και στα δυο φιλτρα

Έγινε επεξεργασία - GVC
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τα νιτρικά σου πόσο είναι? Μηδέν? Το ψάρι τι συμπτώματα είχε πριν φύγει? Επίσης κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο? Πάντως πολύ όμορφο οπτικά το ενυδρείο σου ?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Θέλω να κάνεις ενα τεστ ΝΟ3 αφού κουνήσεις για 3 λεπτά το αντιδραστήριο και βάλεις την διπλάσια  απο την συνιστώμενη ποσότητα .

Θεωρώ απίθανο να μην έχεις βιολογία και στα δυο φίλτρα . 

Στην ανάγκη πάνε σε ενα pet shop να σου μετρήσουν τα νιτρικά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα . 

Θέλω να κάνεις ενα τεστ ΝΟ3 αφού κουνήσεις για 3 λεπτά το αντιδραστήριο και βάλεις την διπλάσια  απο την συνιστώμενη ποσότητα .

Θεωρώ απίθανο να μην έχεις βιολογία και στα δυο φίλτρα . 

Στην ανάγκη πάνε σε ενα pet shop να σου μετρήσουν τα νιτρικά .

Μαρίνο εγώ βλέπω ένα πολύ μεγάλο ενυδρείο με μόνο δύο ψαράκια μικρά (άντε τρία πριν) και φυτά μέσα. αν κάνει και αλλαγές 50 τις εκατό την εβδομάδα δε θα μου φανεί περίεργο τα νιτρικά να είναι 10 η 5

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Μαρίνο εγώ βλέπω ένα πολύ μεγάλο ενυδρείο με μόνο δύο ψαράκια μικρά (άντε τρία πριν) και φυτά μέσα. αν κάνει και αλλαγές 50 τις εκατό την εβδομάδα δε θα μου φανεί περίεργο τα νιτρικά να είναι 10 η 5

Και 2 μπορεί να είναι Χρήστο άλλα πολύ δύσκολά 0 . Δεν το λες και ζούγκλα για να τραβάνε όλα τα νιτρικά . Ας μας πει πόσο θα δείξει το τεστ με τον τρόπο που το έκανε και η @Katrin και μετά βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι. Λοιπόν μόλις γύρισα απο την δουλεια και καθως ετοιμαζόμουν για τον εβδομαδιαίο καθαρισμό, προηγήθηκε το πειραματάκι που πρότεινε ο φίλος @marinos. Τα αποτελέσματα φαίνονται στην Εικόνα 1 και στην Εικόνα 3, για διπλή ποσότητα αντιδραστηρίου και 3 λεπτά ανάδευση και κανονική ποσότητα αντιδραστηρίου και 15 δευτερόλεπτα ανάδευση. Τώρα...εδω χρειάζομαι την βοήθεια σας για την ερμηνεία του αποτελέσματος της Εικόνα 1 που δείχνει ότι είναι στρωμένο το ενυδρείο και έχει και νιτρικά αρκετά.... Επισυνάπτω και την αναγραφόμενη ημερομηνία λήξης του πακέτου που αφορά όλα τα τεστ (Εικόνα 3). 

Μετά την αλλαγή νερου (Εικόνα 4) πρόσθεσα λίγο αντιχλώριο για ασφάλεια, παρόλο που το είχα το νερό και το ανάδευα απο εχτές σε βαρέλι προετοιμασίας και έριξα και υπερδοσολογία βακτηριδίων, περίπου 25ml, σαν να ξεκίναγα σήμερα το στρώσιμο των φίλτρων. Να πω την αλήθεια είπα να καθαρίσω και πέτρες και ξύλα με την οδοντόβουρτσα αλλά είπα να αφήσω λίγο βρώμα ακόμα μέσα..πιστευω να κάνουν καλό στην ανάπτυξη των βακτηριδίων...

 

Τώρα σας ακουω...

Εικόνα 1.jpg

Εικόνα 2.jpg

Εικόνα 3.jpg

IMG_5683.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ ότι έχεις λίγα νιτρικά για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Δλδ μπορεί να έχει 5-8 που δε δίνει κάτι. Το πρωί είχα ρωτήσει κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . 

Το σίγουρο είναι ότι έχεις νιτρικά . Και θεωρώ ποιο safe το πρώτο αποτέλεσμα. 

Θα πρέπει να βρεις κάποιον φίλο ή μαγαζί για να σου κάνει με άλλης μάρκας τεστ για να δούμε που πραγματικά είσαι .

Δες στο σύνδεσμο που σου είχα στείλει ποιο πάνω πόσο δύσκολα βρήκε την άκρη η Κατερίνα. 

Εχει αναφερθεί και άλλες φόρες το φαινόμενο να δίνει διαφορετικά αποτελέσματα το ΝΟ3 της sera .

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ...Οκ λοιπόν Τρίτη έχει αγορά...αυριο αν σαπίζω λέω να δοκιμάσω την λίδια ποσότητα αντιδραστηρίου (1 κουταλάκι) αλλα να το αναδεύσω περισσότερη ώρα να δω τι γίνεται. Το μόνο που με παραξενέυει είναι οτι το πακέτο της sera το πήρα περίπου 1.5 μήνα πριν και έστρωσα άλλον ενυδρείο με αυτο, στο οποίο δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα....

Και το δευτερο ερώτημα που γεννάται είναι (και αν ισχύει)...μου είπαν οτι το ψαράκι είχε φθαρμένα πτερύγια. το μυαλό μου πάει σε ich...αν θέσουμε οτι υπάρχουν νιτρικά..

Link to comment
Share on other sites

 

50 minutes ago, killerknight said:

Προσωπικά θεωρώ ότι έχεις λίγα νιτρικά για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω. Δλδ μπορεί να έχει 5-8 που δε δίνει κάτι. Το πρωί είχα ρωτήσει κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο

 

On 3/12/2021 at 9:23 PM, GVC said:

 

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Κάθε μέρα ταϊσμα. μεχρι τώρα έχουν τραφεί με βρασμένο και ξεφλουδισμένο αρακά και τροφή Super Goldfish της Tropical. 1 φορά την εβδομάδα 50% αλλαφή νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λογικό να έχεις λίγα νιτρικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ;;;Σκέφτόμουν βασικά (όπως είχαμε αναφέρει και σε άλλο μου post) να φέρω κάποιο ψάρι από εξωτερικό. βέβαια τώρα με αυτό το πρόβλημα πάει παραπίσω η αγορά. λέω να παρακολουθήσωλίγο ακόμα τις μετρήσεις μερικές μέρες και ίσως αν έχω νορμαλ αποτελεσματα προσθέσω ακόμα 2 ψαράκια. Ε νομίζω τότε θα ανέβουν τα νιτρικά...

Link to comment
Share on other sites

Τότε ναι θα είναι καλύτερα. Δες και αυτά εδώ αν ψαχνεσαι 

 

https://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/category-68/

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας!! Εχω βάλει το μάτι το 01 και το 08, αλλα ελπίζω να μπορεσω να περασω απο εκει να τα δω

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος GVC έγραψε:

καλημέρα σας!! Εχω βάλει το μάτι το 01 και το 08, αλλα ελπίζω να μπορεσω να περασω απο εκει να τα δω

 

Το 01 έχει μόλις ένα και το 08 είναι μη διαθέσιμο ........?

Link to comment
Share on other sites

Xaxaxaxaxaxaxaxa. Κατάλαβα στην επομενη εισαγωγη με βλέπω...Λεω να ριξω και ερωτηση για καμια εισαγωγη ranchu μηπως ειναι εφικτη

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρέχα και ότι προλάβεις!!! Το αφεντικό τρελάθηκε ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κύριοι και κυρίες!

 

Λοιπόν. Πήρα το τέστ της API και έγιναν τα εξής!

 

Φιαλίδιο Νο1: Τεστ της SERA σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρίας

Φιαλίδιο Νο2: Τεστ της SERA σύμφωνα με τις οδηγίες του @marinos

On 3/13/2021 at 10:56 AM, marinos said:

Καλημέρα . 

Θέλω να κάνεις ενα τεστ ΝΟ3 αφού κουνήσεις για 3 λεπτά το αντιδραστήριο και βάλεις την διπλάσια  απο την συνιστώμενη ποσότητα .

Θεωρώ απίθανο να μην έχεις βιολογία και στα δυο φίλτρα . 

Στην ανάγκη πάνε σε ενα pet shop να σου μετρήσουν τα νιτρικά .

Φιαλίδιο Νο3: Τεστ της API σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρίας.

 

Τώρα εμένα μου φαίνεται πιο φυσιολογικό (δυστηχώς) της API αφου έκανα την σύνηθες αλλαγή νερού (50%) πριν 2 μέρες. Κάτι πάει να πει ότι θα πρέπει να κξάνω φασαρία σους γερμανους, από όπου πήρα και το set της SERA, μιας και τώρα πια υπάρχει αμφισβήτιση για όλα της τα τεστ....

τεστ.jpg

Έγινε επεξεργασία - GVC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Όσες φόρες υπήρξε πρόβλημα στα τεστ της sera ήταν στο ΝΟ3. Κάπου άλλου εγώ δεν θυμάμαι.

 

Link to comment
Share on other sites

Παλι τα ιδια με τα τεστ....:huh:

η sera στις οδηγιες για τεστ νιτρωδων, γραφει, οτι 0.5ppm ΝΟ2 ειναι ανεκτο! Χα!

Για θαλασσα ειναι ανεκτο (για τα ψαρια μόνο) και παλι για μικρο χρονικο διαστημα.... - για γλυκο, ομως - οχι....

Link to comment
Share on other sites

Οκ κοσμε λοιπον!!Ευχαριστώ για την βοήθεια!!

 

Ακου εκει χρυσοψαρα με ΝΟ3=0..Σε λίγο θα μας πουν οτι και ο covid ειναι σκευωρία της pfizer...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...