Jump to content

Πρόβλημα με στρωμένο ενυδρείο


Recommended Posts

Επειδή έσκασα και με επιασε το στραβό μου είπα να τους ενημερώσω όσο μπορουσα...

 

 

Sirs Good afternoon

Personally I want to say a big thank you about your high quality of products..!!a couple of days, before, I some routine measurements, show to me that I have an aquarium with absolute nothing.. No ammonia, no nitrates, no nitrides. Yes after one year in service my aquarium   Ι have the perfect result..I have nothing, I mean it..I lose all my fishes, with a total cost about 2500euros (wild cichlids)

Till today I don’t know why my fishes lost. Today I learn. Communities like forums (that I suggest start reading from these) give the way to find the solution in my problem. They help me to discover that API freshwater tests are better from yours...and functional of course. With your tests my nitrates are 0. Zero….From an functional aquarium about 1.5year till know. If I never fill with bacteria, till know I have nitrates. With API test, my nitrates show a level of concetration about 80mg/L..My solution to my problem…My mistake.. I have a couple of months to make my routine measurements.

So it’s done what it’s done. My questions…From the attached photos, say me that there is a possibillity that your product working properly. Because with my eyes I see many nitrates to say me “Hello Jim”. Actually I can listen them…we can sign, maybe if they grow up little more, maybe we have a dinner with them..

I suggest to hire some hobbyist, that will produce you better results from your scientists or RnD Dpt. I can suggest you some from here, Greece. And as part time job can have better results your products

Sorry for my English..Actually I’m not sorry for nothing

 

My warmest regards

 

P.S 1

Sample 1: Double dose of reagent and socking 3minutes the solution

Sample 2:Quantities and steps excactlly with your directions

Sample 3: API test with the written directions.

 

P.S 2

Do not think about to judge or make a response for unsuitable filtration or what ever.. there is installed an FX4 and an Eheim classic 2217

 

1230320885_3.thumb.jpg.1472b8d03da1fc0f46d7ee510fda8b4c.jpgIMG_5715.thumb.jpg.88214dee4f94692a88f5ae10388f12e3.jpgIMG_5714.thumb.jpg.683c1b856745d6fb17e5660fc9cd5eec.jpgIMG_5713.thumb.jpg.5a7c1768c939a740ee97fb7c2b3b8998.jpgIMG_5712.thumb.jpg.aa1ee99ddeca4a6dc47a08ae2102f1a2.jpgIMG_5711.thumb.jpg.53a30fa1553ce31a0802b2c2f5a007b6.jpgIMG_5702.thumb.jpg.b242eadf30d22ceb00ea56f68052e71b.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites



With API test, my nitrates show a level of concetration about 80mg/L..
IMG_5702.thumb.jpg.b242eadf30d22ceb00ea56f68052e71b.jpg


Δεν κατάλαβα κάτι εδώ, κατ'αρχήν όντως το τεστ της API σου έδειξε 80mg νιτρικά σε κάποια μέτρηση; Σε τόσα λίτρα νερού, με τέτοια φίλτρα, με τόσο μικρή ψαροσύνθεση (κι ας μιλάμε για χρυσόψαρα), όντως είδες το νούμερο 80 σε ΝΟ3 τεστ της ΑΡΙ;
Όταν παράλληλα το τεστ της Sera σου έδειχνε 0mg;;

.. Και μετά τους στέλνεις μια φωτό που το κιτ της ΑΡΙ δείχνει τα νιτρικά στο 5mg.

Μήπως ήθελες να γράψεις 8 αντί 80; Εκτός κι αν ανέφερες κάτι τέτοιο (το 80mg εννοω) στο νήμα παραπάνω αναφερόμενος σε προηγούμενη μέτρηση και μου διέφυγε.

Πάντως ήσουν λίγο σκληρός, μας κόβω για νέο μνημόνιο [emoji28]
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, makis206 said:


 

 


Δεν κατάλαβα κάτι εδώ, κατ'αρχήν όντως το τεστ της API σου έδειξε 80mg νιτρικά σε κάποια μέτρηση; Σε τόσα λίτρα νερού, με τέτοια φίλτρα, με τόσο μικρή ψαροσύνθεση (κι ας μιλάμε για χρυσόψαρα), όντως είδες το νούμερο 80 σε ΝΟ3 τεστ της ΑΡΙ;
Όταν παράλληλα το τεστ της Sera σου έδειχνε 0mg;;

.. Και μετά τους στέλνεις μια φωτό που το κιτ της ΑΡΙ δείχνει τα νιτρικά στο 5mg.

Μήπως ήθελες να γράψεις 8 αντί 80; Εκτός κι αν ανέφερες κάτι τέτοιο (το 80mg εννοω) στο νήμα παραπάνω αναφερόμενος σε προηγούμενη μέτρηση και μου διέφυγε.

Πάντως ήσουν λίγο σκληρός, μας κόβω για νέο μνημόνιο emoji28.png

 

 

Καλημέρα φίλε. ναι εχεις απόλυτο δίκιο. αυτο το τεστ είναι μετά απο 4μέρες αλλαγής νερου. Αφου ήδη είχα ανακαλυψει τα 80mg. Το λάθος μου είναι οτι δεν τράβηξα ποτε φωτογραφία εκεινο το μπορντοροδοκοκκινο μπουκαλάκι. Εχεις ενα point. Μάλλον πρέπει να τους στείλω συμπληρωμάτικο mail...Αν δεν εχουν κάνει το mail μου ban  απο τον server τους :P

 

Λίγο σκληρός. κοιτα έχω χάσει ψάρια, όπως οι περισσότεροι νομίζω. Αλλα μετά από ένα χρόνο, εκει ποου όλα φαινομενικά ήταν καλα (παρόλο που δεν ήταν) να βλέπω ψαράκια αναποδογυρισμενα αναποδα, να επιπλέουν γενικά νεκρα...ε σορρυ με χαλασε λίγο, πλην του κόστους..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι δεν σε κρίνω για κάτι, αντιθέτως συμφωνώ με την κίνησή σου να τους ενημερωσεις κι απλως το χλευαζω λιγο μιας και πεσαμε σε γερμανική "περιπτωση" [emoji1]

Ευχομαι να ηταν η τελευταια αναποδια που ειχες και μόνο καλή συνεχεία από εδώ και πέρα![emoji106]

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, makis206 said:

Εννοείται οτι δεν σε κρίνω για κάτι, αντιθέτως συμφωνώ με την κίνησή σου να τους ενημερωσεις κι απλως το χλευαζω λιγο μιας και πεσαμε σε γερμανική "περιπτωση" emoji1.png

Ευχομαι να ηταν η τελευταια αναποδια που ειχες και μόνο καλή συνεχεία από εδώ και πέρα!emoji106.png
 

Παραυτα θα επρεπε τελικα να εχω τραβηξει τα 80mg φωτογραφία..Οχι τπτ αλλο ιστορικα και μονο...δεν νομιζω να εχω δει τέτοιο χρωμα ξανα..  :P

 

Λες να μας πλακώσουν στα μνημόνια πάλι;;;Χαχαχαχαχαχα

 

αν και περα απο την πλακα, εχω να δηλώσω ότι σαν χρωμνατική διάκριση η sera, κατα την γνώμη μου εινια καλύτερη. Για αυτο και διάλεξα το πολυσετ της sera, αλλα τουλάχιτον στα νιτρικά μαλλον θα γυρίσω σε API παλι

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...