Jump to content

παραξενη συμπεριφορα guppy


sarious

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι μετά από τόσο καιρό. Ξαναπέφτω όπως καταλαβαίνετε στην ανάγκη σας. Ωστόσο αυτή τη φορά θα προσπαθήσω να είμαι πιο ενεργός ώστε να ανταποδώσω όπου μπορώ τη βοήθεια. Λοιπόν...ένα από τα guppy μου δεν άντεξε τη συντρόφια μου και... Με προβλημάτισε το γεγονός ότι πέθανε έτσι ξαφνικά. Χθες δεν παρατήρησα ανώμαλη συμπεριφορά. Μα σήμερα τα πράγματα άλλαξαν. Τέλος πάντων για να μην πολυλογώ, άλλαξα τον θερμοστάτη του ενυδρείου (εχθές) και κάποια στιγμή συνειδητοποίησα πως θερμανε το νερό πολύ περισσότερο από οσο ήταν προγραμματισμένος (30 C...). Πιστεύω  λοιπόν πως το ψαράκι δεν α ντεξε τις ακραίες μεταβολές της θερμοκρασίας. Λίγες ώρες αργότερα, πήγα να ταίσω τα υπόλοιπα τα οποία  αγνοήσαν παντελώς την τροφή κολυμπώντας ανάμεσά της. Συνδέεται η συμπεριφορά τους με το περιστατικό με τον θερμοστάτη????? Αν όχι τι θα πρέπει να προσέξω? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος sarious έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι μετά από τόσο καιρό. Ξαναπέφτω όπως καταλαβαίνετε στην ανάγκη σας. Ωστόσο αυτή τη φορά θα προσπαθήσω να είμαι πιο ενεργός ώστε να ανταποδώσω όπου μπορώ τη βοήθεια. Λοιπόν...ένα από τα guppy μου δεν άντεξε τη συντρόφια μου και... Με προβλημάτισε το γεγονός ότι πέθανε έτσι ξαφνικά. Χθες δεν παρατήρησα ανώμαλη συμπεριφορά. Μα σήμερα τα πράγματα άλλαξαν. Τέλος πάντων για να μην πολυλογώ, άλλαξα τον θερμοστάτη του ενυδρείου (εχθές) και κάποια στιγμή συνειδητοποίησα πως θερμανε το νερό πολύ περισσότερο από οσο ήταν προγραμματισμένος (30 C...). Πιστεύω  λοιπόν πως το ψαράκι δεν α ντεξε τις ακραίες μεταβολές της θερμοκρασίας. Λίγες ώρες αργότερα, πήγα να ταίσω τα υπόλοιπα τα οποία  αγνοήσαν παντελώς την τροφή κολυμπώντας ανάμεσά της. Συνδέεται η συμπεριφορά τους με το περιστατικό με τον θερμοστάτη????? Αν όχι τι θα πρέπει να προσέξω? 

Καλησπέρα.

Θεωρώ οτι το ενυδρείο είναι στρώμενο. Οπότε η ερώτηση είναι . Πόσους βαθμούς έχει αυτή την στιγμή το νερό του ενυδρείου ;

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει να τα αφήσω να ηρεμήσουν λογικά...? Γιατί κολυμπούν συνεχώς στην επιφάνεια ?

Link to comment
Share on other sites

Από τους 30 το πήγες άμεσα στους 25 βαθμούς ; Στο λέω γιατί πέντε βαθμοί είναι αρκετά μεγάλη η διαφορά . 

Σε κάθε περίπτωση τράβηξε την τροφή έξω από το ενυδρείο και συνέχισε να παρακολουθείς τα ψαράκια.

Και αν έχεις αεραντλία βάλε την σε λειτουργία .

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

όχι το άφησα να ρίξει μόνο του τη θερμοκρασία. Οκ για την αεραντλία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σήμερα και τα ψαράκια εξακολουθούν να αγνοούν την τροφή. Λέτε να μην τους αρέσει?

Link to comment
Share on other sites

Μολις πεθανε αλλο ενα... κι εχουν χασει τα χρωματα τους ... Τι κανω τωρα? Να τα παω σε αλλο ενυδρειο? Κι αν εχουν καποια αρρώστια?

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/3/2021 at 11:02 ΜΜ, το μέλος sarious έγραψε:

Γιατί κολυμπούν συνεχώς στην επιφάνεια ?

Με την αυξηση τις θερμοκρασιας μειωνονται σημαντικα επιπεδα οξυγονου στο νερο (ελληψη Ο2), συν μπορει να αυξανεται η αμμωνια. Ολα μαζι δημηουργουν μεγαλο θεμα στα ψαρια. Πρεπει άμεσα να κανεις αλλαγή νερου 30-40% με αντοχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κάνει τεστ νερου; Κανε τεστ για αμμωνια και νιτρωδη.

Σε πόσα λ και πόσα ψαρια εχεις; Εξοπλισμος;

Αν ανεβηκε σημαντικα η αμμωνια, τοτε μπορει να χασεις προοδευτικα και τα υπολοιπα ζωντανα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αλλαγη και παρολα αυτα ειχα και 2ο θανατο. Τα απομονωσα εντελως και τωρα τα εβαλα σε 80λιτρο. Παν πολυ καλυτερα και ανεκτησαν το χρωμα τους. Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...