Jump to content

Παράξενη συμπεριφορά carassius auratus


Recommended Posts

Καλησπέρα .Σήμερα όπως καθόμουν στουν υπολογιστή , ξαφνικά βλεπω το χρυσοψαρό μου να πάει πάνω πάνω στο φιλτρο . αδυνατόντας να φυγει μόνο του . Το βοήθησα και 15 λεπτα αργότερα κάθεται ήσυχος στον πάτο αγγίζοντας τον ελάχιστα .Ήταν περίεργο , επειδή συνήθως είναι φούλ δραστήριος .Αμέσως παίρνω κατευθείαν μια λεκανη και το φιλτρο και το βάζω σε καραντίνα.Να σημειωθεί πως όπως προσπαθούσα να το ποιάσω αντιστεκόταν και πήγαινε σφαίρα περα δώθε . Οταν το έβαλα στη λεκάνη όμως κουνιέται ελάχιστα .Βέβαια στη ροη εξόδου του φίλτρου , δεν παρασύρεται απο αυτήν , αλλα αντίθετα κολυμπάει και το αντισταθμίζει . Πραγματικά τι να κάνω επειδή έχω μπερδευτεί . Να σημειωθεί οτι αυτό έγινε σήμερα, 3 ημέρες μετά την τοποθέτηση του Sera Siporax mini , αγορασμένο απο το pet supermarket

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Πρώτα απ' όλα πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο? 

Το γεγονός ότι αδυνατούσε να ξεφύγει από το φίλτρο σημαίνει ότι είναι αρκετά ταλαιπωρημένο. Σε πρώτη φάση θα έβγαζα το φίλτρο εκτός λειτουργείας. Έχει και άλλα ψάρια η δεξαμενή? Πως αντιδρούν? Προσπάθησε να μην κάνεις έντονες κινήσεις όταν προσπαθείς να το πιάσεις για να μη το στρεσάρεις. Ίσως μη το πειράζεις καθόλου για λίγο. Έτρωγε καλά αυτές τις ημέρες?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα . Έχω αλλο ένα ψάρι και το άλλο ψάρι αντιδράει και κολυμπάει κανονικά. Εδώ και σχεδόν μία εβδομάδα που μπήκε στο ενυδρείο , μια χαρά ήταν , αλλά δεν προλάβαινε να φάει καλά επειδή του έπαιρνε την τροφή το άλλο ψάρι  και έτσι δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου . Μήπως ευθύνεται αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που είναι σε καραντίνα του έβαλα να φάει και του έσβησα το φίλτρο αλλά δεν πήγε να φάει , παρόλο που πήγε κοντά στο φίλτρο ΕΝΑΝΤΙΑ στο ρεύμα και κάθησε εκεί για λίγο 

Ενημέρωση : αφου το άφησα ήσυχο χωρίς να έρχομαι κοντά του , άρχισε να τρώει 

 

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight SOS !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο ψάρια έχουν σαν λευκές κουκίδες στην ουρά τους . Τι είναι ? 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε Πανο! Νομιζω οτι οποιος και να θελει να σε βοηθησει, κ εσενα κ τα ψαρακια, θα χρειαστει περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο καθως και τον εξοπλισμο (κυριως το φιλτρο) αλλα και καμια φωτογραφια απο αυτα. Μετρησεις νερου (ιδανικα με υγρα τεστ) ειναι επισης πολυ σημαντικα για να βγαλουν πορισμα. 

 

Αν μπορεις κανε μετρησεις και το ενυδρειο και την καραντινα αλλα και φωτογραφιες το κυριως ενυδρειο (με το φιλτρο) και τα ψαρακια (να φαινονται οσο γινονται τα συμπτωματα!).

 

Περαστικα ευχομαι!

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πανό καλησπέρα. Ποιο από τα δύο ψάρια έχει αυτή τη συμπεριφορά? Το καινούργιο?

Link to comment
Share on other sites

@killerknight ναι το καινούργιο .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ρε μπορώ θα πάθω κατάθλιψη . Αυτός που είναι σε καραντίνα ξεκινάει και καλυτερεύει και ο άλλος ο παλιός στο ενυδρείο τώρα είναι έτσι . Πραγματικά έχω αρχίσει και απελπίζομαι . Ότι και κάνω συνέχεια κάτι μου παθαίνουν 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ήταν στο πάτο δεν απανταγε και τώρα κανονικά κολυμπάει θα τρελαθώ δεν μπορώ ??

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο τα νιτρώδη είναι 0.5 mg/l - 1.0mg/l και στη λεκάνη της καραντίνας 0.0 mg/l. Επομένως προχώρησα σε άμεση αλλαγή 50 % του νερού στο ενυδρείο και την αφαίρεση άνθρακα από 1 από τα 2 φίλτρα . Το βιολογικό υλικό το έβγαλα επειδή κάθε φορά που το βάζω καταλήγω στο να έχουμε τρεξίματα ... Βάζω φιλτραρισμένο νερό στα ψάρια κανονικά με το αντιχλωριο . Αυτός που είναι στο ενυδρείο ξαναζωντάνεψε κάπως (θέλω να υποθέσω ότι κοιμότανε ) και αυτός στη καραντίνα έχει κρυφτεί δίπλα στην εισαγωγη νερού του φίλτρου . Μόλις μετακινήσω το φίλτρο , από μόνος του ξεκινάει και κολυμπάει και αυτός σε αντίθετη κατεύθυνση από το φίλτρο 

Link to comment
Share on other sites

2 από το ενυδρειο που ο φιλαράκος Μ ξεκινάει και πηγαίνει γύρω γύρω από τα φυτά και πάει πάνω κάτω και η τελευταία από τη λεκάνη της καραντίνας που κρυβόταν εκεί που δεν έπιανε η κάμερα αλλά μετά όταν έφυγα ξαναβγήκε , σα να παίζει κρυφτουλι . Τι να πω μακάρι ?❤️

IMG_20210314_204737.jpg

IMG_20210314_204733.jpg

IMG_20210314_204647.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πανό κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού? Τα τόσα νιτρώδη είναι πολλά και πιθανόν θανατηφόρα. Σταμάτησες τις αλλαγές? Με υγρά τεστ το είδες?

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά τις αλλαγές κάνω όπως μου είπες . 1/3 κάθε πέντε ημέρες σε κανονική βάση και όταν το απαιτεί η κατασταση αλλάζω παραπάνω όπως τώρα . Και ναι με υγρά τεστ το είδα ( Sera NO2 test )

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Κανονικά τις αλλαγές κάνω όπως μου είπες . 1/3 κάθε πέντε ημέρες σε κανονική βάση και όταν το απαιτεί η κατασταση αλλάζω παραπάνω όπως τώρα . Και ναι με υγρά τεστ το είδα ( Sera NO2 test )

Δια βάσει καλύτερα τι είχα γράψει. Είχα πει 50 τις εκατό κάθε πέντε μέρες μετά το πέρας των καθημερινών αλλαγών 30 τις εκατό. Το βιολογικό δεν έπρεπε να το βγάλεις γιατί αυτό θα είναι που θα μετατρέπει τα νιτρώδη σε νιτρικά. Μια και έχεις υγρά τεστ πλέον, κάνεις κάθε .ΕΡΑ πάλι αλλαγές νερού τριάντα τις εκατό έως ότου μηδενίσουν τα νιτρώδη σου και ενημερώνεις για την πορεία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή σαρακοστή. Να ρωτήσω . Μήπως το ψάρι μου έχει κολλήσει ιχ ? (ich)  Επειδή έχει κουκίδες στη ουρά του 

Link to comment
Share on other sites

@killerknight εαν σου δώσω προσωρινά τα ψάρια , μπορείς να τα θεραπεύσεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ξέρω ρε συ σε τι κατάσταση είναι. Που μένεις?

Link to comment
Share on other sites

Καμίνια , Πειραιάς

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Μπήκα στο google και λέει οτι τα ψαρια μου έχουν ich . Ξεκίνησα τη θεραπεία με αλάτι και θερμοκρασία στους 30 βαθμους κελσίου , ετσι ωστε σιγα σιγά , με τις μέρες να φύγει το παράσιτο . Επίσης αυξησα τη ροή  οξυγόνου στο max και τα NO2 είναι στα 0,5 mg/l .Έβαλα επίσης και το βιολογικό υλικό μέσα . Οταν έβαλα το αλάτι τα ψάρια ξεκιναγαν και κολυμπούσαν για λιγο κανονικά , αλλα μετα ξαναπηγαν στο πάτο να ξεκουραστούν . Βέβαια εχουν κανονικά δύναμη να πάνε μια φορά στο τοσο στην ημέρα ενάντια στη ροη ρξόδου του φίλτρου .

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Πάνο καλημέρα. Έχουν άσπρα σημάδια παντού στο σώμα τους?

Link to comment
Share on other sites

όχι παντου και να είναι εμφανη . Εμφανή είναι στη ουρα τους κατι σαν λευκές κουκκίδες

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε φωτογραφία σε παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται στη φωτο αλλά αυτός που έχει όλο πορτοκάλι στη ουρά του έχει λευκές μικρές κουκίδες τώρα πήγαν και ξεκουράζονται και μετά ξαναπηγαινουν στην επιφάνεια . Αλλά τώρα είναι δίπλα δίπλα . Τα NO2 πριν 1 ώρα που τα μέτρησα είναι στα 0.5 mg/l. Θερμοκρασία 27 βαθμοί κελσίου με μέγιστη ροή οξυγόνου

IMG_20210316_115824.jpg

IMG_20210316_113253.jpg

IMG_20210316_113215.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...