Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα .Σήμερα όπως καθόμουν στουν υπολογιστή , ξαφνικά βλεπω το χρυσοψαρό μου να πάει πάνω πάνω στο φιλτρο . αδυνατόντας να φυγει μόνο του . Το βοήθησα και 15 λεπτα αργότερα κάθεται ήσυχος στον πάτο αγγίζοντας τον ελάχιστα .Ήταν περίεργο , επειδή συνήθως είναι φούλ δραστήριος .Αμέσως παίρνω κατευθείαν μια λεκανη και το φιλτρο και το βάζω σε καραντίνα.Να σημειωθεί πως όπως προσπαθούσα να το ποιάσω αντιστεκόταν και πήγαινε σφαίρα περα δώθε . Οταν το έβαλα στη λεκάνη όμως κουνιέται ελάχιστα .Βέβαια στη ροη εξόδου του φίλτρου , δεν παρασύρεται απο αυτήν , αλλα αντίθετα κολυμπάει και το αντισταθμίζει . Πραγματικά τι να κάνω επειδή έχω μπερδευτεί . Να σημειωθεί οτι αυτό έγινε σήμερα, 3 ημέρες μετά την τοποθέτηση του Sera Siporax mini , αγορασμένο απο το pet supermarket

• Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Πρώτα απ' όλα πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο? 

Το γεγονός ότι αδυνατούσε να ξεφύγει από το φίλτρο σημαίνει ότι είναι αρκετά ταλαιπωρημένο. Σε πρώτη φάση θα έβγαζα το φίλτρο εκτός λειτουργείας. Έχει και άλλα ψάρια η δεξαμενή? Πως αντιδρούν? Προσπάθησε να μην κάνεις έντονες κινήσεις όταν προσπαθείς να το πιάσεις για να μη το στρεσάρεις. Ίσως μη το πειράζεις καθόλου για λίγο. Έτρωγε καλά αυτές τις ημέρες?

Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα . Έχω αλλο ένα ψάρι και το άλλο ψάρι αντιδράει και κολυμπάει κανονικά. Εδώ και σχεδόν μία εβδομάδα που μπήκε στο ενυδρείο , μια χαρά ήταν , αλλά δεν προλάβαινε να φάει καλά επειδή του έπαιρνε την τροφή το άλλο ψάρι  και έτσι δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου . Μήπως ευθύνεται αυτό ?

Posted (edited)

Αυτός που είναι σε καραντίνα του έβαλα να φάει και του έσβησα το φίλτρο αλλά δεν πήγε να φάει , παρόλο που πήγε κοντά στο φίλτρο ΕΝΑΝΤΙΑ στο ρεύμα και κάθησε εκεί για λίγο 

Ενημέρωση : αφου το άφησα ήσυχο χωρίς να έρχομαι κοντά του , άρχισε να τρώει 

Edited by Panos_nest
  • Like 1

@killerknight SOS !!!!!

Και τα δύο ψάρια έχουν σαν λευκές κουκίδες στην ουρά τους . Τι είναι ? 

Γεια σου φιλε Πανο! Νομιζω οτι οποιος και να θελει να σε βοηθησει, κ εσενα κ τα ψαρακια, θα χρειαστει περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο καθως και τον εξοπλισμο (κυριως το φιλτρο) αλλα και καμια φωτογραφια απο αυτα. Μετρησεις νερου (ιδανικα με υγρα τεστ) ειναι επισης πολυ σημαντικα για να βγαλουν πορισμα. 

Αν μπορεις κανε μετρησεις και το ενυδρειο και την καραντινα αλλα και φωτογραφιες το κυριως ενυδρειο (με το φιλτρο) και τα ψαρακια (να φαινονται οσο γινονται τα συμπτωματα!).

Περαστικα ευχομαι!

• Like 1
  • Agree 1
  • Thanks 1

Πανό καλησπέρα. Ποιο από τα δύο ψάρια έχει αυτή τη συμπεριφορά? Το καινούργιο?

@killerknight ναι το καινούργιο .

Ρε παιδιά ρε μπορώ θα πάθω κατάθλιψη . Αυτός που είναι σε καραντίνα ξεκινάει και καλυτερεύει και ο άλλος ο παλιός στο ενυδρείο τώρα είναι έτσι . Πραγματικά έχω αρχίσει και απελπίζομαι . Ότι και κάνω συνέχεια κάτι μου παθαίνουν 

Πρώτα ήταν στο πάτο δεν απανταγε και τώρα κανονικά κολυμπάει θα τρελαθώ δεν μπορώ 😭😭

Στο ενυδρείο τα νιτρώδη είναι 0.5 mg/l - 1.0mg/l και στη λεκάνη της καραντίνας 0.0 mg/l. Επομένως προχώρησα σε άμεση αλλαγή 50 % του νερού στο ενυδρείο και την αφαίρεση άνθρακα από 1 από τα 2 φίλτρα . Το βιολογικό υλικό το έβγαλα επειδή κάθε φορά που το βάζω καταλήγω στο να έχουμε τρεξίματα ... Βάζω φιλτραρισμένο νερό στα ψάρια κανονικά με το αντιχλωριο . Αυτός που είναι στο ενυδρείο ξαναζωντάνεψε κάπως (θέλω να υποθέσω ότι κοιμότανε ) και αυτός στη καραντίνα έχει κρυφτεί δίπλα στην εισαγωγη νερού του φίλτρου . Μόλις μετακινήσω το φίλτρο , από μόνος του ξεκινάει και κολυμπάει και αυτός σε αντίθετη κατεύθυνση από το φίλτρο 

2 από το ενυδρειο που ο φιλαράκος Μ ξεκινάει και πηγαίνει γύρω γύρω από τα φυτά και πάει πάνω κάτω και η τελευταία από τη λεκάνη της καραντίνας που κρυβόταν εκεί που δεν έπιανε η κάμερα αλλά μετά όταν έφυγα ξαναβγήκε , σα να παίζει κρυφτουλι . Τι να πω μακάρι 🙏❤️

IMG_20210314_204737.jpg

IMG_20210314_204733.jpg

IMG_20210314_204647.jpg

Ρε συ Πανό κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού? Τα τόσα νιτρώδη είναι πολλά και πιθανόν θανατηφόρα. Σταμάτησες τις αλλαγές? Με υγρά τεστ το είδες?

Κανονικά τις αλλαγές κάνω όπως μου είπες . 1/3 κάθε πέντε ημέρες σε κανονική βάση και όταν το απαιτεί η κατασταση αλλάζω παραπάνω όπως τώρα . Και ναι με υγρά τεστ το είδα ( Sera NO2 test )

πριν 59 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Κανονικά τις αλλαγές κάνω όπως μου είπες . 1/3 κάθε πέντε ημέρες σε κανονική βάση και όταν το απαιτεί η κατασταση αλλάζω παραπάνω όπως τώρα . Και ναι με υγρά τεστ το είδα ( Sera NO2 test )

Δια βάσει καλύτερα τι είχα γράψει. Είχα πει 50 τις εκατό κάθε πέντε μέρες μετά το πέρας των καθημερινών αλλαγών 30 τις εκατό. Το βιολογικό δεν έπρεπε να το βγάλεις γιατί αυτό θα είναι που θα μετατρέπει τα νιτρώδη σε νιτρικά. Μια και έχεις υγρά τεστ πλέον, κάνεις κάθε .ΕΡΑ πάλι αλλαγές νερού τριάντα τις εκατό έως ότου μηδενίσουν τα νιτρώδη σου και ενημερώνεις για την πορεία

• Like 1

Καλημέρα και καλή σαρακοστή. Να ρωτήσω . Μήπως το ψάρι μου έχει κολλήσει ιχ ? (ich)  Επειδή έχει κουκίδες στη ουρά του 

@killerknight εαν σου δώσω προσωρινά τα ψάρια , μπορείς να τα θεραπεύσεις ;

Δεν μπορώ να ξέρω ρε συ σε τι κατάσταση είναι. Που μένεις?

Καμίνια , Πειραιάς

Posted (edited)

Καλημέρα . Μπήκα στο google και λέει οτι τα ψαρια μου έχουν ich . Ξεκίνησα τη θεραπεία με αλάτι και θερμοκρασία στους 30 βαθμους κελσίου , ετσι ωστε σιγα σιγά , με τις μέρες να φύγει το παράσιτο . Επίσης αυξησα τη ροή  οξυγόνου στο max και τα NO2 είναι στα 0,5 mg/l .Έβαλα επίσης και το βιολογικό υλικό μέσα . Οταν έβαλα το αλάτι τα ψάρια ξεκιναγαν και κολυμπούσαν για λιγο κανονικά , αλλα μετα ξαναπηγαν στο πάτο να ξεκουραστούν . Βέβαια εχουν κανονικά δύναμη να πάνε μια φορά στο τοσο στην ημέρα ενάντια στη ροη ρξόδου του φίλτρου .

Edited by Panos_nest

Πάνο καλημέρα. Έχουν άσπρα σημάδια παντού στο σώμα τους?

όχι παντου και να είναι εμφανη . Εμφανή είναι στη ουρα τους κατι σαν λευκές κουκκίδες

Ανέβασε φωτογραφία σε παρακαλώ

Δεν φαίνεται στη φωτο αλλά αυτός που έχει όλο πορτοκάλι στη ουρά του έχει λευκές μικρές κουκίδες τώρα πήγαν και ξεκουράζονται και μετά ξαναπηγαινουν στην επιφάνεια . Αλλά τώρα είναι δίπλα δίπλα . Τα NO2 πριν 1 ώρα που τα μέτρησα είναι στα 0.5 mg/l. Θερμοκρασία 27 βαθμοί κελσίου με μέγιστη ροή οξυγόνου

IMG_20210316_115824.jpg

IMG_20210316_113253.jpg

IMG_20210316_113215.jpg

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By PlanTeam
      Γενικά
       Το microsorum pteropus είναι μια υδρόβια φτέρη που προέρχεται από τη Νοτιοανατολική Ασία. Είναι κοινώς γνωστό ως Java Fern μεταξύ των υδρόβιων φυτών και βρίσκεται κατά μήκος ελών,ρεμάτων και ποταμών.Αυτή η φτέρη είναι ένα απίστευτα όμορφο και ανθεκτικό είδος φυτού με το οποίο ένας νέος αλλά ' και ένας επαγγελματίας aquascaper μπορεί να δημιουργήσει καταπληκτικά aquascapings. Καλλιεργείται και εκτός νερού.
      Θέση στο ενυδρείο
      Το Mίcrosorum pteropus είναι ένα θαυμάσια προσαρμοστικό φυτό και μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε μέσα στο ενυδρείο μπροστά, στη μέση ή ακόμα και στο πίσω μέρος .
      Φύτεμα
      Για να αναπτυχθεί το φυτό πρέπει το ρίζωμά του να πιάνει πάνω σε βράχια ή ξύλα. Αυτό επιτυγχάνεται με τη χρήση λεπτής πετονιάς όπου δένουμε το φυτό έως ότου οι ρίζες του πιάσουν το βράχο ή το ξύλο.Θα πρέπει να έχουμε υπομονή, διότι θέλει μερικούς μήνες για να γαντζωθεί με τις ρίζες του. Αν φυτευτεί στον πυθμένα, δεν πρέπει να καλυφθεί το ρίζωμά του από το υπόστρωμα, αλλιώς το φυτό θα σαπίσει.
      Κλάδεμα/Πολλαπλασιασμός
      Το Microsorum pteropus είναι πολύ εύκολο στην αναπαραγωγή απλά διαχωρίζεις τα ριζώματα του. Πρόκειται για ένα σκληρό φυτό που συνήθως αναπτύσσεται κάτω από όλες τις συνθήκες. Τα μαύρα στίγματα κάτω από την επιφάνεια των φύλλων του είναι σποράγγεια (όργανα αναπαραγωγής) και όχι κάποια ασθένεια όπως πιστεύουν πολλοί. Ανά διαστήματα το φυτό δημιουργεί στις άκρες των φύλλων του νέα μικρά φυτά τα οποία μπορούμε να τα αποσπάσουμε εμείς και να έχουμε ένα φυτό σε μικρογραφία το οποίο Θα γίνει όπως το μητρικό. Αν αφήσουμε τα νέα φυτά πάνω στο φύλλο, δημιουργείται μια νέα γενιά φυτών πάνω στο ίδιο το φυτό, για αυτό λέμε ότι το φυτό αναπτύσσεται σε επίπεδα. Σπάνια δημιουργεί και νέα φυτά πάνω στα ριζώματα του.
    • By Panos_nest
      Καλησπέρα . Ηθελα να ρωτήσω χθές αγόρασα 2 χρυσόψαρα απο το πετ και τα τοποθέτησα στην κυρίως δεξαμενή .Δεν έκανα στα καινούργια καραντίνα επειδή ο τύπος μου είπε οτι τα έχει στη καραντίνα εδώ και δύο μήνες . Τα έβαλα κανονικά στο ενυδρείο χωρις φώς κτλ, αλλα απο χθες οταν πλησιάζω στο ενυδρείο είναι πολυ νευρικά πηγαίνοντας περα δώθε αστραπιαία . έβαλα λιγο sera aquatam χθες μπας και βοηθησει στο στρες , αλλα παρατήρησα οτι αγχώνονται περισσότερο οταν είμαι κοντά τους και εχω το φώς ανοιχτό . Το έκλεισα το φως και τα παρατηρούσα απο μακριά και μου φάνηκαν πιο ήρεμα
    • By Katrin
      Πολλοί νέοι αλλά και παλιοί χομπίστες κατά καιρούς κάνουν την πιο βασική ερώτηση  όταν ξεκινάνε να στήσουν το ενυδρείο τους ή ακόμα και να το αλλάξουν, και η ερώτηση αυτή δεν είναι άλλη απο το "Τι ψάρια να βάλω στο ενυδρείο μου".
      Στόχος του παρόντος θέματος είναι να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες προτάσεις για τις ψαροσυνθέσεις αλλά και τον διάκοσμο που μπορούμε να έχουμε, με βάση τα λίτρα και την συμβατότητα και να καλύψουμε όσο περισσότερες κατηγορίες ενυδρείων μπορούμε. Αναφέρομαι κυρίως στα λίγα λίτρα 20-30,60-80,100-120,120+, και φυσικά σε κάθε είδους ενυδρείο: κοινωνικό, αφρικάνικο, species tank κλπ. 
      Αφού λοιπόν έχουμε βεβαιωθεί οτι έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό και στρωμένο το φίλτρο μας (καλό θα ήταν να έχουμε διαβάσει και το παρακάτω άρθρο Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν ) ας συγκεντρώσουμε τις προτάσεις μας για τα ψάρια που μπορούμε να βάλουμε στο ενυδρείο μας, παρατηρήσεις και οτιδήποτε άλλο κρίνετε απαραίτητο οτι πρέπει να αναφερθεί
      Αν το ενυδρείο που προτείνετε έχει στηθεί από εσάς ήδη και υπάρχουν φωτογραφίες σίγουρα θα βοηθήσουν στον στόχο του θέματος.

• By Panos_nest
      Παιδιά έκανα μια απόπειρα να φανεί πιο ωραίο το ενυδρείο . Άλλαξα λίγο το layout και σκοπεύω να πάω σήμερα για προμήθειες στο πετ! Συγκεκριμένα :

Βελτιωτικά νερού 

αγορά βιολογικού υλικού 

και βαλισνεριες 

Γενικά φυτά για ύψος θέλω , σε στενό budget , εάν έχετε να προτείνετε κάτι στο ενυδρείο μου για αλλαγή /διόρθωση είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ! Σας ευχαριστώ όλους 

• By Ane4
      Καλησπέρα σας , 
      Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το ενυδρείο. Παρότι δεν είμαι φαν των φυτών έχω επιλέξει δύο θεωρητικά ανθεκτικά φυτά για να συμπληρώσουν το βραχώδες τοπίο μου, echinodorus & anubias. Δεν έχω καθόλου εμπειρία από φυτά οπότε το πρόβλημα μπορεί να βρίσκεται παντού, ακόμα και στο φύτεμα δεν ξέρω. Βέβαια το echinodorus πριν φτάσει στην κατάσταση που βλέπετε είχε αρχίσει να αναπτύσσεται πολύ γρήγορα και να αποκτά πολύ ωραίο λαμπερό χρώμα και φύλλωμα σε βαθμό που σκεφτόμουν να προσθέσω και άλλα, οπότε φαντάζομαι το είχα φυτέψει σωστά. Το υπόστρωμα είναι χαλαζιακό χαλίκι της aquael (να σημειώσω ότι όσο και να προσπάθησα να ξεπλύνω το χαλίκι ακόμα και σήμερα μετά από μήνες βγάζει μαύρη θολούρα στο νερό όταν καθαρίζω το βυθό), δεν έχω προσθέσει ποτέ συμπληρώματα ή ταμπλέτες στο νερό παρά μόνο βακτήρια, βελτιωτικό νερού και μικρή ποσότητα άνθρακα στο φίλτρο, την οποία όμως είχα μόνιμα για 2-3 μήνες.
      Από ιχθυοφόρτωση τίποτα ιδιαίτερο, έχω 3 julidochromis transcriptus όλα και όλα. 
      Η λάμπα φωτισμού είναι μια απλή με 20led , δεν αναγράφει lumen αλλά από ότι διαβάζω τα φυτά αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις φωτισμού για αυτό και τα επέλεξα. 

Μετρήσεις (API Masterkit) :
      PH: 8.2 
      Ammonia: 0-0.25 ppm 
      Nitrite: 0 ppm 
      Nitrate: 40 ppm 

Καμία ιδέα για το που εντοπίζεται το πρόβλημα ?  

• By Leon1
      Γειά σε όλους.εχω ένα ενυδρείο 80l το οποίο τρέχει  ένα  χρόνο με 4 χρυσόψαρα στο ενυδρείο δεν έχει γίνει καμία μέτρηση.

Φίλτρο aqnael turbo 500 με βιολογικό υλικό
      Αεραντλία  με αερακουρτινα
      Υπόστρωμα έχει χαλίκι 5 κιλά
      Διακοσμητικά πέτρες και 6 πλαστικά φυτά

Λοιπόν η ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι η εξής

Μπορώ να προσθέσω τώρα χαλίκι γτ τα 5 κιλά είναι λιγα?

Για να φυτέψω φυτά χρειάζεται να υπάρχει υπόστρωμα για φυτά η μπορώ στο χαλίκι?

Πια φυτά μπορώ να βάλω στα χρυσόψαρα για να μην τα φάνε ?

Να βάλω και σαλιγκάρια μέσα η θα επιβαρυνθεί το ενυδρείο και άλλο?

Διάβασα ότι κάπου για μια φορά  την εβδομάδα νηστεία και την άλλη μέρα  ταιζμα με αρακά κατά πόσο ισχύει  αυτό?

Τάιζω μια φορά την ημέρα σε ένα χρόνο είμαι στο δεύτερο κουτάκι τον 100ml είναι περίπου στο τέλος τάιζω πολύ η λίγο?

τα φίλτρα που  τα βάζεις την αεραντλία κάνουν δουλειά να μπη δλδ σαν βοήθεια μαζί με το μεγάλο.?

τα χρυσόψαρα τη ροή φίλτρου να έχουν μέσα στο ενυδρείο?
      Ακόμη μία ερώτηση από τροφή τάιζω της tetra goldfish pro  σε νυφαδες έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε?

• By Rigas Stamboulis
      Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! Σήμερα καθώς τάισα το χρυσόψαρο τροφή σε μορφή πέλλετ παρατήρησα το εξής. Πρήξιμο στην κοιλιά κ μια ελαφριά έλλειψη υπερκινητικότητας που έχει συνήθως. Το ερώτημα Μ είναι αν το πέλλετ του προκάλεσε βαρυστομαχια
    • By Noima Raveway
      καλισπερα επιασα προσφατα δουλεια σε ενα πετ σοπ και εχουν ενα ενυδρειο με καμια 10αρια χρυσοψαρα γυρο στα 170 λιτρα, ενα φιλτρο 800λ/ωρα με σφουγκαρακι και ανθρακα(1μισι μινων) χωρις φυτα με λιγα ντεκο και ενα πλαστικο φυτο και μονιμα το νερο γινεται πρασινο καναμε αλαγι νερου κανονικα και παλι τα ιδια μετα απο μια βδομαδα το αδειασαμε ολο το νερο πλιναμε τα φιλτρα βαλαμε κενουργιο ιποστρομα πλιναμε το ντεκορ και παλι εγινε πρασινο μετα βαλαμε και ενα δευτερο φιλτρο με βιοχιμικο καθαισμο σφουγγαρακι, μακαρονι και της αλλες της μαυρες πλαστικες μπαλιτσες, και παλι το νερο εγινε πρασινο μετα απο μαι βδομαδα ξανα αλαξαμε τα 3/4 του νερου πλιναμε φιλτρα και δε βαλαμε βακτιρια και παλι τα ιδια πραγματικα δε ξερω τι να κανω με αυτο το ενυδρειο
    • By thedrowningman
      Καλησπέρα Παίδες ..

Είναι 1 χρόνος κ που γνώρισα την παρέα σας κ ακόμα δεν έχω αξιωθεί να παρουσιάσω τίποτα.. όλο κάτι γίνεται ..
       Στα ξεκινήματα μου με τα ενυδρεία χάλασε το ψυγείο μας . Στη φάση εκείνη όλα τα  έβλεπα σε σχέση με ενυδρείο ( ακόμα έτσι τα βλέπω- μήπως έχω πρόβλημα??) σκέφτηκα να το κάνω μια μίνι λιμνούλα στην αυλή μου.. Ξήλωσα τα περιττά  ( μοτέρ, πόρτες κτλ ), σιλικόνιασα τρύπες κ να το. Μετά από μερικούς μήνες το έντυσα με ξύλο. Το ψυγείο αυτό ήταν κ η αφορμή να γνωρίσω το ότι υπάρχουν φόρουμ με εκατοντάδες συμπαράλυτους- ψαροκαμένους έτοιμους  να βοηθήσουν (πχ Rastaman κ όχι μόνο) αλλά κ με τόσες γνώσεις κ εμπειρίες. Η θερμοκρασία έπεφτε κ φοβόμουνα μη πάθουν κάτι τα ψάρια μου, οπότε κ προσπαθούσα να σετάρω ένα STC.. Ούτε που είχα σκεφτεί ότι το ψυγείο έχει μόνωση κ ότι κρατάει αρκετά την θερμοκρασία του..

Αρχή φόρμας
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):125x60x50 +- 
      Συνολικά Λίτρα:380 + -
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Τηλέγραφος , Πόθος, Αυτί του Ελέφαντα ,Ζαχαροκάλαμο
      Ψάρια:5 Fancy Χρυσόψαρα  : 2 Fantail , 1 Veiltail, 1 Oranda Red Cap, 1 Black
      Άλλα είδη: 5-6 Σαλιγκάρια Λαθρεπιβάτες
      Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο:
      Πέτρες: Κρύσταλλο- Ποταμιού Ξύλα:
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: Μαύρο Χαλίκι
      Βυθός:

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1x 50w Led
      Διάρκεια φωτισμού:8 Ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση:  2 Εξωτερικά : 1 Aquanova  1200 + 1 Fluval 406