Jump to content

Παράξενη συμπεριφορά carassius auratus


Recommended Posts

Αν δεν έχει σε όλο το ΄σώμα του κουκκίδες, τότε δεν είναι σε καμία περίπτωση ich. Τα ψάρια ου έχουν δηλητηριαστεί από τα νιτρώδη για αυτό συμπεριφέρονται έτσι. Αλλαγή νερού έκανες σήμερα? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι έκανα 1/3 όπως είπες

Link to comment
Share on other sites

και είναι τα NO2 0.5? Είναι υψηλα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γραφει  η Sera ότι είναι ανεκτό . Να βάλω bio Nitrivec όπως λέει ? Είναι στη δεύτερη σκάλα 

IMG_20210316_122432.jpg

Έγινε επεξεργασία - Panos_nest
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα λιγο Sera bio nitrivec , όπως πρότεινε . Να δούμε τι θα γίνει

Link to comment
Share on other sites

Πάνο δυστυχώς μέχρι να στρώσει το ενυδρείο θα είσαι σε μια μόνιμη κατάσταση με αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Άρα καθε μέρα αλλαγή 1/3 νερού με προσθήκη nitrivec ?

Link to comment
Share on other sites

Sera λεει βλακιες.... Δες τι λεει ΑΡΙ - https://apifishcare.com/pdfs/products-us/nitrite-test-kit/api-nitrite-test-kit-instruction-manual.pdf

λεει, οτι και ελαχιστη ποσοτητα ΝΟ2 προκαλει στρεσσ και καταστολη στο ανοσοποιητικο συστημα (αποτελεσμα- ευαλωτα σε ασθενιες ψαρια )....

Το βιολογικο υλικο δεν γινεται να βαζεις και να βγαζεις, πρεπει να ειναι μόνιμα στο φιλτρο. Ποτέ δεν προκαλει ζημια στο ενυδρειο.

Το ικ γινεται να ξεκινησει και μονο με λιγες κουκιδες -  πχ μονο στην ουρα ή στα πτερυγια. Φωτο βγαλε για να φαινεται τι γινεται. Απο φωτο, που εχεις βγαλει, ουτε το ψαρι δεν φαινεται καθαρα....Κανε κατι

Αλλαγες νερου θα κάνεις, οπως ειπε ο @killerknight

Βασικα δεν γινεται να κρατας 2 τετοια ψαρια σε 60λ με ενα εσωτερικο φιλτρακι...

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις το ζουμί βάλτο μήπως και βοηθήσει.

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Sera λεει βλακιες.... Δες τι λεει ΑΡΙ - https://apifishcare.com/pdfs/products-us/nitrite-test-kit/api-nitrite-test-kit-instruction-manual.pdf

λεει, οτι και ελαχιστη ποσοτητα ΝΟ2 προκαλει στρεσσ και καταστολη στο ανοσοποιητικο συστημα (αποτελεσμα- ευαλωτα σε ασθενιες ψαρια )....

Το βιολογικο υλικο δεν γινεται να βαζεις και να βγαζεις, πρεπει να ειναι μόνιμα στο φιλτρο. Ποτέ δεν προκαλει ζημια στο ενυδρειο.

Το ικ γινεται να ξεκινησει και μονο με λιγες κουκιδες -  πχ μονο στην ουρα ή στα πτερυγια. Φωτο βγαλε για να φαινεται τι γινεται. Απο φωτο, που εχεις βγαλει, ουτε το ψαρι δεν φαινεται καθαρα....Κανε κατι

Αλλαγες νερου θα κάνεις, οπως ειπε ο @killerknight

Βασικα δεν γινεται να κρατας 2 τετοια ψαρια σε 60λ με ενα εσωτερικο φιλτρακι...

Ναταλία το βασικό θέμα είναι ότι ήδη τα έχει και είναι και μονοουρα ρε γμτ

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αφού έχεις το ζουμί βάλτο μήπως και βοηθήσει.

Ναταλία το βασικό θέμα είναι ότι ήδη τα έχει και είναι και μονοουρα ρε γμτ

Κανονικα και τα δυο πρεπει να πανε στο πετσοπ ή αγγελια.... Αλλιως δεν θα σταματησει ολο αυτο με ντρωδη, αμμωνια και ασθενειες.... ή άλλη λυση - αγορα ενυδρειου 180λ τουλαχιστον.... Τι να πω.... Κριμα....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι εννοείτε . Οτι το pet shop μου πουλάει ασθενής ψάρια;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Δηλαδή τι εννοείτε . Οτι το pet shop μου πουλάει ασθενής ψάρια;

 

Εννοουμε, οτι πρεπει να δωσεις τα ψαρια σου. Δεν γινεται να τα κρατας σε αυτο το ενυδρειο. :(

Link to comment
Share on other sites

 Δεν θέλω να τα δώσω :(

Δεν έχω κάτι να κανω για να τα σώσω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

 Δεν θέλω να τα δώσω :(

Δεν έχω κάτι να κανω για να τα σώσω;

Πάνο όπως είπαμε. Καθημερινές αλλαγές έως ότου μηδενίσουν τα νιτρώδη και μετά ξαναμιλάμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ ενταξει :(

Link to comment
Share on other sites




 Δεν θέλω να τα δώσω [emoji20]
Δεν έχω κάτι να κανω για να τα σώσω;


Πάνο μου θα επέμβω (με τη συγνώμη μου και στον Ιππότη που προσπαθεί πολύ..) και θα πω ότι το μόνο που θέλουν τα ψάρια σου είναι πολύς χώρος σε ένα στρωμένο ενυδρείο με καλό φίλτρο και καθαρό νερό. Το τρίτο το παλεύεις καθημερινά όπως φαίνεται με τη σωστή καθοδήγηση του Ιππότη, τα υπόλοιπα όμως αν δεν τα αλλάξεις σύντομα τα ψάρια δεν θα μεγαλώσουν σωστά. Αν καταφέρουν να μεγαλώσουν κιόλας αφού τα προβλήματα θα αυξάνονται και θα πληθύνονται συνεχώς.

Σκληρή η πραγματικότητα αλλά πίστεψέ με, πιο σκληρό είναι αυτό που περνάνε τα ψαράκια σου αυτή τη στιγμή κι όσο εσύ δεν κάνεις κάτι για αυτό, κάθε μέρα που έρχεται τα πράγματα θα χειροτερεύουν όσο κι αν προσπαθείς να βρίσκεσαι από πάνω για να προλάβεις ότι έρχεται στο ξημέρωμα της νέας μέρας..

Όλοι καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι εφικτό να μεταβείς άμεσα σε αγορά νέου ενυδρείου τουλάχιστον 150 λίτρων. Για κανέναν μας δεν είναι εύκολο να το κάνει από την μια στιγμή στην άλλη. Και να το καταφέρεις δηλαδή, δεν μπορείς με τίποτα να το έχεις "στρωμένο" άμεσα.. και γι' αυτό ακόμα χρειάζεται χρόνος. Και τα ψάρια σου στο σημείο που φτάνουν μάλλον δεν θα μπορέσουν να τον διαθέσουν. Άρα;

Μόνη λύση προς το παρόν, γιατρειά σε αυτό που ξεκίνησε και άμεση μεταφορά τους σε ενυδρείο που να μπορούν να ζήσουν κανονικά. Είτε αυτό βρίσκεται στο petshop, είτε σε κάποιον από εδώ που να μπορεί να τα φιλοξενήσει, είτε σε καποιο φίλο σου με στρωμένο ενυδρείο σωστών διαστάσεων κλπ κλπ..

Μόνο αυτό πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις γι' αυτά, οτιδήποτε άλλο είναι απλώς παράταση στο πρόβλημα που τους δημιουργεί αυτή η στενοκοπιά..[emoji6]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να πάω απλά τα ψάρια στο πέτ και να τους πω το φιλοξενήσουν για λίγο ;

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω , μπορεί κανείς να τα φιλοξενήσει προς το παρων ή να τα ανταλλάξει με κάτι άλλο; Απο ότι φαίνεται , είναι για το καλό τους :(

Link to comment
Share on other sites

Ειτε το πιστεύετε έιτε οχι , δεν είχα κανένα απολύτως θεμα με τα νιτρικα , νιτρωδη και λοιπες μετρησεις . Ολα αυτά προήλθαν αφού έβαλα το βιολογικό φίλτρο . Πριν το βάλω ολα ήταν τελειως φυσιολογικά

  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,  η ουρά στον καινούργιο πίσω έχει αρχίσει και διαχωρίζεται σε λεπτές γραμμές ?! Τι είναι έχω αρχίσει και φοβάμαι ? . Έχω αποτύχει στην φροντίδα των ψαριών 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θερμόμετρο υδραργύρου που παλιά ο καινούργιος @killerknightτο χτύπαγε ο καινούργιος . Μήπως έχει γίνει διαρροή υδραργύρου ? Και για αυτό δηλητηριάστηκαν 

Link to comment
Share on other sites

@killerknight η παρούσα κατάσταση . Στον καινούργιο έχει πάθει κάτι η ουρά του ( δεν φαίνεται καθαρά , αλλά η ουρά του σαν σπάει σε γραμμουλες ) , και ο παλιός στο πάτο κάθεται .... 

IMG_20210316_201802.jpg

IMG_20210316_201726.jpg

IMG_20210316_201723.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα είναι fin rot. Όμως και αυτό προκαλείται από την πολύ καλή ποιότητα νερού. Κάτσε να δω τι άλλο μπορείς να κάνεις πλην των αλλαγών νερού

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight Καλησπέρα! και καλή καταπολέμηση του προβλήματος!

Αν έκανε χρήση ammo lock για την πλήρη εξουδετέρωση της αμμωνίας σε συνδιασμό με μια αλλαγή 50%  και κατόπιν νέα προσθήκη μεγάλης ποσότητας βακτηρίων σε συνδιασμό με το Bactozym της Τetra για ταχύτατο πολλαπλασιασμό; Νομίζω πως με αυτα που έχει κάνει έχει χάσει όλη τη βιολογία και το θέμα είναι απλά όπως είπες η δηλητηρίαση από τα νιτρώδη. Αμα ξέπλυνε και με νερό βρύσης το βιολογικό όταν το έβγαλε, μέσα έχει βιολογία 0.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

@Halcyon με μπέρδεψε τελείως ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...