Jump to content

Παράξενη συμπεριφορά carassius auratus


Recommended Posts

Καλησπέρα έκανα και σήμερα ένα τρίτο αλλαγή νερού και τα NO2 είναι μεταξύ 0.0-0.5mg/l. Βέβαια το χρώμα τείνει πιο πολύ στο 0.0. Όσο αφορά τα ψάρια αυτό που ήταν σε χειρότερη κατάσταση το έβαλα σε μία λεκάνη για καραντίνα και το άλλο μία είναι στον πάτο και μία πάει στην επιφάνεια και γενικά κόβει βόλτες . Επίσης ανταποκρίνεται όταν μετακινω το καπάκι και κάνω γενικά κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να έχεις υπόψιν πάντως πως οι πολλές "παρεμβάσεις" στο ενυδρείο στρεσσάρουν ακόμα περισσότερο τα ψαράκια μας, όχι ότι καλύτερο όταν εκείνα βρίσκονται ήδη σε "δύσκολη" κατάσταση..
Και οι ήχοι επίσης, από το καπάκι που ανοιγοκλείνει, από το χτύπημα στο τζάμι, ακόμα και η συνεχής παρουσία μας μπροστά τους μπορεί να τα αγχώσει αρκετά.
Χωρίς να ξέρω αν είσαι υπερβολικός σε αυτά ή όχι απλώς στα επισημαίνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά Πανό μην βάζεις κάποιο καραντίνα. Βάλτα αν είναι στο κυρίως ενυδρείο και ότι είναι να κάνεις το κάνεις εκεί. Είναι μικρό ενυδρείο με δύο ψάρια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η παρούσα κατάσταση στο ενυδρείο : καθονται στάσιμα για να διατηρήσουν ενέργεια νομίζω , επειδή με το παραμικρό αντιδρούν 

IMG_20210317_104926.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανό στάσιμα κάτω κάθονται λόγω της δηλητηρίασης. Επίσης αντιδρούν άμεσα γιατί είναι στρεσσαρισμενα. Επειδή τα ψάρια είναι στην κατάσταση αυτή, καλό είναι να απενεργοποιήσεις το φως για δύο τρεις ημέρες για να μη στρεσσαρονται ακόμη περισσότερο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να αγοράσω κάποιο υγρό ή φάρμακο από το πετ @killerknight?

Link to comment
Share on other sites

Για το fin rot παίρνεις μελαφιξ και ακολουθείς τις οδηγίες πίστα. Μόνο όμως αφού έχεις σωστές παραμέτρους νερού. Αυτή τη στιγμή οι μετρήσεις σου τι δείχνουν?

Link to comment
Share on other sites

@killerknight θα ξαναστειλω στις 10 , επειδη τώρα έχω δουλειά.έτσι να πώ στο πέτ ; Οτι  Θέλω μελαφίξ ;

Link to comment
Share on other sites

Api melafix

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Api melafix

Αρα βάζω τη συνιστόμενη δοσολογία για θεραπεία μαζί με αλλαγές νερού ; Δεν έχω βάλει άνθρακα στο ενυδρείο μόνο μηχανικο και βιολογικό υλικό

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Για το fin rot παίρνεις μελαφιξ και ακολουθείς τις οδηγίες πίστα. Μόνο όμως αφού έχεις σωστές παραμέτρους νερού. Αυτή τη στιγμή οι μετρήσεις σου τι δείχνουν?

Με σωστές μετρήσεις εννοείς να έχω τα NO2 στα 0.0 mg/l

Link to comment
Share on other sites

Και αμμωνία και νιτρώδη μηδέν

Link to comment
Share on other sites

Για αμμωνία δεν έχω τεστ :( Και δεν μπορώ να σπαταλάω πολλά , επειδη κοντευω εκτος χρήματος :(

Link to comment
Share on other sites

@killerknightειδα σε άλλο φόρουμ http://aqua4fun.gr/index.php?topic=2760.0

Link to comment
Share on other sites

Πως να φτιάξεις diy melafix . Επειδη όπως είπα απο οικονομικό είμαστε πολύ στενά . Γίνεται όντως να το κάνω μόνος μου ; Επίσης την αμμονία δεν μπορώ να την μετρήσω επειδή όπως είπα δεν έχω τεστ

Link to comment
Share on other sites

ο ένας αρχίζει και γυρίζει και ο άλλος κόλλησε για λίγο στο φίλτρο . Επρεπε να τον ξεκολλήσω εγώ.Καμια συμβουλή για επομενα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ο ένας δεν τα κατάφερε και ο άλλος έχει αρχίζει και γυρίζει . Αποφάσισα να τον βγάλω από τη μιζέρια του 

Link to comment
Share on other sites

@killerknight τελικά αυτός που άρχιζε και γύριζε τον άφησα , επειδή δεν μπορούσα να τον αφήσω να πεθάνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...