Jump to content

Χρήση τύρφη σε νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα και ελπίζω να είστε όλοι καλά ?.

Ειμαι στη φάση που ετοιμάζω ένα καινούριο ενυδρειο περίπου 60 λίτρων και σκέφτομαι να μπει μονομαχος (ή μερικές θηλυκές αν με παίρνουν τα λιτρα). 

Αρχικά, θα πρέπει να "φτιάξω" τις σκληροτητες και το ph του νερού. Όσον αφορά την ΑΟ λόγω κόστους, χώρου κλπ θα ήταν δύσκολο να πάρω μια τώρα. Οπότε σκέφτομαι σοβαρά την τύρφη και διαβάζοντας κάποια άρθρα δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα δύσκολη διαδικασία. 

Προς το παρόν έχω πάρει υγρά τεστ της sera για kh και για gh. Περιμένω να έρθει και για ph. 

Εκανα σήμερα μετρήσεις (πρώτα κατευθείαν από το νερό της βρύσης και μετά από το νερό του ενυδρειου - μια μέρα πριν την εβδομαδιαία αλλαγή νερού). 

Όσον αφορά το νερό της βρύσης ειχα: gh=17 και kh=17. 

Στο νερό του ενυδρειου είχα: gh=18 και kh=13. 

Το ενυδρειο τρέχει ένα χρόνο περίπου και αυτή τη στιγμή είναι με 2 γαρίδες αμανο μέσα. Έχει ένα υποστρωμα της tropica, μαύρο χαλίκι, ξύλα, μερικά κομμάτια πέτρα λάβας και εύκολα φυτα. Ειναι λογικές οι μετρήσεις ή έχω κάνει κάποιο λάθος(αν και ακολούθησα τις οδηγίες κατά γραμμα); ?

Σε τι μπορεί να οφείλονται αυτές οι διαφορές; 

 

Όσον αφορά την τύρφη, αν κατάλαβα καλά μειώνει το ph με το να μειώνει kh και gh (δηλαδή εμμεσα); 

•Υπάρχει περίπτωση να μειώνεται μια τιμή στα επιθυμητά/ιδανικά όρια ενώ μια άλλη οχι; 

•Μπορεί η απότομη αλλαγή στις σκληροτητες να επηρεάσει τη βιολογια; 

•Πώς πρέπει να γίνει η προσαρμογή των γαριδων στις νέες συνθηκες; 

 

Για την διαδικασία/προετοιμασία του νερου: 

Από τη στιγμή που θα μπει το επεξεργασμένο με τύρφη νερό μέσα στο ενυδρειο (κι ενώ δεν υπάρχει κάποιο ασβεστολιθικό πετεωμα, co2 για φυτα κλπ) οι παράμετροι θα είναι σταθερες; 

Σκέφτομαι να βάλω πέτρες λάβας τις οποίες θα πλύνω όσο καλύτερα μπορώ, μαύρο χαλίκι, νέο υποστρωμα της tropica για φυτα, ξύλα και μερικά φύλλα catappa, alder cones κλπ (δεν νομίζω να έχουν τεράστια επιρροή στο ph αλλά θα κάνω ξανά μετρήσεις αφού μπουν). 

Ως διαδικασία σκέφτομαι να ακολουθήσω την προετοιμασία σε βαρέλι έξω από το ενυδρειο με ένα μικρό φιλτρο. Θα μπει τύρφη (μάλλον αυτή της sera θα παρω) σε μια κάλτσα με λεπτές τρύπες μέσα στο φίλτρο, όταν βάζω καινούρια τύρφη θα αφήνω λίγο νερό να τρέξει από πάνω της για 1 μέρα ώστε να αποφύγω τoν κίνδυνο εμφάνισης αμμωνίας, θα την αλλάζω κάθε 15-20 μέρες (τόσο νομίζω κρατάει η δραστικότητα της - θα φανεί και από τις μετρησεις). Την ποσότητα και τον χρόνο που πρέπει να μείνει στο βαρέλι προετοιμασίας θα την βρω "πειραματικα" και σύμφωνα με κάποιες ενδεικτικές ποσότητες που έγραφε το άρθρο. Μόλις είναι στις μετρήσεις που θέλω μπαίνει το νερό στο ενυδρειο. 

Έγραψα την διαδικασία συνοπτικά για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα κάνω κάποιο λάθος. 

Αν υπάρχει κάποια διόρθωση σε αυτά που είπα ή κάποιο tip ώστε να μην έχω απότομες αλλαγές σκληροτητων και ph στο ενυδρειο θα βοηθούσε πολύ. 

Τέλος, όταν έρθει  η ώρα να πάρω τα ψάρια, αν δεν βρω από άλλον χομπίστα και αγοράσω από κατάστημα, θα πρέπει να γνωρίζω τις συνθήκες στις οποίες ζούσαν στο κατάστημα ώστε να γίνει σωστή προσαρμογη; Μπορώ να ζητήσω να πάρω νερό από κατάστημα για να τις μετρήσω εγώ ή δεν δίνουν γενικα; 

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα ?.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνια, με τετοιες σκληροτητες Α/Ο ειναι μονοδρομος!!!!! Με 50€ παιρνεις και εχεις  το κεφαλι σου ησυχο! :)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αντωνια, με τετοιες σκληροτητες Α/Ο ειναι μονοδρομος!!!!! Με 50€ παιρνεις και εχεις  το κεφαλι σου ησυχο! :)

Μαχαιριά στην καρδιά ?

Μπορώ να βρω κάπου τιμές σκληρότητας του νερού για την περιοχή μου για να δω αν είναι κοντά οι μετρήσεις μου;

Έγινε επεξεργασία - Antoonia
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Antoonia said:

Μαχαιριά στην καρδιά ?

Σου λύνει τα χέρια.... Και από χώρο δεν πιάνει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Katrin έγραψε:

Σου λύνει τα χέρια.... Και από χώρο δεν πιάνει...

Δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί και τι πρέπει να πάρω, πρέπει να κάτσω να διαβάσω και να μαζέψω κι αλλα χρήματα. 

Νομίζω πως μέχρι να βγω στη σύνταξη θα είναι έτοιμο το ενυδρείο, θα έχω και χρόνο να το απολαύσω ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Antoonia έγραψε:

Δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί και τι πρέπει να πάρω, πρέπει να κάτσω να διαβάσω και να μαζέψω κι αλλα χρήματα. 

Νομίζω πως μέχρι να βγω στη σύνταξη θα είναι έτοιμο το ενυδρείο, θα έχω και χρόνο να το απολαύσω ?

Δες εδώ πως λειτουργεί και θα καταλάβεις είναι απλό

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δες εδώ πως λειτουργεί και θα καταλάβεις είναι απλό

Το έχω διαβάσει αυτό αλλά ψάχνω κάτι πιο αναλυτικό για να με βοηθήσει.

Η τυρφη πάντως ούτε  σε  μεγαλύτερη ποσότητα δεν θα κάνει δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Antoonia έγραψε:

Μαχαιριά στην καρδιά ?

Μπορώ να βρω κάπου τιμές σκληρότητας του νερού για την περιοχή μου για να δω αν είναι κοντά οι μετρήσεις μου;

Τοποθετείς στο χάρτη το ποιο κοντινό στο σπίτι σου σημείο 

https://ydor.edeya.gr/labcheck/view?org_id=2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναλυσεις απο 2017! χα-χα...

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2021 at 5:41 ΜΜ, το μέλος Antoonia έγραψε:

Το έχω διαβάσει αυτό αλλά ψάχνω κάτι πιο αναλυτικό για να με βοηθήσει.

 

 

Αν και είναι παλιό ρίξε μια ματιά για την ΑΟ και εδώ . . . 

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/3/2021 at 5:41 ΜΜ, το μέλος Antoonia έγραψε:

Η τυρφη πάντως ούτε  σε  μεγαλύτερη ποσότητα δεν θα κάνει δουλεια;

Θα σου κανει μακροπροθεσμα αλλα θα σε ταλαιπωρήσει σε αυτα τα λιτρα και με τον εξοπλισμο που διαθετεις.

Σίγουρα η α. ο. είναι η καλύτερη λύση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...