Jump to content

Recommended Posts

Πολλοί νέοι αλλά και παλιοί χομπίστες κατά καιρούς κάνουν την πιο βασική ερώτηση  όταν ξεκινάνε να στήσουν το ενυδρείο τους ή ακόμα και να το αλλάξουν, και η ερώτηση αυτή δεν είναι άλλη απο το "Τι ψάρια να βάλω στο ενυδρείο μου".

Στόχος του παρόντος θέματος είναι να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες προτάσεις για τις ψαροσυνθέσεις αλλά και τον διάκοσμο που μπορούμε να έχουμε, με βάση τα λίτρα και την συμβατότητα και να καλύψουμε όσο περισσότερες κατηγορίες ενυδρείων μπορούμε. Αναφέρομαι κυρίως στα λίγα λίτρα 20-30,60-80,100-120,120+, και φυσικά σε κάθε είδους ενυδρείο: κοινωνικό, αφρικάνικο, species tank κλπ. 

Αφού λοιπόν έχουμε βεβαιωθεί οτι έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό και στρωμένο το φίλτρο μας (καλό θα ήταν να έχουμε διαβάσει και το παρακάτω άρθρο Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν ) ας συγκεντρώσουμε τις προτάσεις μας για τα ψάρια που μπορούμε να βάλουμε στο ενυδρείο μας, παρατηρήσεις και οτιδήποτε άλλο κρίνετε απαραίτητο οτι πρέπει να αναφερθεί

Αν το ενυδρείο που προτείνετε έχει στηθεί από εσάς ήδη και υπάρχουν φωτογραφίες σίγουρα θα βοηθήσουν στον στόχο του θέματος.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Επειδή στην Αφρική το τρέξαμε ήδη το θέμα οι προτάσεις είναι αυτές :

 

Και θεωρώ αυτονόητο ότι όποιος έχει φωτογραφίες ή προτάσεις από δικό του Αφρικάνικο ενυδρείο να το ανεβάσει και εδώ.

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ας ξεκινήσω εγώ με την δική μου ψαροσύνθεση

Λίτρα: 180 

Κατηγορία: High tech φυτεμένο, κοινωνικό

Φίλτρανση: Oase biomaster thermo 600 (1250l/h)

Οργανισμοί: 20 Cherry Barbs (puntius titteya) 21 Trigonostigma Espei, και διάφορες neocaridina

Είδη συμβατά μεταξύ τους χωρίς καμία επιθετικότητα που δίνουν κίνηση και χρώμα σε ένα κοινωνικό. Τα espei κοπαδιάζουν πολύ πιο έντονα απο τα barbs και κινούνται στην μεσαία προς πάνω ζώνη, ενώ τα μπαρμπάκια κυρίως στην μεσαία προς κάτω. Επίσης ήθελα τα ψάρια που θα βάλω να ανήκουν αποκλειστικά στην οικογένεια Cyprinidae :D

 

 

DSC_1467.JPG

Έγινε επεξεργασία - Katrin
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Λίτρα: 120

Κατηγορία: φυτεμένο κοινωνικό 

Φίλτρανση: οase biomaster thermo 350

Οργανισμοί: 5 melanotaenia praecox , 9 cardinal tetra, 6 corydoras sterbai, 8 amano shrimp , 3 golden apple snail XL , x clea helena snails

Όλοι μονιασμένοι και αγαπημένοι, οι μελανοταινίες δίνουν ρεσιτάλ με το έντονο ταμπεραμέντο τους και ακολουθούν και οι καρδινάλιοι , είχα έναν ενδυασμό για τα clea & τα apple snail αλλά τελικά δεν τα πείραζουν λόγο μεγέθους .

 

 image.thumb.png.3508fbbcc4a529b0bccded358cb6b8c6.png

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Georgis έγραψε:

Λίτρα: 120

Κατηγορία: φυτεμένο κοινωνικό 

Φίλτρανση: οase biomaster thermo 350

Οργανισμοί: 5 melanotaenia praecox , 9 cardinal tetra, 6 corydoras sterbai, 8 amano shrimp , 3 golden apple snail XL , x clea helena snails

Όλοι μονιασμένοι και αγαπημένοι, οι μελανοταινίες δίνουν ρεσιτάλ με το έντονο ταμπεραμέντο τους και ακολουθούν και οι καρδινάλιοι , είχα έναν ενδυασμό για τα clea & τα apple snail αλλά τελικά δεν τα πείραζουν λόγο μεγέθους .

 

 image.thumb.png.3508fbbcc4a529b0bccded358cb6b8c6.png

Γιωργη την συνθεση των ψαριων δεν μπορω να την δω . Γιατί; Φαινετε μονο σε dark.

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Γιωργη την συνθεση των ψαριων δεν μπορω να την δω . Γιατί; 

Γεράματα...ίσως?:hehe:

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2021 at 1:26 ΠΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Γιωργη την συνθεση των ψαριων δεν μπορω να την δω . Γιατί; Φαινετε μονο σε dark.

Δεν έχω ιδέα και εμένα μου το κάνει σε ορισμένα πόστ και διαβάζω τα επιλέγω και έτσι μπορώ και τα διαβάζω , το ποστ το έκανα από browser αλλά έχω dark mode μήπως έχει να κάνει αυτό κάτι?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...