Jump to content

Nature style lowlight


nicpapa

Recommended Posts

Mετα απο πολύ καιρό που εχω να γράψω στο foroum , το 180 λίτρο ενυδρείο που είχα  λογο διαροης ακόμη ειναι στην ακρη. 

Aσχολουμε με τις γαριδες που εχω κολήσει χρονια τωρα. 

Ενας φιλος μου εδωσε λογο οτι επρεπε να μετακομισει και δεν ειχε χωρο , 2 ενυδρεια ενα 100 λιτρα  και ενα 300 λιτρα, αν θυμαμαμαι καλα ειναι το 35ο και 36ο ενυδρειο που εχω. :)

Ετσι παμε παλι στα φυτεμενα... :)

Το 100 λιτρο ειχε ψαρια neolamprologus similis  και θα το κρατησω ως εχει εχουν ενδιαφερον και ειναι ευκολο ενυδρειο. 

Το 300 αρι θα γίνει με φυτα αργης αναπτυξης με λιγο φωτισμο και co2 , επρεπε να το φερω λιγο στα μετρα μου αν και δεν με βολευει το καπακι στο ενυδρειο θα το κρατήσω ως εχει. Τα φιλτρακια τους ειναι νομιζω τα eheim proffesional 2075. 

Απο φυτα ferns και bucephlandres, ψαρια tetra και red cherry 

 

 

 

 

160993402_474610263895057_4594300841850300608_n.jpg

159626019_292273818988802_5500911778215077129_n.jpg

159867385_783415279240543_2078198976866550502_n.jpg

160162386_211337240775850_5969706823368971825_n.jpg

160554800_310857253824623_7876545647262420512_n.jpg

160900686_1319815181738418_1828164325388377529_n (1).jpg

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

τελευταία φοριέται αρκετά αυτού του είδους ενυδρεία, και εγώ προς τα εκεί κινούμαι τα τελευταία χρόνια.

Περιμένουμε την εξέλιξη του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα εύκολα διαχειρίσιμο set up ειδικά από κάποιον που είναι γνώστης! 

Πραγματικά περιμένουμε την εξέλιξη.:bigemo_harabe_net-64:  

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Νικόλα.

Μας έλειψες.:D

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

36 ενυδρεια! Εγω αρχαριος με 4 που τρεχουν και κολλησα κατι 25λιτρα για μελλοντικες γεννηστρες.....με βλεπω να ακολουθω τα βηματα σου :P

 

καλη αρχη σου ευχομαι κ αναμενουμε νεοτερα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Ξεκιίνησα σιγα σιγα να ασχολουμε με το hardscape. Ακομη ομως δεν εχουν κατσει οι ριζες και δεν μπορω να τις φερω εκει που θελω εχει αρκετή δουλειά ακόμη το hardscape . Μπήκαν 25 cardinals και καμια 200 αρια γαρίδες red cherry. Σιγα σιγα θα ερθει στα μέτρα του . ?

 

DSC_0037.jpg

DSC_0057.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανέμορφο, πολύ ωραία δουλειά. Φτου φτου σκόρδα.

Link to comment
Share on other sites

έτσι έτσι..., γιατί πολλοί παλιότερα πίστευαν πως για να κάνεις όμορφο ενυδρείο θέλεις δύσκολα και απαιτητικά φυτά κάτι που δεν ισχύει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Πανέμορφο, πολύ ωραία δουλειά. Φτου φτου σκόρδα.

Θελει ακομη αρκετη δουλιτσα... εχει αρκετα λαθακια στο στησιμο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

έτσι έτσι..., γιατί πολλοί παλιότερα πίστευαν πως για να κάνεις όμορφο ενυδρείο θέλεις δύσκολα και απαιτητικά φυτά κάτι που δεν ισχύει. 

Χρηστο καλησπέρα.. ολα τα φυτα που εχω βαλει τα ειχα σε γαριδαδικα, χωρις co2 και λιπασμαστα. 

Τωρα θα παρουν τα πάνω τους σιγα σιγα ειδικα με το co2.

Με ευκολα φυτακια φτιαχνεις ωραιο ενυδρειο. 

Τωρα τρεχει με 2 τ5 39 watt . :) 

Και ετσι θα μεινει , το πολυ να παω σε 2χ54 watt  για να καλυπτουν ολο το ενυδρειο

Σκοπος σε αυτο το ενυδρειο ειναι , να ειναι οικονομικο και να μην χρειαζονται μεγαλες και συνχες αλλαγες νερου. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Θελει ακομη αρκετη δουλιτσα... εχει αρκετα λαθακια στο στησιμο. 

αυτά τα βλέπεις εσύ, και αυτά παίζουν ρόλο μόνο στους διαγωνισμούς και στους αυστηρούς ξερόλες που απλα ψάχνουν να βοούν λάθη. 

Ασε και μερικά λάθη να δείχνει λίγο ποιο φυσικό το τοπίο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Χρήστος έγραψε:

αυτά τα βλέπεις εσύ, και αυτά παίζουν ρόλο μόνο στους διαγωνισμούς και στους αυστηρούς ξερόλες που απλα ψάχνουν να βοούν λάθη. 

Ασε και μερικά λάθη να δείχνει λίγο ποιο φυσικό το τοπίο.

χαχα μου καθονται στο ματι ..δεν μπορω να τα βλεπω :) 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφη εξελιξη! εγω δεν καταλαβαινω ποια ειναι τα "λαθη" αλλα οκ, δεχομαι καποιον με τοση πειρα να λεει οτι υπαρχουν....ανυπομονω να δω πως θα εξελιχθει και παραπερα

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος nicpapa έγραψε:

χαχα μου καθονται στο ματι ..δεν μπορω να τα βλεπω :) 

σιγά σιγά θα τα σηνηθήσης τα λαθακια  


Νίκο τη έγιναν τη tonin-ες τα eriocaulon και τα συναφή, γύρισαν στην πατρίδα τους; ?

-----------------

Προς τα μέλη

Ενυδρείο quiz βρείτε τα λάθη 

1......

2.....

3....

....

:bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

σιγά σιγά θα τα σηνηθήσης τα λαθακια  


Νίκο τη έγιναν τη tonin-ες τα eriocaulon και τα συναφή, γύρισαν στην πατρίδα τους; ?

-----------------

Προς τα μέλη

Ενυδρείο quiz βρείτε τα λάθη 

1......

2.....

3....

....

:bigemo_harabe_net-77:

 

Χαχα ... ναι τα φυτα πηγαν απο εκει που ηρθαν... θυμαμαι μια περιοδο ειχα κοντα στα 80 ειδη φυτων,  οταν ειχε διαροη το 180λιτρο τα εχασα ολα.

Το καθαρισα απο τις παλιες  σιλικονες αλλα ακομη δεν το εχω κολλησει και ουτε προκειται.

 Τωρα 3-4 ειδη κρυπτοκορινας εχω σε ενα ενυδρειο και ενα βεζουβιο, αυτα ειναι τα φυτεμενα μου ολα τα αλλα ειναι buchephalandres και γενικα φυτα τα οποια δεν φυτευονται .,..

Α εχω και λιγο κερατοφυλλο. ? Εχω πια ξεχασει και τα ονοματα των φυτών τοσο καιρο που εχω να ασχοληθω.  Οπως καταλαβες πλεον στα αργα φυτακια να βλεπουμε και λιγο πρασινο. :) 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Θελει ακομη αρκετη δουλιτσα... εχει αρκετα λαθακια στο στησιμο. 

Πάντως στο μάτι είναι πανέμορφο και βγάζει κάτι φυσικό και ένα όμορφο είδος ηρεμίας. Πανέμορφο ειναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Πάντως στο μάτι είναι πανέμορφο και βγάζει κάτι φυσικό και ένα όμορφο είδος ηρεμίας. Πανέμορφο ειναι

Αυτο δεν ειναι και το θεμα το να στηνεις ενα φυτεμενο ενυδρειο ? 

Μου εδωσαν ενα ενυδρειο με similis αφρικη, ωραιο μεν να βλεπεις τα ψαρακια να πηγαινουν απο δω και απο εκει..μετακινουν την αμμο, φτιαχνουν ομαδες και γενανε και μεσα στα κοχυλια. 

Εχουν μια ιδιαιτεροτητα σαν ψαρια.

Αλλα βλεπεις μια αμμο και μερικα κοχυλια πως μπορει να σε ηρεμησει αυτο... Περισσοτερο αγχος προκαλει που τσακωνονται συνχεχεια για τις θεσεις των κοχυλιων. 

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

Αυτο δεν ειναι και το θεμα το να στηνεις ενα φυτεμενο ενυδρειο ? 

Μου εδωσαν ενα ενυδρειο με similis αφρικη, ωραιο μεν να βλεπεις τα ψαρακια να πηγαινουν απο δω και απο εκει..μετακινουν την αμμο, φτιαχνουν ομαδες και γενανε και μεσα στα κοχυλια. 

Εχουν μια ιδιαιτεροτητα σαν ψαρια.

Αλλα βλεπεις μια αμμο και μερικα κοχυλια πως μπορει να σε ηρεμησει αυτο... Περισσοτερο αγχος προκαλει που τσακωνονται συνχεχεια για τις θεσεις των κοχυλιων. 

 

Είναι και γούστα πιστεύω. Το τι θέλει ο καθένας να φιλοξενεί και να βλέπει. Ποτε δεν ήμουν των φυτών παρολο που τα χάζευα πάντα μόνο ρίζες είχα μεσα. Μου αρεσε πάντα να είναι πρωταγονιστες τα ψαρια. Πρώτη φορά ασχολούμαι τώρα αν και δεν το πήγαινα για φυτεμένο και προσωπικά μόνο ηρεμο δεν με λες. Είμαι συνέχεια στο άγχος αν όλα πάνε καλά. Βέβαια όταν το μάθω και το στρώσω το σύστημα σίγουρα θα με ηρεμεί. Και παίζω μόνο με ευκολα φυτά δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν πήγαινα σε κάτι πιο βαρύ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Είναι και γούστα πιστεύω. Το τι θέλει ο καθένας να φιλοξενεί και να βλέπει. Ποτε δεν ήμουν των φυτών παρολο που τα χάζευα πάντα μόνο ρίζες είχα μεσα. Μου αρεσε πάντα να είναι πρωταγονιστες τα ψαρια. Πρώτη φορά ασχολούμαι τώρα αν και δεν το πήγαινα για φυτεμένο και προσωπικά μόνο ηρεμο δεν με λες. Είμαι συνέχεια στο άγχος αν όλα πάνε καλά. Βέβαια όταν το μάθω και το στρώσω το σύστημα σίγουρα θα με ηρεμεί. Και παίζω μόνο με ευκολα φυτά δεν θέλω να φανταστώ τι θα γινόταν αν πήγαινα σε κάτι πιο βαρύ.

 

Στα δικά μου ενυδρεια ακομη και στο κατα λαθος Αφρική που μου έδωσαν εχω προσθεσει λιγο πρασινο .:) 

Οχι τπτ σοβαρο, κερατοφυλλο για τα νιτρικα. Τα γαριδαδικα ειναι στημενα για τις γαριδες οχι γιατ τα φυτα. 

Αλλα εχει λιγο εως αρκετο  πρασινο μεσα  με spot ledakia τα δουλευω. Ολη η ιστορια ειναι να μην σε πεδευει το ενυδρειο αλλιως θα το μισησεις. 

Καντο οπως ειναι ευκολο εσυ να το συντηρησεις. Σου μιλαω  εκ πείρας , παλια στο βαρια φυτεμενο μου αφιερωνα 2-2,5 ωρες για συντηρηση ενος 180λιτρου, τωρα ολα τα ενυδρεια μου 36 νομιζω , περνουν για εβδομαδιαία συντήρηση περίπου 2 ωρες ισως και λιγοτερο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος nicpapa έγραψε:

 

Στα δικά μου ενυδρεια ακομη και στο κατα λαθος Αφρική που μου έδωσαν εχω προσθεσει λιγο πρασινο .:) 

Οχι τπτ σοβαρο, κερατοφυλλο για τα νιτρικα. Τα γαριδαδικα ειναι στημενα για τις γαριδες οχι γιατ τα φυτα. 

Αλλα εχει λιγο εως αρκετο  πρασινο μεσα  με spot ledakia τα δουλευω. Ολη η ιστορια ειναι να μην σε πεδευει το ενυδρειο αλλιως θα το μισησεις. 

Καντο οπως ειναι ευκολο εσυ να το συντηρησεις. Σου μιλαω  εκ πείρας , παλια στο βαρια φυτεμενο μου αφιερωνα 2-2,5 ωρες για συντηρηση ενος 180λιτρου, τωρα ολα τα ενυδρεια μου 36 νομιζω , περνουν για εβδομαδιαία συντήρηση περίπου 2 ωρες ισως και λιγοτερο.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα ότι το ενυδρειο πρέπει να το φτιάχνεις με βάση αυτό που εσυ θες. Να μην σε ταλαιπωρεί σε τίποτα ίσα ίσα το αντίθετο να σε ευχαριστεί και το παραμικρό του. 
Θέλω ότι ψάρι διαλέγω να του φτιάχνω και το ανάλογο βιότοπο. Και επειδή διάλεξα Bolivian ram έπρεπε να τους βάλω και τη σαλατα τους. Με ευχαριστεί να το βλέπω και με ευχαριστεί όταν τσουλάει καλά και με ευχαριστεί να βλέπω τα φυτά να μεγαλώνουν να πετάνε νέα κλαδάκια και φύλλα. Όταν τρέχω με αλγες ή όπως τώρα με σχεδόν μηδενικά νιτρικά με πιάνει λίγο η καρδουλα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

To άλλαξα λίγο στα γρηγορα, δεν μου αρεσαν οι ριζες προς τα πάνω γιατί κάποιες ήτανε κομμένες .Ακόμη μερικές ριζες δεν λένε να κάτσουν. Λείπουν αρκετά ψαράκια γιατί δοκιμάζω την αναπαραγωγή τους ,άφησα μόνο τα αρσενικά.

 

 

1620757228578.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιο ομορφα εκατσε. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλύτερα με τις ρίζες κάτω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...