Jump to content

Αλγη


Recommended Posts

Καλημέρα στο φόρουμ θέλω την βοήθεια σας αν είναι εφικτό Μπόρει να μου πει κάποιος τι άλγη είναι αυτή κ τι μπορώ να κάνω?αύξησα πρόσφατα τα φώτα κ ροές κτλ κ μόλις έχω αρχίσει κ τελειώνω με την διατομικη εσκασε αυτή ??IMG_20210316_075101.thumb.jpg.ec232c05adef2682325f4122ec194398.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα τσίμπησες λιγο παραπάνω ΝΟ3/ΡΟ4.  Επισης βλεπω αρκετό άσπρο φωτισμό.  Πόσα Κελβιν ειναι και σε τι ποσοστό το έχεις? 

 

Στο θαλασσινο έχουμε ποιο πολύ μπλέ φάσμα με λίγο άσπρο (10000 Κελβιν και ανω) . Κάτι κόκκινα ,πράσινα κλπ καλό ειναι να τα έχεις ειτε κλειστά είτε για πάρα πολυ λιγο χρονικο διάστημα και σε χαμηλά ποσοστά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μαλλον θα τσίμπησες λιγο παραπάνω ΝΟ3/ΡΟ4.  Επισης βλεπω αρκετό άσπρο φωτισμό.  Πόσα Κελβιν ειναι και σε τι ποσοστό το έχεις? 

 

Στο θαλασσινο έχουμε ποιο πολύ μπλέ φάσμα με λίγο άσπρο (10000 Κελβιν και ανω) . Κάτι κόκκινα ,πράσινα κλπ καλό ειναι να τα έχεις ειτε κλειστά είτε για πάρα πολυ λιγο χρονικο διάστημα και σε χαμηλά ποσοστά.

Έλα φίλε μου αμμωνία κ nitrite έχω 0 nitrate έχω ψηλά κ δεν μπορώ να τα ρίξω με τίποτα αλλα το παλεύω που θα πάει..φωτισμό έχω μια λεντ μπάρα ακτινική την έχω για 3 ώρες για να μειωθεί η διατομικη..λες να ανεβάσω ώρες?? κ ένα φωτιστικό της fluval το aquasky κ έχω 30% άσπρο κ το υπόλοιπο μπλε..κόκκινα κ πράσινα τα έχω κλειστα..δεν είναι για θαλασσινό αλλά το λειτουργο σαν συμπληρωματικό πιο πολύ  δεν θυμάμαι κελβιν..νομιζω είναι 18.000 αλλά θα τα δω μόλις γυρίσω απο την δουλεια κ θα το γράψω... τέλος του μήνα θα πάρω τα red sea 50 led 2 από αυτά..είναι καλά για τα λιτρα μου??

Link to comment
Share on other sites

Νιτρικά ψηλά, ισως και φωσφορικά συν ο φωτισμός που χρησιμοποιείς, εχουν λογικα το αποτέλεσμα τις άλγης.    

 

Ειναι πάρα πολυ λίγη πάντως, και εγω δεν θα ανησυχούσα τόσο.  Δεν μπορείς να έχεις και ενα αποστειρωμένο ενυδρείο που να εχει μονο ψάρια και κοράλλια. Που και που σε ολους μας , ξεφυτρώνει και καμια άλγη. 

 

Λογικά με τα red sea θα εισαι σε πολυ σωστό δρόμο απο άποψη φωτισμού.    

 

Για αρχή επειδη το fluval δεν ξερουμε τι ειναι, και με λιγο ψάξιμο ειδα για 6500Κ , μείωσε τα λευκά στο 10% και τα υπολοιπα στο μπλε.   Για τα ΝΟ3/ΡΟ4 πρεπει να ψάξεις τι φταίει (ταίζεις πολυ? εχει ψοφήσει κάτι? δεν κανεις συχνές αλλαγες? η όσμωση δεν δουλεύει σωστα? κ.α)

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Νιτρικά ψηλά, ισως και φωσφορικά συν ο φωτισμός που χρησιμοποιείς, εχουν λογικα το αποτέλεσμα τις άλγης.    

 

Ειναι πάρα πολυ λίγη πάντως, και εγω δεν θα ανησυχούσα τόσο.  Δεν μπορείς να έχεις και ενα αποστειρωμένο ενυδρείο που να εχει μονο ψάρια και κοράλλια. Που και που σε ολους μας , ξεφυτρώνει και καμια άλγη. 

 

Λογικά με τα red sea θα εισαι σε πολυ σωστό δρόμο απο άποψη φωτισμού.    

 

Για αρχή επειδη το fluval δεν ξερουμε τι ειναι, και με λιγο ψάξιμο ειδα για 6500Κ , μείωσε τα λευκά στο 10% και τα υπολοιπα στο μπλε.   Για τα ΝΟ3/ΡΟ4 πρεπει να ψάξεις τι φταίει (ταίζεις πολυ? εχει ψοφήσει κάτι? δεν κανεις συχνές αλλαγες? η όσμωση δεν δουλεύει σωστα? κ.α)

Ωραία φίλε μου σε ευχαριστώ θα το δω έβγαλα δύο κομμάτια βράχου που θεωρώ ότι δεν ήταν καλά γιατί ψοφιο δεν έχω δει τίποτα..η οσμωση είναι σχετικά καινούρια..ίσως να μην με καλύπτει κ το  skimmer στα 195 λίτρα έχω ένα sera ps 200 εσωτερικό 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Rohamis 13 έγραψε:

Ωραία φίλε μου σε ευχαριστώ θα το δω έβγαλα δύο κομμάτια βράχου που θεωρώ ότι δεν ήταν καλά γιατί ψοφιο δεν έχω δει τίποτα..η οσμωση είναι σχετικά καινούρια..ίσως να μην με καλύπτει κ το  skimmer στα 195 λίτρα έχω ένα sera ps 200 εσωτερικό κ το φωτιστικό είναι το παρακάτω γιατί μόλις γύρισα κ το είδα φίλε μου 

 

 

IMG_20210316_215602.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...