Jump to content

Ολική αλλαγή ενυδρείου βοήθεια..


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα απόφασησα να αλλάξω την τωρινή εικόνα του ενυδρείου μου και να κάνω ένα στήσιμο με περισσότερα ξύλα και πέτρες και να αλλάξω το υπόστρωμα γτ κατά το στήσιμο είχανε γίνει λάθη και στην πορεία να προσθέσω co2 για να μπορέσω να βάλω και λίγο πιο δύσκολα φυτά το ενυδρείο είναι 100 λύτρα θέλω να ρωτήσω τι να κάνω από υπόστρωμα και τη θα χρειαστώ για την μελλοντική χρήση co2 γτ δεν έχω ιδέα..

Το ενυδρείο τώρα

 

IMG_20210316_125033.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου, οτι θα επρεπε να δωσεις και τα ψαρια (πλατυ ειναι;) Γιατι θα εχες το ΡΗ καπου στο 6.8 πχ, αλλά τα ψαρακια σου θελουν παραπανω.....

Για τον βυθο μπορεις να παρεις  soil πχ Amazonia, Tropica. CO2 σετ με μπουκαλα 2κγ. Το πιο φθηνο εχει νομιζω η greenaqua - https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set

Πρωτα σκεψου τι φυτα θα βαλεις και ξεκίνα απο τον φωτισμο....

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο αυτα-

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σκεψου, οτι θα επρεπε να δωσεις και τα ψαρια (πλατυ ειναι;) Γιατι θα εχες το ΡΗ καπου στο 6.8 πχ, αλλά τα ψαρακια σου θελουν παραπανω.....

Για τον βυθο μπορεις να παρεις  soil πχ Amazonia, Tropica. CO2 σετ με μπουκαλα 2κγ. Το πιο φθηνο εχει νομιζω η greenaqua - https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set

Πρωτα σκεψου τι φυτα θα βαλεις και ξεκίνα απο τον φωτισμο....

Από φωτισμό έχω τ5 2χ28 δεν αρκούν λες για μέτρια φυτά

Link to comment
Share on other sites

Για μετρια φυτα αρκουν. Αν εχεις και ανακλαστηρα, ακομα πιο καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα πες τι φυτα θελεις να βαλεις....:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Τωρα πες τι φυτα θελεις να βαλεις....:)

Nymphaea Lotus

Alternanthera Reineckii Mini

Pogostemon Erectus

Nesaea Crassicaulis

Και θα κρατήσω και από αυτά πού έχω και θέλω και κάποια που κολιουντε στα ξύλα σαν γρασίδι..

 

 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα φυτα, nesaea σ΄εμενα γινοταν σαν δεντρο, ειχε κορμο σαν το δαχτυλο χοντρο. Να την βαλεις πισω στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Το σοιλ ποσά εκατοστά πρέπει να είναι και σε κάποια τα μετράνε με λίτρα και καμιά με κιλά είναι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Το σοιλ ποσά εκατοστά πρέπει να είναι και σε κάποια τα μετράνε με λίτρα και καμιά με κιλά είναι το ίδιο?

 

 

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

μια χαρα φυτα, nesaea σ΄εμενα γινοταν σαν δεντρο, ειχε κορμο σαν το δαχτυλο χοντρο. Να την βαλεις πισω στο ενυδρειο.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως κάποιες εταιρείες το πουλάνε σε κιλά και κάποιες σε λίτρα υπάρχει διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Το σοιλ ποσά εκατοστά πρέπει να είναι και σε κάποια τα μετράνε με λίτρα και καμιά με κιλά είναι το ίδιο?

Δεν ειναι το ιδιο, σοιλ μετραμε μμε λιτρα. Το πόσα εκ, εξαρταται και απο τα φυτα. Κανονικα πισω βαζουμε πιο πολυ, πχ 5-8 εκ, μπροστα και 3 εκ φτανουν

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειναι το ιδιο, σοιλ μετραμε μμε λιτρα. Το πόσα εκ, εξαρταται και απο τα φυτα. Κανονικα πισω βαζουμε πιο πολυ, πχ 5-8 εκ, μπροστα και 3 εκ φτανουν

Δηλαδή για το δικό μου που είναι 80χ30 θα φτάσει 9λιτρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Δηλαδή για το δικό μου που είναι 80χ30 θα φτάσει 9λιτρα

Αν θελεις μεχρι 4 εκ, φτανει. Αν παραπανω - οχι.

Link to comment
Share on other sites

Πως να υπολογίσεις τα λίτρα. 

Πολλαπλασιαζεις τις διαστάσεις της βάσης σου σε εκατοστά 80x30 και μας κάνει 2400. Αυτό το πολλαπλασιαζεις με το ύψος του υποστρώματος που θέλεις να δώσεις. Αν θέλεις να το κάνεις με κλήση που σου είπε η natateo βάλε μέσο όρο πχ. 5 εκ. 

Οπότε έχεις 2400x5=12000 και μετά διαιρεις αυτό που θα βρεις με το 1000. 12000/1000=12 λίτρα 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά! Επ' ευκαιρίας που λέτε για soil θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Βλέπω σε πολλά βιντεακια YouTube κλπ ότι τα soil τύπου Amazonia ή το soil της tropica που είναι κ τα δύο γύρω στα 2-3 mm κοκκομετρια μπαίνουν κατευθείαν χωρίς υποστρωμα. Είναι μια χαρά αυτό για τα φυτα;; θα μου πεις ανάλογα τα φυτά... Αλλά βλέπω ότι φυτεύουν ακόμα κ γρασιδακια κατευθείαν σε αυτά κ πάνε καλά.. Βέβαια με CO2 πάντα. Ποια η γνώμη σας; 

Έγινε επεξεργασία - george1280
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Katrin, ως υποστρωμα εννοώ ας πούμε το https://www.skroutz.gr/s/27205332/Dennerle-Deponit-Mix-Black-10in1-9-6kg.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Αν θελεις μεχρι 4 εκ, φτανει. Αν παραπανω - οχι.

 

πριν 47 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Πως να υπολογίσεις τα λίτρα. 

Πολλαπλασιαζεις τις διαστάσεις της βάσης σου σε εκατοστά 80x30 και μας κάνει 2400. Αυτό το πολλαπλασιαζεις με το ύψος του υποστρώματος που θέλεις να δώσεις. Αν θέλεις να το κάνεις με κλήση που σου είπε η natateo βάλε μέσο όρο πχ. 5 εκ. 

Οπότε έχεις 2400x5=12000 και μετά διαιρεις αυτό που θα βρεις με το 1000. 12000/1000=12 λίτρα 

Καλημέρα και ευχάριστο πολύ για την βοήθεια θέλω να ρωτήσω έχετε δουλέψει αυτό το σοιλ https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/6122-aquaforest-αf-lava-soil-black-5lt.html αξίζει η δεν είναι αξιόπιστο ? Επίσης τη θα χρειαστώ από λιπάσματα ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για να συμπληρώσω στην κουβέντα.... Το έχω στο μυαλό μου ότι βάζουμε υποστρωμα από κάτω πολύ ψιλό χώμα κ ότι από πάνω μπαίνουν τα πιο χοντρά soil.... Αλλά όπως είπα κ πιο πάνω βλέπω πλέον ότι βάζουν παντού κοκκομετριες 2-3 mm κ πιάνουν μια χαρά σχεδόν όλα τα φυτά. Πάμε δηλαδή προς κατάργηση υποστρωματων;; περίπου αυτό με αποσχολει σαν σκεψη

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος george1280 έγραψε:

 

 

Έγινε επεξεργασία - koronis.v
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω αυτό https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail δεν χρειάζεται κάτι άλλο για το co2?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, koronis.v said:

Αν πάρω αυτό https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/co2-set/πλήρες-σετ-co2-2kg-detail δεν χρειάζεται κάτι άλλο για το co2?

Ναι, σαν σετ είναι πλήρες δεν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον. Ίσως όμως θα σου ήταν χρήσιμο είναι drop checker 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Ναι, σαν σετ είναι πλήρες δεν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον. Ίσως όμως θα σου ήταν χρήσιμο είναι drop checker 

Έχεις να μου προτείνεις κάποιας ετεριας γτ δεν έχω ιδέα επίσης για το σοιλ που σας είπα έχεις κάποιο σχόλιο?

Link to comment
Share on other sites

@george1280Το soil (ενεργό υπόστρωμα) και το substrate είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Το substrate σκέψου το σαν λίπασμα, βάζεις μια στρώση κάτω από τον βυθο που έχεις διαλέξει πχ. Χαλίκι. Έχει συγκεκριμένη διάρκεια ζωής συνήθως 4-6 μήνες και μετά εξαντλείται. Το soil τώρα είναι ενεργό υπόστρωμα που σημαίνει ότι είναι εμπλουτισμενο κι αυτό με θρεπτικά συστατικά για τα φυτά αλλά έχει και την ικανότητα να τα δεσμεύει από το νερό και να τα κάνει διαθέσιμα στις ρίζες των φυτών. Δεν έχει συγκεκριμένη διάρκεια ζωής, και χρησιμοποιείται μόνο του, δεν χρειάζεται δλδ ούτε substrate (αφού το ίδιο έχει αυτά τα συστατικά) ούτε κάτι άλλο να βάλεις. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, koronis.v said:

Έχεις να μου προτείνεις κάποιας ετεριας γτ δεν έχω ιδέα επίσης για το σοιλ που σας είπα έχεις κάποιο σχόλιο?

Το συγκεκριμένο soil δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Για το drop checker μπορείς να αγοράσεις ένα έτοιμο σετ (το drop checker και το υγρό) όποιο σου αρέσει (προσωπικά θα απέφευγα της co2 art γιατί είναι πολύ ανοιχτόχρωμο το υγρό και δύσκολα το βλέπεις). Επίσης μπορείς να φτιάξεις το υγρό μόνος σου οπότε θα χρειαστείς μόνο το drop checker. Ότι σε βολεύει καλύτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...