Jump to content

ΑΦΑΊΡΕΣΗ ΑΦΊΣΑΣ ΑΠΌ ΕΝΥΔΡΕΊΟ


Marios Sotiropoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Ενδιαφέρομαι για την αγορά ενός ενυδρείου απλά θέλω να ρωτήσω επειδή ο πωλητής έχει αφίσα μέσα στο ενυδρείο αν μπορώ εγώ να την αφαιρέσω με κάποιο τρόπο.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπεα φιλε μου και καλως ηρθες στην παρεα μας!! :D

Αφισα απο την μεσα μερια λιγο δυσκολο να εχει ισως εχει καποια διακοσμητικη πλατη.Οπως και να εχει ολα αφαιρουνται ακομα και βαμμενο να ειναι το γυαλι...

Αυτο που πρεπει να προσεξεις μιας και πας για μεταχειρισμενο ειναι σιγουρα οι γρατζουνιες και ποσο ετων ειναι το ενυδρειο μηπως οι σιλικονες ειναι στα ορια τους..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το ενυδρείο είναι διπλό μεταχειρισμένο έχει κάποιες μικρές γρατσουνιές όπως ενημερώθηκα από τον πωλητή στο μπροστινό τζάμι είναι jewel 60 lt με ενσωματωμένο φίλτρο !! 

Μπορώ να ανανεώσω τις σιλικόνες? Διότι δεν γνωρίζω πόσο χρονών είναι το ενυδρείο !

Έγινε επεξεργασία - Marios Sotiropoulos
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αξίζει να αγοράσεις μεταχειρισμένο ενυδρείο, και να μπεις σε διαδικασία να ξηλώνεις σιλικόνες και να ξανακολάς.

Σε τέτοια περίπτωση ίσως σε συνέφερε να αγοράσεις τζάμια και να κολλήσεις από την αρχή. Προυπόθεση να πιάνουν τα χέρια σου ή να σε βοηθήσει κάποιος. Τώρα αν το ενυδρείο είναι μεγάλο θα ήθελε ανάλογη εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο είναι 60 λίτρα και μου το δίνει 50€ . Απλά με προβληματίζει το ότι ειναι διπλό μεταχειρισμένο και δεν γνωρίζει πόσο χρονών είναι το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει φωτιστικό ή μόνο γυάλα?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Από τη μια είναι κομπλέ, και jewel που είναι μια καλή μάρκα, αλλά από την άλλη έχει πολλές γρατζουνιές.

Δίλλημα μεγάλο.:)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε ότι η σιλικόνη της Juwel σύμφωνα με την εταιρεία θέλει αντικατάσταση κάθε 10 χρόνια, στο δικό μου Rio 125 άντεξε 12 χρόνια συνολικά αλλά σου μιλάω για ενυδρείο που δεν έμεινε ποτέ χωρίς νερό.
Συνήθως ένα ενυδρείο που μένει άδειο για κάποιο διάστημα - για οποιονδήποτε λόγο - χάνει κι από την μακροζωία του, παράγοντας που καθορίζεται βέβαια κι από τον τρόπο καθαρισμού και αποθήκευσής του..

Όλα τα παραπάνω δεν είσαι σε θέση να τα γνωρίζεις και δεν θα τα μάθεις και ποτέ. Κοινώς "γουρούνι στο σακί". Προσωπικά θα έδινα άλλα 100 να το πάρω καινούργιο, με εγγύηση 2 χρόνων και σιγουριά για τα επόμενα 10 χρόνια.. δεν πράττουμε όλοι το ίδιο όμως. [emoji846]

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Να φανταστώ ότι δεν είναι με led. Αν όχι, υπολόγισε ότι ίσως χρειαστεί  να αλλάξεις και τις λάμπες 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε για εμένα πάρε το fluvial flex 57 λιτρα με ενσωματωμένο φίλτρο και φωτιστικό led rgb

πολυ καλό και πανέμορφο ενυδρείο με περίπου 130€ καινουριο χωρίς έπιπλο από κάτω.

η αλλιώς ως πολυ καλη και οικονομική λύση μπορείς να πάρει ένα eheim  aquastar με γύρω στα 80€ καινουριο κομπλέ με φίλτρο ,θερμαντήρα, και φωτιστικό.

εγω προσωπικά ενυδρείο που δεν ξερω ποσό παλιό είναι, δεν θα το αγόραζα για κανέναν λόγο....

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας .

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!! Ξεκινάμε πρώτη φορά την ενασχόληση με το υδάτινο χώρο  οπότε πάμε σε καινούργιο τελικά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Safe επιλογή.:D

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Marios Sotiropoulos έγραψε:

Ξεκινάμε πρώτη φορά την ενασχόληση με το υδάτινο χώρο  οπότε πάμε σε καινούργιο τελικά. 

 

Καλή αρχή και από εμένα λοιπόν και αν δεν το έχεις κάνει ήδη ρίξε μια ματιά εδώ

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/

 

Μια φιλική συμβουλή εφόσον θα πας για ψώνια . . . 

Πρώτα ρωτάμε και μετά αγοράζουμε. . .

Καλύτερα να καθυστερήσεις μια μέρα παρά να μπαίνεις σε άσκοπα έξοδα ;)

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ξεκινήσει με πολύ διάβασμα. Ευχαριστώ πολύ για τίς αρχικές πληροφορίες. Χαίρομαι που υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι εδώ που είναι πρόθυμοι σε οτιδήποτε ζητηθεί γιατί στο πετ σοπ (ευτυχώς μόνο στις ερωτήσεις μείναμε) μου είπαν για χρυσόψαρα σε 20 lt μέχρι και 3 στον αριθμό... ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΌ ....

Καλή αρχή λοιπόν να έχουμε !!!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...