Jump to content

ΞΕΚΙΝΗΜΑ 2 ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ


Nikoleta Keχ

Recommended Posts

Καλησπέρα σας..μετα απο αρκετα χρόνια αποφάσισα να ξεκινήσω ξανα το χομπι οοχι με ενα αλλα με 2 οπως λεει και ο τιτλος ενυδρεια και επειδη τοτε τα μετρουσαμε διαφορετικα για θεμα φωτισμου κτλ θα ήθελα την βοήθεια σας ωστε να επιλεξω τις κατάλληλες λαμπες.τα ενυδρεια και οι απαιτήσεις τους ειναι η εξης:

Ενυδρειο #1: είναι το Rio 180  της juwel παιρνει λαμπες θα ειναι με κιχλιδες οποτε θα υπαρχουν μεσα πέτρες και ΙΣΩΣ καποια moss αν και εφόσον την αφησουν δεν με απασχολεί και τοσο. Εδω τι λαμπες και ποιες να προμηθευτώ; εχει 2 θέσεις για λαμπες 

Ενυδρείο #2: ειναι καποιο που δεν θυμαμαι μαρκα αυτη τη στιγμη και ειναι ΧΩΡΊΣ  καπακι και αυτο θα εκμεταλλευτώ εγω και θα γινει το  φυτεμένο μου με κοπαδοψαρα μετρια φυτα και ισως καποια απαιτητικα με ΓΡΑΣΙΔΙ και κανονικα με το co2 του..εδω σκέφτομαι αφου δεν εχει καπακι να βαλω καποιο δυνατό φως με φως που θα στηριζεται στο ενυδρείο..

Καμια πρόταση? Κατα προτιμηση οικονομική μιας και θα στησω και τα 2 ενυδρεια απο την αρχη.

Έγινε επεξεργασία - Nikoleta Keχ
Link to comment
Share on other sites

Στο πρωτο βαζεις, οτι σου αρεσει απο εμποριο, θεμα γουστου ειναι. Εγω θα εβαζα 2 cool day light (6500Kκαι πανω, μεχρι 8-10 000)

Στο δεύτερο δεν εγραψες διαστασεις....Μπορεις να δεις Chihiros WRGB, twinstar...ή φτιαξε DIY φωτιστικο με Τ5 λαμπες.

Δες και τις αγγελιες, ο @Fred13, αν θυμαμαι καλα πολουσε το φωτιστικο με 4Χ Τ5.

Link to comment
Share on other sites

Αχ συγγνώμη παρεληψη μου ειναι γυρω στα 200 λιτρα το 2ο ενυδρειο και θα απεφευγα το diy ως πρωτη λυση μιας δεν εχω ξανα επιχείρησει κατι τετοιο..αλλα αν βγαίνει πιο οικονομικά να το ξανα δω

Link to comment
Share on other sites

Πες μας το μήκος του ενυδρείου !!! Με το μήκος πάνε τα φωτιστικά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ημουν και σπιτι εκεινη την ωρα ειναι 100*40*55 το 2ο

Link to comment
Share on other sites

Κανεις καμια ιδεα;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για Budget φωτιστικό θα σου προτείνω το SUNSUN ADS-900C. 

 

Επαρκεί για κάθε μέτριο+ φυτό και μπορεί να υποστηρίξει και γρασίδι ανάλογα τι θα επιλέξεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλε για οικονομικο ψαχνω χαχα το θελω το νεφρακι μου ? επίσης θελω να παταει πανω στο ενυδρείο οχι απο ταβανι κτλ...για diy που αναφερθηκε αξιζει; εννοω καλυπτει  τις αναγκες απαιτητικων φυτων; ειναι ευκολο στη κατασκευη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Καλε για οικονομικο ψαχνω χαχα το θελω το νεφρακι μου ? επίσης θελω να παταει πανω στο ενυδρείο οχι απο ταβανι κτλ...για diy που αναφερθηκε αξιζει; εννοω καλυπτει  τις αναγκες απαιτητικων φυτων; ειναι ευκολο στη κατασκευη;

Το DIY θελει το χρονο του, να πουμε και την αληθεια....

Αν καλυπτει ενα ενυδρειο 100x40X55 ενα φωτιστικο 4Χ39W - και βεβαια! Τετοιο φως χωρις CO2 δεν δουλευουμε....1000%

Κοιταξε, οτι πληρωνεις - παιρνεις.... Άλλο φως του sun sun και άλλο chihiros RGB.... δες τα βιντεο στο ινετ να καταλαβεις τη διαφορά....

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

To SUNSUN ADS καθώς και το Chihiros της σειράς Α που είναι και αυτό οικονομικό την υπερκαλύπτουν σε αυτό που θέλει να κάνει , οπότε η έκφραση ότι πληρώνεις παίρνεις δε κολλάει παντού και πάντα. Και καμιά φορά πληρώνουμε και υπεραξία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

To SUNSUN ADS καθώς και το Chihiros της σειράς Α που είναι και αυτό οικονομικό την υπερκαλύπτουν σε αυτό που θέλει να κάνει , οπότε η έκφραση ότι πληρώνεις παίρνεις δε κολλάει παντού και πάντα. Και καμιά φορά πληρώνουμε και υπεραξία. 

Συμφωνω, δεν ησχυει πάντα :), αλλά.... όποιος δουλευει RGB, δεν θα ξαναπαρει το απλο "ασπρο" led. :) Ρωτησε την @Katrin :P

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Nikoleta Keχ έγραψε:

Καλε για οικονομικο ψαχνω χαχα το θελω το νεφρακι μου ? επίσης θελω να παταει πανω στο ενυδρείο οχι απο ταβανι κτλ...για diy που αναφερθηκε αξιζει; εννοω καλυπτει  τις αναγκες απαιτητικων φυτων; ειναι ευκολο στη κατασκευη;

DIY αξίζει μόνο αν ξέρεις να φτιάχνεις είτε με μεμονωμένα Led με όλοι την σειρά wrgb ή με λετοταινίες μόνο με cri >95 στα 4000-6000 Κ.

Για να πάρεις πιότικα Led θα πρέπει να δώσεις μόνο για τα led 50ευρώπουλα συν μετα τα παρελκόμενα ανάλογα με την κατασκευή που θα κάνεις. Δοκίμασα πολλά led  και προσκοπικά αυτό είναι το δικό μου συμπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Συμφωνω, δεν ησχυει πάντα :), αλλά.... όποιος δουλευει RGB, δεν θα ξαναπαρει το απλο "ασπρο" led. :) Ρωτησε την @Katrin :P

και όποιος δουλεύει WRGB δεν θα πάρει RGB , ρώτησε τον Χρήστος?

  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα ψαχτω με αυτα που μ αναφερατε μεχρι τοτε και θα δω και το θεμα diy και θα επανελθω με απορίες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...