Jump to content

Ξεκίνημα με γαριδαδικο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω το εξής οι γαρίδες γενικότερα είναι ευαίσθητες ή σκληρές για να τα φιλοξενήσεις σε ένα ενυδρείο 60 λίτρων. Τέλος υπάρχουν μη ευαίσθητες γαρίδες ώστε να γίνει νέο ένα ξεκίνημα.

 

Σας ενημερώνω ότι δεν είχα ποτέ γαριδαδικο και δεν έχω πολλές γνώσεις θα ήθελα τις συμβούλές σας και τις γνώσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν γαρίδες αρκετά ανθεκτικές όπως οι red cherry που έχουν απαίτηση μόνο έναν "ώριμο" βυθό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα σου πρότεινα αρχικά να διαβάσεις αυτό το άρθρο ώστε να πάρεις μια ιδέα για το τι χρειάζεται για να φιλοξενήσεις γαρίδες στο ενυδρείο σου.

Υπάρχουν 3 μεγάλες οικογένειες από γαρίδες οι neocaridina που είναι συνήθως οι πιο εύκολες στην διατήρηση τους, οι caridina που είναι ολίγον δύσκολες/ιδιοτροπες στην διατήρηση τους και οι sulawesi που είναι για προχω.

Όπως είπε και ο @SOTIRIS, ανθεκτικές και εύκολες στην διατήρηση είναι οι red cherry που ανήκουν στην οικογένεια neocaridina davidi που και γω αυτές θα σου πρότεινα για να ξεκινήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είχα ιδέα για γαρίδες, αυτό μου έδειξε τον σωστό δρόμο στα πάντα.Μη σε ξεγελά ο τίτλος, Αναλύει τις ιδανικότερες συνθήκες και εξηγεί και πράγματα για τον βιολογικό τους κύκλο.Αγνόησε τα product promos.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες Ενυδρείου

Όγκος: 60 Λίτρα
Διάστασης: 60x36x30
Φόντο: Μαύρο
Φωτισμός: Sylvania GRO-LUX F15W/GRO T8
Διάρκεια Φωτισμού: 12 Ώρες
Φιλτράρισμα: Eheim Εσωτερικό Φίλτρο
Θερμοστάτης: Jager 50W 3602 Aquarium
Λίπανση: Flourish Seachem, Potassium Seachem, Iron Seachem
Υπόστρωμα: Sera Professional Floreground
Φυτά: Anubia Nano, Gryptocoryne Wedtii, Vasicularia Ferriei, Anubias Batteri, Microsorum Pteropus, Vallidneria Spiralis Tiger, Hygrophila Corymbosa Stricta, Limnophila Sessiliflora
Διακόσμηση: 4 Ρίζες
Παροχή CO2: Tetra co2 Depot
PH: 7,5
Θερμοκρασία: 26 Βαθμούς Κελσίου

Ο συγκεκριμένος εξοπλισμός αρκεί ώστε να φιλοξενήσει γαρίδες σε συνδυασμό με τα υπάρχων φυτά (εάν θα πρέπει να συμπληρωθεί κάποιο έξτρα φυτό αποκλειστικά για τις γαρίδες και εάν είναι απαραίτητο) τα ξύλα και το βασικότερο την σκληρότητα του νερού στα 7,5 ph.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Θα σου πρότεινα αρχικά να διαβάσεις αυτό το άρθρο ώστε να πάρεις μια ιδέα για το τι χρειάζεται για να φιλοξενήσεις γαρίδες στο ενυδρείο σου.
Υπάρχουν 3 μεγάλες οικογένειες από γαρίδες οι neocaridina που είναι συνήθως οι πιο εύκολες στην διατήρηση τους, οι caridina που είναι ολίγον δύσκολες/ιδιοτροπες στην διατήρηση τους και οι sulawesi που είναι για προχω.
Όπως είπε και ο [mention=16058]SOTIRIS[/mention], ανθεκτικές και εύκολες στην διατήρηση είναι οι red cherry που ανήκουν στην οικογένεια neocaridina davidi που και γω αυτές θα σου πρότεινα για να ξεκινήσεις.

Γεια σας,

Σε αυτό το ενημερωτικό άρθρο που αναρτήσατε πέρα από άκρος βοηθητικό μου άφησε κάποια ερωτήματα τα οποία θέλω να λύσω ρωτώντας τα σε εσάς:
1) Σε ποια τιμές Ph θα πρέπει να βρίσκονται οι γαρίδες ;
2) Το ενυδρείο εάν περιέχει ξύλα δεν θα κάνει το νερό πιο μαλακό. Αυτό θα έχει κάποια επιβάρυνση στις γαρίδες;
3) Τα συμπληρώματα διατροφής των φυτών διάβασα πως επηρεάζουν την ζωή της γαρίδας με δηλητηρίαση, κάθε ποτέ θα πρέπει να προστίθενται στο νερό. Σας ενημερώνω ότι εγώ μετά από κάθε αλλαγή νερού 2 φορές την βδομάδα προσθέτω και τα συμπληρώματα στα φυτά. Παρόλα αυτά με τις γαρίδες οι αλλαγές νερού δεν θα είναι τόσο συχνές όπως τώρα, αλλά θα γίνονται ανά δυο εβδομάδες αυτό θα επηρεάσει τα φυτά.
4) Το διοξείδιο κατά ποσό θα επηρεάσει τα τις γαρίδες με ένα σύστημα (Tetra CO2 Depot)

Πιστεύω να μην σας κούρασα με τα ερωτήματα μου και πάλι ευχαριστώ !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GRIGORIOS BAKIRTZIS έγραψε:


Γεια σας,

Σε αυτό το ενημερωτικό άρθρο που αναρτήσατε πέρα από άκρος βοηθητικό μου άφησε κάποια ερωτήματα τα οποία θέλω να λύσω ρωτώντας τα σε εσάς:
1) Σε ποια τιμές Ph θα πρέπει να βρίσκονται οι γαρίδες ;

2) Το ενυδρείο εάν περιέχει ξύλα δεν θα κάνει το νερό πιο μαλακό. Αυτό θα έχει κάποια επιβάρυνση στις γαρίδες;
3) Τα συμπληρώματα διατροφής των φυτών διάβασα πως επηρεάζουν την ζωή της γαρίδας με δηλητηρίαση, κάθε ποτέ θα πρέπει να προστίθενται στο νερό. Σας ενημερώνω ότι εγώ μετά από κάθε αλλαγή νερού 2 φορές την βδομάδα προσθέτω και τα συμπληρώματα στα φυτά. Παρόλα αυτά με τις γαρίδες οι αλλαγές νερού δεν θα είναι τόσο συχνές όπως τώρα, αλλά θα γίνονται ανά δυο εβδομάδες αυτό θα επηρεάσει τα φυτά.
4) Το διοξείδιο κατά ποσό θα επηρεάσει τα τις γαρίδες με ένα σύστημα (Tetra CO2 Depot)

Πιστεύω να μην σας κούρασα με τα ερωτήματα μου και πάλι ευχαριστώ !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα

 

Καταρχάς να μας πεις τι γαρίδες επέλεξες για να φιλοξενήσεις.

 

Σε αυτή την φωτογραφία αναγράφονται οι προτεινόμενες τιμές των παραμέτρων για τις 3 οικογένειες γαρίδων..20210318_222709.thumb.jpg.53787d91fae8f5f6c922bea2520e886f.jpg

 

Στο 2ο ερώτημα σου, τα ξύλα θα μειώσουν λογικά το ph λόγω των τανίνων που περιέχουν. Δεν επηρεάζει καπου τις γαρίδες.

 

Στο 3ο ερώτημα, αν χρησιμοποιείς ένα λίπασμα που είναι για όλα (πχ seachem flourish, tropica nutrition) δεν θα έχεις απολύτως κανένα θέμα..

Τώρα αν χρησιμοποιείς κάτι πιο συγκεκριμένο δεν ξέρω αν θα πάθουν δηλητηρίαση η κάτι τέτοιο

 @natateo αν μπορείς δώσε μας τα φώτα σου

 

Τέλος το σύστημα co2 μόνο καλό κάνει. Ρίχνει σκληρωτητες, ρίχνει το ph και είναι το καλύτερο για τα φυτά.

Οι γαρίδες δεν θα έχουν κανένα θέμα με το co2 αν το λειτουργείς σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε neocaridina

1- 7,5 ειναι ανεκτο

2-οχι, οχι

3- δεν επιρεαζουν σε κανονικη δοση, αλλαγη πρεπει να γινεται καθε εβδομαδα, αν θελεις και 2 φορες την εβδομαδα(20%), αν θελεις και καθε μερα 10%...

4- με το depot  καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας σας ευχαριστώ για τις απάντησης σας το είδος γαρίδων που θα φιλοξενήσω είναι Neo-Carolina red (Cherry shrimp) το είδος με τις λιγότερες απαίτησης και επίσης και το πιο ανθεκτικό από τα αλλά. Τέλος θα ηθελα να σας ρωτήσω θα πρέπει να προσθέσω κάποιο φυτό που ενδείκνυται για τις γαρίδες ή με αυτά που έχω είμαι ένταξη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το TDS (Total Dissolved solids) είναι μονάδα μέτρησης που όπως φανερώνει το όνομα της, αναφέρεται στα συνολικά στερεά στοιχεία (οργανικά και ανοργανα) που είναι διαλυμένα μέσα σε ένα υγρό. Στην περίπτωση μας το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το TDS (Total Dissolved solids) είναι μονάδα μέτρησης που όπως φανερώνει το όνομα της, αναφέρεται στα συνολικά στερεά στοιχεία (οργανικά και ανοργανα) που είναι διαλυμένα μέσα σε ένα υγρό. Στην περίπτωση μας το νερό.

Όμως αυτά τα οργανικά και ανόργανα στοιχεία πως μπορούμε να τα μετρήσουμε υπάρχει κάποιο τεστ παραμέτρων μετρήσεων νερού ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τεστ οχι ακριβως, αλλά υπάρχουν ηλεκτρονικά αγωγιμομετρα όπως αυτά  ή πολύ πιο φθηνά από Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος GRIGORIOS BAKIRTZIS έγραψε:

Όμως αυτά τα οργανικά και ανόργανα στοιχεία πως μπορούμε να τα μετρήσουμε υπάρχει κάποιο τεστ παραμέτρων μετρήσεων νερού ;

Ασ τα τεστ και αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο, βαλε γαριδες μεσα. Ειναι σαν κατσαριδες, επιβιωνουν και σε περιπτωση πυρηνικης καταστροφης.

  • Like 1
  • Agree 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ασ τα τεστ και αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο, βαλε γαριδες μεσα. Ειναι σαν κατσαριδες, επιβιωνουν και σε περιπτωση πυρηνικης καταστροφης.

Αχαχαχ οκ ένταξη σας ευχαριστώ

Ότι άλλη απόρροια έχω θα σας πω


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος GRIGORIOS BAKIRTZIS έγραψε:


Αχαχαχ οκ ένταξη σας ευχαριστώ

Ότι άλλη απόρροια έχω θα σας πω


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Στρώσε το ενυδρείο και βάλτες! Οι Red Cherry δεν παθαίνουν τπτ όσο για τα συμπληρώματα και με απλή τροφή να τις έχεις μια χαρά θα είναι. Απλά βάλε και τπτ φυτά, βοηθάνε και είναι και ομορφότερο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

 
Στρώσε το ενυδρείο και βάλτες! Οι Red Cherry δεν παθαίνουν τπτ όσο για τα συμπληρώματα και με απλή τροφή να τις έχεις μια χαρά θα είναι. Απλά βάλε και τπτ φυτά, βοηθάνε και είναι και ομορφότερο το ενυδρείο.

Το ενυδρείο είναι ήδη στρωμένο, τώρα όμως φιλοξενεί αλλά ψάρια θα τα βγάλω και θα βάλω γαρίδες.4ce3333d9a2b7f831f0ae30094a65c6c.jpg

6bf4f5ecab27ed2dcee6fa1465114c37.jpg

Πως σας φαίνεται και κατά την γνώμη σας θα πρέπει να προσθέσω κάποιο επιπλέον φυτό ή είναι υπερπλήρες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια συνοπτική παρουσίαση το ενυδρείο βρε. Λίγο σκοτεινό το βλέπω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το φως κανε κατι. Τουλαχιστον μια λεντοταινια 50/50 IP 65(67)- αδιαβροχη.

Link to comment
Share on other sites

Με το φως κανε κατι. Τουλαχιστον μια λεντοταινια 50/50 IP 65(67)- αδιαβροχη.

Δεν είναι τόσο σκοτεινό το ενυδρείο απλά η φωτογραφία είναι σκοτεινή, παρόλα αυτά θέλω να προσθέσω και δεύτερη λάμπα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...