Jump to content

Νέος στον χώρο των ζωοτοκων!!!


Thanoslim

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Μετα από 1 μήνα, που άρχισα να στρώνω το 60lt φυτεμένο ενυδρείο μου, έφτασε η στιγμή που πήρα το πρώτο χαρεμακι με 1+3 guppy. Θα ήθελα τη βοήθεια σας στις εξής απορίες:

 

1. Ανάβω τα φώτα 7 ώρες την ημέρα. Από τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 12 το βράδυ. Να ταΐζω μία φορά την ημέρα, από ένα φυλλαράκι για κάθε ψάρι, την ώρα που ανάβω τα φώτα;

 

2. Έλεγα να βάλω κάποια στιγμή ακόμη ένα χαρέμι Molly και ένα χαρέμι Platy. Καλά θα κάνω ή όχι; Δε με ενδιαφέρει να κάνω παραγωγή σε ψάρια. Σαν ζωοτόκα φαντάζομαι πως ταιριάζουν αλλά διάβασα πως τα Molly και τα Platy θέλουν υφάλμυρο νερό. Μπορούν να ζήσουν όλα μαζί σε γλυκό νερό; 

 

3. Ποιες τροφές να πάρω για να έχω ποικιλία σε θρεπτικά γεύματα;

Διάβασα πως δε πρέπει να ταΐζουμε συνέχεια την ίδια τροφή. 

 

4. Μέχρι πόσα ψαράκια θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου (58χ28χ40); 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!! 

 

ΥΓ -Στο ενυδρείο μου έχω led rgb φως 40W

- CO2

- Είναι φυτεμένο με μπόλικα φυτά και έχω μία μεγάλη ρίζα 

IMG_20210317_180751_1616079063915.jpg

Έγινε επεξεργασία - Thanoslim
  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

1.Ναι καλό θα ήταν όταν ανάβεις τα φώτα να ταιζεις για να συνηθίσουν και τα ψαρια να έρχονται 

 

2. Τα ζοωτοκα μπορούν να ζήσουν και σε υφαλμιρο νερο δεν χριαζοντε απαραίτητα καλό θα αλλά  ζουν και σε γλικο με σε ph πάνα από 7

 

3.καλό θα είναι να έχεις 3 τρωφουλες εκ των όποιον η μια να είναι σίγουρα φυτική εγώ έχω την tetra guppy mini flakes που τρελενομε αλες που μπορεις να πάρεις (sera vipan, sera guppy, tropical supervit, sera spirulina) υπάρχουν πολλές στο εμπόριο εγώ ταιζω αυτές

 

4. Ένας γενικός κανόνας λέει καθε εκατοστό ψαριου θέλει ένα λίτρα άρα βαση κανόνα 15-17 Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστός εγώ σε 60 λίτρα έχω 20 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η γνώμη μου είναι να μην βάλεις άλλα ψάρια γιατί αυτά που έχεις θα γεννάνε συνέχεια και θα πρέπει να δίνεις γιατί θα γίνουν πολλά χωρίς να το καταλάβεις και τα λίτρα σου είναι λίγα για παραπάνω ψαράκια.

Τα φώτα να τα ανεβάσεις στις 8 ώρες 

Εγώ ταϊζω μια φορά όταν ανάβουν τα φώτα.

Θα σε πουν και οι πιο έμπειροι, 20 ψαράκια δεν θα έβαζα στα 60 λίτρα και προπαντός ζωοτόκα, εγώ στα 135 λίτρα έχω 4 ξιφοφορους.

Και για να έχεις και πολλά ψάρια θέλει και ένα δυνατό φίλτρο ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Σε υφάλμυρο ζούνε κ τα guppy;;; 

Έχω μια ελπίδα (αν κάνω κοινωνικό το ενυδρείο μου) πως τα μεγάλα ψάρια θα τρώνε τον γόνο κ δε θα γεμίσω. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό κ αν δουλέψει γιατί έχω κ πολλά φυτά!!! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Thanoslim έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Σε υφάλμυρο ζούνε κ τα guppy;;; 

Έχω μια ελπίδα (αν κάνω κοινωνικό το ενυδρείο μου) πως τα μεγάλα ψάρια θα τρώνε τον γόνο κ δε θα γεμίσω. Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό κ αν δουλέψει γιατί έχω κ πολλά φυτά!!! 

Δεν θα ζούνε όλα σε κάθε γεννά αλλά σκέψου να ζουν 5 μωρά από κάθε θηλυκό κάθε 35-40 μέρες που θα γεννάνε ?? 

Φυτά έχεις αρκετά και θα βρίσκουν να κρύβονται, να πάρεις και κερατόφυλλο για την επιφάνεια να κρύβονται και τραβάει πολλά νιτρικά

 

 

 

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Δεν θα ζούνε όλα σε κάθε γεννά αλλά σκέψου να ζουν 5 μωρά από κάθε θηλυκό κάθε 35-40 μέρες που θα γεννάνε ?? 

Φυτά έχεις αρκετά και θα βρίσκουν να κρύβονται, να πάρεις και κερατόφυλλο για την επιφάνεια να κρύβονται και τραβάει πολλά νιτρικά

 

 

 

 

Διάβασε και το παρακάτω λέει τα λίτρα και τι χρειάζεται

https://www.aquazone.gr/index.php?s=&showtopic=36906&view=findpost&p=323428

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

για λίτρα και γενικότερες πληροφορίες και συνθέσεις εδώ:

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanoslim έγραψε:

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Μετα από 1 μήνα, που άρχισα να στρώνω το 60lt φυτεμένο ενυδρείο μου, έφτασε η στιγμή που πήρα το πρώτο χαρεμακι με 1+3 guppy. Θα ήθελα τη βοήθεια σας στις εξής απορίες:

 

1. Ανάβω τα φώτα 7 ώρες την ημέρα. Από τις 5 το απόγευμα μέχρι τις 12 το βράδυ. Να ταΐζω μία φορά την ημέρα, από ένα φυλλαράκι για κάθε ψάρι, την ώρα που ανάβω τα φώτα;

 

2. Έλεγα να βάλω κάποια στιγμή ακόμη ένα χαρέμι Molly και ένα χαρέμι Platy. Καλά θα κάνω ή όχι; Δε με ενδιαφέρει να κάνω παραγωγή σε ψάρια. Σαν ζωοτόκα φαντάζομαι πως ταιριάζουν αλλά διάβασα πως τα Molly και τα Platy θέλουν υφάλμυρο νερό. Μπορούν να ζήσουν όλα μαζί σε γλυκό νερό; 

 

3. Ποιες τροφές να πάρω για να έχω ποικιλία σε θρεπτικά γεύματα;

Διάβασα πως δε πρέπει να ταΐζουμε συνέχεια την ίδια τροφή. 

 

4. Μέχρι πόσα ψαράκια θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου (58χ28χ40); 

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!! 

 

ΥΓ -Στο ενυδρείο μου έχω led rgb φως 40W

- CO2

- Είναι φυτεμένο με μπόλικα φυτά και έχω μία μεγάλη ρίζα 

IMG_20210317_180751_1616079063915.jpg

Ξεκινάμε απο τα βασικά.

Έγινε όμορφο και στην συνέχεια προβλέπεται να γίνει ζούγκλα .

1.     8 ώρες την ημέρα φωτισμό . Τροφή 2 φορές την ημέρα με ανοιχτά τα φώτα από 3-4 φυλλαράκια το κάθε ψάρι ( μην είσαι τσιγκούνης)

2. Όμορφα και απλά ξέχασε το . Σου το είχα πει όταν ξεκινήσαμε ότι λόγω PH θα πάμε σε ωοζωοτόκα (γκάπι) και είσαι οριακά για ένα χαρέμι 

3. μιλάμε για παμφάγα ψάρια όποτε πάρε ότι θέλεις . Αν θέλεις κάνε και αυτήν  https://www.aquazone.gr/forums/topic/112003-european-shrimp-mix/

4 .   1 χαρέμι  και ότι επιζήσει από τις γέννες .

5 Επειδή ξέρω ότι τρώγεσαι βάλε μόλις στρώσει ο βυθός κανένα σαλιγκαρι https://www.aquazone.gr/forums/topic/94266-neritina-natalensis-zebra-nerite-snail/?tab=comments#comment-929672  και καμία γαρίδα μάλλον https://misirlis-aquarium.gr/50-zontanoi_organisnoi/2425-γαρίδα-red-cherry-shrimp-neocaridina-denticulata-sinensis.html (προφίλ δεν έχουμε ). 

Τέλος όταν πιστεύεις ότι είναι έτοιμο κάνε και μια παρουσίαση στα ενυδρεία των μελών μας .

Θεωρείται κοινωνικό και μπορείς να πάρεις μέρος και στον διαγωνισμό!!!

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Halcyon έγραψε:

για λίτρα και γενικότερες πληροφορίες και συνθέσεις εδώ:

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Τέλειο άρθρο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2021 at 8:16 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Ξεκινάμε απο τα βασικά.

Έγινε όμορφο και στην συνέχεια προβλέπεται να γίνει ζούγκλα .

1.     8 ώρες την ημέρα φωτισμό . Τροφή 2 φορές την ημέρα με ανοιχτά τα φώτα από 3-4 φυλλαράκια το κάθε ψάρι ( μην είσαι τσιγκούνης)

2. Όμορφα και απλά ξέχασε το . Σου το είχα πει όταν ξεκινήσαμε ότι λόγω PH θα πάμε σε ωοζωοτόκα (γκάπι) και είσαι οριακά για ένα χαρέμι 

3. μιλάμε για παμφάγα ψάρια όποτε πάρε ότι θέλεις . Αν θέλεις κάνε και αυτήν  https://www.aquazone.gr/forums/topic/112003-european-shrimp-mix/

4 .   1 χαρέμι  και ότι επιζήσει από τις γέννες .

5 Επειδή ξέρω ότι τρώγεσαι βάλε μόλις στρώσει ο βυθός κανένα σαλιγκαρι https://www.aquazone.gr/forums/topic/94266-neritina-natalensis-zebra-nerite-snail/?tab=comments#comment-929672  και καμία γαρίδα μάλλον https://misirlis-aquarium.gr/50-zontanoi_organisnoi/2425-γαρίδα-red-cherry-shrimp-neocaridina-denticulata-sinensis.html (προφίλ δεν έχουμε ). 

Τέλος όταν πιστεύεις ότι είναι έτοιμο κάνε και μια παρουσίαση στα ενυδρεία των μελών μας .

Θεωρείται κοινωνικό και μπορείς να πάρεις μέρος και στον διαγωνισμό!!!

 

 

 

 

Καλημέρα,

Σ' ευχαριστώ πολύ Μαρίνο για τις συμβουλές κ τις πληροφορίες. 

Παραμένω λοιπόν σε ένα χαρέμι guppies κ ότι γεννήσουν. Έχω απορία όμως... Αν γεννήσουν κ επιζήσουν περισσότερα αρσενικά τι κάνω; Τι κανω αν χαλάσει η αναλογία 1:3;

Εχω βάλει κάποια σαλιγκάρια Ramshorn και Physha... Κάνουν συνέχεια βόλτες κ τρώνε άλγη. Έχουν γεννήσει και δείχνουν πως ζουν καλά. 

Θέλω κ εγώ να κάνω παρουσίαση του ενυδρείου μου. Να ρίξουν λίγο μπόι τα φυτά και θα την ετοιμάσω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Thanoslim έγραψε:

Καλημέρα,

Σ' ευχαριστώ πολύ Μαρίνο για τις συμβουλές κ τις πληροφορίες. 

Παραμένω λοιπόν σε ένα χαρέμι guppies κ ότι γεννήσουν. Έχω απορία όμως... Αν γεννήσουν κ επιζήσουν περισσότερα αρσενικά τι κάνω; Τι κανω αν χαλάσει η αναλογία 1:3;

Εχω βάλει κάποια σαλιγκάρια Ramshorn και Physha... Κάνουν συνέχεια βόλτες κ τρώνε άλγη. Έχουν γεννήσει και δείχνουν πως ζουν καλά. 

Θέλω κ εγώ να κάνω παρουσίαση του ενυδρείου μου. Να ρίξουν λίγο μπόι τα φυτά και θα την ετοιμάσω. 

Καλημέρα Θάνο . 

Στο ερώτημα σου για το 1/3  σίγουρα θα σπάσει και εσύ θα κρίνεις εμπειρικά πλέον τι και πως αντέχει το ενυδρείο σου και πόσα ψαράκια θα πρέπει να δώσεις.

Άλλα διαβάζω ότι έχεις φίλτρο Α/Ο στο σπίτι. Δεν το κατάλαβα προφανέστατα, γιατί θα μπορούσες να βάλεις άλλα ψαράκια και να μην περιοριστείς σε ένα χαρέμι γκάπι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα Θάνο . 

Στο ερώτημα σου για το 1/3  σίγουρα θα σπάσει και εσύ θα κρίνεις εμπειρικά πλέον τι και πως αντέχει το ενυδρείο σου και πόσα ψαράκια θα πρέπει να δώσεις.

Άλλα διαβάζω ότι έχεις φίλτρο Α/Ο στο σπίτι. Δεν το κατάλαβα προφανέστατα, γιατί θα μπορούσες να βάλεις άλλα ψαράκια και να μην περιοριστείς σε ένα χαρέμι γκάπι.

@marinosτο είχα αναφέρει κάποια στιγμή για το φίλτρο αλλά δε πειράζει... Στο επίπεδο μου μια χαρουλα είναι τα guppy... Αν κάποια στιγμή γίνω πιο έμπειρος θα το συζητήσουμε. Δεν έχω μετρήσει τη σκληρότητα του νερού. Θα το κάνω αυτές τις ημέρες για να ξέρω. Το PH που μέτρησα είναι 7.4 από 8 που έχει το δίκτυο του νερού. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους κ χρόνια μας πολλά για αύριο. 

Απορίες:

1. Πως ξέρω ότι πρέπει να κάνω αλλαγή στο νερό του ενυδρείου; Εμπειρικά ανά εβδομάδα ή θα πρέπει να δω κάτι ανεβασμένο στις μετρήσεις μου για να το αλλάξω!!! 

2. Τα Guppie μου πολλές φορές την ημέρα κατεβαίνουν στον βυθό και παίρνουν φόρα ανεβαίνοντας σαν πύραυλοι στην επιφάνεια. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; 

3. Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι στους 28, μα το βάλω στους 26 μιας κ έχω μόνο Gubbies; 

Ευχαριστώ πολύ εκ τω προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Thanoslim έγραψε:

3. Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι στους 28, μα το βάλω στους 26 μιας κ έχω μόνο Gubbies; 

Δες λιγο την θερμοκρασια....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγη νερου - κανε τεστ ΝΟ3.Αν εχεις πανω απο 30ppm, κανε αλλαγη νερου πιο συχνα. Αλλιως 30% καθε εβδομαδα, εχεις - δεν εχεις  νιτρικα  σε χαμηλο επιπεδο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δες λιγο την θερμοκρασια....

Ναι ναι, από εδώ διάβασα την ιδανική θερμοκρασία... Μπέρδεψα το 25 με το 26!!! Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για την αλλαγη νερου - κανε τεστ ΝΟ3.Αν εχεις πανω απο 30ppm, κανε αλλαγη νερου πιο συχνα. Αλλιως 30% καθε εβδομαδα, εχεις - δεν εχεις  νιτρικα  σε χαμηλο επιπεδο.

Για την ώρα είμαι στο 10 στο ΝΟ3... Θα το παρακολουθώ αλλά όπως κ να έχει αλλαγές κάθε εβδομάδα!!! Ευχαριστώ πολύ ???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...