Jump to content

Sonoff αυτόματη αλλαγή νερού με ηλεκτρομαγνητικές


VRAKASY

Recommended Posts

Φτιάχνω ένα νέο ενυδρείο περίπου 360 λίτρα και θέλω να αυτοματοποιήσω την αλλαγή νερού.

παραθέτω πρόχειρο σχέδιο και σχεδιάγραμμα με τον sonoff.

Φίλτρο θα είναι ένα sunsun hw 3000

Στο σχέδιο δεν έχω παρεμβάλει τα Φλοτερ 

Οι ηλεκτρομαγνητικές θα είναι 220v και δεν είμαι σίγουρος αν τα συνδέω σωστά αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει 

Έχω βάλει και πίνακα για το πως θα ανοιγοκλείνουν 

Ευχαριστώ για την βοήθεια 

3AC484DF-03BE-4A86-A023-62E9498AF9C0.jpeg

933536D1-BCA8-45C7-AD47-2A58BD2E0374.jpeg

40ED40C7-A4B4-4FE2-829C-D04E07ECA997.jpeg

image.jpg

Έγινε επεξεργασία - VRAKASY
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου, αν κατάλαβα  καλά,  θα έχεις ένα κοινό σωλήνα με διακλάδωση και θα ανοίγεις τις Η/Β ανάλογα αν θες να αδειάσεις και αν θες να γεμίσεις το ενυδρείο, και για αντλία θα χρησιμοποιηθεί το εξ. φίλτρο, σωστά;

Σαν συνδεσμολογία συνδέεις το ρεύμα στο ac input L την φάση και Ν το ουδέτερο. Στο NO (normally open) συνδέεις την Η/Β στην οποία θέλεις η κατάσταση να είναι ανοιχτή και όταν δώσεις εντολή κλείνει αντίστοιχα και το NC. 

Εξήγησε σε μου καλύτερα τι θες να κάνεις μπορεί να υπάρχει πιο εύκολος τρόπος.

Τώρα ας βάλω την αγγελία μου για μπόλι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση 

ακριβώς αυτό θέλω να κάνω με συχνές και μικρές αυτόματες αλλαγές μεσω application.

Αν κατάλαβα καλά το φίλτρο νερού και την V1 έχω λάθος στο σχέδιο πρέπει να τις συνδέσω στό NΟ και τις άλλες δύο  Βάνας στο ΝC

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ σήμαινε ότι έχει ρεύμα συνέχεια και NC δεν έχει ρεύμα και όταν παίρνει εντολή αλλάζει κατάσταση. Μπορείς από το πρόγραμμα στο κινητό να φτιάξεις σενάριο 1 για το γέμισμα και πατώντας το  να ανοίγουν η μία και να κλείνει η άλλη Η/Β.

Το σενάριο 2 όλες κλειστές, το 3 όλες Ανοιχτές ότι θες κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

4DD21E23-9F13-451C-8C7F-C5C51EEFDDBB.thumb.jpeg.bd989be1767c9937e5d6469c2ed9f23c.jpeg4DD21E23-9F13-451C-8C7F-C5C51EEFDDBB.thumb.jpeg.bd989be1767c9937e5d6469c2ed9f23c.jpeg4DD21E23-9F13-451C-8C7F-C5C51EEFDDBB.thumb.jpeg.bd989be1767c9937e5d6469c2ed9f23c.jpegΤο σενάριο είναι αυτό που έχω στο πινακάκι .

φλοτέρ στα 220V μπαίνουν σε ενυδρείο;

και σε ποιά θέση/συνδεσμολογία προτείνεις;

4DD21E23-9F13-451C-8C7F-C5C51EEFDDBB.jpeg

A4D6AAF4-8C2B-4E2C-BCE7-A205B13EB3E2.jpeg

Έγινε επεξεργασία - VRAKASY
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω non contact high low liquid controller για να μην φαίνονται μέσα στο ενυδρείο τα Φλοτερ αλλά δεν ξέρω πως να τα συνδέσω και αν είναι αξιόπιστα 

 

€ 17,77  17% Off | High And Low Liquid Level Intelligent Controller With 2 Non-contact Sensor Module Automatic Control Liquid Water Level Detection
https://a.aliexpress.com/_mLn0gQn

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το σχέδιο σου πάει κάπως έτσι:

 

111.png.fd9428aa8202db5dd1b6b26889a06873.png

 

 

Παρατηρήσεις.

Θα φτιάξεις ενα σενάριο που θα κλείνουν και θα ανοίγουν οι βάνες? 

Οταν αδειάζεις νερό, πως θα ρυθμίζεις το πόσο θα αδειάσει? Με χρόνο?

Οταν γεμίζεις, στην παροχή θα πρέπει να υπάρχει φίλτρο άνθρακα για αποχλωριωση

Στον controller τα ΝΟ και ΝC είναι απλες επαφές. Θα πρέπει να δωσεις τάση για να βγάλουν τάση. 

ΝΟ σημαίνει οτι η επαφή σε αδράνεια ειναι ανοιχτή και ΔΕΝ περνάει ρεύμα. Το αντίστροφο  για την NC.

Αναγκαστικά για το γέμισμα πρέπει να μπει φλοτέρ. Αυτά δεν μπορούν να δουλέψουν με 230V.  12V max. Αρα θες ακόμα έναν αυτοματισμό.

 

Αυτά μου έρχονται για αρχή. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Αντώνη

το σχέδιο σου  είναι σωστό .

φλοτερ σκέφτομαι να βάλω no contact που Μπενουά εξωτερικά απο το τζάμι και εχουν δικό τους κύκλωμα αλλά δεν ξέρω πως και που να τα συνδέσω (δες το προηγούμενο μήνυμα έχω το link) 

D1D9A9BA-FE53-4B25-8342-7B4FD604DF56.jpeg

EC774F70-65B4-4392-B6B9-79EF7AB9FF57.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Σου έφτιαξα και αυτό να πάρεις μια ιδέα πως περίπου πρέπει να γίνει.

 

933536D1-BCA8-45C7-AD47-2A58BD2E0374.thumb.jpeg.3f84e288b956965aa2e09f6b562a0aa1.jpeg.d624991f7627e997079df0a084c46196.jpeg

Για όποια απορία εδω είμαστε

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι άρχοντας και κατατοπιστικότατος

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τους συγκεκριμενους αισθητήρες τους εχω δει, αλλα δεν τους εμπιστεύομαι προσωπικά. Για να χτυπήσουν ενα buzzer σε περίπτωση σφάλματος είναι οκ, αλλά για να μου κλείσουν την παροχή νερού, δε θα τα έβαζα.

 

Δες λιγο αυτο

Μπορεί πολύ εύκολα να τροποποιηθεί και να κουμπώσει στον αυτοματισμό σου.

Δούλευα  2 χρόνια με 1 φλοτέρ και δεν έτρεξε σταγόνα. Το 2ο το έβαλα πρόσφατα απλά γιατί το είχα.

Σε μια γωνία δε θα πολυφαινονται 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κάπου έχω 2-3 τέτοια φλοτεράκια απο αντίστοιχη κατασκευή όταν έκανα αναπλήρωση από δεξαμενή με ξεχωριστή αντλία, όπως αυτό που έφτιαξες, απλά τώρα στο νέο ενυδρείο έχω και παροχή νερού και αποχέτευση κοντά και θα βάλω και φίλτρο νερού για χλώριο κλπ ,οπότε θέλω να γίνονται αυτόματα συχνές μικρές αλλαγές με φρέσκο νερό 15 με 30 λίτρα υπολογίζω κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα είναι πολύ καλή σαν σκέψη. Και πιστεύω πως θα λειτουργήσει καλά.

 

Το μόνο που θα άλλαζα παντως αν θες τη γνώμη μου, είναι η είσοδος του φρέσκου νερού να μη γίνεται μέσω του φίλτρου, αλλά απευθείας στο ενυδρείο. Απλοποιεί λίγο παραπάνω τα πράγματα έτσι. 

 

Όπως και να έχει, κάνε update στο θέμα όπως προχωράς γιατί έχει ενδιαφέρον.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη , μήπως ξέρεις από που μπορώ να αγοράσω εδώ στην Ελλάδα τις ηλεκτρομαγνητικές για να μην περιμένω να ερθουν απο Κίνα 

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη μπράβο, πολύ αναλυτικός ωραίο και  το σχεδιακι για κάποιον που δεν γνωριζει αρκετά. Πολύ ωραία και η κατασκευή που έδωσες στο link. Αν δεν είσαι ηλεκτρολόγος και το κάνεις από χόμπι 2 μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος VRAKASY έγραψε:

Αντώνη , μήπως ξέρεις από που μπορώ να αγοράσω εδώ στην Ελλάδα τις ηλεκτρομαγνητικές για να μην περιμένω να ερθουν απο Κίνα 

Από Ελλάδα αυτές που βρήκα με σπειρωμα 1/2", είναι 12V. 

Στα 230V βρήκα μόνο με εξοδο φ10mm. Για την παροχή νερού και την αποχέτευση κάνουν, αλλά την έξοδο του φίλτρου (V1) θα την στραγγαλίζουν και θα έχεις μειωμένη ροή.

 

 

πριν 8 ώρες, το μέλος sakdox έγραψε:

Αν δεν είσαι ηλεκτρολόγος και το κάνεις από χόμπι 2 μπράβο.

Υπάρχει σχετικό background :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αντώνη οπότε θα τις παραγγείλω απο AliExpress 

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος απλά ερασιτεχνικά έχω διάφορα hobby ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά και  αυτοματισμούς και κινητήρες και προγράμματα επειδή μου αρέσει η τεχνολογία 

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη

Για να μην χρησιμοποιήσω ηλεκτρομαγνητική στην έξοδο του φίλτρου θα πρέπει να βάλω αντλία μέσα στο ενυδρείο με σωλήνα να αδειάζει το νερό έξω και μια ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα για να γεμίζει ξανά το ενυδρείο με ξεχωριστή είσοδο εννοείται οτι πρέπει να εχω δυο Φλοτερ ανώτερου και κατώτερου σημείου.

Βρήκα αυτή την αντλία 10w με hmax 1.2 m που θα πρέπει να την κρύψω πίσω απο φυτά ή πέτρες.

Απλά ηλεκτρολογικά δεν ξέρω πως να τα συνδέσω με τον πολυ διακόπτη της sonoff ώστε να ενημερώνομαι μέσω internet οτι εκτελέστηκαν σωστά οι εντολές.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μη γίνει τρομερά πολύπλοκο, γιατί πάντα εγγυμονεί ο κίνδυνος της αστοχίας.  Σκεφτόμουν και το γεγονός, το φίλτρο να μη σταματάει πότε. Όταν ανοίγει η βάνα προς την αποχέτευση, όπως σπρώχνει η αντλία και ανάλογα το υψομετρικό, ένα μέρος του νερού να φεύγει. Η να κλείνει το φίλτρο, αλλά το ταφ να μπει στην είσοδο του φίλτρου, όποτε και λόγω βαρύτητας θα αδειάζει. 

 

Όλα αυτά βέβαια θέλουν πειραματισμό. Όταν με το καλό έρθουν οι βάνες το ξανασυζητάμε. Και αν οι συνθήκες είναι ευνοϊκές, μπορώ και να σε βοηθήσω και στην υλοποίηση του πρότζεκτ.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή ο Αντώνης Κ. έχει δίκιο οτι πρέπει να είναι απλό το σύστημα έκανα νέο σχέδιο για αυτόματες αλλαγές με ανεξάρτητο αυτόνομο κύκλωμα σωληνώσεων 

Υλικά 

1)Φλοτέρ 10cm Normal close ZP 10010 (Για το σημείο πλήρωσης)

2)Φλοτέρ 15 cm Normal Open ZP15010 (Για το κατώτερο σημείο της αλλαγής νερού)

3)αντλία 220 v  LH-339 10watt hmax 1.2 m για την εξαγωγή νερού απο το ενυδρείο 

4)Ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα πλαστική 20mm normal close

5)Λάστιχο 20mm 

6)Sonoff pro 4ch

Χρειάζομαι όμως βοήθεια από κάποιον που να ξέρει πως να συνδεσμολογήσει τα υλικά πάνω στον sonoff 

Παραθέτω σε εικόνα και το σχέδιο σύνδεσης αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τα έχω στις σωστές επαφές .

 

sonoff1.png

sonoff2.jpg

 

32E10FE8-E873-41D8-8EC7-65F79322E76B.jpeg

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Διόρθωση εμφάνισης πίνακα
Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και δεν δουλεύει 

Ο μονος τρόπος για να λειτουργήσει είναι με 2 sonoff mini 

Το ένα για αντλία και Φλοτερ και το άλλο για 

βαλβίδα και Φλοτερ 

FECAFDAA-61E0-467B-B96B-034BBFF21582.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται βρε συ ότι δε θα δουλέψει έτσι όπως έχεις σχεδιάσει την συνδεσμολογία. Δες το σχέδιο που σου είχα φτιάξει για να καταλάβεις τη φιλοσοφία.

 

Το απόγευμα που θα είμαι σπίτι θα σου φτιάξω ένα καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη Κ.
Το είδα το σχέδιο σου, τα Φλοτερ τα είχες βάλει σε σειρά να δίνουν εντολή .

Με αυτό τον τρόπο όμως δεν θα μπορούσα να ελέγχω την ηλεκτρομαγνητική και την αντλία παρά´ μόνο αν τα Φλοτερ το επέτρεπαν. 
Με την νέα συνδεσμολογία με Sonoff mini r2 θα μπορώ να ελέγχω και ανεξάρτητα απο την θέση του Φλοτέρ την αντλία και την ηλεκτρομαγνητική είτε για αναπλήρωση το καλοκαίρι είτα αν κολλήσει κάποιο απο τα Φλοτερ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το project προχωράει με κάποιες αλλαγές θα είναι όλα ελεγχόμενα μεσω WiFi Οχι μονο η αναπλήρωση αλλα και οι 11 διπολικές 2 elliwell (το ένα για εφεδρεία) 2 αντιστάσεις 5 ανεμιστήρες φιλτρο νερου αντλια αερα και 2 ταιστρα σ και δυο φωτιστικά led 24/7

99E00224-9F26-428D-A1C7-3A07A09F7D95.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...