Jump to content

Σιωπηρό Φίλτρο για Nano


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Θελω να φτιαξω ενα γαριδαδικο σε κυβο nano 30 λιτρων και θα ηθελα να μου προτεινετε, αν γνωριζετε, καποιο μικρο ησυχο φιλτρο, γιατι σκεφτομουν να το τοποθετησω στο κομοδινο διπλα στο κρεβατι και φοβαμαι μην κανει πολυ θορυφο το βραδυ. Εχω βρει ενα μικρο φθηνο εσωτερικο φιλτρο της sunsun, που στην περιγραφη ισχυριζεται πως ειναι εξαιρετικα σιωπηρο αλλα η εμπειρια, κατα τη γνωμη μου, ειναι παντα ο καλυτερος συμβουλος ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή επιτυχία στο εγχείρημα!

Αν είναι χωρίς καπάκι, πρόσεχε μη σου έρθει κανένα γαριδάκι στο κεφάλι όταν κοιμάσαι?.Τείνουν να πηδάνε έξω εάν οι συνθήκες νερού δεν είναι οι ιδανικές!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα της Fluval έχουν καλό όνομα όσον αφορά τον θόρυβο αλλά δεν ξέρω αν έχουν γκάμα σε εσωτερικά. Και σίγουρα δεν έχω προσωπική εμπειρία με κάτι τέτοιο οπότε περιμένεις γνώμες άλλων. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Καλησπέρα και καλή επιτυχία στο εγχείρημα!

Αν είναι χωρίς καπάκι, πρόσεχε μη σου έρθει κανένα γαριδάκι στο κεφάλι όταν κοιμάσαι?.Τείνουν να πηδάνε έξω εάν οι συνθήκες νερού δεν είναι οι ιδανικές!

Αχαχαχα! Ευτυχως ο κυβος που εχω βρει ερχεται με καπακι οποτε ολα καλα! 

 

πριν 46 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Τα φίλτρα της Fluval έχουν καλό όνομα όσον αφορά τον θόρυβο αλλά δεν ξέρω αν έχουν γκάμα σε εσωτερικά. Και σίγουρα δεν έχω προσωπική εμπειρία με κάτι τέτοιο οπότε περιμένεις γνώμες άλλων. :)

Fluval εσωτερικο εχω στο 65λιτρο μου και ειναι πραγματικα τοσο αθορυβο που καποιες φορες βαζω το αυτι στο τζαμι για να σιγουρευτο οτι λειτουργει! ? Απλα ειναι αρκετα μεγαλο και δεν ξερω αν βγαζει μινι αλλα θα το κοιταξω! Ευχαριστω!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/5908-fluval-u1-εσωτερικό-φίλτρο.html

Έγινε επεξεργασία - Halcyon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Αυτο κοιτουσα μολις! Εγω εχω το U3. Ευχαριστω πολυ! Σε αυτο μαλλον θα καταληξω ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Daphni25 έγραψε:

Αυτο κοιτουσα μολις! Εγω εχω το U3. Ευχαριστω πολυ! Σε αυτο μαλλον θα καταληξω ?

για τις ανάγκες σου πιστέυω πως είναι το ιδανικότερο. Μου αρέσει και η ρύθμιση ροής που αρκετά σε αυτά τα μεγέθη δεν έχουν. Καλογέμιστο.

Αν μου επιτρέπεις να παραθέσω και ένα βίντεο που αναλύει την βιολογία,τα είδη και τις ιδανικές συνθήκες διαβίωσης για τις γαρίδες. Μη σε απασχολήσει ο τίτλος που αναφέρει ότι απευθύνεται σε breeders και φυσικά αγνόησε τα product promos. Good luck!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Το βιντεο το εβλεπα πριν λιγες ωρες που κοιταζα στο youtube! Για Red Cherry με βλεπω αν και μου αρεσαν πολυ και οι blue velvet και θα ηταν ωραια μια μιξη κοκκινο-μπλε αλλα διαβασα οτι θα ζευγαρωσουν μεταξυ τους και θα βγαινουν καφε οι καινουργιες οποτε θα παω με ενα ειδος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Daphni25 έγραψε:

Καλησπέρα σας! Θελω να φτιαξω ενα γαριδαδικο σε κυβο nano 30 λιτρων και θα ηθελα να μου προτεινετε, αν γνωριζετε, καποιο μικρο ησυχο φιλτρο, γιατι σκεφτομουν να το τοποθετησω στο κομοδινο διπλα στο κρεβατι και φοβαμαι μην κανει πολυ θορυφο το βραδυ. Εχω βρει ενα μικρο φθηνο εσωτερικο φιλτρο της sunsun, που στην περιγραφη ισχυριζεται πως ειναι εξαιρετικα σιωπηρο αλλα η εμπειρια, κατα τη γνωμη μου, ειναι παντα ο καλυτερος συμβουλος ? Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Αν επιτρέπεται τι κόστος υπολογίζεις να σου βγει ? Γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Αν επιτρέπεται τι κόστος υπολογίζεις να σου βγει ? Γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ ...

Δεν εχω κατσει να το υπολογισω συνολικα αλλα ξεχωριστα αυτα που εχω βρει ειναι: ο κυβος της dennerle κοστιζει 45, το fluval U1 20, ενα led φως της sunsun που εχω βρει επισης 20, θερμοστατη εχω ηδη εναν να καθεται οποτε θα το χρησιμοποιησω, υποστρωμα γυρω στο 7ευρω αυτο που θελω, ενα διακοσμητικο και μετα ο,τι σκεφτεσαι να βαλεις απο φυτα. Εγω θα βαλω moss balls (η τριαδα κανει 11 κατι εκει που την εχω βρει), dwarf hair grass ( ενα 5ευρω νομιζω) και duckweed (εχω ηδη σε αλλο ενυδρειο αλλα ειναι μηδαμινο το κοστος του απ οσο ξερω). Αυτα τα τρια σιγουρα και ο,τι αλλο με εμπνευσει σιγα σιγα, αλλα αν θες να κανεις βαρια φυτεμενο θα σου φυγει και εκει ενα σημαντικο ποσο. Οι red cherry η δεκαδα η πιο φθηνη που εχω βρει ειναι 18 ευρω οποτε υπολογισε και αυτο για το τελος. Οποτε πανω κατω υπολογιζω το 150ρι θα το φτασω. Εξαρταται παντα απ το τι θες να βαλεις και πως θες να το διακοσμησεις. Εχω δει aquascaping σε κυβους που οσο εντυπωσιακα δειχνουν, δεν θελω να φανταστω ποσο κοστισαν ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Daphni25 έγραψε:

Δεν εχω κατσει να το υπολογισω συνολικα αλλα ξεχωριστα αυτα που εχω βρει ειναι: ο κυβος της dennerle κοστιζει 45, το fluval U1 20, ενα led φως της sunsun που εχω βρει επισης 20, θερμοστατη εχω ηδη εναν να καθεται οποτε θα το χρησιμοποιησω, υποστρωμα γυρω στο 7ευρω αυτο που θελω, ενα διακοσμητικο και μετα ο,τι σκεφτεσαι να βαλεις απο φυτα. Εγω θα βαλω moss balls (η τριαδα κανει 11 κατι εκει που την εχω βρει), dwarf hair grass ( ενα 5ευρω νομιζω) και duckweed (εχω ηδη σε αλλο ενυδρειο αλλα ειναι μηδαμινο το κοστος του απ οσο ξερω). Αυτα τα τρια σιγουρα και ο,τι αλλο με εμπνευσει σιγα σιγα, αλλα αν θες να κανεις βαρια φυτεμενο θα σου φυγει και εκει ενα σημαντικο ποσο. Οι red cherry η δεκαδα η πιο φθηνη που εχω βρει ειναι 18 ευρω οποτε υπολογισε και αυτο για το τελος. Οποτε πανω κατω υπολογιζω το 150ρι θα το φτασω. Εξαρταται παντα απ το τι θες να βαλεις και πως θες να το διακοσμησεις. Εχω δει aquascaping σε κυβους που οσο εντυπωσιακα δειχνουν, δεν θελω να φανταστω ποσο κοστισαν ?

https://misirlis-aquarium.gr/enydria/7229-sunsun-atk-500e-set-enydreioy-35lt-me-fvtistiko-led-ade-400c-7229.html   Εγώ σε αυτό λέω να παίξω ,κάπου εκεί στο 150 το υπολόγισα και εγώ , τς γαρίδες φθηνές τς βρήκες πάντως .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

https://misirlis-aquarium.gr/enydria/7229-sunsun-atk-500e-set-enydreioy-35lt-me-fvtistiko-led-ade-400c-7229.html   Εγώ σε αυτό λέω να παίξω ,κάπου εκεί στο 150 το υπολόγισα και εγώ , τς γαρίδες φθηνές τς βρήκες πάντως .

Αυτό είναι το ενυδρείο αν σε βοηθάει να το δεις και στημένο. 

 

Αν και δεν είναι διαθέσιμο στο μαγαζί απ'όσο βλέπω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος dartman έγραψε:

Αυτό είναι το ενυδρείο αν σε βοηθάει να το δεις και στημένο. 

 

Αν και δεν είναι διαθέσιμο στο μαγαζί απ'όσο βλέπω.

 

Ευχαριστώ πολύ ... θα το τσεκάρω ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...