Jump to content

Περίεργη συμπεριφορά μονομαχου


Recommended Posts

Γεια σας θέλω να ρωτήσω για το μονομάχο μου μετά από αλλαγή διακόσμησης είναι περισσότερη ώρα στον πάρω από ότι ήταν κ μου φαίνεται λίγο φουσκωμένος.Επισης κάποιες φορές ανοίγει το στόμα του μες στο νερό.Κολλησα κάτι μπάλες αλγης χθες κ το νερό ήταν θολό μπορεί να του έκαναν κακό? Επίσης το ενυδρείο μου είναι 10 ημερών κ το στρωνω με βακτήρια ακόμα.Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο που στρώνεις κι έχει ήδη ψάρι μέσα; Πολλά πράγματα μπορεί να έχει ο μικρός αυτή τη στιγμή και να μην είναι καλά.. Από τα ποτηράκια που τους έχουν στα pet shop βέβαια τι μπορεί να έχει πάει χειρότερα θα μου πεις και δίκιο θα έχεις και εσύ..

Δεν ειμαι ειδικος στους μονοναχους αλλά θα προτεινα άμεση αλλαγή νερού 50% πάντα με αντιχλωριο για αρχή και εννοειται με το νερό που θα βάλεις να είναι κοντά (αν όχι ακριβώς) στη θερμοκρασία που έχει ήδη το ενυδρείο μέσα ώστε να μην τον στρεσσαρουμε περισσότερο.

Για τα υπολοίπα λίγο υπομονή να σε κατατοπίσουν οι ειδικοί και πραγματικά εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό και να χρειαστεί τρέξιμο μην χειροτερεψει η κατάσταση του.

Στο μεταξύ δώσε μερικές πληροφορίες για να βοηθηθούν κι όσοι σε διαβάζουν.. σε τι ενυδρείο τον έχεις, με τι φίλτρο, συνθήκες νερού (έχεις κάνει κάποιο τεστ; ), θερμαντήρα και λοιπο εξοπλισμό, φαγητό κλπ κλπ..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι σε 7 λίτρα έχει φίλτρο κ θερμαντήρα.Μετρησεις δεν έχω κάνει.Τον ταιζω 1 φορά τη μέρα κ μια φορά τη βδομάδα νηστεία.Τον έχω 10 μέρες.Αλλαγη νερού μια φορά τη βδομάδα έκανε την πρώτη του το Σάββατο 25%.Εχω πάρει κ καινούργιο ενυδρείο 25λιτρα αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να τον βάλω ακόμα η να περιμένω να στρώσει?Το καινούργιο τρέχει απ' το Σάββατο.Ωρες ώρες κολυμπάει κ κάπως απότομα σα να τρομάζει από κάτι ίσως απ' τον ήχο που κάνει το φίλτρο όταν έχω χαμηλή ροή.Επισης δεν ξέρω αν τώρα που το στρωνω πρέπει να βάζω κάθε μέρα βακτήρια ενώ είναι μέσα το ψάρι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι ότι κολλάει το κεφάλι του στο τζάμι συχνά κ κάποιες φορές ενώ κολυμπάει ανοίγει τα βράγχια του.Επισης όταν δεν κολυμπάει δε στέκεται παράλληλα με την επιφάνεια του νερού αλλά κάπως πέφτει κάθετα το κάτω μέρος του σώματος του

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή δύναμη. Κοντινές φωτογραφίες του ασθενούς θα βοηθούσαν πολύ την κατάσταση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κ κάτι ακόμα που παρατήρησα είναι ότι κολλάει το κεφάλι του στο τζάμι συχνά κ κάποιες φορές ενώ κολυμπάει ανοίγει τα βράγχια του.Επισης όταν δεν κολυμπάει δε στέκεται παράλληλα με την επιφάνεια του νερού αλλά κάπως πέφτει κάθετα το κάτω μέρος του σώματος του
Για το κόλλημα στο τζάμι όσον αφορά τους μονομάχους αυτό που ξέρω είναι ότι καθρεφτίζονται εκεί, βλέποντας τον εαυτό τους νομίζουν ότι βλέπουν άλλο αρσενικό και ετοιμάζουν επίθεση. Γι' αυτό και δεν βάζουμε ποτέ μαύρο φόντο σε ενυδρείο με μονομάχους (όχι ότι έχεις βάλει εσύ αλλά μπορεί να καθρεπτιζει πολύ το τζάμι που τον έχεις μέσα) και γι' αυτό επίσης τους βάζουμε πάντα μόνους στα ενυδρεία μας - αν βάλουμε μόνο αρσενικά εννοείται.

Στο νέο ενυδρείο μπορεί να μην έχεις τέτοιο θέμα, μπορει και να συμβεί φυσικά αλλά υποθέτω ότι θα το συνηθίσει κάποια στιγμή..
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τον παρατήρησα καλύτερα έχει και κάτι άσπρο σαν χνούδι κάτω απ' την κοιλιά του που κρέμεται

IMG_20210319_081901.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Η φωτό είναι πολύ καλή.Περιμένεις του εμπειρότερους. Κλίση μπορεί να έχει πάρει και από υπερβολικό τάισμα ή δυσκοιλιότητα. Αρακά ταίζεις; Μπορείς να έχεις στο μυαλό σου ότι το στομάχι του είναι όσο το μάτι του σε μέγεθος. Μπορείς να ψάξεις τις ασθένειες popeye και finrot και να δεις μόνη σου αν έχει κάποια από τα συμπτώματα. Η γνώσεις μου για μονομάχους σταματούν εδώ. Καλό θα ήταν να γίνουν και κάποιες υγρές μετρήσεις γιατί δεν αποκλείεται και δηλητηρίαση από αμμωνία ή NO2- εφόσον το ενυδρείο είναι αστρωτο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Τελικ ότι αυτό που έχει σα χνούδι κάτω απ' την κοιλιά του φταιε.Παω να πάρω κάτι για fungus και  για μετρήσεις Θα πάρω για αμμωνία κ νιτρωδη για αρχή.Ευχαριστω για τη βοήθεια!!!Θα επανέλθω να σας ενημερωσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Ιωαννα Αυγη έγραψε:

Είναι σε 7 λίτρα έχει φίλτρο κ θερμαντήρα.

1- δεν βαζουμε κανενα ψαρι σε 7 λ νερου, εγκλημα ειναι. Θελει τα 25λ, που εχεις.

πριν 10 ώρες, το μέλος Ιωαννα Αυγη έγραψε:

Επίσης το ενυδρείο μου είναι 10 ημερών κ το στρωνω με βακτήρια ακόμα.

2- δεν στρωνουμε ενυδρειο με ψαρι μεσα, ειδικα, αν δεν εχεις εμπειρια και ειδικα σε 7 λιτρα.

Πιστευω ακουσες τον πετσοπα και μαλλον θα χασεις το ψαρι.Το εκαψες με αμμωνια. Πως; Διαβαζεις εδω -

Τι πρεπει να κανεις τωρα....

Αμεσα αλλαγη νερου 30-40% με αντιχλωριο και να ειναι ιδιας θερμοκρασιας με νερο ενυδρειου.

Το ψαρι τωρα ειναι σε πολυ κακη κατασταση. Θα του εκανα θεραπεια με esha 2000 ή tetra general tonic (αν παει για dropsy, με φωτο δυσκολο να καταλαβω, μονο bactopur direct). Υπαρχει μια πιθανοτητα να αντεξει.....

Την θεραπεια θα κανεις σε 25λ, οχι σε 7λ με πετρες, που πιανουν το μισο ενυδρειο. Αν τωρα εχεις 5λ νερου στο ενυδρειο σου- καλα θα ειναι.

 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου το πήρε το ψάρι κτου ειπαν να το βάλει σε 3 μέρες ρίχνοντας βακτήρια.Εγω μόλις άρχισα να διαβάζω κοιτάω πως θα το σωσω ελπίζω να προλάβω.Βακτηρια να βάλω με την αλλαγή η θα επηρεάσει τη θεραπεία? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ιωαννα Αυγη έγραψε:

Ο άντρας μου το πήρε το ψάρι κτου ειπαν να το βάλει σε 3 μέρες ρίχνοντας βακτήρια.Εγω μόλις άρχισα να διαβάζω κοιτάω πως θα το σωσω ελπίζω να προλάβω.Βακτηρια να βάλω με την αλλαγή η θα επηρεάσει τη θεραπεία? 

Βακτηρια μην βαζεις, αν θα κάνεις θεραπεια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ιωάννα . 

Το ψάρι σου σου είναι σε πάρα πολύ άσχημη κατάσταση.

Κάνε αυτά που σου λέει η Ναταλία παραπάνω και σε παρακαλώ βάλε το χθες στο 25αρι ενυδρείο. 

Όταν πάρεις τις μετρήσεις μας τις δείχνεις και εδώ θα είμαστε να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε .

Επίσης θέλω να δώσεις μεγάλη βαρύτητα στο πρώτο από την παρακάτω λίστα 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ιωαννα Αυγη έγραψε:

Τεστ δεν βρήκα εδώ κοντά κ παρήγγειλα απ' το ίντερνετ άρα από βδομάδα δυστυχώς

Περιοχή στην Θεσσαλονίκη;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο αυτόν μάλλον θα έχει. 

Και είναι από τα πετ που μπορείς να εμπιστευτείς γιατί είναι και παλιός χομπίστας .

https://biotope.gr/index.php?route=information/contact

  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις πες του την περίπτωση και να έχεις όσο ποιο καλή φωτογραφία του ψαριού γίνεται . Και αν έχει καλό μπόλι ας σου δώσει . 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια έχει το biotop οπότε θα πάρω αύριο τεστ γιατί σήμερα δεν πρόλαβα.Οσο κάνω θεραπεία ταιζω κανονικά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να εκφράσω μια χαζή σκέψη;;;Εγω γιατί σκέφτομαι ότι θα άφηνα τον μπομπιρα στο 7λιτρο με καθημερινές αλλαγές νερού και παράλληλα θα έστρωνα το 25λιτρο;;;Θα τσιτωνα και την θερμοκρασία στο 25λιτρο, θα την ανέβαζα όσο παει ο θερμοστάτης να επισπεφθεί, όσο είαι δυνατό δλδ, η διαδικασία στρωσίματος. Σκέψη απλή δεν το έχω εφαρμώσει ποτέ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2021 at 3:01 ΜΜ, το μέλος GVC έγραψε:

Να εκφράσω μια χαζή σκέψη;;;Εγω γιατί σκέφτομαι ότι θα άφηνα τον μπομπιρα στο 7λιτρο με καθημερινές αλλαγές νερού και παράλληλα θα έστρωνα το 25λιτρο;;;Θα τσιτωνα και την θερμοκρασία στο 25λιτρο, θα την ανέβαζα όσο παει ο θερμοστάτης να επισπεφθεί, όσο είαι δυνατό δλδ, η διαδικασία στρωσίματος. Σκέψη απλή δεν το έχω εφαρμώσει ποτέ.

Καλησπέρα! Σωστή η σκέψη σου εν μέρη. Γιατί ναι οκ θα ήτανμια καλή ιδέα να υπάρχει σε κάθε σπίτι μια καραντίνα, αλλά μιλάμε για έναν μονομάχο που δεν ειναι καλό να ανεχτεί αλλαγές κάθε μέρα.. Και οι αλλαγές θα γίνονται όπως πρέπει? Με όλα τα "πρωτόκολλα" ή απλά θα επιβαρυνθεί και άλλο?

Ερωτήσεις ρητορικές είναι αυτές δεν περιμένω κάποια απάντηση απλά θέλω να τονίσω ότι εκτός του ότι θα πρέπει να προσέχουμε πολύ για΄τι έχουμε έναν οργανισμό στα χέρια μας. Από εκεί και πέρα @Ιωαννα Αυγηκαλό θα είναι να ακολουθήσεις τις οδηγίες της Ναταλίας όταν σου μιλάει για αντιβίωση γιατί γνωρίζει πολλά πράγματα και λόγω σπουδών!

 

Περιμένουμε ενημέρωση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...