Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου και ερώτηση σχετικα με αντίστροφη όσμωση


Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη κοινότητα ! Έπειτα απο μια δυστυχής απώλεια carrasius auratus , έγινε επαναφορά του ενυδρείου στήνωντας το απο την αρχή αφήνοντας να κάνει τον κύκλο του . Την  Παρασκευή 19/03 ξεκίνησε το  άδιασμα όλου του ενυδρείου , απολύμανση ΌΛΩΝ των φίλτρων , υποστρώματος , καθώς και φυτών. Όλα απολυμάνθηκαν με χλωρίνη ( πάλι απο την μάνα μου -_-) με τον φόβο να μη μείνει κάποια ασθενεια , μικρόβιο ή μύκητας και στη συνέχεια με καυτό νερό και ξύδι. Έπειτα επι 10 λεπτά ξέπλυμα σε τρεχουμενο νερό και την εισαγωγή πάλι στο ενυδρείο . Αυτή τη φορά χρησιμοποιήσα φιλτραρισμένο νερο και για τα 60 λίτρα . Το νερό φιλτραρίστηκε απο φίλτρο που παραθέτω εικόνα του παρακάτω. Στη συνέχεια το νερό εμπλουτίστηκε με Sera aquatam ( Αντιχλώριο ) στη συνιστομένη δοσολογία και με υγρο σκεύασμα   απο το πετ που περιείχε βακτήρια για την επιτάχυνση του κύκλου . Ανα 2 ημέρες βάζω και τροφή για να παρέχω λιγο αμμωνία , καθως και καθημερινά συμπληρώνω τη δόση που γράφει απο το μπουκαλάκι με τα βακτήρια . Λόγω τραγωδίας με το βιολογικο φίλτρο , το έβγαλα επειδή δέν θέλω να ρισκάρω να πεθάνουν και άλλα ψάρια . Προς το παρών το ενυδρείο μου περιέχει :

          Φίλτρα :

          Κρεμαστο φίλτρο Hailea ΗΕ400 νομίζω , με σφουγγάρι και υαλοβάμβακα (σαν βαμβάκι είναι )

          Εσωτερικό φίλτρο Sera Fil 60 με σφουγγάρι και ενεργό άνθρακα

          Φυτά :

           1x Microsorum pteropus

            2x Anubias barteri var. nana

            1x Anubias barteri

            Θερμόμετρο :

             Sera precision thermometer

            Υπόστρωμα :

            Χαλίκι σε γκρίζο -μπέζ σαν της άμμου με μεσαία διάμετρο

            Φωτισμός:

             Λάμπα LED  λευκού χρώματος που ήρθε μαζί με το ενυδρείο

 

Επιπροσθέτως , αυτο που ήθελα να ρωτήσω , το οτι περνάω το νερό απο φίλτρο λέγεται αντίστροφη όσμωση ή οχι ; Ευχαριστώ

Επίσης τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω σε 60 λίτρα εκτός απο χρυσόψαρα και πόσα απο αυτά ; Ευχαριστω πολυ !?

          

 

Alarco-Alfa-UV-filtro-anthraka-UV-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου τρέξει 3-4 μέρες το φίλτρο σου με τον άνθρακα, τον αφαιρείς και προσθέτεις στην θέση του βιολογικό υλικό.

Ξεκίνα από αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Υπάρχουν τεστ νερού?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τεστ νερού έχω μόνο NO2

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να προμηθευτείς και τεστ για αμμωνία και νιτρικά. Θα σε βοηθήσουν παρα πολυ για να εξακριβώσεις ποτέ θα ολοκληρωθεί το στρώσιμο.

 

Το φίλτρο που έχεις δεν είναι αντίστροφη όσμωση. Είναι ένα απλό φίλτρο άνθρακα με παράλληλη χρήση UV υποτίθεται, και με ακριβουτσικο ανταλλακτικό, απ'όσο γνωρίζω :)

Μια χαρά είναι πάντως για να παίρνεις αποχλωριωμενο νερό.

Για AO διαβασε Εδώ

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...