Jump to content

Ροή Εσωτερικού Φίλτρου


Recommended Posts

Γεια σας! 

Έχω το ενυδρείο της Juwel primo 60λτ, το φίλτρο ήταν μαζί στα 300λτ/ώρα. Του έκανα κάποιες τροποποιήσεις για να προσθέσω βιολογικό υλικό, και κράτησα και κάποια κομμάτια από τα σφουγγάρια τα οποία τοποθέτησα στις τρύπες που μπαίνει το νερό και γύρω από το βιολογικό υλικό. Παρόλο που η ροή του είναι μόνο 300λτ/ώρα αισθάνομαι ότι δεν κατανέμεται σωστά μέσα στο ενυδρείο παρόλο που το τοποθέτησα δεξιά και στο ύψος που προτείνει η Juwel. Επίσης στην έξοδο το νερό βγαίνει με πολύ δύναμη για αυτό τοποθέτησα ένα κομμάτι σωλήνα για να διώχνει τη ροή προς την επιφάνεια αλλά και πάλι νομίζω ότι είναι δυνατό... Κάτω από το φίλτρο πάλι υπάρχει "νεκρό" σημείο κρίνοντας από τη βρώμα που μαζεύεται σε κάθε συντήρηση... Σκοπεύω να βάλω μέσα μονομάχο και θέλω να λύσω το πρόβλημα της ροής πριν μπει. Σκέφτηκα μήπως αλλάξω scape και βάλω το ξύλο από την άλλη μεριά αλλά τα φυτά θα ταλαιπωρηθούν πάνω που ξεκίνησαν να προσαρμόζονται... Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και πως το έλυσε; Μου αρέσει το φίλτρο από την άποψη ότι κρατάει σταθερές τις τιμές των νιτρικών και της αμμωνίας, έχει και χώρο για τον θερμοστάτη και είναι αθόρυβο. Το να βάλω HOB φίλτρο δεν βολεύει εκτός αν τρυπήσω το καπάκι της δεξαμενής...

Ευχαριστώ!

163397638_2831361877082492_4917845726251722779_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το 300 λ/ω είναι ονομαστικό. Θα μπορούσες να βάλεις αλλο ένα φιλτρο ή ένα δυνατότερο. Μην αλλαζεις το scape θα σε παει πισω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ, εγώ δουλεύω το juwel primo 70 που είναι παρόμοιο και οριακά ίδιο θα έλεγα. Ο θερμαντήρας δε θα σε καλύψει, χρειάζεσαι 150w, εμένα ρυθμισμένος στο 32 δε μπορούσε να σηκώσει θερμοκρασία πάνω από 24 και άμα είχε λίγη ψύχρα έπεφτε στο 23. Το φίλτρο δεν κάνει για αυτά τα λίτρα, κάθε 3 μέρες θα σου μπουκώνει το υλικό και θα χάνεις πάνω από τη μισή ροή, θα έχεις θέματα με θολερότητα. Συγχώρεσέ μου το θάρρος αλλά είμαι ομοιοπαθών.  Παρακάτω παραθέτω την δική μου εμπειρία με τα παρελκόμενα της juwel.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Αδερφέ, εγώ δουλεύω το juwel primo 70 που είναι παρόμοιο και οριακά ίδιο θα έλεγα. Ο θερμαντήρας δε θα σε καλύψει, χρειάζεσαι 150w, εμένα ρυθμισμένος στο 32 δε μπορούσε να σηκώσει θερμοκρασία πάνω από 24 και άμα είχε λίγη ψύχρα έπεφτε στο 23. Το φίλτρο δεν κάνει για αυτά τα λίτρα, κάθε 3 μέρες θα σου μπουκώνει το υλικό και θα χάνεις πάνω από τη μισή ροή, θα έχεις θέματα με θολερότητα. Συγχώρεσέ μου το θάρρος αλλά είμαι ομοιοπαθών.  Παρακάτω παραθέτω την δική μου εμπειρία με τα παρελκόμενα της juwel.

Πριν λίγο διάβαζα τη περίπτωση σου :P 

Τρέχει από το Δεκέμβρη το ενυδρείο, δεν είχα ποτέ θέμα με μπούκωμα, θολούρες κλτ. Όσο για το θερμαντήρα, επειδή πριν μια βδομάδα είχα θέμα με Ικ και χρειάστηκε να ανεβάσω τη θερμοκρασία, δούλευε συνεχόμενα τέρμα και η θερμοκρασία ήταν σταθερά στους 28! Όμως στη συντήρησα διαπίστωσα ότι δεν είναι για πολλά πολλά γιατί το γυαλί έχει σημάδια από τη θερμότητα, έχω και έναν άλλο 100W καβάτζα και παρακολουθώ τη θερμοκρασία καθημερινά! Το πρόβλημα της εξόδου πως το λύνω όμως, να βάλω/"φτιάξω" spray bar; 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Μιχάλης Καπανταϊδάκης έγραψε:

 

το spray bar του καινουριου φίλτρου μου έλυσε τα χέρια. οπότε έγω για spraybar δίνω +1.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Μιχάλη οι λύσεις είναι δύο. 

Α) βάζεις το φίλτρο στα πλάγια έτσι ώστε η έξοδος να πηγαίνει κατά μήκος του ενυδρείου .

Β) Κάνεις μία γωνία και την βάζεις στην έξοδο του φίλτρου για να στείλεις πάλι την ροη του νερού κατά το μήκος του ενυδρείου . 

Και αν θέλεις να ρίξεις και άλλο την ροή βάλε μέσα στο φίλτρο ενυδρειακό βαμβάκι και σε λίγες μέρες θα πέσει αρκετά .

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα .

Μιχάλη οι λύσεις είναι δύο. 

Α) βάζεις το φίλτρο στα πλάγια έτσι ώστε η έξοδος να πηγαίνει κατά μήκος του ενυδρείου .

Β) Κάνεις μία γωνία και την βάζεις στην έξοδο του φίλτρου για να στείλεις πάλι την ροη του νερού κατά το μήκος του ενυδρείου . 

Και αν θέλεις να ρίξεις και άλλο την ροή βάλε μέσα στο φίλτρο ενυδρειακό βαμβάκι και σε λίγες μέρες θα πέσει αρκετά .

Καλησπέρα

Κατά μήκος είναι η έξοδος, στο πλάι του φίλτρου, και στη "φάτσα" είναι οι τρύπες που ρουφάει... Θα δοκιμάσω και το βαμβάκι γιατί τα οικονομικά μου δεν σηκώνουν αλλαγή φίλτρου αυτό το διάστημα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις βγάλει, εχεις βάλει τπτ μέσα απο το φίλτρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όχι ακριβώς τα 2 σφουγγάρια που είχε μέσα τα έκοψα σε πιο μικρά για να έχω μηχανική φίλτρανση και τα έβαλα στις εισόδους του νερού και γύρω γύρω από Seachem Matrix βιολογικό υλικό, περίπου 300γρ χώρεσα.

163784587_4426587504024429_165976837867069403_n.jpg

163798978_432321777999214_6622295043773398221_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...