Jump to content

Επιλογή εξωτερικού φίλτρου για 820 λίτρα ενυδρείο.


losmuertos1

Recommended Posts

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες για εξωτερικό φίλτρο για ενυδρείο 820 λίτρα. Σκέφτομαι να βάλω δύο φίλτρα για παράδειγμα ένα Fluval 207 και ένα Fluval FX4. Θα ήταν καλή επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! σαν κάτοχος ενος fx4 που λειτουργεί σε πολύ μα πολύ βρώμικα ψάρια, χρυσοψαρα δλδ, το συνηστώ. αλλά να κάνω μια ερώτηση;; Τα φίλτρα υπάρχουν ήδη;; Γιατι αν δεν υπάρχουν, τότε μιλάς για ένα κόστος περιπου 300ευρώ, ενώ με 250 περίπου, πέρνεις το fx6 στα 250. Αλλα θα συμφωνήσω με τον φίλο @giwrgosrott

Δέν ξέρω το κόστος για ένα samp, μαζί με τα υλικά του (σφουγγάρια κλπ κλπ), αλλα μήπως να το μελετήσεις;; Και παλι λκέω, στην περίπτωση όπου δνε υπάρχουν τα φίλτρα που ανέφερες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν τα φίλτρα. Θα το σκεφτώ για τύπου σαμπ. Πόσα περίπου λίτρα νερού και χωρητικότητα υλικών φίλτρου θα πρέπει να χωράει το φίλτρο τύπου σαμπ για τα 820 λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σε 820 λιτρα ενυδρειο δεν σε καλυπτουν αυτα τα 2 φιλτρα απο  ογκο καδου για βιολογικο υλικο και ισως ουτε απο ροη........Η καλυτερη λυση ειναι ενα sump, αλλιως θες 2 ''μεγαλα'' φιλτρα.

Τ ο βασικο ερωτημα  ειναι τι ενυδρειο θα κανεις??...., δηλ. με τι ψαρια, τι διακοσμο κλπ κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα, σε 820 λιτρα ενυδρειο δεν σε καλυπτουν αυτα τα 2 φιλτρα απο  ογκο καδου για βιολογικο υλικο και ισως ουτε απο ροη........Η καλυτερη λυση ειναι ενα sump, αλλιως θες 2 ''μεγαλα'' φιλτρα.

Τ ο βασικο ερωτημα  ειναι τι ενυδρειο θα κανεις??...., δηλ. με τι ψαρια, τι διακοσμο κλπ κλπ

Το ενυδρείο θα είναι αρκετά φυτεμένο και θα βάλω όσα περισσότερα αρσενικά γκάπι μπορώ, υπολογίζω κοντά στα 200-250 ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος losmuertos1 έγραψε:

. Πόσα περίπου λίτρα νερού και χωρητικότητα υλικών φίλτρου θα πρέπει να χωράει το φίλτρο τύπου σαμπ για τα 820 λίτρα?

Θεωρητικα παιζουν αρκετα πραγματα ρολο για τα λίτρα νερού και την χωρητικότητα υλικών απο οσο θυμαμαι όταν το έψαχνα μια εποχή για τα σαμπ.......το μελος  @tkalamatτρεχει σαμπ σε τοσα λιτρα, για τσεκαρε το παρακατω ''θεμα'' του

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με ένα σαμπ 150 έως 200 λίτρα πιστεύω ότι είσαι καλά. Από βιολογία μπορείς να βάλεις ελαφρόπετρα. 20 λίτρα άνετα. Με πολύ μικρό κόστος. 

Και οπωσδήποτε δύο αντλίες να γυρνάνε το νερό.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Για μένα είναι μονόδρομος το sump. Και δυο fx6 να έχεις, πιθανότατα δε θα επαρκούν από θέμα βιολογίας. Γιατί από ότι είδα μιλάμε για πολύ μεγάλο αριθμό ψαριών

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι τι σαμπ να το κάνεις εσωτερικά του ενυδρείο. Ουτε σωκηνακια, ουτε σωλήνες ενώσεις φλάντζες κλπ. Σε τόσα λίτρα κ να χάσεις 50 από το κυρίως ενυδρείο δεν είναι πρόβλημα. Πολυ ενδιαφέρον προτζεκτ τα γκαπυ σε τόσα λίτρα. Κράτα μας ενήμερους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος giwrgosrott έγραψε:

Με ένα σαμπ 150 έως 200 λίτρα πιστεύω ότι είσαι καλά. Από βιολογία μπορείς να βάλεις ελαφρόπετρα. 20 λίτρα άνετα. Με πολύ μικρό κόστος. 

Και οπωσδήποτε δύο αντλίες να γυρνάνε το νερό.

 

Δύο αντλίες γιατί και οχι μια μεγάλη (αντλία λίμνης), για παράδειγμα μια Εheim flow compactOn 9000?

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

 Πολυ ενδιαφέρον προτζεκτ τα γκαπυ σε τόσα λίτρα. Κράτα μας ενήμερους. 

Ευχαριστώ. Ναι ναι θα σας κρατήσω ενήμερους. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Γνώμη μου είναι τι σαμπ να το κάνεις εσωτερικά του ενυδρείο. Ουτε σωκηνακια, ουτε σωλήνες ενώσεις φλάντζες κλπ. Σε τόσα λίτρα κ να χάσεις 50 από το κυρίως ενυδρείο δεν είναι πρόβλημα. Πολυ ενδιαφέρον προτζεκτ τα γκαπυ σε τόσα λίτρα. Κράτα μας ενήμερους. 

 

Link to comment
Share on other sites

Aν θέλεις και εσωτερικό σαμπ είναι μια χαρά  έφτιαξα πρόσφατα 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Aν θέλεις και εσωτερικό σαμπ είναι μια χαρά  έφτιαξα πρόσφατα 

 

 

Θα το σκεφτώ και θα αποφασίσω να δω και αν με παίρνει γιατί δεν θέλω να ξεφύγω απο το προσχέδιο που ήδη έχω, για την εσωτερική διακόσμηση. Ευχαριστώ. Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά πάντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...