Jump to content

DIY φωτισμός


Gmm

Recommended Posts

Κάνουν αυτές οι τενιες led για να φτιάξω DIY φωτισμό για ενυδρείο 100 λίτρων χωρίς co2 με εύκολα φυτά?

Screenshot_20210323-173820_Chrome.jpg

Screenshot_20210323-173713_Chrome.jpg

Screenshot_20210323-173844_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

3528 μονο για μια γωνια της αποθηκης κανει, για να εχουν φως οι αραχνες..... :D

5050 κατι θα κάνει... καλυτερη λυση , βεβαια, ειναι high power led..... ή βαλε 2 Τ5 με στεγανα ακροφυσια+μπαλλαστ (αν πιανουν τα χερακια σου)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος, εσυ τι λεντοταινια εβαλες στο ανωνυμο;

 

Link to comment
Share on other sites

Την παρακάτω σε ενυδρείο 90εκ. μήκος και τα 5 μέτρα με ντίμερ για να ρυθμίζω την ένταση.

https://www.leditnow.gr/led-tainia-v-tac-18w-120-led-smd-5730-m-high-lumen-psuhro-leuko.html

Link to comment
Share on other sites

για το καινούργιο που θα κάνω λέω να δωκιμάσω ακρηβως την ίδια λεντοταινία αλλα στα 4500Κ δηλαδή την παρακάτω

https://www.thepowershop.gr/p/fotismos/tainies-led/tainies-led/627-tainia-led-v-tac-smd-5730-4500k-fysiko-lefko-5-metra-12v-ip20-18w-120-leds-3000-lumens-metro-cri95-2163.html

 

πέρα απο τα 3000 λούμεν ανά μέτρο βασικό κλητήριο είναι και το cri >95 σε συνδυασμό με ενα μπροστινό Crystal Clear τζάμι είναι λουκούμι :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Την παρακάτω σε ενυδρείο 90εκ. μήκος και τα 5 μέτρα με ντίμερ για να ρυθμίζω την ένταση.

https://www.leditnow.gr/led-tainia-v-tac-18w-120-led-smd-5730-m-high-lumen-psuhro-leuko.html

Σκέτο λευκό έβαλες?

Και από τροφοδοτικό εγώ πχ για ενυδρείου 70 εκατοστά με 1,20 μετρα λεντοτενια είναι πλήρεις τι τροφοδοτικο πρωτινεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

3528 μονο για μια γωνια της αποθηκης κανει, για να εχουν φως οι αραχνες..... :D

5050 κατι θα κάνει... καλυτερη λυση , βεβαια, ειναι high power led..... ή βαλε 2 Τ5 με στεγανα ακροφυσια+μπαλλαστ (αν πιανουν τα χερακια σου)

Ούτε το λευκό 4014 κάνει?

Με 1700 lumel/m

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

ναι σκέτο λευκό, το τροφοδοτικό πάει ανάλογα με τα μέτρα ταινίας που θα βάλεις 18W/m.

αν βάλεις πχ 2 μέτρα θέλεις τροφοδοτικό 50w. για να είσαι άνετος.

Το πόσα μέτρα θα βάλεις εξαρτάτε απο το είδος των φυτών αλλά καλυτέρα βάλε όλα τα μέτρα και με 5 ευρώ πάρε ένα ντιμερ όποτε μπορείς να κάνεις παιχνίδι. έχεις εύκολα φυτά το χαμηλώνεις βάζεις αργότερα δύσκολα φυτά το αυξάνεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ναι σκέτο λευκό, το τροφοδοτικό πάει ανάλογα με τα μέτρα ταινίας που θα βάλεις 18W/m.

αν βάλεις πχ 2 μέτρα θέλεις τροφοδοτικό 50w. για να είσαι άνετος.

Το πόσα μέτρα θα βάλεις εξαρτάτε απο το είδος των φυτών αλλά καλυτέρα βάλε όλα τα μέτρα και με 5 ευρώ πάρε ένα ντιμερ όποτε μπορείς να κάνεις παιχνίδι. έχεις εύκολα φυτά το χαμηλώνεις βάζεις αργότερα δύσκολα φυτά το αυξάνεις.

Έχω το dimmer s2 pro μπορώ να το συνδέσω σωστά?

Αυτό το τροφοδοτικό θα με καλιπτε για 2 μέτρα?

https://allforlighting.gr/product/metaschimatistis-trofodotiko-plastiko-12v-60w-ip44-v-tac-sku-3239/?skr_prm=WyJjMDNiMWEwMS0wNzBjLTQzYWQtOGQ4OS1lMzM4ZGY2MmY4YzciLDE2MTY1Mzc2OTc4MzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Gmm έγραψε:

Ούτε το λευκό 4014 κάνει?

Με 1700 lumel/m

Δεν ξέρω γιατί δεν ξέρω τη φυτά θες και πόσο είναι η διαστάσεις του ενυδρείου σου με απλά λόγια πόσα λίτρα  διάβασε τα παρακάτω για πόσο φώς θες.

 

Ανάγκες του ενυδρείου σε Lumen

15-20 Lumen/Lt  Χαμηλός φωτισμός*

Ο ελάχιστος φωτισμός για φυτά με χαμηλές απαιτήσεις σε φως, ακατάλληλος φωτισμός για ενυδρεία με ύψος 60+cm'

 

>20-40 Lumen/Lt  Μέτριος φωτισμός*

Για φυτά με χαμηλές και μέτριες απαιτήσεις σε φως, αλλά και για κάποια φυτά με υψηλές απαιτήσεις σε φως, μόνο όταν βρίσκονται κοντά στην επιφάνεια του νερού.

 

>40-50 Lumen/Lt   Υψηλός φωτισμός*

Για φυτά με χαμηλές, μέτριες, και υψηλές απαιτήσεις σε φως, αφορά τα περισσότερα ενυδρεία, σε αυτά τα ενυδρεία καλό θα ήταν τα φυτά με της χαμηλές απαιτήσεις σε φως να βρίσκονται σε σκιώδη μέρη.

 

>50 Lumen/Lt  Πολύ υψηλός φωτισμός*

Για φυτά με ιδιαίτερες ανάγκες γνώστες του αντικειμένου, ή για ενυδρεία με μεγάλο ύψος 60+cm

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δεν ξέρω γιατί δεν ξέρω τη φυτά θες και πόσο είναι η διαστάσεις του ενυδρείου σου με απλά λόγια πόσα λίτρα  διάβασε τα παρακάτω για πόσο φώς θες.

 

Ανάγκες του ενυδρείου σε Lumen

15-20 Lumen/Lt  Χαμηλός φωτισμός*

Ο ελάχιστος φωτισμός για φυτά με χαμηλές απαιτήσεις σε φως, ακατάλληλος φωτισμός για ενυδρεία με ύψος 60+cm'

 

>20-40 Lumen/Lt  Μέτριος φωτισμός*

Για φυτά με χαμηλές και μέτριες απαιτήσεις σε φως, αλλά και για κάποια φυτά με υψηλές απαιτήσεις σε φως, μόνο όταν βρίσκονται κοντά στην επιφάνεια του νερού.

 

>40-50 Lumen/Lt   Υψηλός φωτισμός*

Για φυτά με χαμηλές, μέτριες, και υψηλές απαιτήσεις σε φως, αφορά τα περισσότερα ενυδρεία, σε αυτά τα ενυδρεία καλό θα ήταν τα φυτά με της χαμηλές απαιτήσεις σε φως να βρίσκονται σε σκιώδη μέρη.

 

>50 Lumen/Lt  Πολύ υψηλός φωτισμός*

Για φυτά με ιδιαίτερες ανάγκες γνώστες του αντικειμένου, ή για ενυδρεία με μεγάλο ύψος 60+cm

100 λίτρα με εύκολα φυτά χωρίς co2 ανουμπια κριπτοκορινες μος τέτοια φυτα. 30 lumel μου φτάνουν Γιατί μετά γεμίζω αλαγες 

Το τροφοδοτικό που έβαλα ποιο πάνω κάνει?

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

ωραία οπότε με δυο μέτρα θα έχεις 3200 λουμεν και αφού θέλεις 3000είσαι καλυμμένος. Στην θέσει σου όμως για σιγουριά θα έβαζα  3 μέτρα και ένα 60αρη τροφοδοτικό μαζί με ντιμερ, θα ένιωθα ποιο άνετα. :)

 

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ωραία οπότε με δυο μέτρα θα έχεις 3200 λουμεν και αφού θέλεις 3000είσαι καλυμμένος. Στην θέσει σου όμως για σιγουριά θα έβαζα  3 μέτρα και ένα 60αρη τροφοδοτικό μαζί με ντιμερ, θα ένιωθα ποιο άνετα. :)

 

 

 

Οι λεντοτενιες γραφουν καπου οτι ντιμαρονται? Πχ αυτήν που ανεβασα εγώ ντιμαρετε?

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο ξερω, ολες ντιμαρονται. Καλυτερα να σου πει ο @Antonis K. Mπορει να ειμαι και λαθος...

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι λεντοταινιες ντιμαρονται. 

 

Στο αρχικό ποστ που ανέβασες, οι χρωματιστές αναγράφουν "Dimmable-ΝΑΙ"

Αυτό ψάχνεις.

Η μεσαία φωτο με τη λευκή λεντοταινια, την αναγράφει σαν LED Bar. 

Στο site που μπήκα, την αναφέρει σαν δύσκαμπτη ταινία led. Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, αν κόβεται, αν ντιμαρεται οπότε θα πρότεινα να πας σε επιλογές που σου έδωσαν τα παιδιά πιο πάνω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/3/2021 at 12:50 ΠΜ, το μέλος Antonis K έγραψε:

Σχεδόν όλες οι λεντοταινιες ντιμαρονται. 

 

Στο αρχικό ποστ που ανέβασες, οι χρωματιστές αναγράφουν "Dimmable-ΝΑΙ"

Αυτό ψάχνεις.

Η μεσαία φωτο με τη λευκή λεντοταινια, την αναγράφει σαν LED Bar. 

Στο site που μπήκα, την αναφέρει σαν δύσκαμπτη ταινία led. Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι, αν κόβεται, αν ντιμαρεται οπότε θα πρότεινα να πας σε επιλογές που σου έδωσαν τα παιδιά πιο 

@Antonis K τι τροφοδοτικό πρωτινεις να πάρω κλειστού τύπου 

Η τα ανιχτα μεταλλικά ? Από θέμα θερμοκρασιας θα έχει θέμα το κλειστό? Θέλω 60w 5A 12v 

Έγινε επεξεργασία - Gmm
Link to comment
Share on other sites

Και με τα 2 θα κάνεις τη δουλειά σου. Όμως τα μεταλλικά είναι αρκετά καλύτερα, λόγω πιο σταθερής τάσης εξόδου, η οποία στις περισσότερες περιπτώσεις ρυθμιζεται κιόλας.

Έτσι αυξάνεται και η μακροζωία των ταινιών. Και η διαφορά στην τιμή είναι μικρή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...