Jump to content

Αναβάθμιση της λιμνούλας


Recommended Posts

Αναβάθμιση της λιμνούλας μου από τα 400 λίτρα στα 1400 Για να βλέπω τα ψαρια η πρόσοψη θα είναι με μεταλλικό σκελετό και τζάμια τριπλεξ 16 χιλιοστα
η μόνωση στο τσιμέντο θα είναι με Sika® MonoSeal-101 H για δεξαμενές για πόσιμο νερό 

 

20160310_153717.jpg

20161007_162237.jpg

20210323_105420_2.jpg

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν καν ξεκινήσεις φαίνεται ότι θα κάνεις κάτι ωραίο. Έχεις κάνει πρόβλεψη που θα βάλεις τα φίλτρα, σκιμμερ ? Θα έχει bottom drain? Το τζαμί τούμπανο για τον χώρο σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Aliens έγραψε:

Πριν καν ξεκινήσεις φαίνεται ότι θα κάνεις κάτι ωραίο. Έχεις κάνει πρόβλεψη που θα βάλεις τα φίλτρα, σκιμμερ ? Θα έχει bottom drain? Το τζαμί τούμπανο για τον χώρο σου.

Στην αρχή θα την δουλέψω με το φίλτρο που έχω βαρέλι 40 λίτρα, και έναν καταρράχτη που θα βάλω και βιολογικό υλικό με 7 χρυσόψαρα θεωρείς οτι θα χρειαστώ σκιμμερ?  

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη μου λίμνη ήταν 800λτ. Οριακά δεν είχα σκιμμερ. Στην επόμενη αναβάθμιση μου είχα βάλει σκιμμερ. Όχι τόσο για την ιχθυοφορτιση. Ποιο πολύ για να μαζεύει τα φύλλα και ότι άλλα σκουπίδια μαζευόταν στην επιφάνεια. Έτσι όπως την έχεις κάνει ψηλή ίσως και να μην χρειαστείς.

 

Για φιλτρανση θα προτιμούσα να είχα 2 βαρέλια. Ένα μηχανική και ένα βιολογική. Έτσι όταν καθαρίζεις την μηχανική, να μην αναταρασσεται καθόλου η βιολογική.

 

Περιμένουμε την συνέχεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκιμμερ σε αυτά τα λίτρα το χρειάζεσαι περισσότερο για να μαζεύει φύλλα και άλλες βρωμιες που επιπλέουν στην επιφάνεια της λίμνης. Αν δε θες να βάλεις είναι οκ, απλά θα πρέπει να τα μαζεύεις με μια απόχη. Στα 1400 λίτρα βάζεις και  άλλα επτά χρυσόψαρα άνετα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς επίσης αντλία γύρω στα 3000 λ/ω τουλάχιστον. Στο βαρέλι έχεις μόνο σφουγγάρια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Θα χρειαστείς επίσης αντλία γύρω στα 3000 λ/ω τουλάχιστον. Στο βαρέλι έχεις μόνο σφουγγάρια?

Όχι εχω ένα σφουγγάρι και είναι γεμάτο ελαφρόπετρα και 5 λίτρα λάβα 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Θα σου έλεγα μόνο για την ώρα να αντικαταστήσεις το σφουγγάρι με ιαπωνική ψάθα. Το λέω εκ πείρας είναι πολυυυυ καλύτερη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ωραία. Θα σου έλεγα μόνο για την ώρα να αντικαταστήσεις το σφουγγάρι με ιαπωνική ψάθα. Το λέω εκ πείρας είναι πολυυυυ καλύτερη

Που θα βρω?

 

Link to comment
Share on other sites

Ψάθα η από site του εξωτερικου η εδώ

 

https://www.koihellas.com/?product=ιαπωνική-ψάθα-japanese-matte-διάσταση-1χ1-μέτρα-πάχ

 

Την κόβεις με λεπίδι όπως θες σε ότι σχήμα θες

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και καλογέμιστη. Ωραία αναβάθμιση. Αν χρειαστείς σοβαρό βιολογικό υλικό για το βαρέλι σου θα σου πρότεινα το Lotus Root Bacteria House

https://www.koihellas.com/?product=mountain-tree-lotus-root-bacteria-house-normal-2η-γενιά-για-ενυδρεία-τιμή-ανά

 

Για οποιαδήποτε συμβουλή μην διστάσεις να ρωτήσεις πριν κάνεις κάποιο λάθος που θα το βρεις μπροστά σου στο μέλλον.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος DrKOI έγραψε:

Καλορίζικη και καλογέμιστη. Ωραία αναβάθμιση. Αν χρειαστείς σοβαρό βιολογικό υλικό για το βαρέλι σου θα σου πρότεινα το Lotus Root Bacteria House

https://www.koihellas.com/?product=mountain-tree-lotus-root-bacteria-house-normal-2η-γενιά-για-ενυδρεία-τιμή-ανά

 

Για οποιαδήποτε συμβουλή μην διστάσεις να ρωτήσεις πριν κάνεις κάποιο λάθος που θα το βρεις μπροστά σου στο μέλλον.

Ευχαριστώ Με την κατασκευή κάνω υπέρβαση στα οικονομικά μου θα χρειαστώ και https://www.koihellas.com/?product=ιαπωνική-ψάθα-japanese-matte-διάσταση-1χ1-μέτρα-πάχ και το βιολογικό αλλά σιγά σιγά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαι απο τους προλαλήσαντες στο φορουμ για την ιαπωνική ψάθα πριν από αρκετά, χρόνια θα σου πρότεινα να ΜΗΝ κανεις το λαθος να πάρεις την λεπτή ψάθα. Τα είχα δοκιμάσει κάποτε. Η λεπτή δεν θα δουλεψει ούτε θα καθίσει καλά στο φίλτρο όπως η χοντρή. Παρόλο αυτά και τις 2 τις βρίσκεις στην ίδια τιμή. Στην αγορά υπάρχει ψάθα στους 3.5 και στους 5 ποντους. Ακόμα και με ΚΟΙ +60 εκατοστά η χοντρή ψάθα των 5 πόντων δουλεύει απροβλημάτιστα, χωρις να στομώνει. Ακόμα δεν έχει βγει κάποια προϊόν που να την ανταγωνίζεται και αυτό λέει πολλά.  Από το ebay που είχα αγοράσει περσυ 2μ*1μ είχε 70 μαζι με τα μεταφορικά. Κάτι τέτοιο σίγουρα είναι πολύ μεγάλο για το φίλτρο σου. Με 1μ*1μ θα είσαι σούπερ.


Η ιαπωνική ψάθα και το crystal bio, είναι αθάνατα υλικά και τεσταρισμένα εδω και χρόνια, όχι μόνο από άλλους αλλά και από εμάς. Είναι μια επένδυση που θα την έχεις εφόρου ζωής. Θα τα έχεις όσο μεγάλη λίμνη και να κάνεις. Αν είναι να κάνεις κάποια αγορά, κάνε από τώρα μια σωστή επένδυση. Καλύτερα να επενδύσεις στην πιο χοντρή ακόμα και αν σου έρχεται λίγο πιο ακριβά. 
Για τα βιολογικά υπάρχουν πολλές επιλογές όπως τα αθάνατα crystal bio αλλά και τα υποσχόμενα Lotus Root Bacteria House.

 
Πολύ καλό το τσιμεντοειδές Sika που θα βάλεις. Από πάνω φαντάζομαι θα βάλεις και κάποια άλλη βαφή ?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβαψα το μεταλλικό πλαίσιο και το βίδωσα κάτω και στα πλάγια  με ουπα τσιμέντου

20210324_200238.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tkalamatΟι περισσότερες ψάθες στην αγορά πλέον είναι 3,8 εκατοστά. Είναι ακριβώς το ίδιο αποτελεσματικές και κάθεται μια χαρά στα φίλτρα τα δικά μου και πολλών άλλων φίλων, πελατών και χομπιστών ανα τον κόσμο. Υπάρχουν διαφορετικές ποιότητες ψάθας και δεν είναι όλες ίδιες ως προς την υφή και την πλέξη. Επίσης μην ξεχνάμε ότι οι περισσότερες ψάθες είναι από μαγαζιά της Αγγλίας και πλέον είναι ασύμφορο να φέρνεις πράγματα από Αγγλία διότι και τα μεταφορικά είναι ακριβότερα λόγω Covid αλλά και επειδή πληρώνεις επιπλέον χρεώσεις για τελωνείο. Οσο για την αποτελεσματικότητα του Crystal Bio έχω πολλές ενστάσεις και έχω δοκιμάσει και τα 2 υλικά. Επίσης μια κούτα Mountain Tree Bacteria House (135 ευρώ) βαστάνε υπερπολλαπλάσια βιολογία από 100 λίτρα Ogata Crystal Bio (περίπου 300 ευρώ). Τα έχω και τα 2 στην λίμνη μου και είναι τεράστια η διαφορά υπέρ του Mountain Tree Lotus Root Bacteria House. Για να μην μιλήσω για την διαφορά στην αντοχή αλλά και στην απορροφητικότητα του υλικού. Η τεχνολογία συνεχώς εξελίσσεται και πρέπει να την παρακολουθούμε και να μην μένουμε μόνο στο παρελθόν.

 

Τώρα για το θέμα φίλτρανσης προσωπικά θα σου πρότεινα να μην πας στην πατροπαράδοτη κλασσική λύση με japanese matte ως μηχανικό φίλτρο και μέσα σε βαρέλια αλλά να ξεκινήσεις με ένα προφίλτρο σίτας ή drumfilter ή με ένα μικρό k1 bead filter και μετά να φτιάξεις δοχεία για την βιολογία σου που μπορείς να συμπεριλάβεις και japanese matte. Καταλαβαίνω ότι τα οικονομικά είναι δύσκολα αυτή την εποχή αλλά είναι υποδομές που δεν θα μετανιώσεις και η συντήρηση των φίλτρων είναι παιχνιδάκι.

 

Δεν ξέρω αν το έχεις δει αυτό το βίντεο με το φίλτρο που χρησιμοποιώ στην μικρή μου λίμνη

 

 

Βέβαια με τα χρυσόψαρα που σκέφτεσαι να βάλεις το έργο σου είναι ευκολότερο και οι απαιτήσεις σου σε φίλτρα πολύ μικρότερες από το να είχες koi.

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Με το φίλτρο που έχω και με επιπλέον βιολογικό υλικό στον καταρράχτη και προ φίλτρο θα δουλεύει στην αρχή  με 7 χρυσόψαρα δεν θα εχω πρόβλημα, στην πορεία θα τα πούμε για αναβάθμιση του φίλτρου

WP_20151223_15_30_15_Pro (1).jpg

WP_20151229_11_28_45_Pro.jpg

WP_20151222_15_23_22_Pro.jpg

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Με το φίλτρο που έχω και με επιπλέον βιολογικό υλικό στον καταρράχτη και προ φίλτρο θα δουλεύει στην αρχή  με 7 χρυσόψαρα δεν θα εχω πρόβλημα, στην πορεία θα τα πούμε για αναβάθμιση του φίλτρου

WP_20151223_15_30_15_Pro (1).jpg

WP_20151229_11_28_45_Pro.jpg

WP_20151222_15_23_22_Pro.jpg

Αν είσαι στα ίδια ψάρια ναι δε θα έχεις θέμα. Μονή μου ένσταση είναι αν η υπάρχουσα αντλία θα αντέχει να φιλτράρει τη διπλάσια ποσότητα νερού. Αλλά αυτό το βλέπεις και στην πορεία 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αν είσαι στα ίδια ψάρια ναι δε θα έχεις θέμα. Μονή μου ένσταση είναι αν η υπάρχουσα αντλία θα αντέχει να φιλτράρει τη διπλάσια ποσότητα νερού. Αλλά αυτό το βλέπεις και στην πορεία 

 

Αντλία εννοείται οτι θα βάλω και άλλη μια σύνολο 3000-3500 περίπου 

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε κομπλέ είσαι. Όπως είπες βάζεις και λίγο παραπάνω ελαφρόπετρα στον καταρράκτη και είδα θεός ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχωράει και  ο καταρράχτης έναν όροφο ακόμα θέλουμε. 

20210326_182249.jpg

20210326_191329.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία δουλειά ! πιστεύω ότι άμα είχα μονοκατοικία θα είχα σιγουρα και εγω δοκιμάσει το κονσεπτ!

Συγχαρητήρια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Θοδωρή . 

Πολύ ωραία δουλεία θα γίνει ακόμα μια φορά.:bigemo_harabe_net-117: 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tepe έγραψε:

πολύ ωραία δουλειά ! πιστεύω ότι άμα είχα μονοκατοικία θα είχα σιγουρα και εγω δοκιμάσει το κονσεπτ!

Συγχαρητήρια 

 

Ευχαριστώ, ελπίζω να φτιάξω κάτι καλό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μπράβο ρε Θοδωρή . 

Πολύ ωραία δουλεία θα γίνει ακόμα μια φορά.:bigemo_harabe_net-117: 

 

Ευχαριστώ Μαρίνο έχω πολύ δουλειά ακόμα ελπίζω το αποτέλεσμα να με αποζημιώσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tkalamat έγραψε:

Προχωράει και  ο καταρράχτης έναν όροφο ακόμα θέλουμε. 

20210326_182249.jpg

20210326_191329.jpg

Πολύ ωραίος ο καταρράκτης σου. Είναι και design ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...