Jump to content

Αναβάθμιση της λιμνούλας


Recommended Posts

On 3/6/2022 at 12:09 ΠΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Κοίτα να δεις...... 3600l/h δεν το λες και αρκετή ροή. Τόσο έχω σε 500 λίτρα ενυδρείο και όταν τα φίλτρα φορτώνουν πέφτει αισθητά και η ροή. Σε εσένα ή λίμνη λειτουργεί σαν δεξαμενή καθίζησης μαζεύοντας σιγά σιγά λάσπη στον πυθμένα έχοντας αυξημένο μικροβιακο φορτίο και αρκετά παθογόνα μην ξέροντας πότε θα σου σκάσει και καμιά ασθένεια. Η ροή πρέπει να λειτουργεί σαν χορτοκοπτικό μην αφήνοντας την συσσώρευση των αποβλήτων στον πυθμένα και οδηγώντας τα στην είσοδο του φίλτρου. Από εκεί και πέρα όσο αφορά την μηχανική φιλτρανση πρώτα πιάνεις τα χοντρά μετά τα κυρίως και στο τέλος η μικροφιλτρανση για τα μικροσωματιδια. 

Στο κομμάτι αυτό δε θα συμφωνήσω απόλυτα. Σε γενικές γραμμές και όσον αφορά τις λίμνες, αρκεί το νερό να περναει δύο άντε τρεις φορές την ώρα από τα φίλτρα. Δε χρειάζεται και επίσης δεν είναι δυνατό σε κάποιες περιπτώσεις (όπως για λιμνες 10.000 λίτρων και άνω) να έχουμε κυκλοφορία πέντε φορές την ώρα τα λίτρα της λίμνης. Αυτό που χρειάζεται είναι το φίλτρο μας (βιολογικό και μηχανικό) να είναι περίπου το 15-20 τις εκατό του όγκου της λίμνης.  Στη λίμνη υπάρχουν δύο τρόποι καθαρισμού του πυθμένα της, είτε σκούπα είτε να υπάρχει bottom drain. Πάντως σε αυτή τη λίμνη που είναι τόσο μικρή που κάνει εντύπωση που μένει μάκα κάτω. Εμένα είναι 2500 λίτρα με κοι και δεν έχω τέτοιο θέμα. Αγορίνα μηχανική φιλτρανση χρησιμοποιείς? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει μάκα εχει μαυρίσει απο αλγη όπως και τα πλαϊνά το νερο περνάει πρώτα απο ενυδρειακό σφουγγάρι και στον καταρράχτη βάζω και ενυδρειακο βαμβάκι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα…..

Θοδωρή και Χρήστο, δεν απάντησα νωριτερα γιατι ηθελα να βρω τον χρόνο να απαντησω συνολικα και όχι βιαστικά ή μονολεκτικά….

 

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως η όλη κουβέντα γίνεται για να βελτιώσουμε το όλο σύστημα και την εικόνα της λιμνούλας και  Θοδωρή καμία όρεξη δεν έχω να σε κοροϊδέψω ή να σε παιδέψω, συμφωνείς δεν συμφωνείς με τις υποδείξεις που μπορεί να κάνω….  

 

Αρχικα να πουμε ότι η λιμνουλα σου είναι αρκετα φορτωμένη με ψαρια, περισσότερα από ότι θα επρεπε, όπως και στην δικια σου Χρήστο άλλωστε. Από την μια μιλαμε για χρυσοψαρα και από την άλλη για Κοι, όπως και να εχει γνωριζουμε πολύ καλα πως τα λιτρα σε σχεση με τα ψαρια παιζουν βασικο ρολο στην σωστη λειτουργια και συντήρησης του συστηματος. Σε αυτή την περιπτωση η φιλτρανση πρεπει να καθαριζεται τακτικα γιατι αλλιως μπουκώνει, πέφτει η ροη και δεν συγκρατει πια τα απόβλητα με αποτελεσμα να εχουμε αρκετα οργανικα και μεσα στην λίμνη. Το καλο ειναι οτι στου Χρηστου φαινεται η αναβαθμυση της φιλτρανσης οσο αφορα τα οργανικα αλλα υπερτροφισμος συνεχιζει να υπαρχει.

Ο ορισμος του 2 με τρεις φορες τα λιτρα ανα ωρα για μια λιμνη είναι ενας εμπειρικός κανονας και αυτό είναι σχετικο όταν είναι υπερφορτωμένη η λιμνη με ψαρια.

Επισης παιζουν ρολο και αλλοι παραμετροι εκτος από τα λιτρα της λιμνης, όπως το μανομετρικο της αντλιας, ο ογκος των φιλτρων, κάθε ποτε κανουμε συντηρηση, αλλαγη νερου, οι αποστασεις των σωληνωσεων από και προς τα φιλτρα και τον κακαρακτη κλπ…. J όλα αυτά μας κανουνε να χανουμε σε ροη και αποτελεσματικότητα για αυτό λεω ότι είναι σχετικα τα ονομαστικα λιτρα ανα ωρα μιας αντλιας.

Προσωπικα η εικονα που εισπράττω είναι πως το φιλτρο με το συμπάθιο κατουράει και σε καμια περιπτωση δεν βλεπω μια σωστη ροη και οξυγόνωση. Αυτή είναι η εικονα που εισπραττω εγω και καταλαβαινω και για την ΔΕΗ και το κοστος γενικος που εχει ένα μεγαλο συστημα αλλα το προβλημα θα συνεχιζει να υφίσταται και η συντήρηση επιβάλλεται να είναι τακτική ειδικά τώρα το καλοκαίρι για να αποφύγουμε μια ελώδεις κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rik έγραψε:

Καλημερα στην παρεα…..

Θοδωρή και Χρήστο, δεν απάντησα νωριτερα γιατι ηθελα να βρω τον χρόνο να απαντησω συνολικα και όχι βιαστικά ή μονολεκτικά….

 

 

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω πως η όλη κουβέντα γίνεται για να βελτιώσουμε το όλο σύστημα και την εικόνα της λιμνούλας και  Θοδωρή καμία όρεξη δεν έχω να σε κοροϊδέψω ή να σε παιδέψω, συμφωνείς δεν συμφωνείς με τις υποδείξεις που μπορεί να κάνω….  

Αρχικα να πουμε ότι η λιμνουλα σου είναι αρκετα φορτωμένη με ψαρια, Τα 12 χρυυσοψαρα ειναι πολα στα 1500λιτρα? περισσότερα από ότι θα επρεπε, όπως και στην δικια σου Χρήστο άλλωστε. Από την μια μιλαμε για χρυσοψαρα και από την άλλη για Κοι, όπως και να εχει γνωριζουμε πολύ καλα πως τα λιτρα σε σχεση με τα ψαρια παιζουν βασικο ρολο στην σωστη λειτουργια και συντήρησης του συστηματος. Σε αυτή την περιπτωση η φιλτρανση πρεπει να καθαριζεται τακτικα γιατι αλλιως μπουκώνει, πέφτει η ροη και δεν συγκρατει πια τα απόβλητα με αποτελεσμα να εχουμε αρκετα οργανικα και μεσα στην λίμνη. Το καλο ειναι οτι στου Χρηστου φαινεται η αναβαθμυση της φιλτρανσης οσο αφορα τα οργανικα αλλα υπερτροφισμος συνεχιζει να υπαρχει.

Ο ορισμος του 2 με τρεις φορες τα λιτρα ανα ωρα για μια λιμνη είναι ενας εμπειρικός κανονας και αυτό είναι σχετικο όταν είναι υπερφορτωμένη η λιμνη με ψαρια.

Επισης παιζουν ρολο και αλλοι παραμετροι εκτος από τα λιτρα της λιμνης, όπως το μανομετρικο της αντλιας, ο ογκος των φιλτρων, κάθε ποτε κανουμε συντηρηση, αλλαγη νερου, οι αποστασεις των σωληνωσεων από και προς τα φιλτρα και τον κακαρακτη κλπ…. J όλα αυτά μας κανουνε να χανουμε σε ροη και αποτελεσματικότητα για αυτό λεω ότι είναι σχετικα τα ονομαστικα λιτρα ανα ωρα μιας αντλιας.

Προσωπικα η εικονα που εισπράττω είναι πως το φιλτρο με το συμπάθιο κατουράει που το είδες έχω 3 σωλήνες που πέφτουν στη λίμνη εσύ είδες την μικρότερη και σε καμια περιπτωση δεν βλεπω μια σωστη ροη και οξυγόνωση. ο καταρράκτης δεν κάνει οξυγόνωση? Αυτή είναι η εικονα που εισπραττω εγω και καταλαβαινω και για την ΔΕΗ και το κοστος γενικος που εχει ένα μεγαλο συστημα αλλα το προβλημα θα συνεχιζει να υφίσταται και η συντήρηση επιβάλλεται να είναι τακτική ειδικά τώρα το καλοκαίρι για να αποφύγουμε μια ελώδεις κατάσταση.

Δεν αντιδικούμε αλλά νομίζω οτι έχεις λάθος άποψη για την ροή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Δεν αντιδικούμε αλλά νομίζω οτι έχεις λάθος άποψη για την ροή.

Οι δυο σωλήνες είναι μέσα στο νερο γιατί ο θόρυβος ηταν μεγάλος

 

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Οι δυο σωλήνες είναι μέσα στο νερο γιατί ο θόρυβος ηταν μεγάλος

 

Πάω πάσο φίλε μου, άλλωστε υπάρχουν και λιμνούλες που δεν έχουν και καθόλου φίλτρο, αλλά τέτοια ροή όπως φαίνεται από τον σωλήνα που δείχνεις να τρέχει έξω από το νερό έχω σε 80αρι ενυδρείο..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  1. Rik όσον αφορά τη δική μου λίμνη, εννοείται πως υπάρχει υψηλή ιχθυοφόρτιση και κακώς μάλιστα. Για το λόγο αυτό γίνονται και συνεχείς αναβαθμίσεις της φίλτρανσης (οι οποίες και είναι ανεπαρκείς ακόμη (πρώτος εγώ το λέω) και για αυτό και έχω περιστατικά ανά καιρούς. Απλά πλέον ευελπιστώ ότι μέχρι το φθινόπωρο θα πάνε στο νέο τους σπίτι οπότε θα είναι και αυτά και εγώ οκ. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να αποχωριστώ αρκετά για τη συνέχεια θέλω δε θέλω.
  2. Όσον αφορά τη λίμνη του Θοδωρή, πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας ότι είναι λίμνη για χρυσόψαρα και όχι για ΚΟΙ, οπότε οι απαιτήσεις είναι μικρότερες. Αν θυμάμαι καλά είναι περίπου στον τόνο οπότε η αντλία δεν έχει θέμα. Απλά ίσως χρειάζεται αναδιάταξη του φίλτρου ώστε να υπάρξει καλύτερη ροή και μια αναβάθμιση των υλικών φίλτρανσης.
Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Shubunkin θεωριτικα μπορουν να διατηρηθούν και ανα 100 λιτρα νερου το καθε μελος μια που προσαρμόζονται σεχτικα καλα στις ανάλογες συνθήκες αλλα πρακτικά θελουν διπλάσιο και τριπλάσιο ογκο για να εχεις ενα ευτυχισμένο ψαρι, μια που βρομίζουν αρκετά  και για να μην εισαι συνεχεια να κανεις αλλαγες νερου και συντηρηση φίλτρων.

Το θεμα ειναι πως κολλησαμε στην ροη που στην τελικη εγω απλα θα την διπλασιαζα και δεν θα το εκανα και μεγαλο θεμα και οπως επισημανα και στο πρωτο μου ποστ θα εδινα βαση και στην βελτιωση της μηχανικης φιλτρανσης γιατι απο καποια στιγμη και μετα φαινεται οτι αδυνατεί να συγκρατήσει τα οργανικα μικροσωματιδια. Αυτη η καφε γλίτσα που βλεπουμε στον καταρακτη  δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε ενα βαθμο........  ειναι ένδειξη οτι γυρνανε πολλα πισω. Τα πρωτα μου ψαρια ηταν χρυσοψαρα, οπως και μετα που ειχα μεγαλες αμερικανες κιχλιδες και ηταν τακτικη η συντηρηση και η αλλαγη νερου γιατι θελουμε δεν θελουμε οταν το συστημα μας ειναι και compact τα λιτρα για αυτα τα ψαρια αναποφεχτα θα πρεπει να επεμβαίνουμε συχνα εαν θελουμε να λεμε οτι εχουμε ενα υγιές σύστημα....

 

20220526_105753.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόφυτα, ή χρυσά φύκια, είναι συνηθισμένοι μικροσκοπικοί οργανισμοί του γλυκού νερού.

Ορισμένα είδη είναι άχρωμα, αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι φωτοσυνθετικά.

Ως εκ τούτου, είναι ιδιαίτερα σημαντικά σε λίμνες, όπου μπορεί να είναι η κύρια πηγή τροφής για το ζωοπλαγκτόν.

Δεν θεωρούνται πραγματικά αυτότροφα από ορισμένους βιολόγους επειδή σχεδόν όλα τα χρυσόφυτα γίνονται ετεροτροφικά ελλείψει επαρκούς φωτός ή παρουσία άφθονης διαλυμένης τροφής.

 Όταν συμβαίνει αυτό, ο χρυσοπλάστης ατροφεί και το φύκι γίνεται αρπακτικό, τρεφόμενο με βακτήρια ή διάτομα

 

 

https://xromata.com/?p=12469

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Rik έγραψε:

Τα Shubunkin θεωριτικα μπορουν να διατηρηθούν και ανα 100 λιτρα νερου το καθε μελος μια που προσαρμόζονται σεχτικα καλα στις ανάλογες συνθήκες αλλα πρακτικά θελουν διπλάσιο και τριπλάσιο ογκο για να εχεις ενα ευτυχισμένο ψαρι, μια που βρομίζουν αρκετά  και για να μην εισαι συνεχεια να κανεις αλλαγες νερου και συντηρηση φίλτρων.

Το θεμα ειναι πως κολλησαμε στην ροη που στην τελικη εγω απλα θα την διπλασιαζα και δεν θα το εκανα και μεγαλο θεμα και οπως επισημανα και στο πρωτο μου ποστ θα εδινα βαση και στην βελτιωση της μηχανικης φιλτρανσης γιατι απο καποια στιγμη και μετα φαινεται οτι αδυνατεί να συγκρατήσει τα οργανικα μικροσωματιδια. Αυτη η καφε γλίτσα που βλεπουμε στον καταρακτη  δεν θα έπρεπε να υπάρχει σε ενα βαθμο........  ειναι ένδειξη οτι γυρνανε πολλα πισω. Τα πρωτα μου ψαρια ηταν χρυσοψαρα, οπως και μετα που ειχα μεγαλες αμερικανες κιχλιδες και ηταν τακτικη η συντηρηση και η αλλαγη νερου γιατι θελουμε δεν θελουμε οταν το συστημα μας ειναι και compact τα λιτρα για αυτα τα ψαρια αναποφεχτα θα πρεπει να επεμβαίνουμε συχνα εαν θελουμε να λεμε οτι εχουμε ενα υγιές σύστημα....

 

20220526_105753.jpg

Αυτο που βλέπεις είναι ενυδρειακό βαμβάκι και κρατάει τα μικροσωματίδια 

20220510_162153.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tkalamat έγραψε:

Αυτο που βλέπεις είναι ενυδρειακό βαμβάκι και κρατάει τα μικροσωματίδια 

20220510_162153.jpg

Πανω απο το βαμβακι.......... το περλον ποσα να κρατησει το έρμο....

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή μπορείς να μας πεις πάνω κάτω τα στάδια της φιλτρανσης σου και τον όγκο της? Και πόσο από αυτόν πιάνει η μηχανική και η βιολογική αντίστοιχα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Θοδωρή μπορείς να μας πεις πάνω κάτω τα στάδια της φιλτρανσης σου και τον όγκο της? Και πόσο από αυτόν πιάνει η μηχανική και η βιολογική αντίστοιχα?

Το βαρέλι είναι 75 λίτρα εχει ενα κενό 7 εκ, 2 σφουγγάρια 5+5 = 10 Και το υπόλοιπο ως τα λάστιχα ελαφρόπετρα και λάβα, στον καταρράκτη έχει λάβα   και ενυδρειακό βαμβάκι. και είμαι σε σκέψη για ένα προ φίλτρο για μηχανική μόνο. 

20220606_141351.jpg

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Το βαρέλι είναι 75 λίτρα εχει ενα κενό 7 εκ, 2 σφουγγάρια 5+5 = 10 Και το υπόλοιπο ως τα λάστιχα ελαφρόπετρα και λάβα, στον καταρράκτη έχει λάβα   και ενυδρειακό βαμβάκι. και είμαι σε σκέψη για ένα προ φίλτρο για μηχανική μόνο. 

20220606_141351.jpg

Καλό θα ήταν να ενισχυθεί η μηχανική είτε με ιαπωνική ψάθα είτε με sieve

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή τη έχεις στο μυαλό σου για προφιλτρο; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Rik έγραψε:

Θοδωρή τη έχεις στο μυαλό σου για προφιλτρο; 

Κάνω διάφορες  σκέψεις  α)ένα βαρελάκι  πριν το μεγάλο β)ένα βαρελάκι με τρύπες στον πάτο και η αντλία να τραβάει καθαρό στην άλλη πλευρά 

Κάθε άποψη δεκτή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Κάνω διάφορες  σκέψεις  α)ένα βαρελάκι  πριν το μεγάλο β)ένα βαρελάκι με τρύπες στον πάτο και η αντλία να τραβάει καθαρό στην άλλη πλευρά 

Κάθε άποψη δεκτή. 

Άποψη μου βάζεις ένα ίδιο βαρέλι με ιαπωνική Ψαθά αρχικά και λίγο βιολογικό ακόμη στον πάτο. Το νερό θα μπαίνει από το βαρέλι αυτό, θα περνάει από την ψάθα για μηχανική φιλτρανση και στη συνέχεια θα πηγαίνει στο άλλο που θα έχεις το βιολογικό υλικό. Μετά θα επιστρέφει στην λίμνη από το το δεύτερο βαρέλι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Χρήστο, καλη και η ψαθα, δεν μπουκωνει και ευκολα αλλα εδω στο Ελλαδα την χρυσοπληρώνεις μια που θα χρειαστείς και κάμποσες στρώσεις για να κανεις δουλειά. Θα σου ερθει ποιο οικονομικα με σφουγγαρια coarse rough 10 ppi σαν αρχικο σταδιο φιλτρανσης και μετα σε fine 30 ppi για σχετικη μικροφιλτρανση. Οπως και να εχει είτε ψαθα ειτε σφουγγαρι 10 ppi μετα ενα fine παντα κανει την διαφορα. Αυτο σημαινει φυσικα οτι θα σου κοβει καπως την ροη περισσοτερο αλλα θα πιανει και τα ποιο ψιλά. για αυτο γινεται και θεμα για αντλια με τα διπλά λιτρα ανα ωρα. Εσυ τη σφουγγαρια εχεις τωρα;;

Επισης εχεις σπασει την ροη σε πολλα σημεια βγάζοντας πολλα λαστιχα και αυτο ισως ειναι ενα απο τα προβληματα για το οτι δεν εχεις καλη ροη στην λιμνη. Εχεις που εχεις λιγα λιτρα ανα ωρα σπας και την ροη δεν νομιζω να σε βοηθαει αυτη η λυση....

 

276145.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια καλή εναλλακτική λύση για προφίλτρο είναι το Sieve filter αλλά και το K1 ή K+ σε συνδυασμό όπου καθαρίζεται εύκολα-γρήγορα το φίλτρο είναι άκρως αποτελεσματικό και δεν χρειάζεται σφουγγάρια. Άλλη εναλλακτική είναι οι βούρτσες μαζί με κάποιο σφουγγάρι ή carbon wool pad. Επίσης θα διαφωνήσω με τον @Rikότι οι ψάθες είναι ακριβές, οι ψάθες στην ελληνική αγορά είναι αντίστοιχες ή και πιο οικονομικές από τα σφουγγάρια οποιασδήποτε επώνυμης μάρκας.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - DrKOI
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Dr koi καλη φάση το sieve από όσο γνωρίζω όμως θέλει ένα νεφρό για ένα καλό σύστημα. Επ ευκαιρίας να ρωτήσω πουλάτε μόνο την σιτα σαν ανταλλακτικό και σε ποια τιμή; Όσο για την ψάθα μιλάω συγκριτικά με τα σφουγγάρια μια που 7, 8 στρώσεις θα χρειαστεί κάνα 200αρι ευρώ. Και μια που σε έχουμε στην παρέα δώσε μας τα φώτα σου και περί ροής.... 😉 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά τη λίμνη την έφτιαξα με 300 ευρώ δεν μπορώ να διαθέσω άλλα 300 -400+ για το προ φίλτρο αν τα είχα ισος να ακολουθούσα   την συμβολή του DrKOI θα δω τη θα κάνω, με σφουγγάρια ίσως, είναι πιο οικονομικά

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2022 at 10:13 ΜΜ, Rik said:

Αγαπητέ Dr koi καλη φάση το sieve από όσο γνωρίζω όμως θέλει ένα νεφρό για ένα καλό σύστημα. Επ ευκαιρίας να ρωτήσω πουλάτε μόνο την σιτα σαν ανταλλακτικό και σε ποια τιμή; Όσο για την ψάθα μιλάω συγκριτικά με τα σφουγγάρια μια που 7, 8 στρώσεις θα χρειαστεί κάνα 200αρι ευρώ. Και μια που σε έχουμε στην παρέα δώσε μας τα φώτα σου και περί ροής.... 😉 

Καλημέρα το sieve είναι το Compact Sieve της Aqua Forte και κοστίζει γυρω στα 250 ευρώ καινούριο χωρίς τα μεταφορικά. Δεν το λες και ακριβό. Σίτες ανταλλακτικές μπορείς να βρεις αλλά πιστεύω ότι συμφέρει καλύτερα να πάρεις όλη την κατασκευή βγαίνει πιο οικονομική και δεν θα χρειαστεί να κάνεις πατέντες DIY. Αν ενδιαφέρεται κανείς σε αυτή την τιμή πουλάει φίλος συνχομπίστας ολοκαίνουριο στην Ελλάδα. Όποιος μπει στο χόμπυ της λίμνης και ειδικά των Koi πρέπει να είναι έτοιμος να δαπανήσει κάποιο ποσό και δεν νομίζω να είναι πιο ακριβό το χόμπυ αυτό γιατί βλέπω και για ενυδρεία και για ψάρια ενυδρείου να δαπανώνται πιο τρελλά ποσά.

Για το θέμα φίλτρανσης θεωρώ 2 στρώσεις με ψάθα ή σφουγγάρι και Carbon Wool Pad είναι επαρκής και θα μαζεύει και τα μικρότερα σωματίδια.

Για το θέμα ροής θέλουμε να γυρίζει η λίμνη μας μια φορά την ώρα αλλά σε πραγματικό χρόνο όχι θεωρητικά. Εγώ είμαι υπερ αυτού είτε έχεις koi είτε όχι.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2022 at 11:37 ΜΜ, tkalamat said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά τη λίμνη την έφτιαξα με 300 ευρώ δεν μπορώ να διαθέσω άλλα 300 -400+ για το προ φίλτρο αν τα είχα ισος να ακολουθούσα   την συμβολή του DrKOI θα δω τη θα κάνω, με σφουγγάρια ίσως, είναι πιο οικονομικά

Φίλε μου με όλη την καλή πρόθεση που έχω και δεν θέλω να παρεξηγηθώ αυτή η ροή είναι υπερβολικά μικρή έτσι όπως την βλέπω και δεν είναι επαρκής ούτε για ενυδρείο 100 λίτρων όχι για λίμνη. Πρέπει να την βελτιώσεις άμεσα γιατί θα έχεις σοβαρά προβλήματα είτε με άλγες, είτε με οξυγόνωση. Σίγουρα τα ψάρια σου δεν είναι ευχαριστημένα με αυτή την ροή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος DrKOI έγραψε:

Φίλε μου με όλη την καλή πρόθεση που έχω και δεν θέλω να παρεξηγηθώ αυτή η ροή είναι υπερβολικά μικρή έτσι όπως την βλέπω και δεν είναι επαρκής ούτε για ενυδρείο 100 λίτρων όχι για λίμνη. Πρέπει να την βελτιώσεις άμεσα γιατί θα έχεις σοβαρά προβλήματα είτε με άλγες, είτε με οξυγόνωση. Σίγουρα τα ψάρια σου δεν είναι ευχαριστημένα με αυτή την ροή.

Δεν είναι η ροη που βλέπεις Εχω βάλει αντλία την SunSun CTP-3800 SuperEco αντλία λιμνών λίμνη αντλίας ρεύματος 3600l/h 20W είναι 3 φορές περίπου την ωρα αν είχες διαβάσει πιο πάνω θα το έβλεπες, Οι δυο σωλήνες είναι μέσα στο νερο γιατί ο θόρυβος ηταν μεγάλος

 

20220606_141351.jpg

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...