Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα . Ηθελα να ρωτήσω χθές αγόρασα 2 χρυσόψαρα απο το πετ και τα τοποθέτησα στην κυρίως δεξαμενή .Δεν έκανα στα καινούργια καραντίνα επειδή ο τύπος μου είπε οτι τα έχει στη καραντίνα εδώ και δύο μήνες . Τα έβαλα κανονικά στο ενυδρείο χωρις φώς κτλ, αλλα απο χθες οταν πλησιάζω στο ενυδρείο είναι πολυ νευρικά πηγαίνοντας περα δώθε αστραπιαία . έβαλα λιγο sera aquatam χθες μπας και βοηθησει στο στρες , αλλα παρατήρησα οτι αγχώνονται περισσότερο οταν είμαι κοντά τους και εχω το φώς ανοιχτό . Το έκλεισα το φως και τα παρατηρούσα απο μακριά και μου φάνηκαν πιο ήρεμα

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου μετραει 5 μερες ζωης, εχει φουλ αμμωνια, εβαλες και 2 χρυσοψαρα μεσα.... :death:

Γιατι εισαι τοσο βιαστικος; Θελεις να στειλεις και αυτα; Αν δεν καταλαβα κατι, διορθωσε με.

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω για απολυμανση με χλωρινες, καυτο νερο.....

Ποτέ μου δεν ειχα κανει κατι τετοιο. Μονο ενα πλυσιμο με σοδα φαγητου ή το πολυ πολυ ενα ψεκασμα με οξυζενε....

Το βιολογικο φιλτρο τι φταιει.... Αφηνεις το ενυδρειο να τρεχει με το φιλτρο του χωρις ψαρια για 2-3-ς εβδομαδες με θερμοκρασια 27-28 βαθμους και δεν θα μεινει τιποτα απο παρασιτα, πρωτοζωα κ.α ....

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Διαβαζω για απολυμανση με χλωρινες, καυτο νερο.....

Ποτέ μου δεν ειχα κανει κατι τετοιο. Μονο ενα πλυσιμο με σοδα φαγητου ή το πολυ πολυ ενα ψεκασμα με οξυζενε....

Το βιολογικο φιλτρο τι φταιει.... Αφηνεις το ενυδρειο να τρεχει με το φιλτρο του χωρις ψαρια για 2-3-ς εβδομαδες με θερμοκρασια 27-28 βαθμους και δεν θα μεινει τιποτα απο παρασιτα, πρωτοζωα κ.α ....

Ρε συ Πανό γιατί βιάζεσαι? Έχει δίκιο η Ναταλία. Ήταν μια ευκαιρία να ξεκινήσεις το στρώσιμο του ενυδρείου σου σωστά από την αρχή. Σου είχα στείλει και τους συνδέσμους με τα άρθρα που έπρεπε να διαβάσεις. Γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ? Πάλι θα τρέχουμε εδώ. Τα ψάρια είναι νευρικά σίγουρα επειδή άλλαξαν περιβάλλον. Αυτό βέβαια πάντα στην καλή περίπτωση που δεν έχεις τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε καλά ευτυχώς , έχουν ηρεμήσει τώρα, μάλλον από αλλαγή περιβάλλοντος ήταν έτσι , τους έφτιαξα και κρυψώνα από φυτά και τους αρέσει να πηγαίνουν εκεί . Είχα ρίξει aquatam όταν ήρθαν και μετά από μια ημέρα bio Nitrivec . Οι τιμές των NO2 είναι 0.0 mg/l και τα ψάρια χαρούμενα ! Ούτε άλγη στο ενυδρείο ούτε πρόβλημα στα φυτά ( κοντινά τις ρίζες όπως διάβασα εδώ σε κάποιο άλλο θέμα στο φόρουμ) και εννοείτε τα ψάρια κολυμπάνε κανονικά ήρεμα ! Με το καλό όχι αλλά προβλήματα !

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμα έτοιμο , το ότι έχεις μηδενικά νιτρικά φυσικά και σημαίνει ότι είναι τελείως άστρωτο.

Τα ψαράκια σου σίγουρα θα ταλαιπωρηθούν μεχρι να στρώσει το ενυδρείο σου 

Μεγάλη προσοχή καθημερινές μετρήσεις και συχνές αλλαγές (αν και είναι ανορθόδοξος τρόπος το στρώσιμο με ψαρικά μέσα).

 

Όλα όσα σου γράφουμε είναι γιατί πρι απο χρόνια που ξεκινήσαμε το εκπληκτικό αυτό χόμπι κάναμε τα ίδια λάθη χωρις όμως να έχουμε την προσβαση στην πληροφορία που έχεις εσύ σήμερα !

Καλώς ήρθες στο χόμπι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Καλημερα , ήθελα να κάνω μια ενημέρωση . Γενικά τα ψάρια ξεκινάνε και βγαίνουνε έξω αλλα το 90 % κρύβονται πίσω απο τα φυτά του ενυδρείου σε μια κρυψώνα που τους έφτιαξα .Οταν πάω να τα ταίσω δεν πανε προς τα πάνω κατευθείαν , αλλα περιμένουν να μουλιάσει η τροφή και να πέσει στο πάτο και να ξεκινήσε με μανία να σκάβουν στην άμμο για να τη βρουν ??. Απο συμπεριφορά ηρέμησαν , αλλα τον περισσότερο καιρό κρυβονται . Βέβαια κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο και πανε στο καταράκτη του φιλτρου στην έξοδο και παίζουν για πείτε μου 

Link to comment
Share on other sites

Πόση ώρα ανάβουν τα φώτα και που έχεις τοποθετησει το ενυδρείο Πάνο? Έχει πολύ ήλιο το σημείο αυτό? Α και κάτι ακόμη. Αλλαγές νερού πως κανείς όπως είπαμε η το έχεις αμελήσει?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κανονικά δεν το έχω αμελήσει μετα τα προηγούμενα συμβάντα . Το φως το ανάβω γύρω στις 5 ώρες ανά ημέρα  Και είναι στο σαλόνι δίπλα στο μπαλκόνι το οποίο χειμώνα καλοκαίρι το πιάνει ήλιος , όχι κατευθείαν αλλά το πιάνει 

Link to comment
Share on other sites

Πάνο συγνώμη που επιμένω, αλλά θέλω να αποκλείσω κάτι. Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε 3 μέρες , 1/3 της συνολικής ποσότητας του νερού . 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...