Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα . Ηθελα να ρωτήσω χθές αγόρασα 2 χρυσόψαρα απο το πετ και τα τοποθέτησα στην κυρίως δεξαμενή .Δεν έκανα στα καινούργια καραντίνα επειδή ο τύπος μου είπε οτι τα έχει στη καραντίνα εδώ και δύο μήνες . Τα έβαλα κανονικά στο ενυδρείο χωρις φώς κτλ, αλλα απο χθες οταν πλησιάζω στο ενυδρείο είναι πολυ νευρικά πηγαίνοντας περα δώθε αστραπιαία . έβαλα λιγο sera aquatam χθες μπας και βοηθησει στο στρες , αλλα παρατήρησα οτι αγχώνονται περισσότερο οταν είμαι κοντά τους και εχω το φώς ανοιχτό . Το έκλεισα το φως και τα παρατηρούσα απο μακριά και μου φάνηκαν πιο ήρεμα

Το ενυδρειο σου μετραει 5 μερες ζωης, εχει φουλ αμμωνια, εβαλες και 2 χρυσοψαρα μεσα.... :death:

Γιατι εισαι τοσο βιαστικος; Θελεις να στειλεις και αυτα; Αν δεν καταλαβα κατι, διορθωσε με.

Posted (edited)

Διαβαζω για απολυμανση με χλωρινες, καυτο νερο.....

Ποτέ μου δεν ειχα κανει κατι τετοιο. Μονο ενα πλυσιμο με σοδα φαγητου ή το πολυ πολυ ενα ψεκασμα με οξυζενε....

Το βιολογικο φιλτρο τι φταιει.... Αφηνεις το ενυδρειο να τρεχει με το φιλτρο του χωρις ψαρια για 2-3-ς εβδομαδες με θερμοκρασια 27-28 βαθμους και δεν θα μεινει τιποτα απο παρασιτα, πρωτοζωα κ.α ....

Edited by natateo
  • Like 1
πριν 8 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Διαβαζω για απολυμανση με χλωρινες, καυτο νερο.....

Ποτέ μου δεν ειχα κανει κατι τετοιο. Μονο ενα πλυσιμο με σοδα φαγητου ή το πολυ πολυ ενα ψεκασμα με οξυζενε....

Το βιολογικο φιλτρο τι φταιει.... Αφηνεις το ενυδρειο να τρεχει με το φιλτρο του χωρις ψαρια για 2-3-ς εβδομαδες με θερμοκρασια 27-28 βαθμους και δεν θα μεινει τιποτα απο παρασιτα, πρωτοζωα κ.α ....

Ρε συ Πανό γιατί βιάζεσαι? Έχει δίκιο η Ναταλία. Ήταν μια ευκαιρία να ξεκινήσεις το στρώσιμο του ενυδρείου σου σωστά από την αρχή. Σου είχα στείλει και τους συνδέσμους με τα άρθρα που έπρεπε να διαβάσεις. Γιατί βιάζεσαι τόσο πολύ? Πάλι θα τρέχουμε εδώ. Τα ψάρια είναι νευρικά σίγουρα επειδή άλλαξαν περιβάλλον. Αυτό βέβαια πάντα στην καλή περίπτωση που δεν έχεις τπτ άλλο.

Ξεκινήσαμε καλά ευτυχώς , έχουν ηρεμήσει τώρα, μάλλον από αλλαγή περιβάλλοντος ήταν έτσι , τους έφτιαξα και κρυψώνα από φυτά και τους αρέσει να πηγαίνουν εκεί . Είχα ρίξει aquatam όταν ήρθαν και μετά από μια ημέρα bio Nitrivec . Οι τιμές των NO2 είναι 0.0 mg/l και τα ψάρια χαρούμενα ! Ούτε άλγη στο ενυδρείο ούτε πρόβλημα στα φυτά ( κοντινά τις ρίζες όπως διάβασα εδώ σε κάποιο άλλο θέμα στο φόρουμ) και εννοείτε τα ψάρια κολυμπάνε κανονικά ήρεμα ! Με το καλό όχι αλλά προβλήματα !

Το ενυδρείο σου δεν είναι ακόμα έτοιμο , το ότι έχεις μηδενικά νιτρικά φυσικά και σημαίνει ότι είναι τελείως άστρωτο.

Τα ψαράκια σου σίγουρα θα ταλαιπωρηθούν μεχρι να στρώσει το ενυδρείο σου 

Μεγάλη προσοχή καθημερινές μετρήσεις και συχνές αλλαγές (αν και είναι ανορθόδοξος τρόπος το στρώσιμο με ψαρικά μέσα).

Όλα όσα σου γράφουμε είναι γιατί πρι απο χρόνια που ξεκινήσαμε το εκπληκτικό αυτό χόμπι κάναμε τα ίδια λάθη χωρις όμως να έχουμε την προσβαση στην πληροφορία που έχεις εσύ σήμερα !

Καλώς ήρθες στο χόμπι!

• Thanks 1

ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Καλημερα , ήθελα να κάνω μια ενημέρωση . Γενικά τα ψάρια ξεκινάνε και βγαίνουνε έξω αλλα το 90 % κρύβονται πίσω απο τα φυτά του ενυδρείου σε μια κρυψώνα που τους έφτιαξα .Οταν πάω να τα ταίσω δεν πανε προς τα πάνω κατευθείαν , αλλα περιμένουν να μουλιάσει η τροφή και να πέσει στο πάτο και να ξεκινήσε με μανία να σκάβουν στην άμμο για να τη βρουν 😅😁. Απο συμπεριφορά ηρέμησαν , αλλα τον περισσότερο καιρό κρυβονται . Βέβαια κολυμπανε σε ολο το ενυδρειο και πανε στο καταράκτη του φιλτρου στην έξοδο και παίζουν για πείτε μου 

Πόση ώρα ανάβουν τα φώτα και που έχεις τοποθετησει το ενυδρείο Πάνο? Έχει πολύ ήλιο το σημείο αυτό? Α και κάτι ακόμη. Αλλαγές νερού πως κανείς όπως είπαμε η το έχεις αμελήσει?

Αλλαγές νερού κανονικά δεν το έχω αμελήσει μετα τα προηγούμενα συμβάντα . Το φως το ανάβω γύρω στις 5 ώρες ανά ημέρα  Και είναι στο σαλόνι δίπλα στο μπαλκόνι το οποίο χειμώνα καλοκαίρι το πιάνει ήλιος , όχι κατευθείαν αλλά το πιάνει 

Πάνο συγνώμη που επιμένω, αλλά θέλω να αποκλείσω κάτι. Κάθε πότε αλλάζεις νερό και πόσο?

Κάθε 3 μέρες , 1/3 της συνολικής ποσότητας του νερού . 

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Panos_nest
      Καλησπέρα και πάλι . Έπειτα απο πρόσφατη απώλεια ενός comet χρυσόψαρου και ΕΠΙΒΙΩΣΗ του άλλου(ολα αυτά δίχως βιολογικό ) αποφάσισα να προμηθευτώ sera siporax mini και τεστ Sera για αμμωνία .Έκανα τεστ αμμωνίας και είναι γυρω στο 0.25-0.30. Ολα εντάξει με το ενυδρείο , βυθίζω τα flakes  σε νερό πριν τα δώσω και το ψάρι είναι υγιές και η ποιότητα του νερού επίσης .Το θέμα είναι οτι η θερμοκρασία αυξάνεται γρήγορα . Να φανταστείτε το ενυδρείο μ ειναι κοντά στο μπαλκόνι το οποιο το βλεπει 10 ωρες την ημέρα ήλιος .Κατέβασα τη τέντα .Εκλεισα τα παντζούρια για να μη μπαίνει πολύ φως στο σπίτι και το θερμαίνει και με πάγο που βάζω στο ενυδρείο η θερμοκρασια είναι 23-27 το πολύ . Συνήθως είναι 24 . Υπάρχει κάποιος τρόπος να αυξήσω τη ψύξη του νερού ; Ευχαριστώ
    • By Panos_nest
      Καλησπέρα , εχω ένα θέμα τελευταία με το χρυσοψαρο μου . Εκει όπου πρίν πήγαινε σε ολο το ενυδρείο , τωρα καθεται σε μια γωνίτσα ή κρύβεται . Δοκίμασα να δω εάν είναι άρρωστο , δίνοντας του τροφή και έτρεξε κατευθείαν να την πάρει. Θερμοκρασια κρατάω γύρω στους 23-27 , αλλαγές κάθε 3 ημέρες κάνω 1/3 απο τα 60 λίτρα , ενω ταυτόχρονα έχω 2 φίλτρα να λειτουργούν.Καθαρίζω και το χαλίκι και τα NO2 έιναι στα 0.0 mg/l. Ετσι πήγα και του έβαλα sera bactopur που είναι για εσωτερικά & εξωτερικά βακτήρια.Τυόν συμβουλές ή μήπως κάτι που να φταίει ; Σας ευχαριστώ
    • By PlanTeam
      Γενικά
       Το microsorum pteropus είναι μια υδρόβια φτέρη που προέρχεται από τη Νοτιοανατολική Ασία. Είναι κοινώς γνωστό ως Java Fern μεταξύ των υδρόβιων φυτών και βρίσκεται κατά μήκος ελών,ρεμάτων και ποταμών.Αυτή η φτέρη είναι ένα απίστευτα όμορφο και ανθεκτικό είδος φυτού με το οποίο ένας νέος αλλά ' και ένας επαγγελματίας aquascaper μπορεί να δημιουργήσει καταπληκτικά aquascapings. Καλλιεργείται και εκτός νερού.
      Θέση στο ενυδρείο
      Το Mίcrosorum pteropus είναι ένα θαυμάσια προσαρμοστικό φυτό και μπορεί να τοποθετηθεί οπουδήποτε μέσα στο ενυδρείο μπροστά, στη μέση ή ακόμα και στο πίσω μέρος .
      Φύτεμα
      Για να αναπτυχθεί το φυτό πρέπει το ρίζωμά του να πιάνει πάνω σε βράχια ή ξύλα. Αυτό επιτυγχάνεται με τη χρήση λεπτής πετονιάς όπου δένουμε το φυτό έως ότου οι ρίζες του πιάσουν το βράχο ή το ξύλο.Θα πρέπει να έχουμε υπομονή, διότι θέλει μερικούς μήνες για να γαντζωθεί με τις ρίζες του. Αν φυτευτεί στον πυθμένα, δεν πρέπει να καλυφθεί το ρίζωμά του από το υπόστρωμα, αλλιώς το φυτό θα σαπίσει.
      Κλάδεμα/Πολλαπλασιασμός
      Το Microsorum pteropus είναι πολύ εύκολο στην αναπαραγωγή απλά διαχωρίζεις τα ριζώματα του. Πρόκειται για ένα σκληρό φυτό που συνήθως αναπτύσσεται κάτω από όλες τις συνθήκες. Τα μαύρα στίγματα κάτω από την επιφάνεια των φύλλων του είναι σποράγγεια (όργανα αναπαραγωγής) και όχι κάποια ασθένεια όπως πιστεύουν πολλοί. Ανά διαστήματα το φυτό δημιουργεί στις άκρες των φύλλων του νέα μικρά φυτά τα οποία μπορούμε να τα αποσπάσουμε εμείς και να έχουμε ένα φυτό σε μικρογραφία το οποίο Θα γίνει όπως το μητρικό. Αν αφήσουμε τα νέα φυτά πάνω στο φύλλο, δημιουργείται μια νέα γενιά φυτών πάνω στο ίδιο το φυτό, για αυτό λέμε ότι το φυτό αναπτύσσεται σε επίπεδα. Σπάνια δημιουργεί και νέα φυτά πάνω στα ριζώματα του.
    • By PlanTeam
      Γενικα:
      Η Anubias barteri var. barteri είναι ένα φυτό χαμηλών απαιτήσεων. Μεγαλώνει λίγο περισσότερο σε μέγεθος από τις
      Anubias barteri var. nana όμως έχει τις ίδιες απαιτήσεις. Οι Anubias barteri διαφέρουν στο μέγεθος, στο σχήμα των
      φύλλων όπως επισης στο φυτό αυτό ο κορμός μεγαλώνει με μια κλίση προς τα πάνω ενώ σε άλλες μεγαλώνει
      οριζόντια. Όπως και τα υπόλοιπα είδη Anubias, είναι καλύτερα να τοποθετείται σε σκιερό μέρος για να περιορίζεται
      η ανάπτυξη της άλγης στα φύλλα. Το φυτό αυτο τείνει να βγάζει άνθη κάτω από το νερό σε περιπτώσεις που έχουμε
      αυξημένα φωσφορικά στο νερό μας. Επίσης είναι κατάλληλο για terrariums και paludarium. Τα χορτοφάγα ψάρια
      δεν την τρώνε γιατί τα φύλλα της είναι πολύ σκληρά γι αυτά.
      Καλλιεργείται και εκτός νερού.

Θέση στο ενυδρείο:
      Το φυτό καλο είναι να φυτεύεται στην πλάτη του ενυδρείου λόγω μεγέθους.

Φύτεμα:
      Όπως όλες οι anubias δένονται πάνω σε ξύλα ή πέτρες με πετονιά.

Κλάδεμα/Πολλαπλασιασμός:
      Το κλάδεμα είναι απλό απλά όταν μεγαλώσει πολύ το φυτό διαχωρίζετε το ρίζωμα.
    • By Katrin
      Πολλοί νέοι αλλά και παλιοί χομπίστες κατά καιρούς κάνουν την πιο βασική ερώτηση  όταν ξεκινάνε να στήσουν το ενυδρείο τους ή ακόμα και να το αλλάξουν, και η ερώτηση αυτή δεν είναι άλλη απο το "Τι ψάρια να βάλω στο ενυδρείο μου".
      Στόχος του παρόντος θέματος είναι να συγκεντρώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερες προτάσεις για τις ψαροσυνθέσεις αλλά και τον διάκοσμο που μπορούμε να έχουμε, με βάση τα λίτρα και την συμβατότητα και να καλύψουμε όσο περισσότερες κατηγορίες ενυδρείων μπορούμε. Αναφέρομαι κυρίως στα λίγα λίτρα 20-30,60-80,100-120,120+, και φυσικά σε κάθε είδους ενυδρείο: κοινωνικό, αφρικάνικο, species tank κλπ. 
      Αφού λοιπόν έχουμε βεβαιωθεί οτι έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό και στρωμένο το φίλτρο μας (καλό θα ήταν να έχουμε διαβάσει και το παρακάτω άρθρο Στήνοντας ένα ενυδρείο από το μηδέν ) ας συγκεντρώσουμε τις προτάσεις μας για τα ψάρια που μπορούμε να βάλουμε στο ενυδρείο μας, παρατηρήσεις και οτιδήποτε άλλο κρίνετε απαραίτητο οτι πρέπει να αναφερθεί
      Αν το ενυδρείο που προτείνετε έχει στηθεί από εσάς ήδη και υπάρχουν φωτογραφίες σίγουρα θα βοηθήσουν στον στόχο του θέματος.

• By Panos_nest
      Καλησπέρα .Σήμερα όπως καθόμουν στουν υπολογιστή , ξαφνικά βλεπω το χρυσοψαρό μου να πάει πάνω πάνω στο φιλτρο . αδυνατόντας να φυγει μόνο του . Το βοήθησα και 15 λεπτα αργότερα κάθεται ήσυχος στον πάτο αγγίζοντας τον ελάχιστα .Ήταν περίεργο , επειδή συνήθως είναι φούλ δραστήριος .Αμέσως παίρνω κατευθείαν μια λεκανη και το φιλτρο και το βάζω σε καραντίνα.Να σημειωθεί πως όπως προσπαθούσα να το ποιάσω αντιστεκόταν και πήγαινε σφαίρα περα δώθε . Οταν το έβαλα στη λεκάνη όμως κουνιέται ελάχιστα .Βέβαια στη ροη εξόδου του φίλτρου , δεν παρασύρεται απο αυτήν , αλλα αντίθετα κολυμπάει και το αντισταθμίζει . Πραγματικά τι να κάνω επειδή έχω μπερδευτεί . Να σημειωθεί οτι αυτό έγινε σήμερα, 3 ημέρες μετά την τοποθέτηση του Sera Siporax mini , αγορασμένο απο το pet supermarket
    • By Panos_nest
      Παιδιά έκανα μια απόπειρα να φανεί πιο ωραίο το ενυδρείο . Άλλαξα λίγο το layout και σκοπεύω να πάω σήμερα για προμήθειες στο πετ! Συγκεκριμένα :

Βελτιωτικά νερού 

αγορά βιολογικού υλικού 

και βαλισνεριες 

Γενικά φυτά για ύψος θέλω , σε στενό budget , εάν έχετε να προτείνετε κάτι στο ενυδρείο μου για αλλαγή /διόρθωση είμαι ανοιχτός σε προτάσεις ! Σας ευχαριστώ όλους 

• By natateo
      Καλησπερα φιλοι και φιλες.
      Τελευταια δεχομαι πολλες ερωτησεις για παροχη CO2 σε ενυδρεια μεγαλυτερα των 500λ.
      Θα ηθελα να μοιραστουμε σ άυτο το θεμα  τις εμπειριες μας. Τι εννοω....
      Πρωτα απ ΄ολα εξοπλισμός.... Οχι απλα να αναφερουμε λεξεις - διαχυτης, atomizer, reactor...., αλλά συγκεκριμενα μοτνελα, που γνωριζουμε, οτι ειναι αξιοπιστα και δουλευουν καλα. Και τα αρνητικα τους και τα θετικα τους. Και πιο τυπο διαχυσης θεωρειτε πιο σωστο σε τοσα μεγαλα λιτρα.
      Μιλαμε για μετριο ως πικνοφυτεμενο ενυδρειο.
      Για τους πρωτάρηδες χρειαζεται πρωτα διαβασμα εδω- https://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-διοξείδιο-του-άνθρακα-co2/
      Ολοκληρωμένο σύστημα με Μπουκάλα.
    • By ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
      Παρακαλώ τα φώτα σας όσον αφορά το είδος αυτό... Τα έχει κρατήσει κανείς; 
      Σκέφτομαι να βάλω σε φυτεμένο ενυδρείο 60λτ μαζί με καπαδι white clouds...
      Μπαίνουν; 
      Ζευγάρι;
      Χαρέμι;
    • By Ioanna Kalogerou
      Αφου το ενυδρείο μου κλεινει 1 μηνα λεω να σας το παρουσιάσω! Μετά τη πολύχρονη αγαπη μου για τα ενυδρεία αποφάσισα και εγω να εισέλθω στο χόμπι! Έχοντας δει απο κοντα στη Λισσαβώνα το aquascape του Amano (εν αγνοια μου, τοτε ειχα παει να δω το Oceanarium, τελικα ειδα και το 40 μετρα aquascape ενυδρείο) το οποίο με μάγεψε ηξερα οτι μια μερα ηθελα κατι σε αυτο το είδος. Εκανα, λοιπον, δειλά δειλά τα πρωτα μου βήματα με οτι πληροφορίες συγκέντρωσα απο βιντεάκια στο YouTube (το φόρουμ το ανακάλυψα αργοτερα δυστυχως). Έχοντας περασει διάφορες φάσεις απο ξεκίνημα algae bloom, λαθος επιλογής φυτών, λαθος επιλογής ψαριών μετα απο συμβουλή πετσοπα και ψάχνοντας πανικόβλητη που να δωσω τα καημένα τα γκαπυς γιατι τα λυπήθηκα (φυσικα δε τα δέχτηκε πισω και βρηκα ενα αλλο καταστημα που τα δέχτηκε ευτυχως) ειμαι εδω σημερα.
      Το ενυδρείο ειναι το nano cube 30 της Dennerle με εσωτερικό φιλτρο, Eheim preset 25 θερμοστάτη και μολις πρόσθεσα το bio-co2 της Dennerle.
      Οι κάτοικοι του ενυδρείου ειναι ενα Nerite snail και 2 λαθρεπιβάτες Physa που δεν με ενοχλούν ιδιαιτερα, στο μέλλον σκοπεύω να βαλω Ember tetras ή Boraras naevus και γαριδουλες. 
      Οι τιμές μου ειναι καλές απο οτι ξερω δηλαδη αμμωνία 0, νιτρώδη 0 και νιτρικά 10. 
      Αυτη τη στιγμη αντιμετωπίζω ενα Detritus worm bloom που μπορει να φανεί στη φωτο και πιστευω ηρθε η ωρα να βαλω τα μόνιμα ψαράκια μου!
      Οποιαδηποτε συμβουλή/ διόρθωση ειναι ευπρόσδεκτη! 
      Καλή μας χρονιά!

• Create New...