Jump to content

Με τι να γεμίσω το bog μου;


Igano80

Recommended Posts

Η κόκκινη περιοχή θα είναι το bog μου, με περίπου 35 εκ βάθος. Επειδή σκέφτομαι να συνδυάσω το τερπνόν μετά του ωφελίμου θέλω να μην την γεμίσω μόνο με απλό βότσαλακι αλλά να χρησιμοποιήσω κάτι που να έχει και καλή βιολογική χωρητικότητα. 

 

Επειδή μιλάμε για 6 τετραγωνικά μέτρα περίπου υπάρχει και ένα θέμα με το κόστος ?. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι θα υπάρχει μηχανική φιλτρανση μετά τα 2 bottom drains οπότε το νερό που θα μπαίνει εκεί θα είναι καθαρό και λογικά θα επιτρέπει να μένει το bog καθαρό χωρίς βουλωματα, γιατί το να τα βγάλεις όλα για καθάρισμα είναι κάτι που θέλω να αποφύγω τελείως. 

 

Όσον αφορά το υλικό μια σκέψη ήταν ελαφρόπετρα πιθανότατα και πιο χοντρής κοκκομετρίας κάνα 20 εκατοστά και 10 πόντους ποταμοχαλικο ψιλό για εμφάνιση και να κρατάει την ελαφρόπετρα από το να επιπλέει. Πλεονέκτημα σούπερ βιολογία και ελάχιστο κόστος.

 

Μία άλλη επιλογή είναι βότσαλο λάβας, πανέμορφο και καλό βιολογικό υλικό αλλα δυστυχώς το κόστος του είναι ιδιαίτερα μεγάλο, αναφορικά  ελαφρόπετρα τιμή κυβικού 35 ευρώ και η τιμή στο βότσαλο λάβας 4 με 8 εκ είναι περίπου στα 800 ευρώ (και θα χρειαστώ 2,5 κυβικά). Δυστυχώς είναι απαγορευτικό αυτό το κόστος ?

 

Μία ίσως καλή λύση είναι να πάρω πέτρες λάβας μεγάλου μεγέθους και να της σπάσω σε μικρότερα κομμάτια  και να γεμίσω τους 20 πόντους  με αυτές και να τις επικαλύψω με ποταμισιο χαλίκι.  Πιστεύω με 200 ευρώ θα μπορέσω να πάρω αυτές τις πέτρες. 

 

Εννοείται πως στον πάτο του bog θα είναι διακλάδωση pvc για να παρέχει παντού ροή. 

 

Για πείτε καμμια ιδέα μήπως υπάρχει και κάποια άλλη επιλογή; 

20210325_123847.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ λάβας θα σου πρότεινα.Θα κάνουν δουλειά

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω κάνει μια έρευνα από το βιολογικό υλικό και την ικανότητα σε βιολογική επιφάνεια. Δες και πράττεις αναλόγως και τα οικονομικά σου

 

- rock                 100 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- LECA                 250–300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Japanese Matting     260 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.     

- gravel’s             300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- Volcanic gravel      300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- lava rock            315 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- large gravel (102 mm diameter), 100 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- medium gravel (25 mm diameter), 69 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- pea gravel (14.5 mm diameter),  280 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- medium sand (3 mm diameter),    886 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Bioballs(or similar) 500–700 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.   

- kaldness OEM plastic media 850 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- K1 Evolution Aqua Micro media       950 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Ogata Crystal Bio          3000 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- Coarse sand          5000 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- Mountain Tree Lotus Bacteria House  3850 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα Λίτρο υλικού.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, DrKOI said:

Καλημέρα έχω κάνει μια έρευνα από το βιολογικό υλικό και την ικανότητα σε βιολογική επιφάνεια. Δες και πράττεις αναλόγως και τα οικονομικά σου

 

- rock                 100 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- LECA                 250–300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Japanese Matting     260 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.     

- gravel’s             300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- Volcanic gravel      300 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- lava rock            315 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- large gravel (102 mm diameter), 100 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- medium gravel (25 mm diameter), 69 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- pea gravel (14.5 mm diameter),  280 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- medium sand (3 mm diameter),    886 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Bioballs(or similar) 500–700 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.   

- kaldness OEM plastic media 850 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- K1 Evolution Aqua Micro media       950 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.

- Ogata Crystal Bio          3000 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.      

- Coarse sand          5000 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα κυβικό υλικού.       

- Mountain Tree Lotus Bacteria House  3850 τ.μ βιολογικής επιφάνειας ανα Λίτρο υλικού.

Πιστεύω ότι η λάβα που είναι πορωδες υλικό γεμάτη κοιλότητες θα έπρεπε να έχει παραπάνω επιφάνεια από απλό χαλίκι. 

 

Για την ελαφρόπετρα δεν υπάρχει μέτρηση; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...