Jump to content

Θαλασσινο VS Φυτεμενο


Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα!:bigemo_harabe_net-100:

Το τελευταιο διαστημα παρακολουθησα αρκετα ομορφα βιντεο απο ενυδρεια θαλασσινα αλλα και φυτεμενα και μπορω να πω οτι απο αποψη ομορφιας απλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΚΑΝΕΙΣ!!?
Σκεφτομαι καποια στιγμη να κανω αλλο ενα καινουριο ενυδρειο και πραγματικα δεν ξερω που να καταληξω!

Να αναφερω οτι εχω πολλα χρονια θαλασσινο(F/O) ενυδρειο,αλλα βλεπω και τα φυτεμενα,ειδικα κατι high tech που ειναι χαρμα οθφαλμων(σαν να βλεπεις τοπια πραγαματικα!!):bigemo_harabe_net-160:

Απο την μια σκεφτομαι να κανω θαλασσινο(f/o) ενυδρειο γιατι βλεπεις αυτα τα ψαρακια και πραγματικα ειναι σαν ζωγραφιες σε σχεση με του γλυκου νερου,πραγματικα δεν συγκρινονται και

 απο την αλλη ενα φυτεμενο ενυδρειο ερχετε τοσο οικειο στο ματι με τοσες επιλογες διακοσμισης που ειναι παρα μα παρα πολυ ενδιαφερων!

Τα αρνητικα στο θαλασσινο για μενα ειναι πραγματικα η αλλαγη νερου!

Τοσο μα τοσο βαρετη ρε παιδια!! Βγαλε νερο απο οσμωση,βαλε αλατι αστο κανα 24ωρο να γινει και και και ολοκληρη διαδικασια και ο χωρος ανω κατω για μια μερα!!:bigemo_harabe_net-90:

Απο την αλλη στου γλυκου νερου,τσουπ βαζεις απο την βρυση και τελος, ετσι απλα!

Με προβληματιζει απο την αλλη που με φυτα δεν εχω ασχοληθει ποτε μα ποτε και ειναι κατι αγνωστο για εμενα!

Να κανω θαλασσινο (που για εμενα ειναι πολυ ποιο ευκολο) με αγγαρεια αυτην την ρημαδα δυσκολη αλλαγη νερου?

η λετε φυτεμενο που θελει ομως περισσοτερη δουλεια λογου των φυτων?

Ποια ειναι η δικη σας αποψη περα απο το δικο μου ερωτημα?

Ποιο θεωρειτε ποιο ομορφο??

ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ η ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ??  (ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ) :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πολλους, που κανουν αλλαγη νερου στο θαλασσινο μια φορα το 6-μηνο....

Απο την άλλη high tech φυτεμενο θελει και εξοπλισμο και γνωση και χρονο και λιπασματα. Και παλι Α/Ο χρειαζεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ξερω πολλους, που κανουν αλλαγη νερου στο θαλασσινο μια φορα το 6-μηνο....

Απο την άλλη high tech φυτεμενο θελει και εξοπλισμο και γνωση και χρονο και λιπασματα. Και παλι Α/Ο χρειαζεται.

Το ξερω γιατι σε ολα αυτα τα χρονια ετυχε να κανω αλλαγη νερου μετα απο 1 χρονο και...?

Οσο για το φυτεμενο  βλεπω σε βιντεακια οτι πολυ βαζουνε νερο βρυσης και ας ειναι ενυδρειο υψηλου επιπεδου.

Link to comment
Share on other sites

Τα hight tech ενυδρεία είναι πραγματικά υψηλών απαιτήσεων.  

Θέλουν αρκετό φωτισμό, λίπανση καθημερινή, αλλαγές νερού σταθερές, σωστές επιλογές φυτών ανάλογα με τις παραμέτρους του νερού, διάβασμα των φυτών, κλαδέματα co2, κλπ κλπ.

Δεν είναι και ότι πιο εύκολο και χρειάζεται και μια σχετική εμπειρία.

Βέβαια υπάρχουν και φυτεμένα ενυδρεία που δεν χρειάζονται όλα τα παραπάνω με φυτά λιγότερο απαιτητικά αλλά εξίσου όμορφα.

Και στις δυο περπτώσεις ο εξοπλισμός διευκολύνει τη ζωή μας.

Γενικά το φυτεμένο ενυδρείο μας διευρύνει πολύ τον κύκλο γνώσεων μας.:)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελείως υποκειμενικό. Να κάνεις ότι αρέσει σε εσένα. Ένα φυτεμένο πάντως με ένα FO θαλασσινό εκ διαμέτρου άσχετα μεταξύ τους. Και αν θεωρείς βαριά μια αλλαγή νερού στο θαλασσινό που στην ουσία θέλει μισή ώρα για να σπάσει το αλάτι. Στα κλαδέματα του φυτεμένου τι θα κάνεις;

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Σε μια πριβέ ομάδα πρόσφατα έγραψα τα παρακάτω.

...κοίταξε η ομορφιά των ψαριών στο θαλασσινό με λίγα ψάρια του γλυκού συγκρίνεται, εγώ περιμένων να κάνουν υβρίδια ψάρια τύπου Frankenstein, δηλαδή να ζουν σε γλυκό νερό οπότε να βάλω κανέναν Αχιλλέα να σουλατσάρει ανάμεσα στα φυτά και έναν Μανδαρίνο να χαλαρόνει στην μος και γαρίδες Harlequin.

 

Με αυτό ήθελα να πως πως όλα τα βρίσκω άκρος ενδιαφέρων και όλα με αρέσουν, Αν είχα κάποιο φις ρουμ  σίγουρα θα είχα και θαλασσινό, αλλά όταν ο χρόνος ο χώρος και το χρήμα είναι περιορισμένα τότε παίρνεις μια απόφαση και ψάχνεις μέσα σου να δεις τη θέλεις απο το ενυδρείο.

Παράδειγμα εμένα με αρέσουν οι αναπαραγωγές κάτι που στο θαλασσινό είναι κομματάκι σπάνιο έως ανέφικτο για αυτό επέλεξα το γλυκό.

 

Ψάξε και εσύ να δεις πιες είναι η δικές σου  προτεραιότητες, απαιτήσεις, όνειρα πες το όπως θες, και αν κάτι το θες δεν είναι μετά καθόλου δύσκολο.

Ιδιαίτερα με τα σύγχρονα μέσα τα φόρουμ και της πληροφορίες που μπορείς να βρεις όλα είναι πλέον εφικτά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Τελείως υποκειμενικό. Να κάνεις ότι αρέσει σε εσένα. Ένα φυτεμένο πάντως με ένα FO θαλασσινό εκ διαμέτρου άσχετα μεταξύ τους. Και αν θεωρείς βαριά μια αλλαγή νερού στο θαλασσινό που στην ουσία θέλει μισή ώρα για να σπάσει το αλάτι. Στα κλαδέματα του φυτεμένου τι θα κάνεις;

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Απο εσενα φιλε μου δεν ακουω τιποτα!

Αντε με την ενυδρειαρα που εκανες   και μας αναψες φωτιες:bigemo_harabe_net-66:

Δεν σου μιλαω,ζηλευω το ενυδρειο που εκανες γι αυτο:bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Δεν στήνεις ένα reef που και «φυτά» έχει και αλάτια και διαστημικά χρώματα έχει. Δεν κλαδεύεις αλλά fragάρεις. Έχει πάντως και πολλες μετρήσεις και α/ο αλλά έχει και τρελό χάζεμα.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λες σε κουράζει η αλλαγή νερού μία φορά τον χρόνο αλλά θέλεις φουλ απαιτήσεις φυτεμένο που θέλει δουλειά σχεδόν κάθε μέρα ?

 

Νομίζω πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Jester έγραψε:

Δεν στήνεις ένα reef που και «φυτά» έχει και αλάτια και διαστημικά χρώματα έχει. Δεν κλαδεύεις αλλά fragάρεις. Έχει πάντως και πολλες μετρήσεις και α/ο αλλά έχει και τρελό χάζεμα.

Φιλε μου το reef ενυδρειο τι να πω,οντως ειναι διαστημικο αλλα πολλυ δυσκολο για εμενα εως τρελο?

Ρε λες τελικα στο τελος να κανω καμια παλαβομαρα και να παλευω με τα κοραλια??

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Sakisdraminos έγραψε:

Λες σε κουράζει η αλλαγή νερού μία φορά τον χρόνο αλλά θέλεις φουλ απαιτήσεις φυτεμένο που θέλει δουλειά σχεδόν κάθε μέρα ?

 

Νομίζω πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν κάνεις κάτι.

Ναι,δεν με κουραζει να κανω αλλες εργασιες οπως να ριξω λιπασμα η ενα κλαδεμα,αλλα αυτο με το αλατι δεν ξερω πολυ το βαριεμε?

Εννοειται οτι δεν θα κανω αλλαγες μια φορα τον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bblov said:

Φιλε μου το reef ενυδρειο τι να πω,οντως ειναι διαστημικο αλλα πολλυ δυσκολο για εμενα εως τρελο?

Ρε λες τελικα στο τελος να κανω καμια παλαβομαρα και να παλευω με τα κοραλια??

Κοιτά αν σκέφτεσαι για hitech φυτεμένο με δύσκολα φυτά και «γρασίδια» Ε δεν έχει και πολύ περισσότερη δουλειά το reef. Και ανάλογα το πορτοφόλι μπορεί εν μερη να αυτοματοποιηθεί. Συν ότι εχεις το f/o όποτε μεγάλο μέρος του πρόσθετου εξοπλισμού (Διαθλάσυμετρα, τεστ κλπ) το εχεις ήδη. Σκέψου το. Η μεγαλύτερη πίκρα μου είναι που σταμάτησα το reef μου και δεν ηταν κανένα σπουδαίο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος bblov έγραψε:

Φιλε μου το reef ενυδρειο τι να πω,οντως ειναι διαστημικο αλλα πολλυ δυσκολο για εμενα εως τρελο?

 

μην το λες αυτό απλα θέλει παραπάνω πειθαρχεία στην ρουτίνα και στην αρχή σε σχέση με το γλυκό περισσότερο διάβασμα.

 

Αν πούμε να κάνουμε ένα πίνακα δυσκολίας ενυδρείων θα ήταν κάπως έτσι.

-----------------------------

Πολύ εύκολο: Γλυκού νερού

Εύκολο: Γλυκού νερού

Μέτριο: Γλυκού νερού - θαλασσινού νερού

Δύσκολο: Γλυκού νερού - θαλασσινού νερού

Πολή δύσκολο: Γλυκού νερού- θαλασσινού νερού

------------------------------

Δεν είναι λίγοι που άρχισαν κατευθείαν απο το θαλασσινό χωρίς να έχουν ποτέ γλυκό νερό.

Όσοι είχαν γλυκό νερό καί θέλουν θαλασσινό τους φαίνεται βουνό λόγο της διαφορετικότητας αν διαβάσεις όμως θα δεις ότι και αυτο είναι ένα ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπατε ομως!

Αν ξεκινουσατε τωρα ενα νεο ενυδρειο τι θα αλλαζατε?

Θα ξεκινουσατε ενα ενυδρειο ιδιο με αυτο που εχετε η θα αλλαζατε???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Ξεκάθαρα θα σου απαντήσω  ότι οι νέες εικόνες και εμπειρίες δυναμώνουν την αγάπη και το ενδιαφέρον μας για το χόμπι . 

Άρα στην θέση σου θα ξεκινούσα με κάτι καινούργιο είτε φυτεμένο είτε  με οτιδήποτε άλλο .

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος bblov έγραψε:

Δεν ειπατε ομως!

Αν ξεκινουσατε τωρα ενα νεο ενυδρειο τι θα αλλαζατε?

Θα ξεκινουσατε ενα ενυδρειο ιδιο με αυτο που εχετε η θα αλλαζατε???

Αν ξεκινούσα τώρα με τα μυαλά του τότε, μάλλον τα ίδια θα έκαμνα και αν ξεκινούσα τώρα μετα μυαλά του τώρα πάλι τα ίδια θα έκαμνα :) 

Το χόμπι αυτό έχει να προσφέρει πααααααααρα πολλά, και έχει παααααααρα πολλές πτυχές, και σου δίνει παααααααααρα πολλές γνώσεις. 

Στις δεκαετίες που ασχολούμαι όλο και ανακαλύπτω νέες πτυχές που με εξιτάρουν να της ζήσω. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αν ξεκινούσα τώρα με τα μυαλά του τότε, μάλλον τα ίδια θα έκαμνα και αν ξεκινούσα τώρα μετα μυαλά του τώρα πάλι τα ίδια θα έκαμνα :) 

Το χόμπι αυτό έχει να προσφέρει πααααααααρα πολλά, και έχει παααααααρα πολλές πτυχές, και σου δίνει παααααααααρα πολλές γνώσεις. 

Στις δεκαετίες που ασχολούμαι όλο και ανακαλύπτω νέες πτυχές που με εξιτάρουν να της ζήσω. 

 

Ωραιος και με ορεξη?

Γιατι κακα τα ψεματα απο την αρχη της οικονομικης κρισης το χομπι μας εχει παρει την κατω βολτα.?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καθαρά προσωπική άποψη εκφέρω, ΔΕΝ θα ξαναέκανα το ίδιο. 

 

Άρα είτε σε reef θα πήγαινα είτε σε κάτι απίστευτα φυτεμένα που βγάζουν ματιά.  Ωρεξη να έχεις. 

 

Και αν θα αποφάσιζα για εσένα μάλλον σε φυτεμένο θα πήγαινα. 

Και στο λέει ένας θαλασσινός ρεεφας που δεν θα αλλάξω.

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bblov said:

Δεν ειπατε ομως!

Αν ξεκινουσατε τωρα ενα νεο ενυδρειο τι θα αλλαζατε?

Θα ξεκινουσατε ενα ενυδρειο ιδιο με αυτο που εχετε η θα αλλαζατε???

Προσωπικά καθαρά λόγω παιδιών άρχισα σχετικά πρόσφατα ένα φυτεμένο low - mid tech (αν και πιπιλάω την γυναίκα να το αναβαθμισω). Σαν τοπ όμως έχω πάντα το reef. Και δεν συμπαθώ τα σκληρά κοράλλια είμαι των ζωανθους και ρικορντεες. Μπορεί να έχουν σφίξει οικονομικά οι καιροί αλλά εγω βλέπω πως στο χόμπι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία γενικά. Ζωντανά που παλιά τα έβλεπες μόνο με ειδικές παραγγελίες τώρα έρχονται σταθερά από τα σοβαρά μαγαζια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος bblov έγραψε:

Χαιρετω την παρεα!:bigemo_harabe_net-100:

Το τελευταιο διαστημα παρακολουθησα αρκετα ομορφα βιντεο απο ενυδρεια θαλασσινα αλλα και φυτεμενα και μπορω να πω οτι απο αποψη ομορφιας απλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΚΑΝΕΙΣ!!?
Σκεφτομαι καποια στιγμη να κανω αλλο ενα καινουριο ενυδρειο και πραγματικα δεν ξερω που να καταληξω!

Να αναφερω οτι εχω πολλα χρονια θαλασσινο(F/O) ενυδρειο,αλλα βλεπω και τα φυτεμενα,ειδικα κατι high tech που ειναι χαρμα οθφαλμων(σαν να βλεπεις τοπια πραγαματικα!!):bigemo_harabe_net-160:

Απο την μια σκεφτομαι να κανω θαλασσινο(f/o) ενυδρειο γιατι βλεπεις αυτα τα ψαρακια και πραγματικα ειναι σαν ζωγραφιες σε σχεση με του γλυκου νερου,πραγματικα δεν συγκρινονται και

 απο την αλλη ενα φυτεμενο ενυδρειο ερχετε τοσο οικειο στο ματι με τοσες επιλογες διακοσμισης που ειναι παρα μα παρα πολυ ενδιαφερων!

Τα αρνητικα στο θαλασσινο για μενα ειναι πραγματικα η αλλαγη νερου!

Τοσο μα τοσο βαρετη ρε παιδια!! Βγαλε νερο απο οσμωση,βαλε αλατι αστο κανα 24ωρο να γινει και και και ολοκληρη διαδικασια και ο χωρος ανω κατω για μια μερα!!:bigemo_harabe_net-90:

Απο την αλλη στου γλυκου νερου,τσουπ βαζεις απο την βρυση και τελος, ετσι απλα!

Με προβληματιζει απο την αλλη που με φυτα δεν εχω ασχοληθει ποτε μα ποτε και ειναι κατι αγνωστο για εμενα!

Να κανω θαλασσινο (που για εμενα ειναι πολυ ποιο ευκολο) με αγγαρεια αυτην την ρημαδα δυσκολη αλλαγη νερου?

η λετε φυτεμενο που θελει ομως περισσοτερη δουλεια λογου των φυτων?

Ποια ειναι η δικη σας αποψη περα απο το δικο μου ερωτημα?

Ποιο θεωρειτε ποιο ομορφο??

ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ η ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ??  (ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ) :headonwall:

Η ομορφιά που παρέχει ένα Reef δεν υπάρχει, απλά. 

  • Like 1
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Jester έγραψε:

Προσωπικά καθαρά λόγω παιδιών άρχισα σχετικά πρόσφατα ένα φυτεμένο low - mid tech (αν και πιπιλάω την γυναίκα να το αναβαθμισω). Σαν τοπ όμως έχω πάντα το reef. Και δεν συμπαθώ τα σκληρά κοράλλια είμαι των ζωανθους και ρικορντεες. Μπορεί να έχουν σφίξει οικονομικά οι καιροί αλλά εγω βλέπω πως στο χόμπι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία γενικά. Ζωντανά που παλιά τα έβλεπες μόνο με ειδικές παραγγελίες τώρα έρχονται σταθερά από τα σοβαρά μαγαζια. 

Τελικα βλεπω και ενας ρολος στο χομπι μας ειναι παντα και η κυρα μας?

Και αν δεν της αρεσει στο τελος,ασχετα απο ολο τον κοπο που εχουμε ριξει,πεφτει και παντοφλα και γκρινια:bigemo_harabe_net-76:

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:
πριν 8 λεπτά, το μέλος bblov έγραψε:

Τελικα βλεπω και ενας ρολος στο χομπι μας ειναι παντα και η κυρα μας?

Και αν δεν της αρεσει στο τελος,ασχετα απο ολο τον κοπο που εχουμε ριξει,πεφτει και παντοφλα και γκρινια:bigemo_harabe_net-76:

 

Λοιπόν φίλε κόψε μαχαίρι τώρα την συζήτηση, παρε πρώτα ειδική άδεια απο το ετέρων ήμισυ που εξουσιάζει και το άλλο μισό, ρώτα αν αν επιτρέπετέ η ελεύθερη επιλογή μεταξύ θαλασσινού και γλυκού και μετά ελα ξανα να συζητήσουμε.  :hysterical::hehe::unsure::):hysterical:

 

%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, bblov said:

Τελικα βλεπω και ενας ρολος στο χομπι μας ειναι παντα και η κυρα μας?

Και αν δεν της αρεσει στο τελος,ασχετα απο ολο τον κοπο που εχουμε ριξει,πεφτει και παντοφλα και γκρινια:bigemo_harabe_net-76:

Όταν ήμουν λευτερος κοιταγα απλά αν χωράει. Τώρα ναι θελει διαπραγμάτευση. Για το φυτεμένο φορτώθηκα αναμόρφωση όλης της αυλής.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Στη κατάσταση που είμαι το reef είναι κάτι αυτοματοποιημένο για εμένα μπορώ και δρω - αντιδρώ αλληλεπιδρώ με σχετική ευκολία και αυτό μου αρέσει. Αν πήγαινα σε ένα φυτεμένο με τα δικά μου πρότυπα θα έπρεπε να λιώσω στο διάβασμα για να νοιώθω σίγουρος κτλ. Επίσης αυτη τη διαδικασία με κλαδέματα τη φαντάζομαι σε εμένα σαν συνταξιούχος. Ότι και να κάνεις πάντως έχει το αντίστοιχο τίμημα και κόστος. Είναι γεγονός ότι με πορδες δεν βάφεις αυγά, χωρίς να σημαίνει ότι κάτι απλό δεν μπορεί να είναι και ωραίο. Ότι κάνουμε είναι σημαντικό για εμένα να έχει αισθητική. Και ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα μπορεί να γίνει απίστευτα εντυπωσιακό.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο εσενα φιλε μου δεν ακουω τιποτα!
Αντε με την ενυδρειαρα που εκανες   και μας αναψες φωτιες:bigemo_harabe_net-66:
Δεν σου μιλαω,ζηλευω το ενυδρειο που εκανες γι αυτο:bigemo_harabe_net-66:
Σε ευχαριστώ! Πίστεψε με δεν ξέρω πόσο απλό η εύκολο μπορεί να δείχνει έχω ρίξει πολύ μελέτη σε πολλά επίπεδα και έχω μελετήσει και διαβάσει πολλά αντικείμενα και τέχνες άσχετα από το ενυδρείο για να το στήσω. Και αυτό είναι μέρος της εξέλιξης.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...