Jump to content

Θαλασσινο VS Φυτεμενο


Recommended Posts

On 28/3/2021 at 4:32 ΜΜ, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Σε ευχαριστώ! Πίστεψε με δεν ξέρω πόσο απλό η εύκολο μπορεί να δείχνει έχω ρίξει πολύ μελέτη σε πολλά επίπεδα και έχω μελετήσει και διαβάσει πολλά αντικείμενα και τέχνες άσχετα από το ενυδρείο για να το στήσω. Και αυτό είναι μέρος της εξέλιξης.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 

Φιλε μου η δουλεια που εκανες στο ενυδρειο σου φαινεται με την πρωτη ματια!

Καταλαβα οτι εχεις το σκεπτικο( αν ειναι να κανεις κατι καντο σωστα!) και αυτο μου αρεσει πολυ στους ανθρωπους!??

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πάντως δεν μπορούμε απλά να που με μου αρέσει το ένα ή το άλλο ενυδρείο...

Ή το ένα είναι εύκολο και το άλλο δύσκολο.

Έχουν τόσες υποκατηγορίες τα δύο συγκεκριμένα είδη που μπορούν να ξεκινήσουν από πολύ απλά έως τρέλα πολύπλοκα και αυτόματα μπορεί να είναι και πανέμορφα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Πάντως δεν μπορούμε απλά να που με μου αρέσει το ένα ή το άλλο ενυδρείο...

Ή το ένα είναι εύκολο και το άλλο δύσκολο.

Έχουν τόσες υποκατηγορίες τα δύο συγκεκριμένα είδη που μπορούν να ξεκινήσουν από πολύ απλά έως τρέλα πολύπλοκα και αυτόματα μπορεί να είναι και πανέμορφα. 

Ναι αυτο ισχυει!!

Μπορεις να κανεις ενα απλο φυτεμενο μπορεις να κανεις και φυτεμενο να μην θελεις να βγεις απο το σπιτι:bigemo_harabe_net-76:

Αλλα πολλοι δεν αναρωτιεστε οταν ξεκιναμε ενα νεο ενυδρειο λες τι να κανω τελικα?Πολλες οι επιλογες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2021 at 9:14 ΜΜ, το μέλος bblov έγραψε:

απο την αλλη ενα φυτεμενο ενυδρειο ερχετε τοσο οικειο στο ματι με τοσες επιλογες διακοσμισης που ειναι παρα μα παρα πολυ ενδιαφερων!

Τα αρνητικα στο θαλασσινο για μενα ειναι πραγματικα η αλλαγη νερου!

Τοσο μα τοσο βαρετη ρε παιδια!! Βγαλε νερο απο οσμωση,βαλε αλατι αστο κανα 24ωρο να γινει και και και ολοκληρη διαδικασια και ο χωρος ανω κατω για μια μερα!!:bigemo_harabe_net-90:

Απο την αλλη στου γλυκου νερου,τσουπ βαζεις απο την βρυση και τελος, ετσι απλα!

Με προβληματιζει απο την αλλη που με φυτα δεν εχω ασχοληθει ποτε μα ποτε και ειναι κατι αγνωστο για εμενα!

Να κανω θαλασσινο (που για εμενα ειναι πολυ ποιο ευκολο) με αγγαρεια αυτην την ρημαδα δυσκολη αλλαγη νερου?

η λετε φυτεμενο που θελει ομως περισσοτερη δουλεια λογου των φυτων?

Ποια ειναι η δικη σας αποψη περα απο το δικο μου ερωτημα?

Ποιο θεωρειτε ποιο ομορφο??

ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ η ΓΛΥΚΟΥ ΝΕΡΟΥ??  (ΙΔΟΥ Η ΑΠΟΡΙΑ)

 

Από που να το πιάσω.... και εγώ ξεκινησα με γλυκό, για λιγότερο από 1 χρόνο και γύρισα σε reef.

Διέκοψα για αρκετά χρόνια και τώρα ξαναξεκινάω, και τα λάθη που έκανα και δεν θα ξανα κανω:

  1. Επανάπαυση στις απόψεις των "ειδικών" αλλά και των Ειδικών - Θέλει διάβασμα το θαλασσινό, θέλει να μην ακούς καθόλου-ούτε λέξη- όσων είναι 100% σίγουροι για αυτό που λένε, και να αποφασίσεις το τι θα κάνεις εσύ. 
  2. Youtube (κυρίως) αμερικανών και δη όσων κάνουν διαφορετικά πράγματα από αυτά που σχεδιάζω να κάνω (επειδή δεν θα κάνω αλλαγές, βλέπω απανωτά βίντεο κόσμου που προτείνει να κάνεις αλλαγές) για να καταλάβω τι κερδίζω και τι χάνω με τις επιλογές μου.
  3. Διαλέγω αυτό που θέλω πραγματικά, όχι αυτό που μου λένε ότι είναι το σημαντικό για ένα ενυδρείο. Αυτό το συνδιάζω το με το πως θα το λειτουργώ και με το αρχικό στήσιμο..... δεν επαναπαύομαι σε "σίγουρες λύσεις"

Δηλαδή, στην δική περίπτωση που μπορεί να μην είναι πολύ μακριά από την δική σου,

  • εγώ δεν θα κάνω αλλαγές, το προηγούμενο ενυδρείο που το είχα για 6 χρόνια δεν έκανα καμία αλλαγή μετά τον πρώτο μήνα.
    • επιπλέον θα δοκιμάσω φόρμουλα που προτίνουν επιστήμονες για τις μη-αλλαγές - τρίτον κάτι νομίζω την λένε... τη δοκιμή θα την κάνω για 3-4 μήνες να δω πως θα πάει
  • Ευλαβία στα τεστ 1 φορά το μήνα, ακόμα και αν είμαι σίγουρος για κάτι ---
    • επιπλέον τώρα θα τα περνάω σε εξελάκι στο google drive, και θα τεστάρω περισσότερα πράματα, με 2 φορές το χρόνο πλήρες τεστ, αυτό που το στέλνεις γερμανία
  • παίρνω όσο μεγαλύτερο ενυδρείο μπορώ, προβλέπωντας χώρο για επιπλέον μηχανήματα (chiller-reactors)
    • την προηγούμενη φορά οργάνωσα από εδώ μέσα εισαγωγή από κίνα, δικό μας κοντέινερ κινέζικα -ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!!!! τώρα ευτυχώς μπορώ να επενδύσω σε κάτι καλύτερο και παίρνω red sea, και 50% μεγαλύτερο.
  • Αυτή τη φορά αγοράζω από την 1η μέρα αφυγραντήρα για το σαλόνι μου!
  • Αυτή την φορά παίρνω καλά φώτα/κυκλοφοριτές/σκιμμερ, που έχουν δυνατότητα να υπολειτουργούν και να καίνε λιγότερο ρεύμα
  • Βάζω στον πίνακα ξεχωριστή ασφάλεια με πρόβλεψη για γεννήτρια και παίρνω ειδική ενυδρειακή μπαταρία για την αντλία επιτροφής μου... ή για κυκλοφορητή... θα φανεί τι είναι καλύτερο.

Τέλος λες ότι το φυτεμένο μπορεί να έχει λιγότερη δουλειά.... διαφωνώ κάθετα!!!!

το reef δεν έχει καθόλου δουλειά!!!! έχει μόνο ευχαρίστηση!!!! (και λιγο άγχος)

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

@phaerimm Οι Αμερικάνοι ειναι αυτοί που κάνουν της μεγαλύτερες κουτσουκέλες, φάσκεις και αντιφάσκεις, λές

''Επανάπαυση στις απόψεις των "ειδικών" αλλά και των Ειδικών - Θέλει διάβασμα το θαλασσινό, θέλει να μην ακούς καθόλου-ούτε λέξη- όσων είναι 100% σίγουροι για αυτό που λένε, και να αποφασίσεις το τι θα κάνεις εσύ. ''

Δηλαδή θα διαβάζεις του ειδικούς και δεν θα ακούς τίποτα και θα κάμνεις το δικό σου, τότε γιατί διαβάζεις;;;;

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος phaerimm έγραψε:

και τα λάθη που έκανα και δεν θα ξανα κανω:

  1. Επανάπαυση στις απόψεις των "ειδικών" αλλά και των Ειδικών - Θέλει διάβασμα το θαλασσινό, θέλει να μην ακούς καθόλου-ούτε λέξη- όσων είναι 100% σίγουροι για αυτό που λένε, και να αποφασίσεις το τι θα κάνεις εσύ. 
  2. Youtube (κυρίως) αμερικανών και δη όσων κάνουν διαφορετικά πράγματα από αυτά που σχεδιάζω να κάνω (επειδή δεν θα κάνω αλλαγές, βλέπω απανωτά βίντεο κόσμου που προτείνει να κάνεις αλλαγές) για να καταλάβω τι κερδίζω και τι χάνω με τις επιλογές μου.

@Χρήστος διαβάζοντας όλο το κείμενο θα δείς ότι προλογίζω το τι δεν θα κάνω, δεν θα ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΜΑΙ με τις απόψεις, θα διαβάζω για να καταλάβω τι είναι αυτό που κερδίζεις ακολουθόντας κάποια πρακτική, και τι χάνεις. 

Για παράδειγμα, αν δεν βάλεις ριάκτορα μπορείς να έχεις μαλακά, και ίσως και 1-2 LPS που δεν αναπτύσσουν το σκληρό κομμάτι συχνά, αλλά πρέπει να βάλεις στην συνταγή τεστ μαγνίσιο ασβεστικο σκληρότητα και κάποια στιγμή να κάνεις κάαααααποιο dosing, αλλά αργά και όχι  refill με τη μία....

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2021 at 5:12 ΜΜ, το μέλος phaerimm έγραψε:

@Χρήστος διαβάζοντας όλο το κείμενο θα δείς ότι προλογίζω το τι δεν θα κάνω, δεν θα ΕΠΑΝΑΠΑΥΟΜΑΙ με τις απόψεις, θα διαβάζω για να καταλάβω τι είναι αυτό που κερδίζεις ακολουθόντας κάποια πρακτική, και τι χάνεις. 

Για παράδειγμα, αν δεν βάλεις ριάκτορα μπορείς να έχεις μαλακά, και ίσως και 1-2 LPS που δεν αναπτύσσουν το σκληρό κομμάτι συχνά, αλλά πρέπει να βάλεις στην συνταγή τεστ μαγνίσιο ασβεστικο σκληρότητα και κάποια στιγμή να κάνεις κάαααααποιο dosing, αλλά αργά και όχι  refill με τη μία....

Εγω χωρις ριακτορα με φουλ lps και κάποια σκληρά έχω να πω ότι τα σκληρά μου πάνε τέρμα και τα lps-μ****α έχουν  σκαμπανεβασματα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Parasxos έγραψε:

Εγω χωρις ριακτορα με φουλ lps και κάποια σκληρά έχω να πω ότι τα σκληρά μου πάνε τέρμα και τα lps-μ****α έχουν  σκαμπανεβασματα...

Επίσης θέλω να πω ότι ήθελα να ακολουθήσω τις μη αλλαγές  καιβεχω δει άπειρα βίντεο στο εξωτερικό αλλά ρε παιδιά κάθε φορά που κάνω  αλλαγές εστω και αν έχω μίνιμουμ τιμές π Χ νιτρικά 2-5 πάντα μα πάντα την επόμενη μέρα βλέπω το ενυδρείο πολύ πιο καλά... και κάνω αλλαγές γύρω στο μήνα πλέον..

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα χωρίς αλλαγές θα ήθελα να τα δω σε βάθος χρόνου???

Το να λέμε δεν κανω αλλαγές ή δεν έχω σκιμμερ ή κάνω μαγικά και πάει μόνο του εγώ δεν τα πολύ εμπιστεύομαι. 

Και σίγουρα όχι για αρχάριους. 

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2021 at 6:28 ΜΜ, το μέλος fishbone! έγραψε:

Αυτά τα χωρίς αλλαγές θα ήθελα να τα δω σε βάθος χρόνου???

Το να λέμε δεν κανω αλλαγές ή δεν έχω σκιμμερ ή κάνω μαγικά και πάει μόνο του εγώ δεν τα πολύ εμπιστεύομαι. 

Και σίγουρα όχι για αρχάριους. 

Συμφωνώ και εγώ. Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ούτε τα βασικά οπότε και χωρίς αλλαγές σε βάθος διετίας θα αρχήσουν τα προβλήματα. Βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά και με τι ενυδρείο θες να έχεις. Το ότι ζει ένα κοράλλι είναι το πρώτο στάδιο, ανάπτυξη,χρώματα κτλ.... 

Εγώ αλλαγές στα ενυδρεία μου δεν κάνω αλλά σαν τις αλλαγές νερού δεν έχει και ειδικά από θάλασσα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ταξίδι, να μάθετε να αλληλεπιδρατε με τα συστήματα σας. Δεν υπάρχει πανάκεια στη λειτουργία και στον τρόπο. Όλα χτίζονται μέσω παρατήρησης και αλληλεπίδρασης.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις reef θα λες μα καλα; καποτε σκεφτομουν να κανω φυτεμενο;

 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι παντα μετα την αλλαγη το βλεπεις το ενυδρειο ποιο φρεσκο οσο να ναι??

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος bblov έγραψε:

Η αληθεια ειναι οτι παντα μετα την αλλαγη το βλεπεις το ενυδρειο ποιο φρεσκο οσο να ναι??

 Μετά από 24 ώρες είναι τουμπανο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...