Jump to content

Επείγουσα βοήθεια!!!


Recommended Posts

Τα τελευταία δυο βραδιά που καθόμουν, παρατήρησα και ακούγοντας ταυτόχρονα πως το ένα μου χρυσόψαρο (πορτοκαλι με μεγάλη ουρα, με συγχωρείτε αλλά δεν γνωρίζω ονομασία) αναπνέει πολύ γρήγορα και «τσιμπάει» το νερό με την γυάλα. Το δεύτερο χρυσόψαρο (γκρι με μικρή ουρα) φέρεται απολύτως φυσιολογικά. 
Μπορειτε να μου πειτε τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλη. Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία του ενυδρείου σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Christina Kontodima έγραψε:

 

Έγινε επεξεργασία - Christina Kontodima
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τα έχεις σε γυάλα ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Georgis έγραψε:

Μήπως τα έχεις σε γυάλα ? 

Σε γυάλα τα έχω 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια σου.αργοπεθαινουν εκεί που τα έχεις. Θέλουν τουλάχιστον σαράντα με πενήντα λίτρα το ένα (αν δεν είναι μονοουρα αλλιώς μιλάμε για εξήντα λίτρα και άνω ανά ψάρι) μεγάλο χώρο και πουλ καλά φιλτραρισμένο ενυδρείο. Διάβασε αυτό για να καταλάβεις τι εννοώ

 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

 

και αυτό για να δεις πόσο περίπου κοστίζει ένα σωστό σπίτι για τα ψάρια αυτά

 

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα ψάρια σου.αργοπεθαινουν εκεί που τα έχεις. Θέλουν τουλάχιστον σαράντα με πενήντα λίτρα το ένα (αν δεν είναι μονοουρα αλλιώς μιλάμε για εξήντα λίτρα και άνω ανά ψάρι) μεγάλο χώρο και πουλ καλά φιλτραρισμένο ενυδρείο. Διάβασε αυτό για να καταλάβεις τι εννοώ

 

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/94252-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-για-χρυσόψαρα/

 

Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για το άρθρο που μου δώσατε να διαβάσω. Ήταν ενδιαφέρον. Ωστόσο, θα ήθελα να επισημάνω πως είχα άλλη μια φορά δυο χρυσόψαρα στην ίδια γυάλα, και δεν είχαν πάθει κάτι μέχρι που τους αλλάξαμε κατοικία για ένα σύντομο ταξίδι μας... Όταν αγοράσαμε τα ψάρια και είπαμε στον ιδιοκτήτη του per shop ότι θελουμε δυο ψάρια και ότι έχουμε τη συγκεκριμένη γυάλα στο σπιτι, είπε πως τους αρκεί το νερό για τα δυο αυτά ψάρια και πως πρέπει να τους δίνουμε τροφη κάθε μέρα περίπου δυο «φύλλα» ( είναι σε τέτοια μορφή η τροφη τους). Γιατί να πρέπει δυο μικρά ψαράκια να έχουν 40-50 λίτρα νερό;;;

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Christina Kontodima έγραψε:

Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για το άρθρο που μου δώσατε να διαβάσω. Ήταν ενδιαφέρον. Ωστόσο, θα ήθελα να επισημάνω πως είχα άλλη μια φορά δυο χρυσόψαρα στην ίδια γυάλα, και δεν είχαν πάθει κάτι μέχρι που τους αλλάξαμε κατοικία για ένα σύντομο ταξίδι μας... Όταν αγοράσαμε τα ψάρια και είπαμε στον ιδιοκτήτη του per shop ότι θελουμε δυο ψάρια και ότι έχουμε τη συγκεκριμένη γυάλα στο σπιτι, είπε πως τους αρκεί το νερό για τα δυο αυτά ψάρια και πως πρέπει να τους δίνουμε τροφη κάθε μέρα περίπου δυο «φύλλα» ( είναι σε τέτοια μορφή η τροφη τους). Γιατί να πρέπει δυο μικρά ψαράκια να έχουν 40-50 λίτρα νερό;;;

Επισης, ισχυει πως αμα τους μεταφέρεις την γυάλα σε αλλο χώρο ότι μπορούν τα χρυσόψαρα να πεθάνουν;(αυτό γενικότερα το ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Christina Kontodima έγραψε:

Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για το άρθρο που μου δώσατε να διαβάσω. Ήταν ενδιαφέρον. Ωστόσο, θα ήθελα να επισημάνω πως είχα άλλη μια φορά δυο χρυσόψαρα στην ίδια γυάλα, και δεν είχαν πάθει κάτι μέχρι που τους αλλάξαμε κατοικία για ένα σύντομο ταξίδι μας... Όταν αγοράσαμε τα ψάρια και είπαμε στον ιδιοκτήτη του per shop ότι θελουμε δυο ψάρια και ότι έχουμε τη συγκεκριμένη γυάλα στο σπιτι, είπε πως τους αρκεί το νερό για τα δυο αυτά ψάρια και πως πρέπει να τους δίνουμε τροφη κάθε μέρα περίπου δυο «φύλλα» ( είναι σε τέτοια μορφή η τροφη τους). Γιατί να πρέπει δυο μικρά ψαράκια να έχουν 40-50 λίτρα νερό;;;

Και διακοσμητικό τους έχουμε στην μέση ( έναν μικρό βράχο) και πετρούλες κάτω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Christina Kontodima έγραψε:

Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για το άρθρο που μου δώσατε να διαβάσω. Ήταν ενδιαφέρον. Ωστόσο, θα ήθελα να επισημάνω πως είχα άλλη μια φορά δυο χρυσόψαρα στην ίδια γυάλα, και δεν είχαν πάθει κάτι μέχρι που τους αλλάξαμε κατοικία για ένα σύντομο ταξίδι μας... Όταν αγοράσαμε τα ψάρια και είπαμε στον ιδιοκτήτη του per shop ότι θελουμε δυο ψάρια και ότι έχουμε τη συγκεκριμένη γυάλα στο σπιτι, είπε πως τους αρκεί το νερό για τα δυο αυτά ψάρια και πως πρέπει να τους δίνουμε τροφη κάθε μέρα περίπου δυο «φύλλα» ( είναι σε τέτοια μορφή η τροφη τους). Γιατί να πρέπει δυο μικρά ψαράκια να έχουν 40-50 λίτρα νερό;;;

Τα ψαράκια αυ τά φτάνουν τα 35 εκατοστά μήκος και ζουνε εως και 30 έτη εάν έχουν σωστές συνθήκες ζωής. Τα άλλα που είχες στη γυάλα πόσο τα είχες? Γιατί εμένα το γηραιότερο μου ψάρι είναι άνω των δώδεκα ετών και είναι είκοσι εκατοστά επειδή ζούσε και εκείνο σε μικρό χώρο (εξήντα λίτρα ενυδρείο) και υπέφερε. Είναι μικρά γιατί είναι μωρά. Δε μένουν έτσι. Και το μαγαζί σου τα έδωσε όχι γιατί ζουν σε γυάλα αλλά γιατί είναι ανθεκτικά και αντέχουν περισσότερο στις κακουχίες από τα άλλα ψάρια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υποφέρουν. Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι διάβασες το άρθρο και ακόμη θεωρεις ότι δεν έχουν θέμα στη γυάλα γ

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα. Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά και να χαίρεσαι τους όμορφους συγκατοίκους σου για πολλά χρόνια. Σε παραπέμπω πρωτίστως στο παρακάτω:

 Απαντώντας σε παραπάνω ερωτήσεις θα ήθελα να πω πως τα δύο μονόουρα χρυσόψαρα που έχεις  δε χρειάζονται 40-50 λίτρα όπως λες αλλά τουλάχιστον 140 (70 έκαστο). Ιδανικότερα η θέση τους είναι σε μικρές ή μεγάλες τεχνητές λίμνες ή δεξαμενές. Είναι απαιτητικό σαν ψάρι και δεν ενδείκνυται σε αρχάριους, καθώς είναι ιδιαίτερα ρυπογόνο και χρειάζεται καλή κατανόηση του κύκλου του αζώτου και της ανάπτυξης της βιολογίας του συστήματός σου. 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Christina Kontodima έγραψε:

Επισης, ισχυει πως αμα τους μεταφέρεις την γυάλα σε αλλο χώρο ότι μπορούν τα χρυσόψαρα να πεθάνουν;(αυτό γενικότερα το ρωτάω)

Μπορεί να πεθάνουν λόγω των απότομων αλλαγών στις παραμέτρους του νερού. Όχι για άλλο λόγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Link to comment
Share on other sites



Αρχικά, ευχαριστώ πολύ για το άρθρο που μου δώσατε να διαβάσω. Ήταν ενδιαφέρον.


Δυστυχώς δεν ήταν μόνο "ενδιαφέρον" αλλά είναι η πραγματικότητα για το τι απαιτείται να έχεις αν θες να ζήσουν τα ψαράκια μια όσο γίνεται πιο φυσιολογική ζωή.

Σε γυάλα ΔΕΝ ΖΟΥΝ. Υποφέρουν.
Χωρίς φίλτρο το ίδιο.
Χωρίς αντιχλωριο επίσης.
Χωρίς σωστή διατροφή..
Χωρίς συνεχείς ελεγχους στην ποιότητα του νερού..

Ο μόνος που ζει καλά είναι ο κύριος στο πετ-σοπ που πούλησε πανεύκολα μια γυάλα με δύο ψάρια και μια τροφή σε χρόνο dt ενώ η μόνη του συμβουλή ήταν ότι ο χώρος αυτός τους αρκεί.

Νέτα σκέτα σεβόμενος και εσένα που δεν ήξερες (κανένας μας δεν ήξερε μέχρι που έμαθε) αλλά και στις ψυχές που αυτή τη στιγμή βασανίζονται μέσα στο μπωλ του αργού θανάτου που πουλάνε οι επιτήδειοι.

Αν μπορείς να τους καλύψεις ένα σωστό ενυδρείο προσπάθησε να το κάνεις όσο πιο άμεσα γίνεται. Αν όχι, επέστρεψε τα ψάρια το συντομότερο δυνατόν κι ας ευχηθούμε όλοι μαζί να βρούνε καλύτερο μέλλον και να μην τα πασάρει ο κύριος στον επόμενο αμαθή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο..

Ελπίζω να μη σε προσέβαλε κατι από αυτά που είπα παραπάνω, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Σκοπός μου είναι να καταλάβουμε όλοι κάποια στιγμή ότι κι αυτά τα έρμα τα ψαράκια έχουν ψυχή και έχουν κάθε δικαίωμα στη σωστή ζωή κι όχι απλά στο κέρδος κάποιων - ασε να μην τους χαρακτηρίσω.

Με κάθε ειλικρίνεια, δεν θα αντέξουν για καιρό εκεί. Κι είναι κρίμα..[emoji6]




  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, θέλω να πω πως δεν με προσέβαλλαν τα λόγια σου γιατί εσυ ξέρεις περισσότερα πράγματα από εμενα.  Εν συνέχεια, εγω τους βάζω αντιχλώριο στη γυάλα κάθε φορά που τους αλλάζω νερό (δηλαδή κάθε 1 με 1,5 εβδομάδα) και επίσης τους ταΐζω κάθε μέρα, σε συγκεκριμένη ώρα. Τέλος, τι αλλο πρέπει να προσθέσω σε...αυτό το ενυδρείο που έχω γιατί μεγαλύτερο δεν μπορω να πάρω....Μηπως πρέπει να αγοράσω πεχαμετρικά χαρτάκια; Αναφερθήκατε σε φίλτρο, τι φίλτρο; Δεν τα γνωρίζω αυτά, για αυτό..?

Υ.Γ.: Επίσης, μπορεί να φανεί χαζό αλλά κάθε φορά που τους αλλάζω νερό, επειδή πανικοβάλλονται εύκολα, τους δίνω πολύ πολύ λίγη τροφή....σαν να λεμε «δωροδοκία».( Βέβαια την ημέρα που θα τους αλλάξω νερό,όταν θα τους δώσω φαγητό θα τους δώσω λιγότερο από το κανονικό για να μην σκάσουν από το πολύ φαγητό) 

Έγινε επεξεργασία - Christina Kontodima
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Άμεσα αλλά προχειρα προχειρα το πρώτο που θα έκανα μπας και σωσω/βελτιώσω την κατάσταση ειναι να βγαλω χαλίκι να βάλω minisiporax στον βυθο και απο πανω λιγο χαλικάκι από αυτό που ήδη έχεις. Μέσα στο σιποραχ θα ειχα σφηνωσει σωληνάκια 4/6mm και θα τα ειχα συνδέσει με μια αερανλία. επόμενο βήμα, να βρω ενα ενυδρείο κατάλληλο για τα ψαράκια.

Να προσθέσω πάντως και την δικιά μου εμεπειρία, εχοντας στήσει εδω και ένα διμηνο χρυσοψαράδικο με 4 fancy σε 200 λίτρα και έχωντας για φίλτρανση δυο εξωτερικά φίλτρα με συνολική ονομαστική φίλτρανση 3650λ/ω και κανοντας μετρήσεις καθημερινά στην αρχή, είδα ότι στις 6 με 7 μέρες το πολύ ανεβαινουν τα νουμερα, επομένως η αλλαγές νερου ειναι επιτακτικές. σκέψου με δύο χρυσοψαρα, σε μια γυάλα, χωρίς φίλτρανση τι γίνεται με ρύπους μετά απο 1 έως 1.5 εβδομάδα που ανέφερες παραπανω.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ακριβώς αναφέρθηκα στην επιστροφή των ψαριών, υπάρχει κόστος και απαιτούμενος χώρος που χρειάζεται για να στήσεις ένα ενυδρείο από τη μια στιγμη στην άλλη - κατι που πρακτικα είναι πολύ δύσκολο αλλά παράλληλα εάν είναι εφικτό, θα φέρει τα ψάρια σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτή που βρίσκονται ηδη τώρα - μέχρι να στρωθεί τουλάχιστον.

Η φίλη είπε πως ενυδρείο δεν προβλέπεται, δεν το βρίσκω παράλογο μιας και είναι βαρύ να σου λένε κάτι τέτοιο τη στιγμή που δεν το περίμενες, πόσο μάλλον όταν ο "επαγγελματίας" σου είπε μόλις λίγο πριν ότι η γυάλα με τα 10-20 λίτρα αρκούν..

Μακάρι να μπορέσει να ανταπεξέλθει σε όλα όσα χρειάζονται, της το εύχομαι από καρδιάς κι όπως μπορώ θα είμαι εδώ να βοηθήσω κι εγώ στο στήσιμο και οτι άλλο χρειαστεί στην πορεία. Αν όμως ένα ενυδρείο τουλάχιστον 150-160 λίτρων με δυνατό φίλτρο κλπ κλπ είναι ανέφικτο τότε δεν υπάρχει λόγος να πληρώνει για έξτρα πράγματα που απλώς θα μεταφερουν το πρόβλημα λίγο αργότερα..

Ζυγίζουμε και πράττουμε όπως μπορούμε.
Καλό είναι να ενεργήσουμε όσο πιο σύντομα γίνεται όμως γιατί εκεί μέσα υπάρχουν ζωές που ταλαιπωρούνται.

Συγνώμη για οποια σημεία φαίνομαι υπερβολικός αλλά δυστυχώς μάλλον αναφέρομαι στην μαύρη αλήθεια, πάντα με γνώμονα ότι θέλω να τονίσω και την αξία που έχουν αυτές οι ψυχές και που έπεσαν έρμαια στο εμπόριο και το εύκολο χρήμα κάποιων.

Και για να εξηγηθώ και σε αυτό: ο καταστηματαρχης θα έβγαζε πολλά περισσότερα αν σου πουλουσε όλα όσα απαιτούνται για τη σωστή διατήρηση των ψαριών, προφανώς. Το πιθανότερο όμως ήταν οτι αν άρχιζε να σου κατεβάζει τη λίστα δεν θα έπαιρνες ούτε την τροφή στο τέλος. Άρα έστω και με τα λίγα, τα κέρδισε. Αδιαφορώντας παντελώς για την ζωή που μόλις πούλησε - προφανώς..[emoji6]

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος makis206 έγραψε:

Γι αυτό ακριβώς αναφέρθηκα στην επιστροφή των ψαριών, υπάρχει κόστος και απαιτούμενος χώρος που χρειάζεται για να στήσεις ένα ενυδρείο από τη μια στιγμη στην άλλη - κατι που πρακτικα είναι πολύ δύσκολο αλλά παράλληλα εάν είναι εφικτό, θα φέρει τα ψάρια σε πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτή που βρίσκονται ηδη τώρα - μέχρι να στρωθεί τουλάχιστον.

Η φίλη είπε πως ενυδρείο δεν προβλέπεται, δεν το βρίσκω παράλογο μιας και είναι βαρύ να σου λένε κάτι τέτοιο τη στιγμή που δεν το περίμενες, πόσο μάλλον όταν ο "επαγγελματίας" σου είπε μόλις λίγο πριν ότι η γυάλα με τα 10-20 λίτρα αρκούν..

Μακάρι να μπορέσει να ανταπεξέλθει σε όλα όσα χρειάζονται, της το εύχομαι από καρδιάς κι όπως μπορώ θα είμαι εδώ να βοηθήσω κι εγώ στο στήσιμο και οτι άλλο χρειαστεί στην πορεία. Αν όμως ένα ενυδρείο τουλάχιστον 150-160 λίτρων με δυνατό φίλτρο κλπ κλπ είναι ανέφικτο τότε δεν υπάρχει λόγος να πληρώνει για έξτρα πράγματα που απλώς θα μεταφερουν το πρόβλημα λίγο αργότερα..

Ζυγίζουμε και πράττουμε όπως μπορούμε.
Καλό είναι να ενεργήσουμε όσο πιο σύντομα γίνεται όμως γιατί εκεί μέσα υπάρχουν ζωές που ταλαιπωρούνται.

Συγνώμη για οποια σημεία φαίνομαι υπερβολικός αλλά δυστυχώς μάλλον αναφέρομαι στην μαύρη αλήθεια, πάντα με γνώμονα ότι θέλω να τονίσω και την αξία που έχουν αυτές οι ψυχές και που έπεσαν έρμαια στο εμπόριο και το εύκολο χρήμα κάποιων.

Και για να εξηγηθώ και σε αυτό: ο καταστηματαρχης θα έβγαζε πολλά περισσότερα αν σου πουλουσε όλα όσα απαιτούνται για τη σωστή διατήρηση των ψαριών, προφανώς. Το πιθανότερο όμως ήταν οτι αν άρχιζε να σου κατεβάζει τη λίστα δεν θα έπαιρνες ούτε την τροφή στο τέλος. Άρα έστω και με τα λίγα, τα κέρδισε. Αδιαφορώντας παντελώς για την ζωή που μόλις πούλησε - προφανώς..emoji6.png
 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας GVC και makis206! Όλα όσα μου είπατε ήταν χρήσιμα και θα προσπαθήσω να αλλάξω την ζωή των ψαριών προς το καλύτερο γιατί δεν μου αρέσει καθόλου να τα βλέπω να ταλαιπωρούνται!! Πάντως σήμερα και χθες το βράδυ δηλαδή που τους άλλαξα το νερό τους ήταν πολύ καλύτερα και πολύ πιο ήσυχα!! 
Αν θα έχω κάποια άλλη απορία, θα αφήσω το μήνυμα μου σε αυτό το chat room!!!

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Φρόντισε τουλάχιστον να κάνεις καθημερινές αλλαγές νερού, ώστε να έχουν όσο το δυνατόν καθαρότερο νερό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...