Jump to content

λαθος στρωσιμο


Recommended Posts

επειδη ειχα παρει το ενυδρειο 180 λιτρα κτλ δεν το εστρωσα σωστα  το αφησα με  10 μερες να τρεχει ... πως στρωνουμε σωστα και παλια ειχα σφουγγαρι στο φιλτρο και τωρα εχω βιολογικο υλικο μακαρονι και βαζω βακτηρια . Αλλα πεταξα τισ πετρεσ εκανα το ενυδρειο με ξυδι για ενα λεπτο και το εβγαλα επισησ πηρα πιο μεγαλες  πετρες 5 cm για να καθαριζονται πιο ευκολα επισησ πηρα ενα φιλτρο 350h και αυτο εχει βιολογικο υλικο γιατι του ενυδρειου μου ειναι 700 h και εχει μικρο κουβα . Τωρα θελω να μου πειτε πως κανουμε σωστο στρωσιμο .   Καλο βραδυ         γιατι δεν εμπιστευομαι τουσ πετ

Έγινε επεξεργασία - giorgos pastayroy
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουν τα βακτήρια τώρα όμως οι πέτρες στο φιλτρο δεν κάνουν στρώσιμο. Καλύτερα να βάλεις φως 25kw/h γιατί το ξύδι για ένα λεπτό έπρεπε ήδη να φύγει. Τους πετ καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι αυτοί στρώνουν μόνο με κουβά και ούτε του νοιάζει αν έγινε σωστή δουλειά. Τα λίτρα σου είναι μια χαρά για 10 μέρες που τρέχει συν βιολογικό υλικό. 

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ετρεχε χωρισ το βιολογικο οποτε να τρεχει με βιολογικο βακτηρια θα ριχνω γιατι ειναι το βιολογικο αλλα δεν θα μενει κανενα ψαρακι για να ριχνω αντοιχλωριο η να ριχνω γιατι μενει η ουσια γιατι βαζω απο λαστιχο νερο οποτε τρχει με βιολογικο θα δω για το φως  αμα βρω τιποτα ευχαριστω 

Έγινε επεξεργασία - giorgos pastayroy
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αλλά να ξέρεις ότι το λάστιχο αντιχλωριο και μακαρόνι δεν έχει βακτήρια. Καλύτερα να τρέχει βρες αν είναι το φως. 

Link to comment
Share on other sites

καθως πεταγα τις πετρες βλεπω κατι μαυρο να κινιται λεω ααα γεμισμε γυρινουσ τοση βρωμια εχε το ενυδρειο και μετα βλεπω αλλο ενα ψαρακι απρο και λεω εννησαμε εν το μεταξυ  ολλα τα ψαρια τα εδωσα και καρτησα τα μικρα αλλα βεβαια οταν φτασουν τρεις μηνες θα τα δωσω αλλα το ενα ψοφισε και εμεινε αυτο σαν γυρινος

Έγινε επεξεργασία - giorgos pastayroy
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαστατης είναι οκ με ψάρια αλλά γυρινος βγάζει βρώμα άμα είναι καλά με τις πέτρες. Αγχωθηκες γιατί μαύρο είναι που σε λίγα λίτρα. Δώσε σε τρεις μήνες μήπως γεννήσανε και βάλεις αντιχλωριο στο φιλτρο 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...