Jump to content

Πως να κινηθώ;


Recommended Posts

Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω όταν στρώσω την κατάσταση με τα ψαρια και επανέλθουν όλα στο σωστό δρόμο πως μπορώ να φέρω σε ένα καλό δρόμο τα φυτά γιατί νιώθω πως έχουν αρχίσει να παίρνουν την κάτω βόλτα.

Εχω μέσα εχινοδορους γκρισεμπεχι, εχινοδορους οζελοτ, καμπομπα, σταργκρας και εχινοδορους τενελους. Το σταργκρας μεγαλώνει πολύ γρήγορα αλλά κάποια από τα παλιά του φύλλα κίτρινο-καφέτιζουν. Ο γκρισεμπαχι έβγαζε καινουρια φύλλα που μεγαλώνουν γρήγορα για εχινοδορος αλλά αρχίζουν και λιώνουν σαν ιστοί ένα  πράγμα. Ο τενελους αν και εξαπλώνεται κάπως κιτρινίζει. Το μόνο που ξέρω σίγουρα είναι ότι τα νιτρικά μου είναι σχεδόν μηδέν. Επίσης αλγες έχουν αρχίσει να κάνουν την εμφάνιση τους. Το ενυδρειο φοράει 2χ νατουραλ λεντ και είναι το ριο125. Σκεφτόμουν μήπως να αρχίσω να χρησιμοποιώ το flourish excel και nitrogen. Ήδη χρησιμοποιώ το flourish το απλό με την συνιστώμενη δόση εβδομαδιαίος χωρισμένη σε 2 κομμάτια( Τρίτη- Παρασκευή). 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη. Ήθελα να αναφέρω ότι δεν με ενοχλεί η ύπαρξη αλγες. Ίσα ίσα που μου αρέσει και θα ήθελα να παραμείνει. Αυτό που θέλω είναι να έχουν τα φυτά σωστή ανάπτυξη.

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη τα φυτά σου πεινάνε . 

Με 0 ΝΟ3 αυτό μας δείχνει . Υπάρχουν πρόσθετα που μπορούν να κάνουν αυτήν την δουλειά https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/7288-easy-life-nitro-500ml-7288.html ή διαφορετικά ζητάς απο τον @Σπύρος Χαλκιδική να σου στείλει νερό :hysterical: .

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αντώνη τα φυτά σου πεινάνε . 

Με 0 ΝΟ3 αυτό μας δείχνει . Υπάρχουν πρόσθετα που μπορούν να κάνουν αυτήν την δουλειά https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/7288-easy-life-nitro-500ml-7288.html ή διαφορετικά ζητάς απο τον @Σπύρος Χαλκιδική να σου στείλει νερό :hysterical: .

Μισό λίτρο από το νερό μου και κα νιτρικά στο 20 ????

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αντώνη τα φυτά σου πεινάνε . 

Με 0 ΝΟ3 αυτό μας δείχνει . Υπάρχουν πρόσθετα που μπορούν να κάνουν αυτήν την δουλειά https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/7288-easy-life-nitro-500ml-7288.html ή διαφορετικά ζητάς απο τον @Σπύρος Χαλκιδική να σου στείλει νερό :hysterical: .

Γενικά όσο το ψάχνω όσο διαβάζω ότι λιμοκτονούν καταλαβαίνω και εγώ και πρέπει να κάνω κάτι πριν πάρουν την κάτω βόλτα και κυριαρχήσουν οι αλγες. 
Δεν το ηξερα το συγκεκριμένο σκεύασμα και η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται πιο εύκολο στη χρήση από το nitrogen το οποίο με αγχώνει κιόλας πολύ μην κάνω καμία πατάτα και τα φέρω όλα τούμπα μέσα στο ενυδρειο.

Λιγο νεράκι καλοδεχούμενο θα ήταν @Σπύρος Χαλκιδική και σου στέλνω πίσω δικό μου να ρίξεις τα δικά σου νιτρικά αν έχεις υψηλά.???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Μισό λίτρο από το νερό μου και κα νιτρικά στο 20 ????

Σκέψου το σοβαρά να κανεις καμία μπιζνα. Να το σπρώχνεις σε 500μλα και μονολιτρα για να ανεβάζουν τα νιτρικά τους???

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος antonium98 έγραψε:

Γενικά όσο το ψάχνω όσο διαβάζω ότι λιμοκτονούν καταλαβαίνω και εγώ και πρέπει να κάνω κάτι πριν πάρουν την κάτω βόλτα και κυριαρχήσουν οι αλγες. 
Δεν το ηξερα το συγκεκριμένο σκεύασμα και η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται πιο εύκολο στη χρήση από το nitrogen το οποίο με αγχώνει κιόλας πολύ μην κάνω καμία πατάτα και τα φέρω όλα τούμπα μέσα στο ενυδρειο.

Λιγο νεράκι καλοδεχούμενο θα ήταν @Σπύρος Χαλκιδική και σου στέλνω πίσω δικό μου να ρίξεις τα δικά σου νιτρικά αν έχεις υψηλά.???

Άνετα εμένα η βρύση έχει πάνω από 40 και βάζω εμφιαλωμένο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Άνετα εμένα η βρύση έχει πάνω από 40 και βάζω εμφιαλωμένο

Το εμφιαλωμένο από οικονομική άποψη δεν χτυπάει πολύ;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την Α/Ο αυτό είναι ποιό συμφέρον https://www.lidl-hellas.gr/el/p/super-prosfores/w5-apionismeno-nero-xxl/p96447

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Το εμφιαλωμένο από οικονομική άποψη δεν χτυπάει πολύ;

Τι να κάνω να έχω 60 νιτρικά στο ενυδρείο? 

Πέρνω 5 εξάδες 5 ευρώ μέχρι να πάρω φίλτρο ΑΟ 

Έκανα δύο αλλαγές σε δύο εβδομάδες και έπεσαν στο 15

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μετά την Α/Ο αυτό είναι ποιό συμφέρον https://www.lidl-hellas.gr/el/p/super-prosfores/w5-apionismeno-nero-xxl/p96447

 

Αα δεν ειναι τόσο ακριβό όσο το περίμενα. Ουσιαστικά 8€ Τα 50 λίτρα βγαίνει. Με απλά φίλτρα νερού βρυσησ δουλειά θα μπορούσε να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Τι να κάνω να έχω 60 νιτρικά στο ενυδρείο? 

Πέρνω 5 εξάδες 5 ευρώ μέχρι να πάρω φίλτρο ΑΟ 

Έκανα δύο αλλαγές σε δύο εβδομάδες και έπεσαν στο 15

 

Ναι η αο λύνει χέρια πραγματικά και μακροπρόθεσμα θα βγάλει τα λεφτά της στο μέγιστο. Έχεις σκεφτεί να δοκιμάσεις και το ματριξ; Παντού διαβάζω ότι δουλεύει πολύ καλά 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος antonium98 έγραψε:

Αα δεν ειναι τόσο ακριβό όσο το περίμενα. Ουσιαστικά 8€ Τα 50 λίτρα βγαίνει. Με απλά φίλτρα νερού βρυσησ δουλειά θα μπορούσε να γίνει;

Εδώ στην Χαλκιδική όχι γιατί το νερό είναι πολύ χάλια και όταν ρώτησα με είχαν πει ότι αν πέρνω και για τι ενυδρείο θα θέλω κάθε μήνα αλλαγή μεμβράνη και φίλτρο και πρότειναν Α/Ο

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Αα δεν ειναι τόσο ακριβό όσο το περίμενα. Ουσιαστικά 8€ Τα 50 λίτρα βγαίνει. Με απλά φίλτρα νερού βρυσησ δουλειά θα μπορούσε να γίνει;

5 ευρώ τα 45 λίτρα με 8 νιτρικά και 7,5 Ph

Link to comment
Share on other sites

On 30/3/2021 at 12:07 ΠΜ, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

5 ευρώ τα 45 λίτρα με 8 νιτρικά και 7,5 Ph

Το περίμενα πιο ακριβό η αλήθεια είναι. Πολύ καλό 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από συζήτηση και ψάξιμο και διάβασμα έφτασα στο συμπέρασμα εκτός από την χρήση σκευάσματος για νιτρικά να χρησημοποιησω και το εξελ της seachem. Σήμερα το πρωί λοιπόν είπα να το ξεκινήσω λίγο πιο οργανωμένα. Πήρα τετράδιο έγραψα όλα τα βήματα τόσο για τα ψαρια όσο για τα φυτά και γενικα για το σύνολο του ενυδρείου που έχω κάνει μέχρι τώρα. Αφού έκανα τις απαραίτητες σημειώσεις έκανα αλλαγη νερού και ξεκίνησα να ρίχνω την μισή από την προτινομενη δοσολογία για το nitrogen και το excel καθως και την προτεινόμενη δοσολογία για το flourish το οποίο και έριχνα αραιά και που. Τώρα αφού άναψαν τα φώτα παρατηρησα γρήγορες αναπνοές και στρες καθως και κάποια από τα σερπα να είναι σχετικά κοντα στην επιφάνεια. Τι κάνω τώρα; 

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ξεχασα να αναφέρω τα νιτρικά παραμένουν 0 τώρα που μέτρησα. Ίσως θέλει τον χρόνο του μιας και λέει ότι ανεβάζει με την προτεινόμενη δόση σε ένα μήνα τα νιτρικά. Και δεν ξεκίνησα στο νιτροτζεν με την μεγάλη πρώτη δόση που προτείνει. Κανονικά την μικρή που λέει για 2 φορές την εβδομάδα.

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Κάνε Αντώνη τεστ τώρα . Τα ψάρια βαριανασαίνουν απο ότι είδα. Μάλλον αύξηση αμμωνίας .....

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κάνε Αντώνη τεστ τώρα . Τα ψάρια βαριανασαίνουν απο ότι είδα. Μάλλον αύξηση αμμωνίας .....

Με πρόλαβες την στιγμή που είχα κάτσει να κάνω τεστ

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού τουλάχιστον 40% αν έχεις βακτήρια βάλε ...... κάτι χάλασε την βιολογία.(εγώ το βλέπω στο 0,50) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Αλλαγή νερού τουλάχιστον 40% αν έχεις βακτήρια βάλε ...... κάτι χάλασε την βιολογία.(εγώ το βλέπω στο 0,50) 

0,5 είναι;? Τι μπορεί να το προκάλεσε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Άσε τον υπολογιστή και κάνε ΤΩΡΑ αλλαγή νερού . (τουλάχιστον 40%) . Τα υπόλοιπα θα τα δούμε μετά ....................

Link to comment
Share on other sites

Έχω ήδη ξεκινήσει αλλαγη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...