Jump to content

Πως να κινηθώ;


Recommended Posts

απο τα πολά ποστ κάπου το έχασα :crazyyyy: ποιο είναι το ουσιαστικό σου πρόβλημα;;;  

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

απο τα πολά ποστ κάπου το έχασα :crazyyyy: ποιο είναι το ουσιαστικό σου πρόβλημα;;;  

Από όταν το έστησα το ενυδρειο πάντα είχα χαμηλά νιτρικά. Μέσα σε μια εβδομάδα χωρίς αλλαγη έφταναν μαξ 7. Έκανα και την βλακεια και έβαλα και το ματριξ πάνω χωρίς πρώτα να διαβάσω τι και πως και μου το έδωσαν σαν ένα κλασικό βιολογικό υλικό. Μετά από κάποιες μέρες που ξανακανω μέτρηση βλέπω τα νιτρικά κοντά στο 0. Σιγά σιγά εμφανίστηκαν κάποιες αλγες που δεν με ενοχλούν απλά το αναφέρω και επίσης τα φυτά άρχισαν κάποια να κιτρινίζουν και να καφέτιζουν. Αυτό το παθαίνουν κυριως σε παλιά τους φύλλα αλλά όχι και τα πρώτα τους πχ. Να πω κάπου στο ενδιάμεσο του κορμού. Μερικά φυλλαράκια του σταργκρας κιτρινισαν. Κάποια φύλλα από τα καινουρια του εχινοδορου ενώ μεγαλώνουν έχουν αρχίσει να λιώνουν και να μένει ο ιστός. Επίσης η καμπομπα ενώ βγάζει νέα πράσινα φύλλα έχει σχεδόν κιτρινίσει ολόκληρη. Το σταργκρας συνεχίζει να έχει μια ανάπτυξη αλλά όχι την τόσο γρήγορη που είχε. Ο τενελους έχει σχεδόν κιτρινίσει τελειως. Χτες ξεκίνησα να βάζω εξελ και νιτροτζεν στη μισή δοσολογία από την προτεινόμενη για να δω πως θα αντιδράσει το σύστημα και οργάνωσα λίγο το πλάνο της δοσολογίας  επίσης κατά καιρούς ρίχνω και φλουρις στο οποίο τώρα είπα να το βάζω και αυτό εντατικά. Με την πρώτη προσθήκη στα νιτρικά δεν είδα καμία διαφορα. Δεν ξέρω τι να κάνω για να πάρουν τα φυτά το σωστό δρόμο όπως και τι να κάνω με τα νιτρικά μου. 

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις 0 νιτρικά είναι λογικό να υπάρχει μια γενική κιτρινίλα στο ενυδρείο σου (εννοώ στα φυτά)

Όπως είπα για το μάτριξ δεν ξέρουμε πως και υπο πιες συνθήκες κάνει απονιτροποίηση, μπορεί η έλλειψη εν μέρη να οφείλεται στο μάτριξ, μπορεί όμως και να είναι μια συγκυρία.

Ούτος η άλλως ΝΟ3 είναι λίγο και με το που θα αυξηθεί η μάζα των φυτών (κάτι που μπορεί να έγινε και σε εσένα) είναι λογικό να θέλουν περισσότερο ΝΟ3, εύκολα μπορεί απο τα φυτά να μηδενιστή το ΝΟ3. Σε ένα ενυδρείο με φυτά θέλουμε 15-20 νιτρικά κάτω απο 10 αρκετά φυτά δεν μπορούν να λειτουργήσουν και να αναπτυχθούν σωστά.

πρέπει σιγά σιγά να αυξήσεις τα νιτρικά στο 15 και μετά θα δεις διαφορές στα φυτά όχι σε μια δυο μέρες αλλά σίγουρα εβδομάδα στα νέα φύλα, τα παλιά φύλα αν έπαθαν  μεγάλη βλάβη μπορεί να μην επανέρθουν, πρόσεξε τα νέα φύλα απο τα φυτά και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχεις 15 νιτρικά.

Το να βγάλεις τώρα το μάτριξ απότομα είναι ρίσκο γιατί τα βακτήρια απλώθηκαν σε όλο το υλικό του φίλτρου οπότε αν αφαιρέσεις πχ 20% υλικό είναι σαν να αφαιρείς 20% ωφέλιμα βακτήρια. Αν τελικά έχεις βάσιμες υποψίες ότι το μάτριξ σου αυξάνει το πρόβλημα και θες να το βγάλεις θα βγάζεις κάθε δυο μέρες μια πολύ μικρή ποσότητα.

 

Η γνώμη μου είναι  προς το παρόν να αφήσεις το ματριξ και να αυξήσεις τα νιτρικά και υπομονή μια εβδομάδα.  Στην αρχή θα έκαμνα και μετρήσεις  του ΝΟ3 να δω αν πέφτει  και σε πόσο ποσοστό πέφτει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

που το ξέρεις ότι είμαι μπαμπας χμμμ... έχω έναν γιο και μια κόρη :) 

Δεν ψηφήσω όχι στο μάτριξ ίσος να το διατύπωσα λάθος, είπα όπως γράφω και το ποιο πάνω ποστ ότι παίζει η απονιτροποιηση να είναι μικρή γιατί δεν έχουμε δεδομένα.

Σαν υλικό είναι μια χαρά αρκεί να μην κάνουμε του κεφαλιού μας, με το υδρόθειο το ανέφερα γιατί αν δεν το αναφέρω μπορεί να πάει κάποιος (στην Ελλάδα ζούμε) να πάρει έναν κάδο 20 λίτρα και να το γεμίσει με μάτριξ για να έχει απονιτροποήηση, και μετα θα τα βάζουν με εμένα αν κάτι πάει στραβά και βλέπει τα ψάρια του ανάποδα.

Εγω οφείλω να το πω και το ξανά τονίζω υπο νορμάλ συνθήκες δεν τρέχει τίποτα.

Όταν είπα "μπαμπάς" , εννοούσα "μπαμπάς του χόμπι"!

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αφού έχεις 0 νιτρικά είναι λογικό να υπάρχει μια γενική κιτρινίλα στο ενυδρείο σου (εννοώ στα φυτά)

Όπως είπα για το μάτριξ δεν ξέρουμε πως και υπο πιες συνθήκες κάνει απονιτροποίηση, μπορεί η έλλειψη εν μέρη να οφείλεται στο μάτριξ, μπορεί όμως και να είναι μια συγκυρία.

Ούτος η άλλως ΝΟ3 είναι λίγο και με το που θα αυξηθεί η μάζα των φυτών (κάτι που μπορεί να έγινε και σε εσένα) είναι λογικό να θέλουν περισσότερο ΝΟ3, εύκολα μπορεί απο τα φυτά να μηδενιστή το ΝΟ3. Σε ένα ενυδρείο με φυτά θέλουμε 15-20 νιτρικά κάτω απο 10 αρκετά φυτά δεν μπορούν να λειτουργήσουν και να αναπτυχθούν σωστά.

πρέπει σιγά σιγά να αυξήσεις τα νιτρικά στο 15 και μετά θα δεις διαφορές στα φυτά όχι σε μια δυο μέρες αλλά σίγουρα εβδομάδα στα νέα φύλα, τα παλιά φύλα αν έπαθαν  μεγάλη βλάβη μπορεί να μην επανέρθουν, πρόσεξε τα νέα φύλα απο τα φυτά και όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχεις 15 νιτρικά.

Το να βγάλεις τώρα το μάτριξ απότομα είναι ρίσκο γιατί τα βακτήρια απλώθηκαν σε όλο το υλικό του φίλτρου οπότε αν αφαιρέσεις πχ 20% υλικό είναι σαν να αφαιρείς 20% ωφέλιμα βακτήρια. Αν τελικά έχεις βάσιμες υποψίες ότι το μάτριξ σου αυξάνει το πρόβλημα και θες να το βγάλεις θα βγάζεις κάθε δυο μέρες μια πολύ μικρή ποσότητα.

 

Η γνώμη μου είναι  προς το παρόν να αφήσεις το ματριξ και να αυξήσεις τα νιτρικά και υπομονή μια εβδομάδα.  Στην αρχή θα έκαμνα και μετρήσεις  του ΝΟ3 να δω αν πέφτει  και σε πόσο ποσοστό πέφτει.

Ευχαριστώ παρα πολύ, εννοείς να ενισχύσω τα νιτρικά με το nitrogen? Το ξεκίνησα με την μισή από την προτεινόμενη ποσότητα. Κινούμαι σωστά; Λέει 2 φορές την εβδομάδα. Να το κάνω οπως στις οδηγίες την συχνότητα ή κάπως αλλιώς; Γενικά πως θα του έκανα σωστή χρήση ώστε να έχω και ένα αποτέλεσμα της τάξης των 15 νιτρικών; Από χτες που έκανα την προσθήκη δεν είδα την παραμικρή διαφορα στις τιμές. Είναι λογικό;

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες για λόγους ασφαλείας σου λένε να κινηθείς προσεκτικά, δεν θυμάμαι την δοσολογία τον νιτρογκεν αλλά πρέπει κάπου να γράφει πόσα νιτρικά ανεβάζεις σε πόσα λίτρα βάζοντας χ' ml.

και πάλι το θέμα είναι λίγο πιο περίπλοκο το νιτρογκεν δεν είναι καθαρά νιτρικά μόνο αλλά και αμμώνιο με ένα τρόπο δεσμευμένο που μπορούν να το αξιοποιήσουν τα φυτά αλλά δεν ανεβάζει την αμμωνία στο ενυδρείο σου. 

χθες έβαλες την πρώτη δώσει σε ένα ενυδρείο με μηδέν νιτρικά πιθανόν σε 24 ώρες να τα ρούφηξαν τα φυτά. Από την στιγμή που βλέπεις ότι μετά απο 24 ώρες έχεις πάλι μηδέν νιτρικά βάλε ξανά μην περιμένεις εως ότου δεις να ανεβαίνουν τα νιτρικά. Αλλιώς στην θέση σου θα έβαζα ΚΝΟ3 που το γνωρίζω κιόλας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Οι εταιρείες για λόγους ασφαλείας σου λένε να κινηθείς προσεκτικά, δεν θυμάμαι την δοσολογία τον νιτρογκεν αλλά πρέπει κάπου να γράφει πόσα νιτρικά ανεβάζεις σε πόσα λίτρα βάζοντας χ' ml.

και πάλι το θέμα είναι λίγο πιο περίπλοκο το νιτρογκεν δεν είναι καθαρά νιτρικά μόνο αλλά και αμμώνιο με ένα τρόπο δεσμευμένο που μπορούν να το αξιοποιήσουν τα φυτά αλλά δεν ανεβάζει την αμμωνία στο ενυδρείο σου. 

χθες έβαλες την πρώτη δώσει σε ένα ενυδρείο με μηδέν νιτρικά πιθανόν σε 24 ώρες να τα ρούφηξαν τα φυτά. Από την στιγμή που βλέπεις ότι μετά απο 24 ώρες έχεις πάλι μηδέν νιτρικά βάλε ξανά μην περιμένεις εως ότου δεις να ανεβαίνουν τα νιτρικά. Αλλιώς στην θέση σου θα έβαζα ΚΝΟ3 που το γνωρίζω κιόλας.

Το νιτροτζεν από όσο καταλαβα λέει ποσο να προσθετεισ Ώστε μακροπρόθεσμα να έχεις αυτό το αποτέλεσμα. Μου φαίνεται περίεργο οπως τα λέει και δεν το καταλαβαίνω και πολύ. Αυτό είναι και ενασ Από τους λόγους που ξεκίνησα την βασική δοσολογία στο μισό. 
Άρα ουσιαστικά πρέπει να συμπληρώνω νιτροτζεν όσο βλέπω να μένουν 0; Να αυξήσω και την δοσολογία; 
ΚΝΟ3 πως μπορώ να προμηθευτώ και πως μπορεί να γίνει η χρήση του; Είναι καλύτερο από το να χρησιμοποιώ το νιτροτζεν;

Έγινε επεξεργασία - antonium98
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμη μετά από την χρήση νιτροτζεν και του εξελ μετά από κάποιες ώρες τα ψαρια ήταν στρεσαρισμενα και είχαν ανεβεί πιο ψηλά από ότι συνήθως. Όχι τόσο κοντά στην επιφάνεια αλλά πιο ψηλά από ότι κολυμπούν κανονικά.

Υπεθεσα πως έφταιγε το εξελ. Είχα δικιο;

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι τα τεστ που έχεις λειτουργούν σωστά, δεν είναι δυνατόν να βάζεις νιτρογκεν επι 2-3 μέρες και να μην ανέβουν καθόλου τα νιτρικά, τη στο καλό τοσο πολύ ρουφούν τα φυτά σου ή τοσο καλα κάνει την δουλειά τους το μάτριξ :)  

 

 

Nιτρικό κάλιο (KNO3)

παρακάτω σου δίνω μια τυχαία σελίδα

https://www.manischemicals.com/el/-a-yles-chimikon/1062-νιτρικό-κάλιο-βιομηχανικό.html

 

Δοσολογία:

Σε 500ml νερό διαλύεις 40gr KNO3
Τα 2ml ανεβάζουν τα νιτρικά κατά 1ppm/lit.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

είσαι σίγουρος ότι τα τεστ που έχεις λειτουργούν σωστά, δεν είναι δυνατόν να βάζεις νιτρογκεν επι 2-3 μέρες και να μην ανέβουν καθόλου τα νιτρικά, τη στο καλό τοσο πολύ ρουφούν τα φυτά σου ή τοσο καλα κάνει την δουλειά τους το μάτριξ :)  

 

 

Nιτρικό κάλιο (KNO3)

παρακάτω σου δίνω μια τυχαία σελίδα

https://www.manischemicals.com/el/-a-yles-chimikon/1062-νιτρικό-κάλιο-βιομηχανικό.html

 

Δοσολογία:

Σε 500ml νερό διαλύεις 40gr KNO3
Τα 2ml ανεβάζουν τα νιτρικά κατά 1ppm/lit.

Όχι πρώτη μέρα ήταν χτες για αυτό ίσως να μην είδα κάποιο αποτέλεσμα. Μήπως να περιμένω 2-3 μέρες ακόμη;
Τα τεστ τα πήρα πριν κάνα μήνα. Το τεστ κιτ της απι είναι. Έχω και της σαλιφερτ σπίτι θα κάνω και με αυτά μια μέτρηση αν είναι. 
Θα συνεχίσω λίγες μέρες ακόμη με το νιτροτζεν και αν δεν δω κάτι θα παω σε αυτό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Όχι πρώτη μέρα ήταν χτες για αυτό ίσως να μην είδα κάποιο αποτέλεσμα. Μήπως να περιμένω 2-3 μέρες ακόμη;
Τα τεστ τα πήρα πριν κάνα μήνα. Το τεστ κιτ της απι είναι. Έχω και της σαλιφερτ σπίτι θα κάνω και με αυτά μια μέτρηση αν είναι. 
Θα συνεχίσω λίγες μέρες ακόμη με το νιτροτζεν και αν δεν δω κάτι θα παω σε αυτό. 

Να πω και εγώ κάτι?

Τα μπουκαλάκια τα κουνάς πολύ καλά πρίν τα χρησιμοποιήσεις?

Χτύπα τα και λίγο κάπου γιατί αν ζαχάρωσαν δείχνουν πάντα λιγότερο

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Να πω και εγώ κάτι?

Τα μπουκαλάκια τα κουνάς πολύ καλά πρίν τα χρησιμοποιήσεις?

Χτύπα τα και λίγο κάπου γιατί αν ζαχάρωσαν δείχνουν πάντα λιγότερο

Ναι ναι τα κουνάω και τα ζουμπαω πολύ γιατί πχ το δεύτερο της αμμωνίας κρυσταλλωνει μερικές φορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μόλις έκανα προσθήκη της δεύτερης δόσης του νιτροτζεν και λέω ανα κάποια διαστήματα να κάνω μετρήσεις να δω ότι όλα είναι κομπλέ. 
Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμη αν μπορείτε να μου πείτε τι είδος αλγης είναι αυτό γιατί την μπερδεύω με δυο είδη από όσα διάβασα. Όπως επίσης και μια γνώμη για την καμπομπα θα ήθελα αν είναι εύκολο. Ο τενελους για κάποιο λόγο σε σχέση με χτες μου φαίνεται πιο πράσινος.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ο τενελους. Από ότι βλέπω είναι πιο πράσινος σε σχέση με χτες που κιτρίνιζε απειρα. Τώρα δεν ξέρω αν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου και βλέπω λάθος.

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που ξεχασα να αναφέρω μιλαω για την άλγη του σταργκρας στην πρώτη φωτο. Όχι αυτή που αναπτύσσεται πάνω στο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα μόλις έκανα προσθήκη της δεύτερης δόσης του νιτροτζεν και λέω ανα κάποια διαστήματα να κάνω μετρήσεις να δω ότι όλα είναι κομπλέ. 
Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμη αν μπορείτε να μου πείτε τι είδος αλγης είναι αυτό γιατί την μπερδεύω με δυο είδη από όσα διάβασα. Όπως επίσης και μια γνώμη για την καμπομπα θα ήθελα αν είναι εύκολο. Ο τενελους για κάποιο λόγο σε σχέση με χτες μου φαίνεται πιο πράσινος.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

 

πριν 10 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Εδώ και ο τενελους. Από ότι βλέπω είναι πιο πράσινος σε σχέση με χτες που κιτρίνιζε απειρα. Τώρα δεν ξέρω αν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου και βλέπω λάθος.

image.jpg

 

πριν 10 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Κάτι που ξεχασα να αναφέρω μιλαω για την άλγη του σταργκρας στην πρώτη φωτο. Όχι αυτή που αναπτύσσεται πάνω στο ξύλο.

Καλημερα, κάποιος κάποια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα βλέπω το topic σου να μένει ως ιδιαίτερο θέμα συζήτησης ?

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα σε όλους! Εγώ πάντως τόσες μέρες περνάω πολύ ωραία με το θέμα επίσης! :bigemo_harabe_net-77:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλησπέρα μόλις έκανα προσθήκη της δεύτερης δόσης του νιτροτζεν και λέω ανα κάποια διαστήματα να κάνω μετρήσεις να δω ότι όλα είναι κομπλέ. 
Θα ήθελα να ρωτήσω ακόμη αν μπορείτε να μου πείτε τι είδος αλγης είναι αυτό γιατί την μπερδεύω με δυο είδη από όσα διάβασα. Όπως επίσης και μια γνώμη για την καμπομπα θα ήθελα αν είναι εύκολο. Ο τενελους για κάποιο λόγο σε σχέση με χτες μου φαίνεται πιο πράσινος.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

τι να πω κι εγώ δε ξέρω...δεν έχω και εμπερία..για διατομική μου φαίνεται που έχει αναπτυχθεί πολύ...μπορεί να λέω και χαζομάρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί χαζή ερώτηση αλλά μπορεί στο τέλος να ανοίξει και νέους ορίζοντες. [emoji39]

.. παίζει να ευθύνεται η άμμος στον βυθό για κάτι τέτοιο; Ειδικά στην ανάπτυξη των φυτών ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Halcyon έγραψε:

τι να πω κι εγώ δε ξέρω...δεν έχω και εμπερία..για διατομική μου φαίνεται που έχει αναπτυχθεί πολύ...μπορεί να λέω και χαζομάρα.

Καλημέρα και εμένα για διατομικη μου κάνει αλλά μου κάνει εντύπωση το ποσο  εξαπλώθηκε και σε κάποια φυλλαράκια έχει πάρει και μπόι. 

 

πριν 56 λεπτά, το μέλος makis206 έγραψε:

Μπορεί χαζή ερώτηση αλλά μπορεί στο τέλος να ανοίξει και νέους ορίζοντες. emoji39.png

.. παίζει να ευθύνεται η άμμος στον βυθό για κάτι τέτοιο; Ειδικά στην ανάπτυξη των φυτών ας πούμε;

Λόγο των εχινοδορων είχα βάλει και ταμπλέτες στην αρχή. Ασχετο αλλά το θυμήθηκα που ανέφερες την άμμο. Δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά. Διαβάζω το ψάχνω αλλά το όλο θέμα με τα φυτά με μπερδεύει τόσο πολύ. Λες και είναι πυρηνική φυσική το βλέπω. Ζορίζομαι απειρα

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφέρω ότι με την δεύτερη δόση του νιτροτζεν που μπήκε χτες βλέπω μια άνοδο στα νιτρικά. Καπου στο 3 πρέπει να είναι τώρα νομίζω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος antonium98 έγραψε:

Καλημέρα και εμένα για διατομικη μου κάνει αλλά μου κάνει εντύπωση το ποσο  εξαπλώθηκε και σε κάποια φυλλαράκια έχει πάρει και μπόι. 

 

Λόγο των εχινοδορων είχα βάλει και ταμπλέτες στην αρχή. Ασχετο αλλά το θυμήθηκα που ανέφερες την άμμο. Δεν ξέρω τι γίνεται πραγματικά. Διαβάζω το ψάχνω αλλά το όλο θέμα με τα φυτά με μπερδεύει τόσο πολύ. Λες και είναι πυρηνική φυσική το βλέπω. Ζορίζομαι απειρα

Tις πρώτες μέρες του στρωσίματος σχεδόν ίδια και σε μένα ήταν. Μετά από 3 μέρες έφυγε μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως μόλις φτάσουν τα νιτρικά στο 10 η άλγη θα φύγει γιατί θα ξεκινήσουν να αναπτύσσονται τα φυτά και θα την ανταγωνιστούν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Halcyon έγραψε:

Εγώ νομίζω πως μόλις φτάσουν τα νιτρικά στο 10 η άλγη θα φύγει γιατί θα ξεκινήσουν να αναπτύσσονται τα φυτά και θα την ανταγωνιστούν.

Μακαρι να γίνει έτσι γιατί όσο και να μου αρέσει η άλγη στα ξύλα και στα πίσω τζάμια τα φυτά τα θέλω καθαρά όσο γίνεται. Πάντως ο τενελους μπροστά νομίζω πήρε αμέσως τα πάνω του

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...